zpět
/ blog
8127

HH - denní svícení

sekce: řidič, epizoda: 1

Ahoj,dneska jsem tu jako řidič a zkusím vám vylíčit svůj pohled na povinné denní svícení. Aby nedošlo k omylu hned na začátku, tak musím zdůraznit, že denní svícení je dobrá věc a podporuju ho na sto procent...ALE...to co potkávám na našich cestách se mi zdá zcela nevyhovující.
01.01.2016, blog

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -

Ahoj, dneska jsem tu jako řidič a zkusím vám vylíčit svůj pohled na povinné denní svícení. Aby nedošlo k omylu hned na začátku, tak musím zdůraznit, že denní svícení je dobrá věc a podporuju ho na sto procent...ALE...to co potkávám na našich cestách se mi zdá zcela nevyhovující.

Už v osmnácti, kdy jsem dostal řidičák a začal jezdit autem, jsem byl otcem poučen, že svítit i ve dne je dobrá věc. "Vidět a být viděn". Ano, toto základní pravidlo mi vydrželo dodnes a ikdyž ještě nebylo uzákoněné denní svícení, jsem vždy po nastartování rozsvítil světla. V dnešní době to je už základ nových aut a světla se automaticky rozsvěcují sama po nastartování. Tady už se to ale začíná rozcházet s mým pohledem na věc.

Rozsvícená přední světla jsou v pořádku a tak to má být. Nechápu ale, proč zadní zůstavají zhasnutá! Copak "být viděn" i zezadu není už důležité?

Příklad č.1: krásný slunný den, jedu po cestě a přede mnou začíná hustý les. Při přechodu ze světla do tmy samozřejmě v lese není vůbec nic vidět. Pokud naproti pojede neosvětlené auto, tak jej uvidím až na poslední chvíli. Bude-li svítit, uvidím ho i v lese. Stejně tak ale i auto zezadu. Když nesvítí, tak ho prostě nemám šanci vidět.

Příklad č.2: jsem ve městě. Všichni svítí a vidím tak, že je auto v pohybu. Co ale auta, které vidím zezadu, stojí a mají zhasnutá světla? Dle mě je takové auto bez řidiče a odstavené. Ale ono ne, ono má jen zhasnutá zadní světla.

I toto je jeden z důvodů, proč bych navrhoval povinnost denního svícení i zadními světly. Máte tak jednoznačný přehled o tom, které vozidlo je v pohybu a které stojí.

Výmluvy typu, že žárovky tím opotřebovávám, si u mě můžete strčit za klobouk - tohle není omluva, tohle je čirá blbost. Ano, žárovky mají sice nějakou životnost, ale tohle je zanedbatelná položka v celkových nákladech na provoz vozidla. Je dobrý krok výrobců používat led žárovky s delší životností, ale zase to ALE...

...tady se vrátím zpět k předním světlům.

Aby vyhlášku dodržovala i starší vozidla, jsou na ně dodatečně namontovány světla pro denní svícení. A tu je další kámen úrazu. Nová vozidla mají již v základu denní svícení a to je zakomponované rovnou do předních světel, nebo jsou alespoň umístěny v jejich úrovni. Umístění u těch starších je ale vždy nevhodně zvolené.

Zase příklad: Jedu po cestě, která není rovná (ano, nejsme v Americe a cesty u nás nejsou absolutně rovné). Jedu tedy do kopečka. Pokud je pěkné počasí a jsem na volném, dobře osvětleném prostranství, tak naproti mě nejdřív vidím střechu protijedoucího vozidla, pak kapotu, pak zhasnutá světla a až vidím auto úplně celé, tak se konečne objeví i světla pro denní svícení. Teď si to ale představte zase v lese. Jedu do kopce v lese plném stínů. Naproti nevidím nic, nevidím nic, nevidím nic a pak až celé auto osvětlené 20cm nad zemí.

Možná vám z těch uvedených příkladů musí vycházet, že jsem slepý jak patrona. Nejsem - příklady jsou tu jen od toho, abych nastínil situaci. Není to tak, že je to dnes a denně a u každého vozidla. Jsou ale prostě situace, kdy současný stav osvětlení vozidel není vyhovující. Přitom by stačilo mít osvětlené auto tak, aby bylo vidět jako v noci. Zepředu v úrovni potkávacích světel a zezadu svítit pořád. Ekonomicky vás to nijak nezruinuje a ostatním to pomůže. Vlastně - ono to pomůže i vám samotným - vidět a být viděn.

