0
zpět
 

diskuze k tématu: Jak postupovat při reklamaci skryté vady z pohledu kupujícího

kategorie zařazení tématu:
Pavlik
počet příspěvků1325
datum registrace09.10.2008
Neděle 01.12.2019 14:36, RE: RE: RE: RE: RE: RE: Reklamace?
citace:
reakce na: Stewe, 01.12.2019 08:25 (Samozřejmě, že je vždy problém ...)


Pokud bude takové auto (o jakém diskutujeme) bez vad, nikdo vám ho neprodá (možná tak v rámci rodiny).
Opravdu bych se s vámi docela pobavil u soudu po takovém prodeji. Mám DAS, takže právní zastoupení mám "zdarma" = můžeme se soudit roky, auto vám zatím bude hnít nepojízdné v kopřivách (protože jej do pravomocného rozhodnutí soudu nesmíte opravit) a peníze vesele ztrácet hodnotu. Takže i kdyby vám nakonec, po letech sporu, dal soud za pravdu a já vám musel kupní cenu vrátit, reálně dostanete cca polovinu.
Souhlasím, že se dá reklamovat 4-5 leté auto za polovinu jeho původní ceny, ale opravdu nevěřím, že uspějete s reklamací popisovaného auta za 10% ceny.
reagovat
David V
počet příspěvků2054
datum registrace16.05.2007
Neděle 01.12.2019 19:30, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Reklamace?
citace:
reakce na: Pavlik, 01.12.2019 14:36 (Pokud bude takové auto (o jaké ...)


Tak, přesně tak.
A ještě jedna věc. Většina kupujících v zásadě nechce vědět, že je s autem nějaký problém, čekají ideální stav. Vloni jsem prodával auto, o které jsem se fakt staral (místní vědí), ale i tak prostě tu a tam něco chtělo údržbu, takže jsem napsal poměrně podrobný popis, co tomu bylo, jak jsem to vyřešil, a že aktuálně se třeba smráká nad zadními brzdami, že zlobí zámek v jedněch dveřích, přičemž na motor se servisně nemusí min 50 tkm sáhnout (krom pravidelné výměny oleje samozřejmě).
A rozhodil jsem sítě přes kamarády, kteří můj přistup k autům znají. Ukázalo se, že přesně tyhle konkrétní informace byly pro většinu lidí "no go". Auto si nakonec vzal bráchanec a troufnu si tvrdit, že za 50 tisíc se lepší auto nedalo koupit. Samozřejmě je důležitý i důvod prodeje, čímž byl nákup mladší ojetiny, která se vyskytla v nabídce po 2 letech celkem bedlivého sledování a bylo natolik jedinečná všemi sledovanými parametry, že jsem neodolal. A taky má své mouchy, jako skoro každá ojetina z druhé ruky.
reagovat
KoobaS
počet příspěvků1008
datum registrace23.04.2014
Pondělí 02.12.2019 08:02, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: Reklamace?
citace:
reakce na: David V, 01.12.2019 19:30 (Tak, přesně tak. A ještě jedna ...)


