HH - denní svícení
 
 
 
 
 
 

HH - denní svícení

již zítra na TipCars.com

Citroën Berlingo - jak si vede v průzkumu spolehlivosti?
nejčtenější články
1. Jaký je koncernový motor 1,6 TDI?
2. Volvo V40 nebo Ford Focus?
3. Fiat Bravo nebo Lancia Delta za 150 tis. Kč?
 
sekce: řidič, epizoda: 1

Ahoj,dneska jsem tu jako řidič a zkusím vám vylíčit svůj pohled na povinné denní svícení. Aby nedošlo k omylu hned na začátku, tak musím zdůraznit, že denní svícení je dobrá věc a podporuju ho na sto procent...ALE...to co potkávám na našich cestách se mi zdá zcela nevyhovující.
BLOG, 01.01.16 | 12:00
hodnocení článku 3.0 b / 2x
vaše hodnocení: 5 b.
 

Ahoj, dneska jsem tu jako řidič a zkusím vám vylíčit svůj pohled na povinné denní svícení. Aby nedošlo k omylu hned na začátku, tak musím zdůraznit, že denní svícení je dobrá věc a podporuju ho na sto procent...ALE...to co potkávám na našich cestách se mi zdá zcela nevyhovující.

Už v osmnácti, kdy jsem dostal řidičák a začal jezdit autem, jsem byl otcem poučen, že svítit i ve dne je dobrá věc. "Vidět a být viděn". Ano, toto základní pravidlo mi vydrželo dodnes a ikdyž ještě nebylo uzákoněné denní svícení, jsem vždy po nastartování rozsvítil světla. V dnešní době to je už základ nových aut a světla se automaticky rozsvěcují sama po nastartování. Tady už se to ale začíná rozcházet s mým pohledem na věc.

Rozsvícená přední světla jsou v pořádku a tak to má být. Nechápu ale, proč zadní zůstavají zhasnutá! Copak "být viděn" i zezadu není už důležité?

Příklad č.1: krásný slunný den, jedu po cestě a přede mnou začíná hustý les. Při přechodu ze světla do tmy samozřejmě v lese není vůbec nic vidět. Pokud naproti pojede neosvětlené auto, tak jej uvidím až na poslední chvíli. Bude-li svítit, uvidím ho i v lese. Stejně tak ale i auto zezadu. Když nesvítí, tak ho prostě nemám šanci vidět.

Příklad č.2: jsem ve městě. Všichni svítí a vidím tak, že je auto v pohybu. Co ale auta, které vidím zezadu, stojí a mají zhasnutá světla? Dle mě je takové auto bez řidiče a odstavené. Ale ono ne, ono má jen zhasnutá zadní světla.

I toto je jeden z důvodů, proč bych navrhoval povinnost denního svícení i zadními světly. Máte tak jednoznačný přehled o tom, které vozidlo je v pohybu a které stojí.

Výmluvy typu, že žárovky tím opotřebovávám, si u mě můžete strčit za klobouk - tohle není omluva, tohle je čirá blbost. Ano, žárovky mají sice nějakou životnost, ale tohle je zanedbatelná položka v celkových nákladech na provoz vozidla. Je dobrý krok výrobců používat led žárovky s delší životností, ale zase to ALE...

...tady se vrátím zpět k předním světlům.

Aby vyhlášku dodržovala i starší vozidla, jsou na ně dodatečně namontovány světla pro denní svícení. A tu je další kámen úrazu. Nová vozidla mají již v základu denní svícení a to je zakomponované rovnou do předních světel, nebo jsou alespoň umístěny v jejich úrovni. Umístění u těch starších je ale vždy nevhodně zvolené.

