Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV 4x4 – překvapí nejen designem

Testy
František Mašek | 22.03.2021
dalších 12 fotek
foto: Hyundai
Čtvrtá generace Hyundai Tucsonu se vymyká všem předchozím modelům. Je designově naprosto originální díky zcela novému přístupu designérů, ale to není zdaleka vše, čím se tento vůz může pyšnit. Nabízí i komfortní podvozek, prostorný interiér či moderní bezpečnostní výbavu.
Hyundai (Motor Company) patří mezi přední jihokorejské výrobce automobilů, jehož vznik je datován k roku 1967. Kromě automobilů svou výrobu zaměřuje i na stavbu lodí, chemickou výrobu či elektroniku. Od roku 2008 jsou vozy Hyundai vyráběny také v českém závodě sídlícím v Nošovicích – ke květnu 2019 se zde vyrobilo 3 mil. kusů automobilů.

Roku 1974 započala společnost výrobu vlastních modelů Hyundai a již o rok později vznikl první sériově vyráběný vůz Hyundai Pony. Automobily se prodávají ve více než 193 zemích světa a společnost zaměstnává téměř 80 000 lidí.

Exteriér

Hyundai Tucson čtvrté generace je již od pohledu nepřehlédnutelným vozem. Jeho výrazná přední maska, ostré linie a dravý výraz se mezi ostatními vozy jen tak neztratí. Design automobilů Hyundai jde rok od roku výše co do nápaditosti a tato čtvrtá generace Tucsonu je opravdu velkým překvapením.

Mnozí včetně mě by očekávali, že Hyundai bude pokračovat v zajetém a zákazníky osvědčeném zpracování. Proč také sahat na něco, co funguje a prodává se. Za celou existenci tohoto modelu se vyrobilo přes 7 mil. ks, z toho téměř 1,5 mil. ks jezdí po Evropě. I u nás si tento model vedl a vede stále dobře a stal se druhým nejžádanějším modelem značky Hyundai. Proč tedy čtvrtou generaci nepojmout pouze obměnou drobných designových prvků, sem tam přidat nějaký chrom, linku či jemně pozměnit masku či vylepšit světlomety? Nabídnout několik nových potahů či laků pro exteriér a všichni by byli spokojeni.

Ale to se nestalo. Korejci pojali čtvrtou generaci téměř jako nový vůz a podívali se na něj pěkně od podlahy. A nutno dodat, že se jim nový Tucson opravdu velmi povedl.

Proč je Tucson tak odlišný? Designéři totiž nyní pro své návrhy používají tzv. parametrickou dynamiku vytvořenou z dat získaných z geometrických algoritmů.

Nejvýraznějším prvkem, jež je na Tucsonu nepřehlédnutelným jsou světlomety denního svícení, integrované do masky. Jakmile zhasnou, jsou téměř neviditelné a splynou s parametrickou mřížkou chladiče v tmavě chromovaném provedení. Do světel jsou zabudovány i blinkry. Hlavní světla, tedy dálková a mlhová jsou ukryta v níže uložených světlometech. V nabídce jsou světla halogenová, ale i s Full LED technologií. Jakmile se denní světla zapnou, vyniknou na potemnělé mřížce tvary, připomínající drahokamy. Široké zadní svítilny jsou taktéž netradičně tvarované s detaily parametrických skrytých světel, propojených svítící lištou.

Sportovní výraz je zdůrazněn i chromovanou lištou, která se táhne od bočních zrcátek až k C-sloupku. Designéři si dali záležet opravdu na každém detailu, a tak bych rád zmínil i takovou banalitu, kterou bývá znak vozu. V případě Tucsonu se totiž jedná o 3D logo z leštěného skla, které je zapuštěné do zadního okna. Výraz zádi umocní i hranaté koncovky výfuku nebo stěrač, který je skryt pod střešním spoilerem (kvůli logu nemohl být umístěn klasicky dole). Podobné řešení již má nová Kia Sorento, kterou jsme nedávno také testovali.