Tohle není reakce přímo na Davida, ale možná drobná obhajoba prodávajícího. O špatném termostatu nejspíš věděl, na ten problém je navázaný filtr pevných částic. Ale ostatní problémy nemusel zatajovat, prostě o nich nemusel vědět. Na firmě se starám cca o 6 aut. Jezdím s nimi pravidelně do servisu, častěji, než předepisuje výrobce. Vždy nechám provést kompletní kontrolu. Dříve jsme jezdili do autorizovaných servisů, a stalo se mi, že měsíc po vyzvednutí auta ze serivisu šly brzdy do kytek. Přestože jsem byl přesvědčován, že vše je v pořádku.
Po přechodu do menší, neautorizované dílny mi mechanik na meém autě vyměnil stabilizační tyčky - neměl jsem pocit, že by někde něco bouchalo nebo se auto chovalo divně. Stejně tak na mém soukromém autě odhalil vůli ve spodních ramenech, při jízdě opět nelze poznat. A to si myslím, že mám pro chování auta, různé zvuky a pazvuky cit.
Kolega z dílny má staršího civica s nájezdem přes 300tkm, auto pravidelně a poctivě servisuje u garážníka. Jezdí s ním každý den skoro 100km, tak jej chce mít vpořádku. Nedávno šel na stk na zadních brzdách měl tak nevyvážený účinek, že to bylo v kategorii B. Při běžném ježdění to nebylo poznat...
Většinu závad, které se tu řeší šly snadno poznat důkladnou projížďkou a prohlídkou v servise. Když tyhle kroky někdo vynechá, tak se potom nemůže divit, že sype v servise...
reagovat
JARDA3
počet příspěvků89
datum registrace15.01.2010
Pondělí 02.12.2019 17:20, RE: RE: RE: RE: Reklamace?
citace:
reakce na: TomasB, 01.12.2019 13:54 (Nj, ale on má pravdu, kupujete ...)
takhle to přesně je.lidi naivně čekají že to bude jako nový a naprosto bezproblémů.tady prostě není co poradit a vlastně ani poučovat protože to nemá cenu
reagovat
TomasB
počet příspěvků401
datum registrace11.02.2019
Pondělí 02.12.2019 18:26, RE: RE: RE: RE: RE: Reklamace?
citace:
reakce na: JARDA3, 02.12.2019 17:20 ( takhle to přesně je.lidi naiv ...)


Ano, ano. Nová X3 nevím kolik stála v roce 2006, ale pod milion to nebylo. Jednak je to 13 let staré, za další čtvrt míče najeto a cena na úrovni 10%. V podstatě auto na cestě na vrakoviště. Nevím, proč by někdo někomu cizímu financoval jeho spotřebu, formou uvedení prodávaného auta do špičkového stavu. To si někdo myslí, že původní majitel nasype do auta 50-100 tis., protože ho bude prodávat? Fakticky ani nemá cenu do auta na prodej cokoliv investovat, s vidinou prodeje za lepší cenu, protože ty jitrnice koukají jen na cenu a vyservisované auto je pak prakticky stejně neprodejné za adekvátní cenu. Naprostá většina kupujících si stejně koupí auto, co je na kaši, protože bylo levné.
Já když prodávám auto, tak vždycky to je auto, které dostávalo poctivou péči, interiér i exteriér ve špičkovém stavu. Nic obouchaného, poškrábaného a podobně. Není to žádná past, ale pokud se mají dělat rozvody, nebo něco podobného, tak už to nechám na nového majitele, ať ví, co tam má. Přece nebudu investovat, když se mi to absolutně nevyplatí. Jestli je auto s čerstvě udělanými rozvody nebo ne, to v ceně neudělá rozdíl ani korunu. A ještě tomu ani nebude stejně nikdo věřit. V létě jsem prodával 2 Mondea, oboje před 200tkm servisem, který je velký. Kupující věděli. Jedno Mondeo v pohodně, druhé Mondeo se novému majiteli podělalo cestou domů. U nás jezdilo a neměli jsme nejmenší ponětí, že je něco špatně. Doslova a do písmeně těsně po koupi došlo k podpálení ventilu a pístu. Auto jezdilo naprosto bez jakéhokoliv náznaku problému, borec ujel asi 50km a konečná. Motor KO. Ono do poslední chvíle to není poznat a pak to jde ve vteřinách, jak se udělá maličká dírka, tak to pak jede jak autogenem. Kluk si sehnal jinej motor, nechal to přehodit a měl kliku, že to koupil ode mě, protože jak to hned dal do servisu, tak by ho asi kdokoliv jinej už poslal do prdele. Já jsem se s ním normálně lidsky domluvil na proplacení poloviny ceny. Ve finále, když započetl slevu, že to koupil rychle, tak se to vlastně srovnalo. Kluk byl spokojenej a ještě mu zůstala kupa náhradních dílů z původního motoru. A tak by to asi mělo být, aby tak nějak byly obě strany spokojené.
reagovat
Rosto
počet příspěvků1
datum registrace10.12.2019
Úterý 10.12.2019 20:12, Prasklý diferenciál
Dobrý den,

