0
zpět
 

diskuze k tématu: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE

kategorie zařazení tématu: poradna, ostatní, automobilky, německá vozidla
capslock
počet příspěvků354
datum registrace28.07.2007
Středa 31.01.2018 15:45, RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: 6M/T, Na to jsem přišel tak že jsem za loňský rok převáděl tři auta u různých pojišťoven a požadovaly to všechny, s tím že některé dokonce požadovaly i navrácení zelené karty...


O které pojišťovny konkrétně jde? Zpravidla je uveden požadavek na doložení kupní smlouvy _nebo_ TP.

Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob převodu, který je možný provést i v sobotu o půlnoci, nenastane Koobasova situace "poslal jsem peníze a nemám auto", je následující:

Prodávající v předstihu ověří plnou moc pro kupujícího. Podepsání kupní smlouvy (2x), předání peněz, kupující bere TP, klíče, malý TP, kupní smlouvu, plnou moc, uzavře povinné ručení online (kdykoliv), odjede autem, prodávající má kupní smlouvu a zelenou kartu.

Prodávající zruší pojistku kdykoliv potřebuje, postačí kupní smlouva a zelená karta.
Kupující později vyřídí evidenční prohlídku a přihlásí auto.

Pokud kupující nespolupracuje, podle §8 63/2017 prodávající zažádá na registru vozidel o dohlášení vozu na nového majitele.
reagovat
free78
počet příspěvků300
datum registrace19.09.2008
Středa 31.01.2018 16:55, RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
capslock napsal:
citace:
reakce na: 6M/T, Na to jsem přišel tak že jsem za loňský rok převáděl tři auta u různých pojišťoven a požadovaly to všechny, s tím že některé dokonce požadovaly i navrácení zelené karty...
O které pojišťovny konkrétně jde? Zpravidla je uveden požadavek na doložení kupní smlouvy _nebo_ TP.Nejjednodušší a nejbezpečnější způsob převodu, který je možný provést i v sobotu o půlnoci, nenastane Koobasova situace "poslal jsem peníze a nemám auto", je následující:Prodávající v předstihu ověří plnou moc pro kupujícího. Podepsání kupní smlouvy (2x), předání peněz, kupující bere TP, klíče, malý TP, kupní smlouvu, plnou moc, uzavře povinné ručení online (kdykoliv), odjede autem, prodávající má kupní smlouvu a zelenou kartu.Prodávající zruší pojistku kdykoliv potřebuje, postačí kupní smlouva a zelená karta.Kupující později vyřídí evidenční prohlídku a přihlásí auto.Pokud kupující nespolupracuje, podle §8 63/2017 prodávající zažádá na registru vozidel o dohlášení vozu na nového majitele.


POKRAČOVÁNÍ PŘÍBĚHU:

Dnes jsem byl na registru vozidel v Olomouci. Nejprve se mě snažili zbavit s tím, že když se mnou kupující nespolupracuje, tak oni s tím nic neudělají, načež očekávali, že se s tímto vysvětlením spokojím a odejdu. Neodešel jsem.
Řekl jsem jim, že jsem četl článek, kde bylo uvedeno, že mohou nespolupracujícího vyzvat. Po tom tedy připustili, že to možné je, ale že jednak musím zaplatit 800,- poplatek za převod a také mi hned udělí pokutu protože jsem převod nestihl do 10 dní, jak říká zákon. Ptal jsem se tedy co kupující, on nemusí nic? Paní mi pak doporučila ať nic nikde nehlásím, že mi stejně leda budou dávat pokuty a nic mi nevyřeší. A ať se s kupujícím dohodnu, nebo ať se obrátím na soud. Ptal jsem se co dělat těch cca 5 až 6 let, než soud rozhodne. Na to odpověď neměla. Ptal jsem se, jestli když pokutu dostanu já, ač s úřady spolupracuju, zda pokutu dostane i nespolupracující kupující. Odpověď: No... Budete vyzván ať doložíte evidenční kontrolu. Já: Mne můžete vyzývat jak chcete, ale já nevím ani kde to vozidlo je. Co ten kupující? Bude mít i on problém?
Na to mi řekla, že - Problém? No také ho vyzveme. Ale nic se s tím stejně nevyřeší....

