Motory, motory, motory a zase jen motory: o ně jde v první řadě (1. díl)
 
 
 
 
 
 

Motory, motory, motory a zase jen motory: o ně jde v první řadě (1. díl)

již zítra na TipCars.com

Hyundai i30, Megane, nebo Auris? Co koupit za 200 tisíc korun?
nejčtenější články
1. S jakým motorem koupit Nissan Qashqai první generace?
2. Koupit Peugeot 205 GTI jako investici?
3. KIA Sorento nebo Renault Koleos za 300 tisíc Kč?
 
Automobil je pro dnešní civilizaci nejen samozřejmostí, ale i nutností. Jeho srdcem je pohonná jednotka či, chcete-li, motor a právě na něj se z různých úhlů podíváme v našem seriálu. Ale pojďme nejprve na začátek.
NAŠE TÉMA, 09.04.15 | 00:00
hodnocení článku 4.5 b / 2x
vaše hodnocení: 5 b.
 

Vynález kola znamenal pro lidstvo velký krok v oblasti dopravy. Ovšem masovou mobilitu lidí i zboží přineslo až sestrojení vozidel se spalovacími motory, přesněji řečeno se spalovacími motory na kapalná fosilní paliva.

Kolo je technologický vynález starý už nějakých 5 500 let. Ale v oblasti mobility lidé až do devatenáctého století nedokázali plně využít jeho možností. Teprve s nástupem průmyslové revoluce a vynálezem spalovacích motorů kolo mohlo přispět ke zrození automobilismu. Když Karel Benz v oné převratné době sestrojil svou tříkolku s benzínovým spalovacím motorem, nejspíš netušil, co bude následovat a jak moc automobilismus a automobilový průmysl ovlivní běh světa. Jenže první automobil by nevznikl přinejmenším ještě bez jednoho muže. Tím byl německý inženýr Nikolaus Otto. Ten se už od 60. let devatenáctého století zabýval konstrukcí plynových spalovacích motorů. Při svých pokusech vycházel z principu dvoudobého plynového spalovacího agregátu jistého francouzského technika jménem Étienne Lenoir. Otto už v onom desetiletí založil firmu, která vlastně existuje dodnes a vyrábí slavné motory značky Deutz.

Jenže plynové spalovací motory byly dobré jen pro stacionární stroje, Otto však položil základy automobilismu tím, že si v roce 1877 nechal patentovat čtyřdobý spalovací motor (ovšem stále ještě plynový), který se od té doby nazývá Ottův. O pár let později však přišel ještě s dalším vylepšením, které umožnilo vítězné tažení automobilů. Vymyslel elektrické zapalování paliva pomocí nízkonapěťového magneta, díky tomu se do motorů mohl nalévat benzín. Poslední překážka pro mobilitu spalovacích motorů padla. Záhy Karel Benz sestrojil onu svou tříkolku, do které zabudoval motor založený na Ottově principu. Tak se zrodil automobil a automobilismus.

Co je to vlastně automobil?

Pro někoho je to modla, pro jiné symbol společenského postavení, pro další jen kovová plechovka škodící životnímu prostředí, pro ještě jiné pouhým nástrojem pro přepravu z bodu A do bodu B. Z hlediska technického je to ale především energetický konvertor. Díky svému motoru mění tepelnou energii vznikající při spalování paliva na energii mechanickou. Ta se prostřednictvím mechanických částí motoru a převodového ústrojí změní na energii pohybovou. Automobil pak přepraví pasažéry či náklad tam, kam je potřeba, dokud tato energetická přeměna neskončí spotřebováním veškerého paliva.

Jak motor z paliva vyrábí energii?

Většina současných automobilů používá jako palivo ropné produkty – benzín, naftu, kerosin atd. Díky automobilismu a dopravě obecně se ropa ve dvacátém století stala nejdůležitějším civilizačním zdrojem energie. Využívá se i jinde, ale pro dopravu je stále životně důležitá, i když energie elektrická stále zvyšuje svůj podíl. Aby mohly automobilové motory fungovat jako měniče energií, musí jim petrochemický průmysl dodat své výtvory získané z ropy. To, co z ropy dělá tak potřebnou surovinu, jsou uhlovodíky, jež obsahuje. Právě ty automobilové motory mění v energii, a to prostým spalováním. Tepelnou energii získanou spalováním uhlovodíků lidstvo využívá už odpradávna, vždyť „ochočení“ ohně položilo základ civilizaci. Od té doby vědci a inženýři hledají způsoby, jak jej využívat co nejefektivněji. Jedním z výsledků jejich snažení jsou právě spalovací motory automobilů, dnes zdaleka a stále nejúčinnější technologie pro jejich pohon.