Zhruba v polovině září jsem koupil v aaa částečným protiúčtem vůz Chevrolet Captiva 2.2 diesel, r.v.2012, najeto 158tis km. Po necelých 3 měsících a 4,5 najetých tis.km mi při běžné jízdě praskl diferenciál a po podvozku vytekl olej. Závada byla konstatována v servisu nedaleko místa, kde k tomuto poškození došlo. Ihned jsem se obrátil na prodejce s reklamací, který po mě vyžadoval technickou zprávu ze servisu. Vzhledem k tomu, že jsme byli cca 200km od domova, dohodli jsme se s prodejcem, že vůz na vlastní náklady odtáhneme a přístavíme mu jej na pobočku, aby mohli závadu prověřit oni. Požadovali jsme buďto výměnu za jiný vůz nebo vrácení částky. Po cca týdnu se nám ozvali, že nám dají 15tis kč na opravu, že je poškozená převodovka a že na repasovaný díl by to mělo stačit. Zvláštní je, že mám foto poškozeného pláště diferenciálu s viditelným svárem vedle vzniklého poškození a oni tvrdí, že jde o převodovku. Navíc u nich mi díl nevymění, takže odtah do servisu atd. Jejich jednání mi příjde zcestné a uvažuji o znaleckém posudku.
Máte prosím někdo nějakou radu jak teď postupovat?

Děkuji
reagovat
Giorgio
počet příspěvků814
datum registrace09.05.2007
Středa 11.12.2019 07:26, RE: Prasklý diferenciál
citace:
reakce na: Rosto, 10.12.2019 20:12 (Dobrý den, Zhruba v polovině z ...)


Vzít 15 tisíc a být rád, že dají aspoň něco. Soudit se s áčky bude stát více než oprava a o šanci na výhru silně pochybuji.
reagovat
Pavlik
počet příspěvků1325
datum registrace09.10.2008
Středa 11.12.2019 10:06, RE: RE: Prasklý diferenciál
citace:
reakce na: Giorgio, 11.12.2019 07:26 (Vzít 15 tisíc a být rád, že da ...)


Já bych naopak reklamaci (v tomto konkrétním případě) zkusil dotáhnout přes znalecký posudek, protože pokud chlapi z AAA pustí "alespoň něco", jsou si vědomi velkého průšvihu, který jim nekryje jejich téměř dokonalá kupní smlouva typu "kupujete soubor náhradních dílů". Jinak by stěžovatele poslali k šípku jako naprostou většinu ostatních.
reagovat
Stewe
počet příspěvků8
datum registrace28.04.2019
Středa 11.12.2019 11:23, RE: Prasklý diferenciál
citace:
reakce na: Rosto, 10.12.2019 20:12 (Dobrý den, Zhruba v polovině z ...)


Tak uznali z části chybu a kompenzaci... Teď proč???Zn.posudek určitě... Už jen proto,aby jste mohl přesně vyčíslit výši škody a prvně samozřejmě právníka ať se vám rovnou mrkne na smlouvu a vše vám řádně sepíše... Sám se do ničeho nepouštějte (osobní zkušenost).
reagovat
OndraL
počet příspěvků1
datum registrace29.01.2020
Středa 29.01.2020 21:33, Reklamace
Dobrý den, cca 2 měsíce zpátky jsem koupil ojetý Opel insignia z autobazaru v Kroměříži. Všechno v pohodě, prodávající mladší muž, vstřícný.
Jenže tedka se mi začalo rosit levé světlo, později přestalo i svítit, jedná se o xenon, takže zrovna levná záležitost to není.
Byl jsem s tím v servisu a tam mi řekli, že to mám zajít reklamovat do bazaru, a že světlo bylo opravovane, takže bylo nejspíš i auto někde ťuknuto.
Vůbec se v tomto neumím orientovat a myslíte, že to jde reklamovat, jako skrytá závada? Děkuji za odpovědi.
reagovat
Rippancova
počet příspěvků2
datum registrace12.02.2020
Středa 12.02.2020 08:19, Prosim poradte jak reklamovat
Dobry den, cca pred mesicem jsme koupili s autobazaru v Pisku auto W passat B6 r.v 2009 2.0 103kw. A ted cca tyden nam zacalo kourit z vyfuku muzou to byt ruzne vady co jsem si vyhledala na netu muzu to reklamovat jako skrytou vadu?? Dekuji
reagovat
David V
počet příspěvků2054
datum registrace16.05.2007
Středa 12.02.2020 10:00, RE: Prosim poradte jak reklamovat
citace:
reakce na: Rippancova, 12.02.2020 08:19 (Dobry den, cca pred mesicem js ...)


