0
zpět
 

diskuze k tématu: HH - denní svícení

kategorie zařazení tématu:
Pepicek
počet příspěvků15
datum registrace28.12.2015
Neděle 03.01.2016 10:31, světla
Jenže bohužel Češi si denní svícení vykládají po svém(jako vše)a pak to ztrácí smysl...
Prostě jezdí na denní,že je "den" ale že je snížená viditelnost..sněží,prší...50% řidičů neřeší.
Dále jsou v Česku "nová pravidla"když mám prachy a káru která jede 250,tak plná čára atd neexistuje.
reagovat
Zvirak
počet příspěvků459
datum registrace09.09.2012
Neděle 03.01.2016 10:38, RE: svícení,nebo už ne?
Pavlik napsal:
Mirek napsal:
to:Pavlika pán už řeší múj pravopis,žeby i učitel češtiny?nebo žeby právník?přijde mi,že vaše právní povědomý je takové,žeby jste si chtěl nejraději dělat co chtěl a ničím se neřídit,ještě dobře že platí vyhlášky a zákony pro provoz a jízdu na komunikacíchto:Zdeny 60z jedného tvého příspěvku mi došlo,že asi p.Pavlíka asi znáš z fora,porad,mám na něj vždy reagovat?
Promiňte, ale na pitomce, který nechápe základy předpisů o kterých se bavíme, neumí si je ani vyhledat na netu (když už neví) a ještě neustále píše "právní povědomý" opravdu nemám chuť dále reagovat. Můžete to brát jako aroganci, tak to méně inteligencí nadaní jedinci vidí často.Podotknu poslední dvě věci: 1) je z českého práva (což asi též nevíte nebo možná nechápete). V českém právu platí, že co není výslovně zakázáno je povoleno. Čili si mohu "dělat co chci", když to zákon nezakazuje.2) Omlouvám se Zdenymu, sice píše často jako hotentot (překlepy), ale pravopisné hrubky opravdu nedělá.


Pavlíku, nezlob se, ale vždycky mě dokáže pobavit, jak sám sebe pasuješ na toho chytřejšího, jako bys patřil do nějakého VIP klubu nadřazeného nám ostaním. Mne by jen zajímalo z jakého titulu. Povíš to?

reagovat
Pavlik
počet příspěvků1325
datum registrace09.10.2008
Neděle 03.01.2016 10:39, RE: svícení
Mirek napsal:
to Pavlíkposlouchej pitomec si ty,podle toho co na tomhle foru píšeš,tak tenhle pocit nemám sám,,,v posledním příspěvku od zdenyho60 to popsal trefně,,a ty s ním ted už i souhlasíš,takže jak psal zdeny60,bereš jen to co se ti hodí do krámu,,,a čemu já chápu nebo nechápu po tom ti nic není,,,ty asi chápeš všemu,hold asi pánbůh,,,,a i já už na tvé příspěvky vúči mne reagovat nebudu,,jak se říká,moudřejší ustoupí....akurát se mohu tobě smát,


Dopsal jsem vám odpověď do příspěvku výše. A zase ty hrubky, no fuj....
reagovat
ivan2
počet příspěvků118
datum registrace11.11.2010
Neděle 03.01.2016 10:54, 123
Těžko někdo někdy objektivně změří skutečný efekt deního svícení. Za mě, kdybych měl dát svůj krk na to, jestli to bezpečnosti spíš pomůže, nebo spíš uškodí, tak bych neváhal. Těch 12W za to podle mě stojí a v porovnáním s výkonem, který auto spotřebovává při jízdě, což může být dejme tomu nějakých 40kW je to podle mě nula nula nic navíc a to i vynásobíme-li to počtem aut. Ovšem to co je teď v německu, kdy svítí jen někdo, to mi přijde asi nejhorší varianta.
reagovat
Pavlik
počet příspěvků1325
datum registrace09.10.2008
Neděle 03.01.2016 11:11, RE: 123
ivan2 napsal:
Těžko někdo někdy objektivně změří skutečný efekt deního svícení. Za mě, kdybych měl dát svůj krk na to, jestli to bezpečnosti spíš pomůže, nebo spíš uškodí, tak bych neváhal. Těch 12W za to podle mě stojí a v porovnáním s výkonem, který auto spotřebovává při jízdě, což může být dejme tomu nějakých 40kW je to podle mě nula nula nic navíc a to i vynásobíme-li to počtem aut. Ovšem to co je teď v německu, kdy svítí jen někdo, to mi přijde asi nejhorší varianta.