Bez čeho by automobilový motor nemohl fungovat?

Základem všeho je blok motoru s válci (tedy u většiny motorů, existují samozřejmě výjimky), které tvoří jakýsi hrnec, v němž se všechno „vaří“. Válců bývá několik, ještě donedávna byly nejběžnější bloky se čtyřmi válci, které s trendem downsizingu začínají nahrazovat tří a dvouválce. Ale do historie se, zaplaťpánbůh, zatím neodebraly ani pěti, šesti, osmi, deseti či dvanáctiválce, i když, jak to tak vypadá, jim pomalu zvoní hrana. Blok motoru se vyrábí z odolných slitin, aby ne, když se v nich spaluje palivo a dochází k přeměně tepelné energie v energii mechanickou. K tomu účelu slouží písty, jež ve válcích běhají sem a tam. Každý válec má ještě jednu nezbytnost – ventily. Těmi z karburátoru nebo systému elektronického vstřikování putuje do válců palivo a vzduch. Aby ale mohlo dojít k hoření, nesmí chybět ještě zapalovací svíčky. Přeměnu tepelné energie v mechanickou a nakonec pohybovou pak dokoná kliková hřídel, ke které jsou písty uchyceny.

BMW řady 7 motor 745i - ilustrační foto

Princip Ottova čtyřdobého spalovacího motoru

Sání: v této fázi se píst dostává do své krajní polohy a skrz otevřené ventily se do válce dostává směs paliva a vzduchu.

Komprese: při ní se píst ve válci pohybuje směrem k opačné krajní poloze (někdy se říká k horní úvrati). Ventily jsou uzavřené a píst stlačuje směs paliva a vzduchu. Při tom se zvyšuje ve válci tlak a palivová směs se zahřívá. Těsně před tím, než píst dosáhne krajní polohy, zapalovací svíčka pomocí elektrické jiskry palivovou směs zapálí.

Expanze: Palivová směs po zapálení rychle hoří, čímž vznikají horké plyny, jež prudce expandují a tlačí na píst. V tomto momentě se mění tepelná energie na mechanickou, práci vykonávají právě ony expandující plyny, které tlačením na písty roztáčejí klikovou hřídel.

Výfuk: poslední fáze principu čtyřdobého motoru spočívá v tom, že se během pohybu pístu při expanzi plynů otevírá výfukový ventil a skrze něj ony plyny vycházejí ven z válce do výfukového systému. Píst se dostane do původní krajní polohy (dolní úvratě) a celý koloběh může novým sáním začít nanovo.

Kolik vlastně automobilový čtyřdobý spalovací motor potřebuje válců?

Čím víc válců, tím lépe. Tohle tvrzení můžeme slyšet často. Jak je to doopravdy? Z principu čtyřdobého či Ottova motoru jednoznačně vyplývá, že k přeměně tepelné energie na mechanickou potažmo pohybovou dochází jen v jedné fázi, při expanzi. Z logiky věci tedy většina automobilů má čtyřválcové motory, které zajišťují, že v každém momentě chodu motoru bude alespoň jeden píst roztáčet klikovou hřídel. Čím více válců motor má, tím více pístů roztáčí klikovou hřídel. Už z tohoto jednoduchého faktu si každý může udělat svůj názor na novodobé trendy downsizingu a snižování počtu válců.

Zaklínadlo zvané ekologie

Spalovací motory na fosilní paliva vládnou světu už přes sto let a ještě nějakou dobu budou. Nicméně stávají se obětí svého úspěchu. Jejich výroba a provoz jsou natolik levné, že se rozšířily do celého světa a vlastně jej zaplavily. Díky obrovským počtům spalovacích motorů na fosilní paliva se jejich výfukové plyny staly globálním ekologickým problémem a dnes žijeme v době, která je začátkem jejich konce. Můžeme si být ale jisti, že čistě elektrické pohonné jednotky napájené bateriemi je nenahradí.