Zavazadlový prostor mild-hybridní verze nabízí objem 546 litrů v základu nebo 1725 litrů po sklopení zadních sedadel. Oproti ostatním motorizacím nabízí nejméně prostoru. Dokonce i klasický hybrid má prostornější zavazadelník, protože akumulátory jsou umístěny pod zadními sedadly. Nicméně je zavazadlový prostor téměř rovný s jednoduchými tvary a není problém do něj naložit opravdu dosti zavazadel.

Interiér

I uvnitř vozu se udály výrazné změny, které podtrhují celkový výraz nového Tucsonu. Jako první nás zaujala prostornost interiéru, použité tvary a měkčené materiály. Celý interiér na nás působil elegantně, uspořádaně a přehledně. Pro nás bohužel, ale pro jiné třeba i bohudík, se dá téměř vše nastavit na 10,25“ dotykové obrazovce. Designéři tak definitivně upustili od otočných knoflíků i tlačítek a všechny funkce – navigace, infotainment, klimatizace i vytápění se nyní ovládá senzorickými tlačítky. Infotainmentjemné rozlišení a rychlé reakce. Nicméně celý způsob ovládání vás při jízdě rozptýlí mnohem více, než kdybyste sáhli po klasickém otočném ovladači či tlačítku. Ano, můžete si vše důležité nastavit před jízdou a tím si ušetřit „nervy“, nicméně mnohé nastavení vyplyne při jízdě a šátrání po displeji či po dotykových tlačítkách není nejvhodnější. Ale je tu ještě další možnost, a to použití tlačítek na volantu, které pokrývají většinu základních funkcí. Stejně tak vypínání asistentů je docela přívětivé, nachází se na pravé straně volantu v podobě tlačítek.

Po usednutí za volant nás příjemně překvapil příjemný čtyřramenný volant a absence přístrojové kapličky. 10,25“ digitální přístrojový panel je umístěn volně v prostoru a nabízí několik zobrazení digitálních budíků, které se mění v menu nebo automaticky s přiřazeným jízdním režimem.

Pro obdivovatele ambientního osvětlení nový Tucson připravil škálu 64 konfigurovatelných barev s 10 úrovněmi jasu. Světelné zdroje jsou zabudovány do spodní části středového obložení, v kapsách u dveří a v bezdrátové nabíjecí podložce.

Pochvalu si zaslouží nejen přední anatomicky tvarovaná sedadla s výrazným bočním vedením, ale i zadní sedadla, na která se v mnohých vozech zapomíná a veškeré nastavování, pohodlí a komfort se soustřeďuje zejména na sedadla přední.

Tucson umožňuje dálkové sklápění opěradel zadních sedadel, ale i posun sedadla spolujezdce pasažéry sedícími vzadu. Díky tomu je vystupování/nastupování z druhé řady snadné a nabízí vždy dostatek prostoru. Tento samý prvek vás potěší i v případě nakládání větších předmětů do zavazadlového prostoru.

Doby, kdy se dohadovali spolujezdci, kdo obsadí přední sedadlo kvůli nabízenému komfortu jsou v případě nového Tucsonu bezpředmětné. Tucson má vyhřívaná i zadní sedadla, která potěší i dostatečně dlouhým sedákem s pohodlným sklonem a nastavitelným sklonem opěradla. Tucson také umožňuje ovládání třízónové klimatizace z druhé řady s vlastní odlišnou teplotou pro cestující vzadu. Klimatizace je vybavena přímými i nepřímými ventilačními otvory.

Různou podobu má pak středový tunel. Záleží na tom, zda si pořídíte vůz s manuální či automatickou převodovkou. U našeho automatu byl panel zvýšený, s klasickými tlačítky v přední části. Volič převodovky tvoří čtveřice tlačítek.