Dále jsem se ještě dozvěděl, že všechno by bylo jinak, kdybych měl v ruce platnou evidenční kontrolu a přišel do 10 dní od prodeje. Pak stačí nahlásit, že kupující nespolupracuje a zbytek s ním vyřeší úřad. Bez evidenčky nám akorát budou oběma dávat flastry za nepřevedení.
reagovat
6M/T
počet příspěvků47
datum registrace10.09.2016
Středa 31.01.2018 20:25, RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
Generali, ČP a Alianz. ČP dokonce podmínila vrácení přeplatku odevzdáním Zelené karty. Když jsem je požádal o vystavení duplikátu kvůli ztrátě abych jim jí mohl vzápětí vrátit tak mi jí skutečně vytiskli. Nicméně jsem nepochopil formulaci že POV zaniká okamžikem prodeje (změnou vlastníka) ale pokud nahlásím prodej později než je uskutečněn převod tak zaniká až okamžikem nahlášení. Nehledě na to že pokud zažádám o ukončení z důvodu prodeje první den v měsíci tak mají nárok na platbu za celý kalendářní měsíc. Přitom kdyby v mezidobí došlo k pojistné události tak jí nekryjí neboť se změnil vlastník. To asi zažil Heller a proto napsal Hlavu...
reagovat
mufik.martin
počet příspěvků248
datum registrace09.05.2007
Čtvrtek 01.02.2018 07:42, Axa také chce kopii TP
Tak jsem minulý týden prodal auto a chtěl zrušit povinné na základě kupní smlouvy. Zhádali jsme se jak koně protože jsem jim řekl, že majitel má velký TP, malý TP a vše okolo včetně plné moci. Dokonce jsem jim řekl, že mi volal, že novou pojistku už má a auto je i převedené, ať si to zkontrolují na ČKP. I tak mě poslali do háje, že bez doložení změny vlastníka buď velkým TP nebo nějakým dokladem z magistrátu, že auto bylo převedeno, tak bez toho mi pojistku nezruší. A přitom předchozí roky to po mě nikdo nikdo nechtěl. Stačila kupní smlouva a někdy jen doplněná o čestné prohlášení, ale AXA si trvala na svém
reagovat
capslock
počet příspěvků354
datum registrace28.07.2007
Čtvrtek 01.02.2018 10:44, kopie TP
Asi kus od kusu, Generali minulý týden stačila jen kupní smlouva a zelená karta..
reagovat
Giorgio
počet příspěvků814
datum registrace09.05.2007
Pátek 02.02.2018 04:40, RE: kopie TP
capslock napsal:
Asi kus od kusu, Generali minulý týden stačila jen kupní smlouva a zelená karta..


Do Kooperativy stačilo před měsícem poslat e-mailem naskenovanou kupní smlouvu a do 2 týdnů jsem měl zbytek pojistného na účtu.
reagovat
ELLI
počet příspěvků9
datum registrace22.08.2018
Středa 22.08.2018 20:41, RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
Dobry den, muzu se zeptat jak to dopadlo?řešíme podobnou situaci.
Dekuji
reagovat
K2dream
počet příspěvků5
datum registrace21.01.2019
Pondělí 21.01.2019 20:13, RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
Ano take resim stejny pripad, jak Vam to dopadlo ?
reagovat
ELLI
počet příspěvků9
datum registrace22.08.2018
Pondělí 21.01.2019 20:45, RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: K2dream, 21.01.2019 20:13 (Ano take resim stejny pripad, ...)


Dobrý den,
nám prozatím nijak, sepsali jsme nějaké prohlášení na PČR kvůli zrušení pojištění a více asi nelze dělat. Auto je na nás stále psané.
reagovat
lukaskriz
počet příspěvků5
datum registrace29.01.2019
Úterý 29.01.2019 17:28, RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: ELLI, 21.01.2019 20:45 (Dobrý den,nám prozatím nijak, ...)


Hlavně si schovejte všechny doklady a korespondenci s úřady a dávejte si dobrý pozor až se vám městský úřad za x let ozve registr vozidel, že zahájili řízení o vyřazení vozidla z provozu. Teď řeším velký problém. Kupující v 1/2015 nepřepsal a potom v 9/2016 přestal platit pojistku. Teď mě od 11/2018 popotahuje MÚ i krajský úřad, že jsem stále majitel a mám na registr vrátit doklady od vozidla a značky. Které samozřejmě nemám. A to že mám smlouvu jim je jedno. Prý protože nejsou úředně ověřené podpisy, tak je to irelevantní důkaz. Přitom podle občanského zákoníku v té době podpisy na smlouvě být nemusely. Vyčerpal jsem již odvolání proti jejich rozhodnutí a další již podle správního řádu nejde. Zahnali mě do kouta. Když jim neodevzdám co nemám, tak mi hrozí pokuta až 50 tis. a to opakovaně. Tzn. dají pokutu jednou, pošlou spis zpět na registr vozidel, ten bude opět vyžadovat značky a doklady, když neodevzdám, tak znovu na odbor finanční který dá pokutu a tak pořád dokola. Zatím nevím jak z toho ven. Kdyby jste někdo věděli, tak dejte vědět. Asi mi nezbude něž soud.
reagovat
ELLI
počet příspěvků9
datum registrace22.08.2018
Úterý 29.01.2019 19:21, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: lukaskriz, 29.01.2019 17:28 (Hlavně si schovejte všechny do ...)