Zase příklad: Jedu po cestě, která není rovná (ano, nejsme v Americe a cesty u nás nejsou absolutně rovné). Jedu tedy do kopečka. Pokud je pěkné počasí a jsem na volném, dobře osvětleném prostranství, tak naproti mě nejdřív vidím střechu protijedoucího vozidla, pak kapotu, pak zhasnutá světla a až vidím auto úplně celé, tak se konečne objeví i světla pro denní svícení. Teď si to ale představte zase v lese. Jedu do kopce v lese plném stínů. Naproti nevidím nic, nevidím nic, nevidím nic a pak až celé auto osvětlené 20cm nad zemí.

Možná vám z těch uvedených příkladů musí vycházet, že jsem slepý jak patrona. Nejsem - příklady jsou tu jen od toho, abych nastínil situaci. Není to tak, že je to dnes a denně a u každého vozidla. Jsou ale prostě situace, kdy současný stav osvětlení vozidel není vyhovující. Přitom by stačilo mít osvětlené auto tak, aby bylo vidět jako v noci. Zepředu v úrovni potkávacích světel a zezadu svítit pořád. Ekonomicky vás to nijak nezruinuje a ostatním to pomůže. Vlastně - ono to pomůže i vám samotným - vidět a být viděn.

S tím je spojené i vhodné zvolení denních ledek dopředu. Hodně často potkávám auta, která na první pohled nesvítí - už prstem šmátrám po páčce pod volantem, abych na ně zablikal. Pár metrů ode mě si ale nakonec všimnu, že oni vlastně svítí. Sice svítí, ale je to úplne k ničemu. Ledky sotva vhodné do nějaké klíčenky, natož pro vozidlo jedoucí po cestě v provozu.

Ale tím to nekončí. Řidiči s namontovanými denními světly jedoucí v kuse přes den až do tmy zapomínají tyto světla přepnout z denního svícení na svícení při snížené viditelnosti (obyčejná světla). Takové auto pak na silnici zezadu vidět není už vůbec. Světla si přepnou až v moměntě, kdy nevidí na cestu oni samotní. To už je ale, promiňte mi, opravu příliš pozdě. Denní svícení i zadními světly by toto alespoň trochu řešilo. Některá moderní auta to přepínání mají řešené zase v základu a je to krásně vidět, když jedete za neosvětleným autem, vjedete do tunelu a mu se samy rozsvítí zadní světla. Říkám si: "Hurá, dostal rozum". Po vyjetí z tunelu ale opět zadní světla zhasínají :-(

Já sám osobně v mém autě, nebo ikdyž mám půjčené auto s denním svícením, ihned zapínám svícení normální. Vím tak, že nemusím řešit přepínání za snížené viditelnosti a hlavně vím, že svítím tak, abych viděl a byl viděn.

POZN: Ano, i já jsem už několikrát jel bez světel. Vetšinou to ale bylo tím, že jsem někde přijel, nevypnul motor a jen zhasnul, abych na ostatní nepůsobil, že jsem v pohybu. Pak při rozjetí jsem zapomněl světla opět rozsvítit. Při nastartování jsem světla ale nikdy zapnout ještě nezapomněl. Je to dobrý zvyk. Stejně jako se ihned připoutat. Ale o tom zase někdy jindy.


Autor: HH

   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
HH - 11.01.2017 08:09 
Enerccio napsal:
Ja sem nejak nepochopil k cemu jsou svetla pro denni sviceni? Nikdy je nepouzivam, proste tam dam potkavaci a hotovo.


presne tak..ikdyz jedu autem, ktere denni sviceni ma, tak stejne tim cudlem proste otocim a roznu normalni svetla - je to z toho duvodu, ze vim, ze urcite svitim a hlavne svitim i vzadu
Enerccio - 11.01.2017 12:11 
sheogorath napsal:
Protoze si lidi nechcou ku***t xenony. Taky bych byl radsi, kdybych na to mel ledky. Asi dodelam az bude cas a chut


Tak proc si jej kupovali? To je jako nebudu jezdit autem abych si neznicil novy kola
David V - 11.01.2017 15:20 
Enerccio napsal:
sheogorath napsal:
Protoze si lidi nechcou ku***t xenony. Taky bych byl radsi, kdybych na to mel ledky. Asi dodelam az bude cas a chut
Tak proc si jej kupovali? To je jako nebudu jezdit autem abych si neznicil novy kola