Ze své podstaty totiž nejsou bateriové elektromobily vůbec ekologické. Jejich výroba a následná recyklace totiž stojí neúměrně více prostředků než u klasických automobilů, výroba a recyklace elektromobilů jsou i mnohem více nebezpečné pro životní prostředí a energeticky nesrovnatelně náročnější. Navíc jsou spalovací motory účinnější a vytvářejí na jednotku paliva více energie než elektromotory napájené těžkými bateriemi. To ostatně poznali už naši prapradědečkové na konci 19. století, proto z tehdejší bitvy mezi elektromobily a vozidly se spalovacími motory vítězně vyšly ty druhé jmenované. Co ale má budoucnost, jsou vozidla s palivovými články.

Další díly:
Motory, motory a zase jen motory: dvoutakty, čtyřtakty, řadové, vidlicové, boxery, wankely… (2. díl)
Motory a zase jen motory: vstřikování kontra karburátor (3. díl)
Motory a zase jen motory: jak je uchladit? (4. díl)
Motory a zase jen motory: ještě více výkonu (5. díl)
Motory a zase jen motory: historie ve znamení benzínu a nafty (6. díl)
Motory a zase jen motory: kde se vzaly elektromobily, hybridy a palivové články? (7. díl)
   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
David V - 14.04.2015 15:18 
filip.uricar napsal:
Nevím, jak to autor myslel, ale elektromotory v elektromobilech mají dle mých informací účinnost okolo 90%, k čemuž se spalovací motory ani zdaleka nepřibližují. Navíc, pokud je elektrická energie získaná ze například ze solárních panelů nebo větrné elektrárny, tak není pro její výrobu potřeba žádné fosilní palivo. Nebo že by autor myslel i ekologickou náročnost samotné výroby fotovoltaických článků, baterií v elektromobilu apod.? Potom by musel vzít v úvahu i výrobu benzinu či nafty z ropy...


Ano, ale je otázkou, zda při účinnosti solárních panelů je zemský povrch dostatečně velký na pokrytí požadavků na elektrickou energii. Průměrný tepelný výkon Slunce je cca 1,4 kW/m2 a při účinnosti 15% se bavíme o 200W/m2 takto získané energie.
Pokud má elmobil účinnost 90%, tak se bavíme o účinnosti 13,5% "vytěžené" sluneční energie, což je poloviční účinnost spalovacího motoru. Ha?
filip.uricar - 14.04.2015 17:42 
David V napsal:
filip.uricar napsal:
Nevím, jak to autor myslel, ale elektromotory v elektromobilech mají dle mých informací účinnost okolo 90%, k čemuž se spalovací motory ani zdaleka nepřibližují. Navíc, pokud je elektrická energie získaná ze například ze solárních panelů nebo větrné elektrárny, tak není pro její výrobu potřeba žádné fosilní palivo. Nebo že by autor myslel i ekologickou náročnost samotné výroby fotovoltaických článků, baterií v elektromobilu apod.? Potom by musel vzít v úvahu i výrobu benzinu či nafty z ropy...
Ano, ale je otázkou, zda při účinnosti solárních panelů je zemský povrch dostatečně velký na pokrytí požadavků na elektrickou energii. Průměrný tepelný výkon Slunce je cca 1,4 kW/m2 a při účinnosti 15% se bavíme o 200W/m2 takto získané energie. Pokud má elmobil účinnost 90%, tak se bavíme o účinnosti 13,5% "vytěžené" sluneční energie, což je poloviční účinnost spalovacího motoru. Ha?