To je stejné, jak v předchozích případech. Záleží, co tomu konkrétně je a pak záleží, kolik to má naběháno v porovnání s tím, kolik by to mělo vydržet.
Vzhledem k tomu, že je to přes 10 let starý nafťák, dá se očekávat, že reklamace spíše na úrodnou půdo nedopadne.
Obecně je potřeba pochopit, že ojetá auta mohou udělat dobrou službu, ale ani tam to není zadarmo. Takový Passat stál nový kolem milionu, dnes se prodává nevím za 150 tisíc možná i méně, a to se musí někde odrazit. Já jsem udělal zkušenost, že 90% ojetých aut bez ohledu na stáří a najeté km potřebuje investici přibližně 50 tisíc. U mladších aut je to na úrovni výměny brzd a spojky a u starých je to více záležitostí, ale díly jsou již levnější. Když budete kupovat auta s tímto vědomím, pak bude pak nepříjemností méně.
Berte to tak, prodávající přesně ví, co prodává, ale kupující neví nic.
reagovat
Rippancova
počet příspěvků2
datum registrace12.02.2020
Středa 12.02.2020 10:22, RE: RE: Prosim poradte jak reklamovat
citace:
reakce na: David V, 12.02.2020 10:00 (To je stejné, jak v předchozíc ...)


Prave co jsme vycetla na netu je to cokoli tesneni pod hlavou, unik chladici kapaliny atd. muze to byt prave cokoliv :( tak to nema cenu reklamovat to aby jsme to opravili sami.
reagovat
David V
počet příspěvků2054
datum registrace16.05.2007
Středa 12.02.2020 11:09, RE: RE: RE: Prosim poradte jak reklamovat
citace:
reakce na: Rippancova, 12.02.2020 10:22 (Prave co jsme vycetla na netu ...)


Váš popis je obecný. Kouř z výfuku může způsobovat nafta, olej i voda. Každý má jiný zápach a barvu a je projevem jiné závady.
Nafta jsou např vadné vstřikovače nebo problém s EGR
Voda je prasklá hlava nebo její těsnění
Olej je celkově špatná kondice motoru nebo také jen problém s turbínou.
V podstatě všechny věci jsou záležitosti odpovídající běžnému opotřebení v závislosti na provozu vozidla, byť se mohou jevit, jako skrytá vada. U většiny bych řekl, že je to na úrovni opotřebovaných brzd nebo tlumičů, u kterých se také nedá očekávat 100% stav.
Bez návštěvy servisu se stejně dál nepohnete. Pokud by to byl olej přes turbínu, tak pozor na fenomén "runaway diesel" - najdete na youtube "pěkná" videa. Přes ložiska kompresoru se začne do motoru nasávat olej, který způsobí roztočení motoru na max a dokud nedojde olej nebo se nezkroutí a praskne hlava, motor takto nekontrolovaně běží. Kdyby se to stalo, tak zařadit nějaký vysoký stupeň a přes spojku udusit.
reagovat
TomasB
počet příspěvků401
datum registrace11.02.2019
Středa 12.02.2020 18:46, RE: Prosim poradte jak reklamovat
citace:
reakce na: Rippancova, 12.02.2020 08:19 (Dobry den, cca pred mesicem js ...)