Ne, to přirovnání pokulhává. To je jako jezdit na nových kolech s nasazenými řetězy i v místech, kde není sníh.
Původní funkce světel je pro provoz v noci, kdy je mnohem důležitější, aby řidič viděl, kam jede. Jenže takhle většinu času svítím v době, kdy je přínos diskutabilní a troufám si říci pro naše klimatické podmínky zanedbatelný nebo možná dokonce neměřitelný a dochází tak k tomu, že se naprosto zbytečně opotřebovávají paraboly a výbojky a zhoršuje se účinnost světlometů a v době, kdy je člověk skutečně potřebuje, neplní dostatečně svoji funkci a dle mého názoru ohrožují bezpečnost provozu mnohem více než nesvícení ve dne.
A původní záměr svícení byl zabránit nejtragičtějším čelním střetům. Myslím, že nárazy do zadní části auta jen z důvodu nesvítících koncových světel během dne s usmrcením nebo těžkým zraněním posádky jsou statisticky zanedbatelné.
A pak si ještě v Evropě hrajeme na ekology, ale pálíme tuny benzínu a nafty jen kvůli nepotvrzenému přínosu.
Jak jsem psal výše, když jedu, tak mi auto svítí, ale s ohledem na výše uvedené.
Doporučuji zapnout krom potkavaček i mlhovky - tak budete mít stoporcentní jistotu, že si vás skutečně všimne naprosto každý a ještě si na vás bude dávat pozor.
Ma007 - 11.01.2017 15:31 
David V napsal:
Enerccio napsal:
sheogorath napsal:
Protoze si lidi nechcou ku***t xenony. Taky bych byl radsi, kdybych na to mel ledky. Asi dodelam az bude cas a chut
Tak proc si jej kupovali? To je jako nebudu jezdit autem abych si neznicil novy kola
Ne, to přirovnání pokulhává. To je jako jezdit na nových kolech s nasazenými řetězy i v místech, kde není sníh.Původní funkce světel je pro provoz v noci, kdy je mnohem důležitější, aby řidič viděl, kam jede. Jenže takhle většinu času svítím v době, kdy je přínos diskutabilní a troufám si říci pro naše klimatické podmínky zanedbatelný nebo možná dokonce neměřitelný a dochází tak k tomu, že se naprosto zbytečně opotřebovávají paraboly a výbojky a zhoršuje se účinnost světlometů a v době, kdy je člověk skutečně potřebuje, neplní dostatečně svoji funkci a dle mého názoru ohrožují bezpečnost provozu mnohem více než nesvícení ve dne.A původní záměr svícení byl zabránit nejtragičtějším čelním střetům. Myslím, že nárazy do zadní části auta jen z důvodu nesvítících koncových světel během dne s usmrcením nebo těžkým zraněním posádky jsou statisticky zanedbatelné. A pak si ještě v Evropě hrajeme na ekology, ale pálíme tuny benzínu a nafty jen kvůli nepotvrzenému přínosu. Jak jsem psal výše, když jedu, tak mi auto svítí, ale s ohledem na výše uvedené.Doporučuji zapnout krom potkavaček i mlhovky - tak budete mít stoporcentní jistotu, že si vás skutečně všimne naprosto každý a ještě si na vás bude dávat pozor.