To je sice pravda, ale pokud pomineme, že se jedná o nefosilní zdroj energie (vynechejme chemické reakce na Slunci nebo nějaké podobné úvahy) a nebudu říkat ekologičtější, protože to by bylo na další diskuzi, tak berme tedy v úvahu, jestli bude vytěženo více ropy z celkových zásob - když to vztáhneme jen na paliva vznikající z ropy - než kolik jí zůstane nevytěženo. To je ekvivalentní k tomu, kolik bude a nebude využito dopadající solární energie na Zemi k pohonu elektromobilů. Nehledě na to, že nějakou potřebuje i příroda ke svému fungování, takže už jen z pudu sebezáchovy ji nelze všechnu využít na elektrickou energii, například pro pohon vozidla, po patřičném odečtení ztrát, odporů, sil působících proti směru pohybu - jak chcete.
Ještě mě napadlo, že všechna získaná ropa se ani nedá využít na výrobu paliv - takže kolik procent z ní se asi tak získá k jejich výrobě? Ha? A že ten zbytek je taky využíván, například na výrobu olejů atd atd? To je, ale solární energie zase například na výrobu kyslíku ;)
Nebudu googlovat konkrétní čísla ani nic počítat. To nechám odborníkům nebo lidem, kteří se tím chtějí zabývat. I když mě to zajímá, tak na takové věci nemám čas. Jen jsem chtěl obhájit a podrobněji vysvětlit mé myšlenky :)
Budu rád, když mi zase odpovíte nějakými protiargumenty, rád se nad tím teoreticky zamyslím. Je zajímavé si přečíst i opačný názor, který vypadá inteligentně a není to jen ten hloupý hospodský kec: ,,Prostě to tak je, mám pravdu, ale neumím si ji obhájit a hotovo".
radek.slivaFB - 14.04.2015 18:00 
David V napsal:
Bronn napsal:
nejsem zrovna odborník, takže se možná pletu, ale tohle mi fakt nesedí: "mění tepelnou energii vznikající při spalování paliva na energii mechanickou"já myslel, že motor pohání tlak, který vzniká spalováním paliva a tlačí na píst. A né přeměna tepelné energie... vzniklé teplo je podle mě jen jako nežádoucí vedlejší produkt.U nás doma máme na krbu ventilátor, který je poháněný pouze z tepla, které vydává ten krb. A právě tady se jedná o přeměnu tepelné energie na energii mechanickou. Vážně je tomu tak i u spalovacích motorů?
Ano, to je správně. Správnější definice, je přeměna chemické energie paliva v energii tepelnou a tepelné v mechanickou. To, že směs ve válci zahoří, uvolní teplo, které právě způsobí vysoký tlak ve válci. Děje se to podle stavové rovnice, která v termomechanice popisuje chování plynů. Ten ventilátor nad krbem je poháněn proudícím vzduchem, což způsobí rozdílná hustota horkých a chladných plynů (princip je stejný jako u tahu komína) a rovněž na tom má podíl uvolněné teplo v krbu.

S tim krbem bych si nebyl tak jist :D vetsinou je to ventilator ktery je postaveny na rozdilu teplot pri kterem vznika mirne napeti a pohani maly el. motor a ten toci vetrakem. Jedna cast stoji na krbu to je ta horka a druha cast ma zebrovani tedy chladic....tam vznikaji ty rozdily teplot a i napeti.
Petr S - 15.04.2015 23:50 
filip.uricar napsal:
Nevím, jak to autor myslel, ale elektromotory v elektromobilech mají dle mých informací účinnost okolo 90%, k čemuž se spalovací motory ani zdaleka nepřibližují. Navíc, pokud je elektrická energie získaná ze například ze solárních panelů nebo větrné elektrárny, tak není pro její výrobu potřeba žádné fosilní palivo. Nebo že by autor myslel i ekologickou náročnost samotné výroby fotovoltaických článků, baterií v elektromobilu apod.? Potom by musel vzít v úvahu i výrobu benzinu či nafty z ropy...


Je tam více trochu zmatených pasáží. Např. vytvářejí na jednotku paliva více energie než elektromotory napájené těžkými bateriemi. Nevím co si představit pod jednotkou paliva u elektromotorů. Asi autor chtěl napsat, že baterie oproti benzínu uloží méně energie při stejné hmotnosti.