Těch cca 12W spotřebováváme my, kteří máme LED světla (ať už originál nebo dodatečná). Většina lidí jezdí na potkávací světla a tam se bavíme většinou o 2x45W (potkávací), 2x5W (obrysová) a 2x5W (zadní obrysové), tedy celkem 110W. Tento výkon musí vyrobit alternátor zbytečně a zadarmo to není ....
Jinak nevidím moc rozdíl mezi tím když svítí jen někdo a tím co je u nás - vždy se najde nesvítící auto se zapomnětlivým řidičem.
reagovat
Pavlik
počet příspěvků1325
datum registrace09.10.2008
Neděle 03.01.2016 11:18, RE: svícení,nebo už ne?
Zvirak napsal:
Pavlik napsal:
Mirek napsal:
to:Pavlika pán už řeší múj pravopis,žeby i učitel češtiny?nebo žeby právník?přijde mi,že vaše právní povědomý je takové,žeby jste si chtěl nejraději dělat co chtěl a ničím se neřídit,ještě dobře že platí vyhlášky a zákony pro provoz a jízdu na komunikacíchto:Zdeny 60z jedného tvého příspěvku mi došlo,že asi p.Pavlíka asi znáš z fora,porad,mám na něj vždy reagovat?
Promiňte, ale na pitomce, který nechápe základy předpisů o kterých se bavíme, neumí si je ani vyhledat na netu (když už neví) a ještě neustále píše "právní povědomý" opravdu nemám chuť dále reagovat. Můžete to brát jako aroganci, tak to méně inteligencí nadaní jedinci vidí často.Podotknu poslední dvě věci: 1) je z českého práva (což asi též nevíte nebo možná nechápete). V českém právu platí, že co není výslovně zakázáno je povoleno. Čili si mohu "dělat co chci", když to zákon nezakazuje.2) Omlouvám se Zdenymu, sice píše často jako hotentot (překlepy), ale pravopisné hrubky opravdu nedělá.
Pavlíku, nezlob se, ale vždycky mě dokáže pobavit, jak sám sebe pasuješ na toho chytřejšího, jako bys patřil do nějakého VIP klubu nadřazeného nám ostaním. Mne by jen zajímalo z jakého titulu. Povíš to?


Proč ne. Vždy se snažím diskutovat se znalostí věci, že máme rozdílné názory je normální, proto diskutujeme a nekýváme hlavou jako oslové. To bychom seděli asi ve sněmovně že . Ale docela mne uráží člověk, který plácá nesmysly, protože o daném problému nic neví, není schopen si informace ani dohledat a pochopit je. A ještě navíc opakuje hrubky. To je na mne prostě moc, pokud to někomu vadí, hluboce se omlouvám.
reagovat
Mirek
počet příspěvků31
datum registrace01.01.2016
Neděle 03.01.2016 11:58, svícení
to Pavlik
tak to vemu z jiného konce,,píšeš že se snažíš diskutovat se znalostí věci,tak mi prosím napiš číslo toho paragrafu z vyhlášky 341/2002,už dvakrát sem ti o to psal a nic,rád bych si to přečet,po pravdě ta vyhláška je hodně obsáhlá a nemám čas ju celou číst,a není to o tom jestli bych tomu pochopil nebo ne,no a když mi to nenapíšeš,nevadí,,pak prosím někoho jiného kdo ví který paragraf to je ve vyhlášce 341/2002,,,ano i já sem toho názoru že je fajn diskutovat s kýmkoli a né se urážet,,,no a hrubky,ty neřeším i když ti to očividně vadí,pak to hod za hlavu,to by si se divil kolik dnešních mladých lidí vúbec něřeší hrubky,uznávám,že to není správné,,,takže pokud by ti to nevadilo,nepovyšuj se nad nikoho a spíš diskutuj,a když máš pocit že diskutující nemá pravdu,tak ho skus poučit a říct mu jak to je,když si znalý věci




reagovat
Pavlik
počet příspěvků1325
datum registrace09.10.2008
Neděle 03.01.2016 12:12, RE: svícení
Mirek napsal:
to Pavliktak to vemu z jiného konce,,píšeš že se snažíš diskutovat se znalostí věci,tak mi prosím napiš číslo toho paragrafu z vyhlášky 341/2002,už dvakrát sem ti o to psal a nic,rád bych si to přečet,po pravdě ta vyhláška je hodně obsáhlá a nemám čas ju celou číst,a není to o tom jestli bych tomu pochopil nebo ne,no a když mi to nenapíšeš,nevadí,,pak prosím někoho jiného kdo ví který paragraf to je ve vyhlášce 341/2002,,,ano i já sem toho názoru že je fajn diskutovat s kýmkoli a né se urážet,,,no a hrubky,ty neřeším i když ti to očividně vadí,pak to hod za hlavu,to by si se divil kolik dnešních mladých lidí vúbec něřeší hrubky,uznávám,že to není správné,,,takže pokud by ti to nevadilo,nepovyšuj se nad nikoho a spíš diskutuj,a když máš pocit že diskutující nemá pravdu,tak ho skus poučit a říct mu jak to je,když si znalý věci