To jste me vystrasil. Z jakeho duvodu musite vracet doklady a znacky? Mate zkusenosti s ČKP?
reagovat
K2dream
počet příspěvků5
datum registrace21.01.2019
Úterý 29.01.2019 20:52, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: lukaskriz, 29.01.2019 17:28 (Hlavně si schovejte všechny do ...)


A Ceska kancelar pojistitelu se neozvala? Tem i podle jejich tvrzeni ma stacit smlouva.

S tim registrem je to samozrejme naprd, sam ted resim zda ma cenu jim to hlasit, jelikoz zrejme rovnou jako prodavajici dostanu pokutu a otazka zda nespolupracujici kupujici zacne spolupracovat. Ale pry hrozi oboum pokutou v nejake te jejich vyzve.

Ma nekdo praktickou zkusenost?
reagovat
ELLI
počet příspěvků9
datum registrace22.08.2018
Úterý 29.01.2019 21:50, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: K2dream, 29.01.2019 20:52 (A Ceska kancelar pojistitelu s ...)
reagovat
lukaskriz
počet příspěvků5
datum registrace29.01.2019
Středa 30.01.2019 10:15, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: K2dream, 29.01.2019 20:52 (A Ceska kancelar pojistitelu s ...)


Vypadá to, že jediná šance je na MÚ Odbor dopravy podat Žádost o změnu vlastníka na silničního vozidla na základě převodu vlastnického práva dle kupní smlouvy ze dne ... na základě §8a zák. 56/2001 Sb. Tím je zřejmě možné vynutit změnu zápisu v registru na nového majitele, který nereaguje. Toto mi navrhl doktor práv, který je soudcem na krajském soudu. Tak uvidím, co si o tom budou myslet úředníci na MÚ. Poslední instancí je vedení soudního sporu o určení vlastnictví, kdy v případě vítězství soud nařídí změnu v registru.

Jinak, ČPK se ozvala už v roce 2015 a kopie smlouvy jim tehdy stačila. Bohužel Odbor dopravy postupuje podle správního řádu a hlavně zákona 56/2001 Sb. který je v rozporu s občanským zákonem.

Co jsem tak zatím zjistil, tak nejlepší postup je takový, že pokud nový majitel do 10 dnů nepřepíše, tak:
1. zajít na polici a podat oznámení o přestupku, že nový majitel nepřepsal a nechat si vystavit potvrzení.
2. Podle §8a žádat o změnu vlastníka.

Pokutě za nepřepsání ze strany prodejce se dá vyhnout díky institutu takzvané Účinné lítosti, čili, když se problém snažíte řešit.
reagovat
lukaskriz
počet příspěvků5
datum registrace29.01.2019
Středa 30.01.2019 10:22, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: ELLI, 29.01.2019 19:21 (To jste me vystrasil. Z jakeho ...)


Protože nový majitel již od 10.2016 neplatí povinné ručení tak teď MÚ rozhodl o vyřazení vozidla z evidence a já jsem v registru vozidel stále jako majitel. A tak tvrdošijně chtějí ode mě to co nemohu mít. A když jim to nedodám tak pořád dokola pokuta.
reagovat
ELLI
počet příspěvků9
datum registrace22.08.2018
Středa 30.01.2019 11:09, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: lukaskriz, 30.01.2019 10:15 (Vypadá to, že jediná šance je ...)


Dostala jsem podobné informace i postup. Bohužel u nás nemá smysl ani jedno, kromě soudní cesty (vozidlo bylo prodáno cizinci, který pravděpodobně vyvezl a bez EK, kterou neučinil, bychom se do problému dostali spíše my).

1. Podání změny bez součinnosti druhé strany, pokud nejde dodělat EK nemá smysl. Byl by to začarovaný kruh a ještě bychom se dostali do dalšího přestupkového řízení.
2. To stejné, podání změny vlastníka v registru, pouze bychom na sebe upozornili.