V posledním odstavci je mnoho silných tvrzení, pro které bych rád viděl zdroje, ze kterých autor čerpal.
filip.uricar - 16.04.2015 20:50 
Petr S napsal:
filip.uricar napsal:
Nevím, jak to autor myslel, ale elektromotory v elektromobilech mají dle mých informací účinnost okolo 90%, k čemuž se spalovací motory ani zdaleka nepřibližují. Navíc, pokud je elektrická energie získaná ze například ze solárních panelů nebo větrné elektrárny, tak není pro její výrobu potřeba žádné fosilní palivo. Nebo že by autor myslel i ekologickou náročnost samotné výroby fotovoltaických článků, baterií v elektromobilu apod.? Potom by musel vzít v úvahu i výrobu benzinu či nafty z ropy...
Je tam více trochu zmatených pasáží. Např. vytvářejí na jednotku paliva více energie než elektromotory napájené těžkými bateriemi. Nevím co si představit pod jednotkou paliva u elektromotorů. Asi autor chtěl napsat, že baterie oproti benzínu uloží méně energie při stejné hmotnosti. V posledním odstavci je mnoho silných tvrzení, pro které bych rád viděl zdroje, ze kterých autor čerpal.


Taky by mě zdroj jeho informací zajímal. Případně bych si rád přečetl autorovo podrobnější vysvětlení, proč jsou vozidla, poháněná spalovacími motory účinnější než elektromobily. Stejně tak nižší energií na jednotku paliva u elmobilů mohl myslet například nižší účinnost při získávání elektrické energie už v tepelných elektrárnách, ale to se z článku bohužel nedozvíme. Každopádně já bych řekl, že budoucností jsou spíš právě elektromobily a ne vozidla poháněná palivovými články (která jsou určitě méně účinná než čistě elektrická), ale to je věcí názoru. Rozhodně by to neměl podávat jako fakt.
O tom, že je ekologická likvidace baterií náročná se ví, ovšem o čem autor už nejspíš vůbec neuvažuje je fakt, kolik za svůj život e-vozidlo ušetří CO2 aj. plynů vznikajících spalováním benzinu či nafty, dále nebere v potaz, že elektromobily méně používají klasické brzdy (při brzdění se z destiček uvolňuje spousta prachových částic a vzniká teplo), nemusí měnit motorový olej, svíčky, filtry (vyjma kabinového), nemají katalyzátor atd.
 
   
 
 
 
 
     
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
pronájmy
 
magazín
 
firmy
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 

 
titulek
 
 
datum vystavení
 
 

Pečujeme o své auto: jak svépomocí měnit žárovky? (9. díl)

16.listopadu 2017
Výměna žárovek byla dříve základním úkonem, který zvládal každý řidič. U moderních automobilů už nemusí být demontáž a montáž žárovky vůbec snadná, nezřídka pak tuto operaci provádí pouze odborný servis. Přesto se pokusíme o stručný návod, jak si nefunkční žárovku ve vozidle vyměnit svépomocí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (521) | komentářů (0) otevřít článek...

Roman Šmucler: Půjčování aut má nevyužitý potencionál

16.listopadu 2017
Moderátor a hlavně vynikající stomatolog Roman Šmucler (48) přišel na to, že se mu vyplatí auta nevlastnit, nýbrž si je půjčovat.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (951) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: kdy a jak měnit zapalovací svíčky? (8. díl)

9.listopadu 2017
Dnes se budeme věnovat základním pravidlům při výměně zapalovacích svíček svépomocí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 097) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak a proč měnit vzduchový filtr (8. díl)

2.listopadu 2017
Vzduchový filtr zabraňuje vnikání nečistot z okolního prostředí do prostoru motoru. Proto se vyplatí jej pravidelně kontrolovat a při výměně se neřídit jen dle pokynů výrobce vozu, ale rozhodovat se podle aktuálního stavu filtru.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 004) | komentářů (1) otevřít článek...

Jan Bendig: Váhám nad Mini Cooperem a BMW X1

2.listopadu 2017
Zpěvák Jan Bendig pocítil potřebu řidičského průkazu až ve svých třiadvaceti letech. Právě navštěvuje autoškolu a už se těší, až bude mít svoje první auto.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 410) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak na výměnu stěračů? (7. díl)

26.října 2017
Heslo "vidět a být viděn" se sice používá hlavně ve spojitosti se světlomety, sami ale uznáte, že při jízdě v hustém dešti jsou kvalitní stěrače základem. Dnes si poradíme, kdy a jak je na autě vyměnit svépomocí.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (686) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: světlomety (6. díl)