Tak se podívejte na můj příspěvek z 9:37, je tam i odkaz. Už jsem vám to napsal jednou výše (takže opravdu nečtete) - vložil jsem to do předešlého příspěvku editací než tu byla vaše reakce, nebudu to kopírovat znovu....
reagovat
Mirek
počet příspěvků31
datum registrace01.01.2016
Neděle 03.01.2016 13:42, svícení
kluci tady vám dávm ke čtení link na celkem dobrý článek o denní svícení,je srozumytelný snad pro všechny,je to tak nějak polopatě,,,a nemusíme se s pvlíkem dohadovat o výhláškách,zákonech,paragrafech,odstavcích atd,,jinak pavlíku uznávám,že sem nebyl obeznámen s tím,že při zapnutých denní světlech nemusí být osvetleno vozidlo vzadu,což mne překvapuje že je to takhle povoleno,,,já nemám auto s denním svícením,ale vždy používám potkávací světla,hold chcu být viděn,,,
link:http://auto.idnes.cz/celodenni-sviceni-0mu-/automoto.aspx?c=A131228_142829_automoto_fdv..
reagovat
Pepicek
počet příspěvků15
datum registrace28.12.2015
Neděle 03.01.2016 16:14, světla
Jo hezký článek bez dohadů o nějaké vyhlášce A dobré připomenutí tam je,že ta led světla musí mít nějakou homologaci(svítivost)A divím se,že stk řeší každou kravinu a toto prochází....
reagovat
rejdic.25
počet příspěvků109
datum registrace20.08.2013
Neděle 03.01.2016 17:34, HH denní svícení
Na STK umístění dodělávaných ledek denního svícení kontrolují, včetně homologace.Při poslední návštěvě STK jsem byl svědkem, jak jednoho majitele jedničkový octavie kvůli ledkám vyhodili.
reagovat
kristian2
počet příspěvků273
datum registrace31.03.2015
Neděle 03.01.2016 19:42, k
apsolutně nechápu proč je dení svícení jenom v předu.Jinak naprosto běžně potkávám auto když se stmívá jenom s předníma světlama a to se nebavím o tom když jse tuhle jel do jihlavz přes den sněžná kalamita, prd vydět a někteří- nebylo jich uplně málo suveréně používají pouze přední dení svícení. Takže to je snad o tak zvaném zdravém rozumu
reagovat
Reno
počet příspěvků1352
datum registrace30.03.2010
Neděle 03.01.2016 21:11, denní svíceni ......
Zepředu není problém auto vidět. Ale ve zpětném zrcátku je svítící auto vidět daleko lépe než nesvítící. Takže jistý přínos to skutečně má.
reagovat
Petr S
počet příspěvků1250
datum registrace28.11.2008
Neděle 03.01.2016 22:22, RE: denní svíceni ......
Reno napsal:
Zepředu není problém auto vidět. Ale ve zpětném zrcátku je svítící auto vidět daleko lépe než nesvítící. Takže jistý přínos to skutečně má.


Myslím, že hlavní důvod proč se svítí ve dne jen vepředu je, že se auto pohybuje dopředu. Pokud ti svítí slunce do očí, tak si mnohem dřív všimneš, že se k tobě něco blíží ve stínu v lese.

Ale s tím zpětným zrcátkem je to taky fakt.
reagovat
Mirek
počet příspěvků31
datum registrace01.01.2016
Neděle 03.01.2016 22:40, svícení
to Petr S
jj,souhlas,ale tvúj příklad platí i pro tebe,když se v dané situaci blížíš k vozidlu které jede před tebou,ty si rychlejší než on a proto vzdálenost mezi vámi se skracuje,, takže v tom stínu určo dřívě zahlédneš osvětlené vozidlo i vzadu,,proto mi přijde divné,že při denním svícení nemusí být osvětlena zád vozidla,,,
reagovat
Petr S
počet příspěvků1250
datum registrace28.11.2008
Pondělí 04.01.2016 00:55, RE: svícení
Mirek napsal:
to Petr Sjj,souhlas,ale tvúj příklad platí i pro tebe,když se v dané situaci blížíš k vozidlu které jede před tebou,ty si rychlejší než on a proto vzdálenost mezi vámi se skracuje,, takže v tom stínu určo dřívě zahlédneš osvětlené vozidlo i vzadu,,proto mi přijde divné,že při denním svícení nemusí být osvětlena zád vozidla,,,


Dobře, protijedoucí auta ale mají vůči sobě mnohem vyšší rychlost než souběžně jedoucí. Nebo když čekáš na vedlejší a dáváš přednost, tak tě zajímají jen auta, která jedou k tobě a ne od tebe.