Takto mi to přímo doporučil pracovník magistrátu, správního řízení, kam tyto žádosti spadají a denně mu jich chodí desítky.


Pán nám sliboval přepis cca rok a poté se zcela přes naše snahy odmlčel, takže jsme:

1. Podali hlášení na Policii ČR (spíše z důvodu zrušení povinného ručení, které jsme do té doby stále drželi). Takže očekávám v blízké době dopis od ČKP, snažila jsem ji o situaci informovat před obesláním, ale dle jejich instrukcí, prostě musíme čekat, nelze nikam zaevidovat dřív

2. Uschováváme KS a ostatní podklady


Bohužel také nevím, co dalšího učinit....v našem případě by to řešil vývoz, ale s nově přidanou EK nelze...
reagovat
ELLI
počet příspěvků9
datum registrace22.08.2018
Středa 30.01.2019 11:14, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: lukaskriz, 30.01.2019 10:22 (Protože nový majitel již od 10 ...)


Aha. Nevěděla jsem, že MÚ se může dozvědět o neplacení povinného ručení. My jsme ho zrušili na podzim a nenapadlo mě, že kromě ČKP to bude ještě někdo řešit.
reagovat
lukaskriz
počet příspěvků5
datum registrace29.01.2019
Středa 30.01.2019 11:41, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: ELLI, 30.01.2019 11:14 (Aha. Nevěděla jsem, že MÚ se m ...)


MÚ to právě relativně nově ukládá zákon. Došlo tam k novelizaci, aby z aktivních auto v registru dostali ty, které nejsou pojištěné. Původně, když to proběhlo v médiích, jsem si myslel že tím budou taková auta úplně vyřazovat aby se pročistil registr, ale není to tak. Pouze z moci úřední "nařídí" převedení vozidla do tzv. depozitu. A pak už musí vlastník každý rok (teď nevím přesně jestli každý rok) uložení v depozitu obnovovat.

K úplnému vyřazení musí i nadále vlastník, který je vedený v registru, doložit doklad o ekologické likvidaci.
reagovat
ELLI
počet příspěvků9
datum registrace22.08.2018
Středa 30.01.2019 12:21, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: lukaskriz, 30.01.2019 11:41 (MÚ to právě relativně nově ukl ...)


Jo takhle, o depozitu jsem take v tehle nestastne situaci slysela. Byl nam doporucovan (vyzadat si doklady, novou RZ lze)ale na druhe strane bychom si protiřečili. A vy uz nemuzete depozit prodlouzit?
reagovat
lukaskriz
počet příspěvků5
datum registrace29.01.2019
Středa 30.01.2019 16:14, RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: RE: PŘEVOD VOZU - NOVÝ MAJITEL NESPOLUPRACUJE
citace:
reakce na: ELLI, 30.01.2019 12:21 (Jo takhle, o depozitu jsem tak ...)


Já teď hlavně řeším to, že nejsem tři roky majitel, ale úřad mě za majitele považuje, protože kupní/prodejní smlouva bez ověřených podpisů pro ně není relevantní důkaz o tom, že již nejsem majitel. A snažíme se dosáhnout toho, abych podle pravdy nebyl v CRV veden jako majitel, jimž nejsem.
Vozidlo zatím v "depozitu" není, protože, na to, aby ho tam mohl úřad podle §12 odst. 1b zákona 56/2001 Sb. do depozitu dát, musím jim odevzdat značky a doklady, které samozřejmě nemám. A dokud jim je neodevzdám, musí mi podle téhož zákona dávat pořád dokola pokutu, dokud jim je nedám. Podle občanského zákona samozřejmě vlastník nejsem, takže se tak podle něj chovat nesmím. Tady bohužel jdou proti sobě dva zákony a úřad jede podle zák. č. 56/2001 Sb. a občanský zákoník nebere v potaz. Takže nakonec možná až soud rozhodne jak to je. Problém je, že nechat si vystavit duplikáty dokladů a značek může být z pohledu soudu posouzeno jako přiznání vlastnického práva, nebo zrovna tak jako protiprávní jednání. A je až na výkladu zákona soudcem, jak to dopadne. Tohle se nadá dopředu predikovat.
reagovat
1 2 3


aktualizovat
toto téma sledujete

přestat sledovat toto téma

podobná vozidla v nabídce:




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všechna práva vyhrazena.