S tím je spojené i vhodné zvolení denních ledek dopředu. Hodně často potkávám auta, která na první pohled nesvítí - už prstem šmátrám po páčce pod volantem, abych na ně zablikal. Pár metrů ode mě si ale nakonec všimnu, že oni vlastně svítí. Sice svítí, ale je to úplne k ničemu. Ledky sotva vhodné do nějaké klíčenky, natož pro vozidlo jedoucí po cestě v provozu.

Ale tím to nekončí. Řidiči s namontovanými denními světly jedoucí v kuse přes den až do tmy zapomínají tyto světla přepnout z denního svícení na svícení při snížené viditelnosti (obyčejná světla). Takové auto pak na silnici zezadu vidět není už vůbec. Světla si přepnou až v moměntě, kdy nevidí na cestu oni samotní. To už je ale, promiňte mi, opravu příliš pozdě. Denní svícení i zadními světly by toto alespoň trochu řešilo. Některá moderní auta to přepínání mají řešené zase v základu a je to krásně vidět, když jedete za neosvětleným autem, vjedete do tunelu a mu se samy rozsvítí zadní světla. Říkám si: "Hurá, dostal rozum". Po vyjetí z tunelu ale opět zadní světla zhasínají :-(

Já sám osobně v mém autě, nebo ikdyž mám půjčené auto s denním svícením, ihned zapínám svícení normální. Vím tak, že nemusím řešit přepínání za snížené viditelnosti a hlavně vím, že svítím tak, abych viděl a byl viděn.

POZN: Ano, i já jsem už několikrát jel bez světel. Vetšinou to ale bylo tím, že jsem někde přijel, nevypnul motor a jen zhasnul, abych na ostatní nepůsobil, že jsem v pohybu. Pak při rozjetí jsem zapomněl světla opět rozsvítit. Při nastartování jsem světla ale nikdy zapnout ještě nezapomněl. Je to dobrý zvyk. Stejně jako se ihned připoutat. Ale o tom zase někdy jindy.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
HH, 11.01.2017 08:09


presne tak..ikdyz jedu autem, ktere denni sviceni ma, tak stejne tim cudlem proste otocim a roznu normalni svetla - je to z toho duvodu, ze vim, ze urcite svitim a hlavne svitim i vzadu
Enerccio, 11.01.2017 12:11


Tak proc si jej kupovali? To je jako nebudu jezdit autem abych si neznicil novy kola
David V, 11.01.2017 15:20


Ne, to přirovnání pokulhává. To je jako jezdit na nových kolech s nasazenými řetězy i v místech, kde není sníh.
Původní funkce světel je pro provoz v noci, kdy je mnohem důležitější, aby řidič viděl, kam jede. Jenže takhle většinu času svítím v době, kdy je přínos diskutabilní a troufám si říci pro naše klimatické podmínky zanedbatelný nebo možná dokonce neměřitelný a dochází tak k tomu, že se naprosto zbytečně opotřebovávají paraboly a výbojky a zhoršuje se účinnost světlometů a v době, kdy je člověk skutečně potřebuje, neplní dostatečně svoji funkci a dle mého názoru ohrožují bezpečnost provozu mnohem více než nesvícení ve dne.
A původní záměr svícení byl zabránit nejtragičtějším čelním střetům. Myslím, že nárazy do zadní části auta jen z důvodu nesvítících koncových světel během dne s usmrcením nebo těžkým zraněním posádky jsou statisticky zanedbatelné.
A pak si ještě v Evropě hrajeme na ekology, ale pálíme tuny benzínu a nafty jen kvůli nepotvrzenému přínosu.
Jak jsem psal výše, když jedu, tak mi auto svítí, ale s ohledem na výše uvedené.
Doporučuji zapnout krom potkavaček i mlhovky - tak budete mít stoporcentní jistotu, že si vás skutečně všimne naprosto každý a ještě si na vás bude dávat pozor.
Ma007, 11.01.2017 15:31


S tými hmlovkami to bola bohová rada. Už teraz ma serkajú tí, ktorí jazdia stretávacie + hmlovky cez deň ale v noci na mokrej ceste je to na deravé koleno, lebo sa to svetlo odráža do xichtu 2x viac.
David V, 11.01.2017 16:07


Doufám, že bazinga byla u těch mlhovek zřejmá.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
související články
HH - začátek, 28.12.2015
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.