Svítit ve dne vzadu už bude nejspíš z hlediska bezpečnosti overkill a proto se to nezavedlo.
reagovat
Fanda
počet příspěvků551
datum registrace28.09.2008
Pondělí 04.01.2016 10:23, svícení
Ti co jezdí delší dobu jistě pamatují,jak to bylo,když denní svícení nebylo povinné.Zrána a k večeru bylo možné potkat ještě za šera neosvětlená vozidla.Zrovna tak i v dešti.Tím,že musíme svítit toto odpadá.Pokud by všichni byli dokonalý,jako Pavlík,tak by denní svícení samozřejmě zapotřebí nebylo.
reagovat
David V
počet příspěvků2054
datum registrace16.05.2007
Pondělí 04.01.2016 13:01, Nemám to ideální
Co se týká denního svícení, přidám se spíše na stranu těch, kteří se na základě statistik a chování vyspělejších sousedů (A, D) domnívají, že je to zbytečné. Svícení vzadu považuji za úplně nedůležité, protože tam hrozí spíše pomačkané plechy, než fatální nehody a prvotní účel svícení měl za úkol ochránit životy a ne plechy.
Bohužel jsem učinil ale zkušenost, že svícení ve dne mi natolik opotřebovalo xenonové výbojky, že v noci jsem prakticky nic neviděl a jízda se pro mě v noci stávala velmi nepříjemnou. A jelikož jakkoliv dobastlovaná světla na auta přímo nesnáším, šel jsem cestou podžhavených mlhovek a xenony jsem vyměnil za nové a teď je v noci radost jezdit. Čili ve dne automaticky svítím (po zapnutí zapalování se mlhovky rozsvítí), nemám na autě nic dodatečně přimontovaného a xenony mám na tmu a zhoršenou viditelnost a mlhovky o svou původní fci nepřišly.
Takže, když to shrnu:
Litera zákona o umístění světel a jejich chování s ohledem na nastartovaný motor a rozsvícení hlavních světel je splněna, stejně jako dle statistik je nedotčen fakt, že svícení/nesvícení nemá vliv na počet fatálních nehod a na vnějším plášti vozu není nic nepatřičného a pomíjím odlehčení el. soustavě, kdy místo cca 130 W doávám jen 30 W. Jediná diskutabilní věc je světelný výkon mlhovek, který by mohl být krapet větší, ale natolik zdatný elektrikář jsem v tu chvíli nebyl.
reagovat
Pepicek
počet příspěvků15
datum registrace28.12.2015
Pondělí 04.01.2016 18:27, malá namátková statistika svícení
Dnes jsem si udělal takovou malou "kontrolu"vozidel jak svíti Pánové...hrůza!Dnes odpoledne...
Silnice 1 třídy cca 30km úsek.Zataženo,sněžení,snížená viditelnost,sněhové jazyky omezená rychlost...:6 vozidel na nějaká led světla (asi z vánočního stromečku) 2 vůbec bez světel(nechápu),1 na parkovačky,1 jen na přední mlhovky a 6 s poruchou -svítící jen jedno světlo potkávací...jooo a jedna dáma v tmavé audině co si neočistila předek(světla) auta od sněhu...ale na cigárko si zapálit,to nezapomene No pánové a má tu cenu mluvit o nějakém povinném dennín=>bezpečnosti,kdy např.v létě krásném počasí je vidět kilometr tam i zpět?..vymýšlet nové,drahé předpisy...kdy lidi neumí dodržovat základní staré platné předpisy už možná sto let platné...??!
reagovat
Koloss
počet příspěvků639
datum registrace19.09.2008
Pondělí 04.01.2016 18:39, RE: malá namátková statistika svícení
Pepicek napsal:
No pánové a má tu cenu mluvit o nějakém povinném dennín=>bezpečnosti,kdy např.v létě krásném počasí je vidět kilometr tam i zpět?


Samozřejmě, že v takových situacích to bezpečnost příliš neovlivní, ale pokud se koukneš na fotku v tomto článku, tak snad uznáš, že v tom svítit/nesvítit rozdíl dost výrazný je.

http://auto.idnes.cz/celodenni-sviceni-0mu-/automoto.aspx?c=A131228_142829_automoto_fdv
reagovat
1 2 3 4




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všechna práva vyhrazena.