19.října 2017
Většina vozidel má přední část světlometů z polykarbonátu. Ten ale díky působení času, teplotám, UV záření, nečistotám a mechanickému poškození postupně žloutne a tlumí tak intenzitu osvětlení.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 320) | komentářů (1) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: kontrola motorového oleje (5. díl)

12.října 2017
Kontrola motorového oleje by měla být pravidelným servisním úkonem. Ostatně stejně jako jeho včasná výměna. Podíváme se jak na to.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 454) | komentářů (2) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: lak karoserie (4. díl)

5.října 2017
Pokud se budeme o čistotu karoserie svého auta starat náležitým způsobem, po letech se to projeví na vzhledu laku. Můžeme pak dosáhnout i lepší prodejní ceny na trhu ojetin.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 192) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: měníme pojistky (3. díl)

28.září 2017
Přepálená tavná pojistka stojí za častým problémem nefunkčních elektronických součástí vozu. Poradíme, jak pojistky správně kontrolovat a v případě potřeby i měnit.
hodnocení: 2.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 027) | komentářů (1) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: ráfky a pneumatiky (2. díl)

21.září 2017
Ráfky neboli disky neboli elektrony – jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. A také mají různé rozměry, tedy ne každý disk se hodí na každé auto a na každou pneumatiku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 264) | komentářů (3) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: huštění pneumatik (1. díl)

14.září 2017
Správný tlak v pneumatikách není pouze vizitkou dobrého řidiče, ale má svůj ekonomický a hlavně bezpečnostní význam.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 587) | komentářů (1) otevřít článek...

David Huf: Vyjezdil jsem se jako pošťák

10.sprna 2017
Mentální kouč a fitness trenér David Huf (45) je zkušený řidič, pro kterého je bezpečnost za volantem na prvním místě. Právě proto ještě ani jednou nevyužil svého řidičského průkazu na motorku.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 144) | komentářů (0) otevřít článek...

Andrea Kalivodová: Na cestách poslouchám kvalitní hudbu

27.července 2017
Operní zpěvačka Andrea Kalivodová (40) má dva malé syny, a proto jezdí velmi opatrně.
hodnocení: 4.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 492) | komentářů (0) otevřít článek...

Gabriela Lašková: S řízením teď podruhé začínám

20.července 2017
Moderátorka Gabriela Lašková (27) je opatrná řidička, která toho ještě moc nenařídila. Do budoucna ale plánuje být za volantem jedničkou.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 046) | komentářů (0) otevřít článek...

Milan Peroutka: když zaplatím pokutu, tak se poučím

15.června 2017
Zpěvák a herec Milan Peroutka (27) jezdí stále svým prvním autem, které dostal od rodičů. Přestože se mu kolegové smějí, má své auto rád.
hodnocení: 3.3 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 397) | komentářů (2) otevřít článek...

Andrea Bezděková: řídím už od patnácti

8.června 2017
Česká Miss 2016 Andrea Bezděková (22) je učiněný drak za volantem. Má ráda rychlou jízdu a hudbu naplno.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 247) | komentářů (0) otevřít článek...

Robert Hamara: Nejdražší průšvih u motoru N47 je za 160 tis. Kč.

25.května 2017
Pod označením N47 se ukrývá dvoulitrový diesel od BMW, který dlouhodobě trápí řada drahých závad. O těch jsme si povídali se zkušeným mechanikem Robertem Hamarou, který se opravám jednotek N47 věnuje řadu let.
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (5 084) | komentářů (3) otevřít článek...

Jan Komínek: Jsem předvídavý řidič

11.května 2017
Herec Jan Komínek (23) se učil řídit v práci při natáčení a od té doby má svého milovaného Forda, na kterého nedá dopustit. Přesto nyní uvažuje o koupi nového auta.
hodnocení: 4.5 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 150) | komentářů (0) otevřít článek...

První pomoc pro Vaše auto - e-book pro Vás

10.května 2017
I auto občas potřebuje první pomoc. A je lepší umět první pomoc poskytnout, než spoléhat na poslední záchranu.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (4 262) | komentářů (0) otevřít článek...

