zpět
9849

Jak postupovat při reklamaci skryté vady z pohledu kupujícího

Výběru ojetého vozu zpravidla věnujeme mnoho času. I přesto není výjimkou, že už po několika jízdách se projeví vady, které by člověka ve snu nenapadly. Víme, jak takovou vadu reklamovat a na co si dát při reklamaci pozor.
10.05.2018, naše téma

hodnocení článku: 1.0 z 5 (20%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
Pokud se skrytá vada na vašem vozidle objeví, kontaktujte prodejce a upozorněte ho na rozpor v kupní smlouvě. Následně prodejce písemně vyzvěte ke kompenzaci, na kterou máte ze zákona nárok. Prodávající strana je povinna zajistit opravu nebo výměnu vozidla. Vždy trvejte na sepsání reklamačního protokolu a jednu kopii dokumentu si pečlivě uschovejte. Protokol by měl vždy obsahovat:

• označení smluvních stran
• datum koupě vozu
• specifikaci skrytých vad
• technickou specifikaci vozu a jeho stav
• zda požadujete opravu, slevu nebo odstoupení od smlouvy (to je možné v případě, že vada není odstranitelná)
• datum podání reklamace a podpisy obou stran

Uvedením technické specifikace a stavu vozu se chráníte pro příklad, že v bazaru auto někdo nabourá nebo s ním bude jinak manipulováno. Vůz totiž u prodejce (zejména jedná-li se o autobazar) zůstane po dobu než bude reklamace vyřízena.

Po sepsání reklamačního protokolu plyne lhůta 30 dní na vyřízení reklamace ze strany prodávajícího. Pamatujte na to, že reklamaci musíte vždy uplatnit u prodávajícího. Nelze si nechat opravit auto jinde a zpětně po prodejci požadovat náhradu!

V případech, kdy si koupíte auto od prodejce, který je od vás vzdálený přes celou republiku, se situace komplikuje. Představte si, že vezete auto tak daleko, zpět cestujete veřejnou dopravou, čekáte 30 dní na vyřízení reklamace a ještě s rizikem, že bude zamítnuta. V tomto případě si nechte pro svůj klid a taky pro vyšší motivaci prodejce jednat vstřícně zpracovat znalecký posudek nebo levnější odbornou prohlídku znalce či autorizované servisu. Za tu zaplatíte cenu v řádech stovek korun. Vyjádření odborníka předběžně prokáže, zda vada již existovala v době prodeje či nikoli. Jedinou nevýhodou je, že náklady na tento posudek budete nést vy, ačkoli v případě sporu by se ze zákona jednalo o náklady prodávajícího. Když ale vezmete v úvahu složité cestování atd., může vám tento krok ve finále ušetřit čas i peníze.

Pokud s vaší reklamací prodejce souhlasí a uzná vadu jako skrytou, je třeba sepsat, na jaké formě kompenzace se s vámi dohodl (oprava, sleva z ceny, případně odstoupení od smlouvy). Teprve potom je možné nechat auto opravit.V případě, že prodejce vaši reklamaci zamítl, trvejte na písemném vyrozumění a nevzdávejte to. Obraťte se na odborníky a nechce zpracovat znalecký posudek, se kterým se na prodejce znovu obraťte. V případě, že neuspějete ani tak, nezbývá než odstoupit od smlouvy a řešit spor soudně.

Odstoupení od smlouvy je možné ve třech případech:

• po uznané reklamaci a dohodě s prodávajícím
• po odmítnuté reklamaci
• pokud auto nesplňuje vlastnosti jednoznačně uvedené v kupní smlouvě (např. že vůz nebyl bouraný).


Odstoupení od smlouvy má stejné náležitosti jako reklamační protokol. Navíc obsahuje:

• formulaci, že odstupujete od kupní smlouvy
• datum vrácení peněz
• stanovení částky, která bude vrácena (v případě, že kupující hradil náklady na znalecký posudek, připočtěte částku k ceně vozu)
• termín, do kdy mají být vráceny peníze a na jaké číslo účtu


Kopii si nechte potvrdit prodávajícím nebo odstoupení zašlete poštou včetně doručenky.

Některé spory nemají konce a jedinou cestou, jak se dobrat svého práva, je řešení soudní cestou. Pokud je to ale možné, snažte se s kupujícím domluvit a zdlouhavému nákladnému soudnímu sporu předejít.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Jakub Janů, 01.06.2018 08:41
Dobrý den,

cca 2 1/2 měsíce zpět jsem koupil auto od soukromníka. Vše bylo v pořádku. je to starší auto a za rozumné peníze. Cca po 1 měsíci a cca 500 km na mne začala blikat kontrolka oleje. Po změření jsem zjistil, že auto je skoro bez oleje. Tak jsem dolil a za dalších cca 500 km prázdno. V servise mi bylo řečeno, že je motor odpálený a oprava cca 15-20 000 kč Nikde nic neteče, ale olej se ztrácí. Nejsem mechanik, moc se v tom nevyznám. Dá se toto brát jako skrytá vada?

Předem děkuji
S pozdravem
Jakub Janů
Giorgio, 02.06.2018 06:35


Skrytá vada je taková, kterou nelze zjistit při prohlídce s vynaložením přiměřeného úsilí. Pokud z auta olej neuniká, ale auto jej enormně spotřebovává, zjistit to při zkušební jízdě asi nejde (auto by muselo do servisu, kde by změřili tlaky a zjistili, jak na tom motor je). Jiná věc je, zda je to vada, nebo opotřebení. A v tomto záleží na konkrétním autě, jeho celkovém stavu, nájezdu, ceně. Například starší motory HTP byly často zralé na generálku okolo 100 000 km a jako závada by se to uhrát dalo těžko. Obdobně třeba motory 1.6 MPI v octavii II trpěly vysokou spotřebou oleje běžně i při nízkém nájezdu pod 50 000 km. Na druhé straně třeba u 5letého auta s motorem většího objemu by taková ztráta divná/na reklamaci být mohla. Ale je nutné myslet na to, že auto nejde nechat opravit a pak se domáhat kompenzace - opravu by měl řešit původní majitel. Během reklamace/sporu by se auto nemělo ani používat, aby se dále nepoškozovalo. Levnější cestou opravy pak může být výměna motoru z jiného, například bouraného auta.
, 02.06.2018 07:44


Jak je to auto staré, jaká byla cena a co je to za model?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.