S tými hmlovkami to bola bohová rada. Už teraz ma serkajú tí, ktorí jazdia stretávacie + hmlovky cez deň ale v noci na mokrej ceste je to na deravé koleno, lebo sa to svetlo odráža do xichtu 2x viac.
David V - 11.01.2017 16:07 
Ma007 napsal:
David V napsal:
Enerccio napsal:
sheogorath napsal:
Protoze si lidi nechcou ku***t xenony. Taky bych byl radsi, kdybych na to mel ledky. Asi dodelam az bude cas a chut
Tak proc si jej kupovali? To je jako nebudu jezdit autem abych si neznicil novy kola
Ne, to přirovnání pokulhává. To je jako jezdit na nových kolech s nasazenými řetězy i v místech, kde není sníh.Původní funkce světel je pro provoz v noci, kdy je mnohem důležitější, aby řidič viděl, kam jede. Jenže takhle většinu času svítím v době, kdy je přínos diskutabilní a troufám si říci pro naše klimatické podmínky zanedbatelný nebo možná dokonce neměřitelný a dochází tak k tomu, že se naprosto zbytečně opotřebovávají paraboly a výbojky a zhoršuje se účinnost světlometů a v době, kdy je člověk skutečně potřebuje, neplní dostatečně svoji funkci a dle mého názoru ohrožují bezpečnost provozu mnohem více než nesvícení ve dne.A původní záměr svícení byl zabránit nejtragičtějším čelním střetům. Myslím, že nárazy do zadní části auta jen z důvodu nesvítících koncových světel během dne s usmrcením nebo těžkým zraněním posádky jsou statisticky zanedbatelné. A pak si ještě v Evropě hrajeme na ekology, ale pálíme tuny benzínu a nafty jen kvůli nepotvrzenému přínosu. Jak jsem psal výše, když jedu, tak mi auto svítí, ale s ohledem na výše uvedené.Doporučuji zapnout krom potkavaček i mlhovky - tak budete mít stoporcentní jistotu, že si vás skutečně všimne naprosto každý a ještě si na vás bude dávat pozor.
S tými hmlovkami to bola bohová rada. Už teraz ma serkajú tí, ktorí jazdia stretávacie + hmlovky cez deň ale v noci na mokrej ceste je to na deravé koleno, lebo sa to svetlo odráža do xichtu 2x viac.


Doufám, že bazinga byla u těch mlhovek zřejmá.
 
   
 
 
 
 
     
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
magazín
 
firmy
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 

 
titulek
 
 
datum vystavení
 
 

F1 2017 GP Japonska - Ferrari nezvládá technickou koncovku šampionátu. Hamilton míří na titul.

11.října 2017
Sebastian Vettel opět nedokázal zabodovat. Mercedesu a Hamiltonovi padá mistrovský titul téměř do klína. Red Bull s Verstappenem a Ricciardem konečně nabírá špičkovou formu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: blog | počet přečtení (325) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Belgie - Schumacherův rekord vyrovnán

30.sprna 2017
Spa-Francorchamps naplno odkryla výkonnost Mercedesu, Ferrari a RedBullu. Velké zklamání na domácí trati prožil Max Verstappen a jezdci Force Indie spolu bojují stylem divokého západu.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (379) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Maďarska - Raikkonen uhájil double pro Ferrari

2.sprna 2017
Kimi Raikkonen uhájil vítězství pro Sebastiana Vettela a double pro Ferrari. Hamilton s Bottasem předvedli férovou týmovou režii a Liberty Media opět ukázala, jak si vážit fanoušků F1.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: blog | počet přečtení (407) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Rakouska - vítězství přibližuje Valtteriho Bottase k boji o titul

12.července 2017
Bottas rozdrtil na startu soupeře a dojel si pro svůj druhý triumf. Hamiltona zradila převodovka a Vettel si upevnil vedení v šampionátu. Ricciardo slavil třetí místo jako by bylo první.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (650) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Monaka - vítězné Ferrari, nebo zklamaný Räikkönen?

31.května 2017
Ferrari rozdovádělo koníka a opanovalo prestižní závod vítězným doublem. Red Bull opět vystrčil růžky a Mercedes si poprvé nesáhl na bednu.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (701) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Španělska - Souboj sezóny Vettel vs. Hamilton pokračuje

17.května 2017
Lewis Hamilton vybojoval vítězství v přímém souboji na dráze se Sebastianem Vettelem. Týmové dvojky top týmů nedokončily závod a Fernando Alonso zajel super kvalifikaci.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (595) | komentářů (0) otevřít článek...