TipCars.com si váží svých fanoušků

3.května 2017
Bez toho, aniž byste nám fandili, by to nešlo. Těší nás, že čtete náš magazín, diskutujete, píšete recenze, stahujete naše e-booky.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (779) | komentářů (2) otevřít článek...

Jiří Hrabovský: V Evropě udělal koncern VW stejný podvod jako v zámoří

20.dubna 2017
Společnost Safe Diesel chce za aféru Dieselgate vysoudit pro Čechy stejné odškodnění, jako přiznal koncern Volkswagen spotřebitelům v USA.
hodnocení: 4.0 b. (8x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 536) | komentářů (27) otevřít článek...

Monika Leová: Přišla jsem o tři body na svoje narozeniny

13.dubna 2017
Moderátorka Monika Leová (25) umí řídit jak auto, tak motorku, na kterou ovšem po vážné nehodě trochu zanevřela. Pomalu ale už na bolest zapomíná a ráda by si pořídila novou.
hodnocení: 4.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 926) | komentářů (0) otevřít článek...

Leona Gyöngyösi: Poutám se za všech okolností

6.dubna 2017
Česká Beyoncé a gospelová zpěvačka Leona Gyöngyösi (31) si prožila ošklivou bouračku, po které přehodnotila své životní priority.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 764) | komentářů (0) otevřít článek...

Jitka Boho: před policií se rozklepu

30.března 2017
Zpěvačka a modelka Jitka Boho (25) si udělala řidičský průkaz už v osmnácti, aby mohla vozit svoje rodiče. Nakonec k tomu ale vůbec nedošlo, protože se po vítězství v Miss odstěhovala do Prahy.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 506) | komentářů (12) otevřít článek...

Neil Eamonn Smith: elektrická Čezeta 506 je teprve začátek

24.března 2017
Nová generace modelu 506 se k prvním zákazníkům dostane během pár měsíců. Kdo si ji bude kupovat a proč jsou baterie k pronájmu? I na to jsme se zeptali současného CEO značky Čezeta.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 611) | komentářů (1) otevřít článek...

František Hruška: Jawa cílí i na ženy

16.března 2017
Pro sezónu 2017 představila nedávno Jawa dva nové modely motocyklů – JAWU 350 OHC a JAWU 660 Vintage. Zeptali jsme se na několik podrobností k oběma novinkám.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 968) | komentářů (0) otevřít článek...

Ilona Svobodová: moje auto je chytřejší než já

10.března 2017
Herečce Iloně Svobodové (56) i přes její letité zkušenosti auto neustále říká, co má dělat.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (829) | komentářů (0) otevřít článek...

Iva Pazderková: Řídím od šestnácti let

2.března 2017
Herečka Iva Pazderková (36) má za volantem letité zkušenosti. A umí i driftovat!
hodnocení: 4.7 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 000) | komentářů (21) otevřít článek...

František Janeš: Bureko 6x6 je naše priorita

23.února 2017
Český fanda vozů Hummer se rozhodl začít vyrábět auta, která jsou svými vlastnostmi výjimečná v celosvětovém měřítku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 717) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (6. díl)

16.února 2017
Lze na LPG přestavět dieselový motor? Prodlouží se při provozu na LPG životnost motoru? Tyto a další dotazy zodpovíme v dalším díle našeho seriálu.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 925) | komentářů (10) otevřít článek...

Dominik Hasala: showroom Tesla ve Vídni je naše vlajková prodejna

9.února 2017
Vyzpovídali jsme Dominika Hasalu, který aktuálně ve Vídni prodává automobily Tesla českým a slovenským zákazníkům.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 448) | komentářů (0) otevřít článek...

Iva Frühlingová: V noci se ráda projíždím Prahou

2.února 2017
Zpěvačka a modelka Iva Frühlingová (34) je šťastná, že má řidičský průkaz. V autě se cítí svobodně a řízení ji velmi baví.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 298) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: opakujeme stále stejné chyby (5. díl)

1.února 2017
Sníh a rampouchy padající ze střech, ale také nedbale uchycené lyže, to jsou příčiny typických zimních pojistných událostí, které postihují řidiče.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 435) | komentářů (0) otevřít článek...