Kupte Nicorette náplast, nalepte na víčko nádrže a nebude kouřit.
reagovat
PetraKrc
počet příspěvků1
datum registrace16.02.2020
Neděle 16.02.2020 13:27, Skrytá vada
Dobrý den,

Před měsícem jsme koupili Chevrolet Captivu, r.v. 2007, nalítané 159 tkm. Hned po koupi se rozsvítila kontrolka motoru - druhý den jsme jeli do bazaru s tím, ať to opraví. Napíchli to na diagnostiku a prý váha vzduchu. Žádné řešení nebylo nabídnuto, maximálně že nám to objednání levněji. Proč to budu platit, když o tom zjevně věděl? Nicméně jsme vyměnili váhu vzduchu. Kontrola stále svítí. V autorizovaném servisu řekli, že je to škrtící klapka - vyměněna klapka, kontrolka svítí. Voláme do bazaru, tam se odvolával chlap stále na stáří auta. Je mi to jedno, měli jsme doma starší auto a bylo jako nové. Chlap, že se druhý den ozve. Čekáme už 2 týdny. Od začátku křupe ve volantu, k tomu se taky nikdo nestavil. Dneska se začal ozývat brutální rachot z rozvodné skříně, přitom jsou údajně rozvody měněné. Což buď teda je dělalo nějaké prase nebo bazar jen lhal. Co s tím? Máme nárok na reklamaci? Je to auto pro ženskou a dítě a nerada bych nás v tom zabila kvůli nějakému blbovi, co si chtěl namastit kapsu. Děkuji za odpověď
reagovat
mazec007
počet příspěvků1
datum registrace12.11.2020
Čtvrtek 12.11.2020 10:50, Skrytá závada
Před časem jsem koupil Ford Galaxy přes inzerát, při koupi jsem byl upozorněn (po podpisu smlouvy a zaplacení), že studený motor po startu lehce poskakuje, ale po zahřatí běží jak hodinky, což byl fakt, než venkovní teploty klesly níže a nastartování začal být problém. V servisu mi pravě bylo zděleno, že je to způsobeno zlomenou svíčko(jednou, či více), oprava vyjden na 7 000-15 000, podle toho, kolik svíček bude v pr... a jak moc se kvůli tomu bude muset rozebrat motor. Dotaz: Mám nárok na odškodnění?
reagovat
Vasyl
počet příspěvků1
datum registrace10.03.2021
Středa 10.03.2021 19:16, Vasyl
Dobrý den, chtěl bych poradit prodal jsem 20.11.20 auto Škoda Octavia 1, 266tis 1.9 tdi 74 kw 4x4 , pan auto odvezl, o autě jsem povídal co je dobré a co je špatně, za tu dobu do dnes on najel 8 tis km, teď auto má 274 tis. Auto bylo pojízdnem stavu vše fungovalo. Znalecký posudek stále není. Ted po mně chce vrácení auta, nebo pres soud slevu 15 tis korun za vady jako je. Turbo že bere trochu oleje, taky servo má únik oleje, nefunguje Abs čidlo . Teď majitel opravil na autě brzdy, a Abs, Doleval oleji. Smlouva normální.Prosím o radu.


Může kupující opravit auto a později, chtít peníze za opravy?


Jestli turbo na 27xxxx bere něco málo oleji, a servo že je má únik kapaliny, je skrytou chybou?
reagovat
TomasB
počet příspěvků401
datum registrace11.02.2019
Středa 10.03.2021 22:22, RE: Vasyl
citace:
reakce na: Vasyl, 10.03.2021 19:16 (Dobrý den, chtěl bych poradit ...)


Nemá cenu se tím zabývat. Klidně ho můžeš odpálkovat.
reagovat
1 2 3




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všechna práva vyhrazena.