zpět
9849

Jak postupovat při reklamaci skryté vady z pohledu kupujícího

Výběru ojetého vozu zpravidla věnujeme mnoho času. I přesto není výjimkou, že už po několika jízdách se projeví vady, které by člověka ve snu nenapadly. Víme, jak takovou vadu reklamovat a na co si dát při reklamaci pozor.
10.05.2018, naše téma

hodnocení článku: 1.0 z 5 (20%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
Pokud se skrytá vada na vašem vozidle objeví, kontaktujte prodejce a upozorněte ho na rozpor v kupní smlouvě. Následně prodejce písemně vyzvěte ke kompenzaci, na kterou máte ze zákona nárok. Prodávající strana je povinna zajistit opravu nebo výměnu vozidla. Vždy trvejte na sepsání reklamačního protokolu a jednu kopii dokumentu si pečlivě uschovejte. Protokol by měl vždy obsahovat:

• označení smluvních stran
• datum koupě vozu
• specifikaci skrytých vad
• technickou specifikaci vozu a jeho stav
• zda požadujete opravu, slevu nebo odstoupení od smlouvy (to je možné v případě, že vada není odstranitelná)
• datum podání reklamace a podpisy obou stran

Uvedením technické specifikace a stavu vozu se chráníte pro příklad, že v bazaru auto někdo nabourá nebo s ním bude jinak manipulováno. Vůz totiž u prodejce (zejména jedná-li se o autobazar) zůstane po dobu než bude reklamace vyřízena.

Po sepsání reklamačního protokolu plyne lhůta 30 dní na vyřízení reklamace ze strany prodávajícího. Pamatujte na to, že reklamaci musíte vždy uplatnit u prodávajícího. Nelze si nechat opravit auto jinde a zpětně po prodejci požadovat náhradu!

V případech, kdy si koupíte auto od prodejce, který je od vás vzdálený přes celou republiku, se situace komplikuje. Představte si, že vezete auto tak daleko, zpět cestujete veřejnou dopravou, čekáte 30 dní na vyřízení reklamace a ještě s rizikem, že bude zamítnuta. V tomto případě si nechte pro svůj klid a taky pro vyšší motivaci prodejce jednat vstřícně zpracovat znalecký posudek nebo levnější odbornou prohlídku znalce či autorizované servisu. Za tu zaplatíte cenu v řádech stovek korun. Vyjádření odborníka předběžně prokáže, zda vada již existovala v době prodeje či nikoli. Jedinou nevýhodou je, že náklady na tento posudek budete nést vy, ačkoli v případě sporu by se ze zákona jednalo o náklady prodávajícího. Když ale vezmete v úvahu složité cestování atd., může vám tento krok ve finále ušetřit čas i peníze.

Pokud s vaší reklamací prodejce souhlasí a uzná vadu jako skrytou, je třeba sepsat, na jaké formě kompenzace se s vámi dohodl (oprava, sleva z ceny, případně odstoupení od smlouvy). Teprve potom je možné nechat auto opravit.V případě, že prodejce vaši reklamaci zamítl, trvejte na písemném vyrozumění a nevzdávejte to. Obraťte se na odborníky a nechce zpracovat znalecký posudek, se kterým se na prodejce znovu obraťte. V případě, že neuspějete ani tak, nezbývá než odstoupit od smlouvy a řešit spor soudně.

Odstoupení od smlouvy je možné ve třech případech:

• po uznané reklamaci a dohodě s prodávajícím
• po odmítnuté reklamaci
• pokud auto nesplňuje vlastnosti jednoznačně uvedené v kupní smlouvě (např. že vůz nebyl bouraný).


Odstoupení od smlouvy má stejné náležitosti jako reklamační protokol. Navíc obsahuje:

• formulaci, že odstupujete od kupní smlouvy
• datum vrácení peněz
• stanovení částky, která bude vrácena (v případě, že kupující hradil náklady na znalecký posudek, připočtěte částku k ceně vozu)
• termín, do kdy mají být vráceny peníze a na jaké číslo účtu


Kopii si nechte potvrdit prodávajícím nebo odstoupení zašlete poštou včetně doručenky.

Některé spory nemají konce a jedinou cestou, jak se dobrat svého práva, je řešení soudní cestou. Pokud je to ale možné, snažte se s kupujícím domluvit a zdlouhavému nákladnému soudnímu sporu předejít.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Pět tipů na jednodenní výlet autem

nejčtenější články

VW Passat B6 - na který diesel si dát pozor?

S jakým benzínovým motorem koupit Jaguar X-Type?

Dilema za 300 tis. Kč: BMW 530d nebo Audi A6 3.0 TDI?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.