Motor

Námi testovaný vůz je vybaven naftovým motorem s turbem přeplňovaným čtyřválcem 1,6 CRDi, se vstřikováním Common rail. Mild-hybridní šestnáctistovka nabízí nejvyšší systémový výkon 100 kW (136 k) při 4 000 otáčkách. Motor je spojen se 7stupňovou převodovkou DCT s pohonem 4x4. Motor má kultivovaný hrubší projev. Jako u jiných mild-hybridů se vůz snaží co nejvíce nasbírat elektrické energie zejména rekuperací a tu poté použít při vyšší zátěži. O rozložení či použití energie si rozhoduje vůz sám a řidič nemá možnost jakkoli zasáhnout. V eko-režimu však dokáže mild-hybrid vypnout motor, na palubní desce se vám objeví informace o plachtění a jakmile ústrojí usoudí, že je čas motor opět „nahodit“, udělá tak velmi rychle a tiše.

O pohon 4x4 se stará systém HTRAC, který dostala již předchozí generace. Tento systém elektronicky řídí rozdělení točivého momentu mezi nápravami podle aktuálních jízdních podmínek a také zohlední momentální stav vozovky. Mimo to, má řidič možnost ručně uzamknout rozdělení točivého momentu mezi nápravami 50:50.

Jízdní vlastnosti – spotřeba

S novým Tucsonem se jezdí komfortně a jistě jak ve městě, tak i mimo něj. Dokonce i na našich okresních silnicích plných výmolů a nerovností, a to díky již zmiňovaným adaptivním tlumičům, zavěšení kol či upravenou geometrií. Menší výmoly zvládá opravdu bravurně, nicméně ty opravdu velké se již bouchnutím do karoserie projeví.

Nový Tucson nabízí stejně jako jiné vozy několik jízdních režimů. Při „normálním režimu“ je vůz obratný, jízda s ním je příjemná a pohodová. V „eko-režimu“ nemá vůz zrovna chuť do vyšších otáček – což je pochopitelné – jeho reakce jsou zpomalené a potřebujete-li hbitěji zareagovat, musíte se buďto přepnout do jiného režimu nebo alespoň velmi důrazně sešlápnout plynový pedál. Nejlépe se vůz chová v režimu „sport“, ve kterém se změní /podstatně zlepší/ odezva na sešlápnutí plynu, nastavení adaptivního podvozku vč. upravení tuhosti řízení. Na druhou stranu, chcete-li jet prostě pohodově a komfortně, vystačíte si i s normálním režimem, který dopřává plynulou jízdu bez extrémního hluku od motoru ani aerodynamického šumu. Řazení probíhá logicky, plynule a jemně. Pro každodenní potřeby je pružnost motoru dostačující, na druhou stranu neočekávejte žádné specifické emoce.

Hyundai udává spotřebu Tucsonu mezi hodnotami 4,5 až 4,7 l/100 km (dle NEDC 2.0). Této spotřeby se nám nepodařilo dosáhnout, průměrně jsme dosahovali kombinované spotřeby kolem 6,8 l/100 km a při dlouhodobě rychlejší jízdě např. po dálnicích jsme se dostali až k 8,7 l/100 km. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně velký vůz s pohonem 4x4, dá se tato spotřeba akceptovat.

Výbava

Námi testovaný vůz přijel v nejvyšší výbavě Style, kterou lze nyní pořídit za „akční cenu“ 909 990 Kč (na tzv. startovní prémii nyní ušetříte rovných 70 000 Kč). Náš nový Tucson navíc obsahoval paket Premium v hodnotě 60 000 Kč, který vůz dovybavil 19“ koly z lehkých slitin, anatomicky tvarovanými sedadly s koženým čalouněním, elektricky nastavitelnými předními sedadly s pamětí pro nastavení sedadla řidiče a vnějších zpětných zrcátek, elektricky posuvným sedadlem spolujezdce z pozice 2. řady sedadel, ventilovanými předními sedadly, 360° kamerovým systémem, kamerovým sledováním mrtvého úhlu, elektricky řízeným systémem odpružení či dálkově ovládaným autonomním parkovacím asistentem.