TipCars Pražský Rallysprint očima jezdce a jeho navigátora

26.ledna 2017
Po letošním TipCars Pražském Rallysprintu jsme vyzpovídali zkušeného pilota Martina Semeráda i jeho navigátora, našeho kolegu Bogdana Kodziolku. Společně v závodě obsadili první místo ve skupině N.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (563) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (5. díl)

25.ledna 2017
V dalším díle našeho seriálu o pohonu LPG se podíváme na ekonomiku provozu automobilu spalujícího propan-butan.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 517) | komentářů (21) otevřít článek...

Ilona Csáková: Jsem výborná řidička

19.ledna 2017
Zpěvačka Ilona Csáková (46) vystřídala více aut než mužů, za volantem sedí téměř neustále.
hodnocení: 3.7 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 822) | komentářů (8) otevřít článek...

Zima a auto: jak na problémy s mrazem? (4. díl)

18.ledna 2017
Každý rok opakovaně zima překvapí spoustu řidičů. Děje se tak hlavně ráno po vysokých mrazech. Co vše se může s autem stát a jak to řešit?
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 363) | komentářů (0) otevřít článek...

Pavel Šporcl: S autem jsme skončili na střeše

12.ledna 2017
Houslista Pavel Šporcl (43) je trpělivý řidič, který je věrný značce BMW. Má rád velká auta s automatickou převodovkou.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (3 908) | komentářů (0) otevřít článek...

SPZ na přání slaví první rok provozu

11.ledna 2017
Od ledna 2016 až do konce minulého roku šlo o 5211 žádostí. Mít hezkou SPZ ale není jen tak. Při výběru jste vázáni několika pravidly a musíte zaplatit registrační poplatek.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 570) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (3/3)

5.ledna 2017
Ve třetím díle našeho rozhovoru se podíváme na otázky související s prodejem firemních vozidel.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 612) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: kam, kdy a za kolik na hory? (3. díl)

4.ledna 2017
Vyrazit autem na lyže není jen tak. Kromě přípravy vozidla je třeba zajistit ubytování, prověřit kvalitu zimních středisek i jejich ceny. Vybrané skiresorty jsme zmapovali za vás.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 201) | komentářů (1) otevřít článek...

Vybraná společnost. Tohle je pět nejdražších ojetin na TipCars.com

31.prosince 2016
Jedno Ferrari, tři Lamborghini a jeden Rolls Royce. To je aktuální žebříček pěti nej ojetin na našem serveru s cenovkou nad 11 milionů korun.
hodnocení: 1.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (3 244) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (2/3)

29.prosince 2016
Ve druhém díle našeho rozhovoru o efektivní správě firemních vozidel si povíme o nutnosti sledovat data z provozu automobilů.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 340) | komentářů (1) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (4. díl)

22.prosince 2016
Ve čtvrtém díle našeho seriálu o LPG se podíváme na bezpečnost plynového pohonu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 419) | komentářů (4) otevřít článek...

Zima a auto: jak řešit krizové situace? (2. díl)

21.prosince 2016
Na zimní dovolené si můžete odpočinout, a nebo se taky pěkně zapotit. Třeba když vám vykradou auto, přejede ho rolba, nebo na něj sjede sníh ze střechy. Jak tyhle situace řešit?
hodnocení: 1.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 982) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (1/3)

15.prosince 2016
Přemysl Žižka je odborníkem na firemní vozy. Již řadu let pomáhá společnostem snižovat náklady na provoz automobilů. Povídali jsme si na téma efektivní správy firemních vozidel.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 535) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (3. díl)

8.prosince 2016
Ve třetím díle našeho seriálu o LPG se podíváme na technická řešení plynových pohonů.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 696) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: kolik nás to letos bude stát? (1. díl)

7.prosince 2016
Zjišťovali jsme, na kolik řidiče letos vyjdou základní servisní úkony a některé doplňky, které se v zimě rozhodně budou hodit.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 336) | komentářů (2) otevřít článek...

Agáta Prachařová: Bourám, když se za jízdy líčím

1.prosince 2016
Modelka a moderátorka Agáta Prachařová (31) zbožňuje řízení auta, pravidelně jezdí devítihodinové cesty do Boloni a zpátky.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 300) | komentářů (8) otevřít článek...
 
/ 14 (691)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
Motory, moto ...