F1 2017 GP Číny - Hamilton srovnává skóre

12.dubna 2017
Lewis Hamilton získal své první vítězství a Ferrari opět ukázalo svoji rychlost. Antonio Giovinazzi na dvakrát zrušil svůj Sauber a Max Verstappen se stal jezdcem závodu.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: blog | počet přečtení (697) | komentářů (1) otevřít článek...

F1 2017 GP Austrálie - Vettel vrací Ferrari na 1. místo

29.března 2017
Scuderie je opět na koni. Mercedes nezvládl zastávku v boxech a smolný víkend zažil domácí Daniel Ricciardo z RedBullu a celý tým Haas.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: blog | počet přečtení (942) | komentářů (3) otevřít článek...

Sezona F1 2017 s fotogalerií Jiřího Křenka

15.března 2017
Pro fanoušky F1 právě začíná vzrušující období s vůní benzínu a nezaměnitelným akustickým doprovodem...
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: blog | počet přečtení (866) | komentářů (1) otevřít článek...

Jak vybrat karavan?

24.ledna 2017
Možná někdo z vás uvažuje nad karavanem, ale zatím se ještě nerozhoupal k nákupu. Chci se s Vámi podělit o to, jak jsem před pár lety karavan kupoval já a kudy se mé myšlenkové pochody ubíraly při jeho výběru.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: blog | počet přečtení (2 115) | komentářů (0) otevřít článek...

Evropské Turecko 2014

9.listopadu 2016
Slunce ohřálo severní polokouli a my se vydali poznat s karavanem první zemi mimo Evropu. V Turecku je jaro krásné. Projeli jsme přes 8.000 kilometrů dálnic, silnic i polních cest. Úžasných 59 dní.
hodnocení: 3.7 b. (3x) | sekce: blog | počet přečtení (1 196) | komentářů (0) otevřít článek...

Digitální nomád a rodina

19.října 2016
Rodina, práce, karavan a já. Aneb co se stane, když sbalíte rodinu a vyrazíte karavanem do světa?
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: blog | počet přečtení (1 702) | komentářů (3) otevřít článek...

Ukradené a znovunalezené Audi

5.října 2016
Představte si, že ani ne za půl roku si moje auto někdo vyhlídnul a přišel si pro něj rovnou do naší garáže, když jsme byli s manželkou v práci a syn ve škole - normálně odpoledne za bílého dne...
hodnocení: 1.0 b. (7x) | sekce: blog | počet přečtení (3 254) | komentářů (14) otevřít článek...

HH - denní svícení

1.ledna 2016
sekce: řidič, epizoda: 1

Ahoj,dneska jsem tu jako řidič a zkusím vám vylíčit svůj pohled na povinné denní svícení. Aby nedošlo k omylu hned na začátku, tak musím zdůraznit, že denní svícení je dobrá věc a podporuju ho na sto procent...ALE...to co potkávám na našich cestách se mi zdá zcela nevyhovující.
hodnocení: 3.0 b. (2x) | sekce: blog | počet přečtení (4 748) | komentářů (74) otevřít článek...

HH - organizace na chodníku

30.prosince 2015
sekce: chodec, epizoda: 1

Ahoj v prvním a zárověn i velice netradičním díle. Uvažoval jsem, čím mé několikadílné povídání začít ... no a proč ne zrovna právě netradičně, že?
hodnocení: 3.4 b. (5x) | sekce: blog | počet přečtení (888) | komentářů (2) otevřít článek...

HH - začátek

28.prosince 2015
Dobrý den, milé děti, bylo nebylo, v jedné malé zemi... I tak bych mohl klidně začít a vše by bylo v pořádku. To co se totiž právě nachází před vašim zrakem tak trochu bude připomínat známou pohádku "Princezna Koloběžka první". Zrychleně se pokusím vše objasnit.
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: blog | počet přečtení (1 393) | komentářů (1) otevřít článek...
 
/ 1 (16)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
HH - denní s ...