Celý vůz by tak koncového zákazníka vyšel na 969 990 Kč.

Jedním z bezpečnostních prvků, na které jsme si při testování zvykli a u našich vozů nám pak trochu chyběl, bylo kamerové sledování slepého úhlu. Jakmile spustíte blinkr, zobrazí se vám namísto jednoho digitálního budíku – dle směru, kam odbočujete – obraz z boční kamery a vidíte tak přímo před sebou situaci vedle vozu.

O další bezpečnost se stará také 7 airbagů, včetně středového bočního airbagu mezi předními sedačkami, který je v tomto segmentu ojedinělý.

Nechybí ani asistent pro jízdu v pruzích, inteligentní tempomat, jež udržuje nastavenou vzdálenost od vpředu jedoucího auta a zároveň snižuje nebo zvyšuje rychlost na předem nastavený limit, asistent pro sledování mrtvého úhlu, asistent autonomního nouzového brždění, dálkový parkovací asistent nebo asistent automatického přepínání světel.

Závěr

Nové Hyundai Tucson je bezpochyby zajímavým vozem, který svým designem bude ještě nějaký čas středem pozornosti. Navíc poskytuje posádce dostatečný prostor a komfort při cestování, moderní výbavu, spoustu bezpečnostních prvků a slušné jízdní vlastnosti. Někomu se může zdát cena vyšší, na druhou stranu se jedná o kvalitní vůz se širokou výbavou.

Klady
• Nově pojatá záruka vozu (5 let bez omezení najetých km)
• Prostorný a kvalitně zpracovaný interiér
• Moderní výbava vozu vč. té bezpečnostní
• Komfortně naladěný podvozek
• Výrazný a originální design


Zápory
• Vyšší pořizovací cena
• Převládající dotykové ovládání
• Průměrná dynamika motoru
Hodnocení
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
1
Ovladatelnost
2
Prostornost
1
Pružnost motoru
2
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.29
* Hodnocení dle známky od 1 do 5 jako ve škole, kde 5 je nejhorší výsledek a 1 je nejlepší výsledek
Technický popis
Karoserie
Typ
SUV
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4500
Šířka (mm)
1865
Výška (mm)
1 650 / 1 653 se střešními ližinami
Rozvor (mm)
2 680
Rozchod kol vpředu (mm)
1 630-1 615-1 615/17“-18“-19“
Rozchod kol vzadu (mm)
1 637-1 622-1 622/17“-18“-19“
Světlá výška (mm)
170
Provozní hmotnost (kg)
1 665 - 1 804
Maximální hmotnost (kg)
2200
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
5,46
Objem zavazadlového prostoru (l)
546/1725
Objem nákladového prostoru (m3)
X
Motor
Typ
Vznětový přeplňovaný DOHC, E-VGT 16V, mild-hybrid 48V
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1598
Kompresní poměr
15,9:1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
100 / 136 / 4 000
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
320 / 2 000 - 2 250
Spotřeba
Město
4,6 - 4,7 dle NEDC
Mimo město
4,5 - 4,7 dle NEDC
Kombinovaná
4,5 - 4,7 dle NEDC
CO2 (g/km)
119 - 124 dle NEDC
Palivová soustava
Palivo
Diesel
Objem nádrže (l)
54
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
11,6
Max. rychlost (km/h)
180
Převodovka
Typ převodovky
DCT
Počet rychlostních stupňů
7
Přenos hnací síly
Pohon
4x4
Brzdy
Vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
Vzadu
Kotoučové
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
529 990 (1 ,6 T- G DI4×2110/1506st. manuální)
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
909 990 (1,6 CRDi Mild Hybrid4×4100/1367st. DCT)
Cena příplatkové výbavy (Kč)
60 000
Celková cena testovaného vozu (Kč)
969 990
Příplatková výbava
Paket Premium
60 000
Hodnocení článku
3.5 z 5 (70%)
Hodnoceno: 8x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů