Co běžným řidičům přináší motoristický sport?
 
 
 
 
 
 

Co běžným řidičům přináší motoristický sport?

již zítra na TipCars.com

Historie Volkswagenu Polo GTI
nejčtenější články
1. Pick-up za 400 tisíc korun: Navara nebo Amarok?
2. Grandis nebo Galaxy? Vybíráme sedmimístné MPV za 160 tisíc korun
3. Koupit ojetý Jeep Grand Cherokee s dieselem?
 
Jaký je přínos současného automobilového sportu na konstrukci sériových vozů? Měl jsem to štěstí vyzkoušet si jak život v závodním týmu, tak život ve vývoji osobních vozidel a na základě těchto zkušeností snad mohu toto téma otevřít.
NAŠE TÉMA, 04.03.11 | 00:00
hodnocení článku 0.0 b / 0x
vaše hodnocení: 0 b.
 

Ford WRC a Roman KrestaPředstavte si, že partička inženýrů z týmu Mercedes F1 dorazí v pondělí po velké ceně do Stuttgartu poreferovat o tom, co je dobré na sériových autech změnit na základě čerstvě nabytých zkušeností třeba ze Silverstonu. Legrační představa, že? A přitom v začátcích automobilismu naprosto běžná věc. Závody se jezdily po běžných silnicích za normálního provozu. Závodníci nebyli žádní atleti a jízda autem byla pořád ještě dobrodružstvím, když velkým soupeřem na závodech byl stroj samotný, respektive jeho spolehlivost.
Výroba byla kusová a to, co se osvědčilo na závodech, se velice rychle zakomponovalo do výrobků pro běžnou klientelu. Závodění urychlovalo vývoj techniky a vedlo k rychlému zdokonalování automobilů.
Jenže závodní automobily zrychlovaly a jak šel čas, běžná silnice jim přestala vyhovovat. A začalo se specializovat. Závodní auta se odstěhovala na uzavřené tratě a začala se od svých civilních bratříčků stále více lišit. Jistou podobnost si zachovávala auta soutěžní, ale i zde se nůžky mezi rychlostí na jedné straně a komfortem a bezpečností na straně druhé, rychle rozvíraly. Dnes chceme od závodního nebo soutěžního automobilu vlastně úplně jiné vlastnosti než od rodinného vozu. Chtít od vozu F1 stejnou službu jako od Škody Octavia je mnohem troufalejší než poslat Usaina Bolta do sámošky pro rohlíky.

VW Golf GTiKaždý ví dobře, co požadovat od běžného sériového vozu, tedy odvézt bezpečně posádku a jejich zavazadla z bodu A do bodu B. Pojďme se ale na tyto požadavky podívat inženýrským okem. Doufám, že ten pohled nebude smrtelně nudný, slibuji, že vzorečky vynechám.
Průměrný sériový vůz stráví většinu času jízdou ustálenou rychlostí. Nejvíce kilometrů najede na nejvyšší rychlostní stupeň. Rozjede se na cestovní rychlost, kterou pak, s drobnými odchylkami, drží. Zkušený řidič předvídá a snaží se omezit na minimum brzděni a neplynulou jízdu. Závodní vůz nejede ustálenou rychlostí nikdy. Naopak, celý svůj aktivní život prožije v otroctví setrvačných sil, které vznikají jako důsledek zrychlení či zpomalení. Když zrovna neakceleruje po rovince, tak brzdí do zatáčky. V zatáčce samotné se k podélnému zrychlení ještě přidá zrychlení příčné a je snad zbytečné zdůrazňovat, že tyto zrychlení musí být na mezi možností jak vozu a dráhy, tak na mezi pilotových schopností. To sériový vůz se na limit svých schopností podívá jen výjimečně, často jen těsně před svým zánikem. Úkol pro konstruktéry závodního vozu je tedy jasný, v rámci pravidel sestrojit vůz, který bude schopný ve spolupráci s jezdcem dosáhnout maximálních akcelerací po celou dobu trvání závodu či soutěže. Zní to neromanticky a jednoduše, ale je to tak.
To konstruktéři osobního vozu mají daleko více starostí. Zatímco technická pravidla, která musí splňovat závodní vůz, mají pár desítek stran, normy pro silniční vozidla budou vážit pěkných pár desítek kilogramů. Na prvních místech je samozřejmě bezpečnost a ochrana životního prostředí. Když se návrháři vypořádají s povinnostmi psanými v normách, pak je na řadě prodejnost. I když akcelerace, brzdění a zatáčení budou i zde hrát nemalou roli, stejně důležitý může být objem kufru nebo USB zástrčka.

McLaren Mercedes~5 F1Samozřejmě existují sportovní automobily, kde může být jejich účelnost obětována právě vyšším jízdním výkonům a jejich vlastnosti se pak přibližují závodním vozům. Právě tyto drahé hračky často představují můstky, přes které se technologie závodních vozů nakonec přelije do běžných aut.
Velkou starostí výrobců sériových vozidel je neznalost přesných provozních podmínek, ve kterých se jejich výrobek bude nakonec pohybovat. Bude jezdit v mrazu, horku, v dešti, suchu v horách nebo po rovině? Bude stát v zácpách ve městě nebo svištět maximální rychlostí po německé dálnici. A co jízda tankodromem na silnicích postkomunistických zemí? A aby neznámých nebylo málo, máme nekonečnou škálu řidičů. Od vaší postarší tetičky, která se dvakrát týdně odplazí padesátkou na nákup po mladého šílence s pedálem plynu přilepeným na podlaze. Je toho hodně co konstruktér osobního vozu neví a proto si musí nechávat rezervy.
To Adrian Newey při návrhu monopostu na příští sezónu ví téměř vše. Ví, že jeho výtvor se bude v září příštího roku prát s nájezdem do zatáčky Parabolica v Monze. Z předešlých sezón ví rychlosti, zpomalení, zdvihy kol, teploty pneumatik z každého kousku tratě mistrovství světa. Ví, že za volantem bude trénovaný sportovec, který auto povede na limitu. Ví dokonce, který jezdec preferuje větší či menší nedotáčivost při nájezdu do zatáčky a auto mu šije doslova na míru.

BRISK RS O1 WRCV neposlední řadě životnost cestovního vozu, většinou konstruovaného na nájezd čtvrt miliónu kilometrů, řádově přesahuje životnost závodního vozu. Ten totiž za svůj život najede jen pár tisíc kilometrů a to se ještě jisté součásti mění i po stovkách nebo dokonce desítkách kilometrů.
Právě jsem nastínil jen několik nejzávažnějších rozdílů mezi vozem stavěným čistě pro rychlé ježdění a autem do nepohody. Opravdu to nevypadá, že by zde byly významné spojitosti. Ale kdo hledá, najde. Vezměte si například spotřebu paliva. Bude to znít překvapivě, ale závodní inženýr se jí bude zabývat možná více než fanatický vyznavač magických písmen TDI. Velká spotřeba znamená velkou zátěž paliva na palubě a hmotnost je v závodním autě nepřítel číslo jedna. Navíc palivo během závodu mizí a tím mění vyvážení vozu, protože ani při nejlepší snaze se nikdy nepodaří umístit palivo přesně do těžiště vozu. Méně paliva znamená méně problémů s vyvážením. To je jen jeden příklad za všechny. V dalších dílech miniseriálu se budeme zabývat jednotlivými komponenty vozu a těch styčných bodů jistě najdeme více.
Motoristický sport je týmovou činností. Celý tento cirkus, ať na klubové či špičkové úrovni je o rychlém pochopení technických problémů a jejich rychlém řešení. To klade vysoké nároky na komunikaci a inteligenci všech zúčastněných. Rychlý jezdec, který neumí komunikovat se svým závodním inženýrem je výrazně znevýhodněn. Zrovna tak inženýr, který nedokáže správně a rychle vyhodnotit data z telemetrie a sladit je s informací od jezdce, představuje slabinu. Práce v dobře pracujícím týmu je skvělou školou pro každého technika a není proto překvapením, že některé univerzity nebo firmy nechají své inženýry projít takovýmto týmem, než ho zapojí do vývoje sériových vozů. I to je přínos motoristického sportu.

Výkon, gumování - Ilustrační fotoJe zde ještě další faktor, který výrazně ovlivňuje použitelnost technologií ze závodních tratí v osobních vozech a tím jsou technické předpisy pro jednotlivé závody a soutěže. Tvůrci těchto předpisů balancují často mezi snahou o atraktivní sportovní podívanou, využití pokrokové technologie a rozumnými náklady na provoz týmů. Současná F1 je jedním z příkladů takovéto snahy skloubit všechny nastíněné oblasti.
Spolupráce mezi sportem a sériovou výrobou je dnes značně limitovaná a řekl bych, že je dost přeceňována. Je to z toho důvodu, že automobilkám vyhovuje laická představa zákazníka o tom, že závodní geny jsou i v jeho voze. Je to zkrátka další z reklamních triků. Přesto všechno se snad dá i dnes vystopovat technologie, která se přeci jen propracuje ze závodních tratí pod kapoty našich vozů. O dalších spojitostech a rozdílnostech si povíme v příštím díle.

   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.
diskuzní fórum
poslední příspěvky
- 04.03.2011 20:28 
Ďakujem za zaujímavý článok, teším sa na ďalšie diely
 
   
 
 
 
 
     
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
pronájmy
 
magazín
 
firmy
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 

 
titulek
 
 
datum vystavení
 
 

Pečujeme o své auto: Jak vybrat a doplnit chladící kapalinu? (14. díl)

14.prosince 2017
Chladící kapalina je nezbytnou součástí chladiče a chladící soustavy každého automobilu. Ochlazuje motor a tím brání jeho přehřátí a případnému poškození. Jejímu výběru a doplnění se nejspíš nevyhnete. Dobrou zprávou je, že kvůli tomu nemusíte s autem do servisu ani v případě, že automobilům nerozumíte. Povíme vám, jak to zvládnout svépomocí.
hodnocení: 4.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (282) | komentářů (0) otevřít článek...

Michal Hrdlička: Málem mě zabil opilec

14.prosince 2017
Moderátor Michal Hrdlička (29) miluje auta, jsou jeho vášní. Bohužel má jednu nemilou vzpomínku, kdy ho málem zabil opilec na dálnici.
hodnocení: 3.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (597) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: Nefunkční klimatizace a kolik mne to bude stát? (13. díl)

7.prosince 2017
Klimatizace si žádá pravidelnou údržbu. Dnes poradíme, co kontrolovat a co se na klimatizaci může pokazit. A přidáme i orientační ceny.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (608) | komentářů (3) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: Jak zkontrolovat funkčnost brzd? (12. díl)

30.listopadu 2017
Skvěle fungující brzdy jsou základ. Proto byste měli na svém autě nechat provádět jejich kontrolu v odborném servisu nejpozději každých 10-15 tisíc kilometrů. I během této doby ale můžete brzdy kontrolovat svépomocí. Na co se zaměřit?
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (502) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: Jak na výměnu baterie? (11. díl)

23.listopadu 2017
Blíží se zima a s ní také mrazy. Pokud parkujete auto venku na ulici, může se stát, že po mrazivé noci nenastartujete. Na vině je často autobaterie. Poradíme, jak si ji svépomocí vyměnit.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (627) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak svépomocí měnit žárovky? (10. díl)

16.listopadu 2017
Výměna žárovek byla dříve základním úkonem, který zvládal každý řidič. U moderních automobilů už nemusí být demontáž a montáž žárovky vůbec snadná, nezřídka pak tuto operaci provádí pouze odborný servis. Přesto se pokusíme o stručný návod, jak si nefunkční žárovku ve vozidle vyměnit svépomocí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (683) | komentářů (0) otevřít článek...

Roman Šmucler: Půjčování aut má nevyužitý potencionál

16.listopadu 2017
Moderátor a hlavně vynikající stomatolog Roman Šmucler (48) přišel na to, že se mu vyplatí auta nevlastnit, nýbrž si je půjčovat.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 120) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: kdy a jak měnit zapalovací svíčky? (9. díl)

9.listopadu 2017
Dnes se budeme věnovat základním pravidlům při výměně zapalovacích svíček svépomocí.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 289) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak a proč měnit vzduchový filtr (8. díl)

2.listopadu 2017
Vzduchový filtr zabraňuje vnikání nečistot z okolního prostředí do prostoru motoru. Proto se vyplatí jej pravidelně kontrolovat a při výměně se neřídit jen dle pokynů výrobce vozu, ale rozhodovat se podle aktuálního stavu filtru.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 203) | komentářů (1) otevřít článek...

Jan Bendig: Váhám nad Mini Cooperem a BMW X1

2.listopadu 2017
Zpěvák Jan Bendig pocítil potřebu řidičského průkazu až ve svých třiadvaceti letech. Právě navštěvuje autoškolu a už se těší, až bude mít svoje první auto.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 463) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: jak na výměnu stěračů? (7. díl)

26.října 2017
Heslo "vidět a být viděn" se sice používá hlavně ve spojitosti se světlomety, sami ale uznáte, že při jízdě v hustém dešti jsou kvalitní stěrače základem. Dnes si poradíme, kdy a jak je na autě vyměnit svépomocí.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (788) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: světlomety (6. díl)

19.října 2017
Většina vozidel má přední část světlometů z polykarbonátu. Ten ale díky působení času, teplotám, UV záření, nečistotám a mechanickému poškození postupně žloutne a tlumí tak intenzitu osvětlení.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 406) | komentářů (1) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: kontrola motorového oleje (5. díl)

12.října 2017
Kontrola motorového oleje by měla být pravidelným servisním úkonem. Ostatně stejně jako jeho včasná výměna. Podíváme se jak na to.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 557) | komentářů (2) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: lak karoserie (4. díl)

5.října 2017
Pokud se budeme o čistotu karoserie svého auta starat náležitým způsobem, po letech se to projeví na vzhledu laku. Můžeme pak dosáhnout i lepší prodejní ceny na trhu ojetin.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 249) | komentářů (0) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: měníme pojistky (3. díl)

28.září 2017
Přepálená tavná pojistka stojí za častým problémem nefunkčních elektronických součástí vozu. Poradíme, jak pojistky správně kontrolovat a v případě potřeby i měnit.
hodnocení: 2.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 178) | komentářů (1) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: ráfky a pneumatiky (2. díl)

21.září 2017
Ráfky neboli disky neboli elektrony – jsou vyrobeny z oceli nebo hliníku. A také mají různé rozměry, tedy ne každý disk se hodí na každé auto a na každou pneumatiku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 342) | komentářů (3) otevřít článek...

Pečujeme o své auto: huštění pneumatik (1. díl)

14.září 2017
Správný tlak v pneumatikách není pouze vizitkou dobrého řidiče, ale má svůj ekonomický a hlavně bezpečnostní význam.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 687) | komentářů (1) otevřít článek...

David Huf: Vyjezdil jsem se jako pošťák

10.sprna 2017
Mentální kouč a fitness trenér David Huf (45) je zkušený řidič, pro kterého je bezpečnost za volantem na prvním místě. Právě proto ještě ani jednou nevyužil svého řidičského průkazu na motorku.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 175) | komentářů (0) otevřít článek...

Andrea Kalivodová: Na cestách poslouchám kvalitní hudbu

27.července 2017
Operní zpěvačka Andrea Kalivodová (40) má dva malé syny, a proto jezdí velmi opatrně.
hodnocení: 4.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 509) | komentářů (0) otevřít článek...

Gabriela Lašková: S řízením teď podruhé začínám

20.července 2017
Moderátorka Gabriela Lašková (27) je opatrná řidička, která toho ještě moc nenařídila. Do budoucna ale plánuje být za volantem jedničkou.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 064) | komentářů (0) otevřít článek...

Milan Peroutka: když zaplatím pokutu, tak se poučím

15.června 2017
Zpěvák a herec Milan Peroutka (27) jezdí stále svým prvním autem, které dostal od rodičů. Přestože se mu kolegové smějí, má své auto rád.
hodnocení: 3.3 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 434) | komentářů (2) otevřít článek...

Andrea Bezděková: řídím už od patnácti

8.června 2017
Česká Miss 2016 Andrea Bezděková (22) je učiněný drak za volantem. Má ráda rychlou jízdu a hudbu naplno.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 278) | komentářů (0) otevřít článek...

Robert Hamara: Nejdražší průšvih u motoru N47 je za 160 tis. Kč.

25.května 2017
Pod označením N47 se ukrývá dvoulitrový diesel od BMW, který dlouhodobě trápí řada drahých závad. O těch jsme si povídali se zkušeným mechanikem Robertem Hamarou, který se opravám jednotek N47 věnuje řadu let.
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (5 256) | komentářů (3) otevřít článek...

Jan Komínek: Jsem předvídavý řidič

11.května 2017
Herec Jan Komínek (23) se učil řídit v práci při natáčení a od té doby má svého milovaného Forda, na kterého nedá dopustit. Přesto nyní uvažuje o koupi nového auta.
hodnocení: 4.5 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 165) | komentářů (0) otevřít článek...

První pomoc pro Vaše auto - e-book pro Vás

10.května 2017
I auto občas potřebuje první pomoc. A je lepší umět první pomoc poskytnout, než spoléhat na poslední záchranu.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (4 407) | komentářů (0) otevřít článek...

TipCars.com si váží svých fanoušků

3.května 2017
Bez toho, aniž byste nám fandili, by to nešlo. Těší nás, že čtete náš magazín, diskutujete, píšete recenze, stahujete naše e-booky.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (795) | komentářů (2) otevřít článek...

Jiří Hrabovský: V Evropě udělal koncern VW stejný podvod jako v zámoří

20.dubna 2017
Společnost Safe Diesel chce za aféru Dieselgate vysoudit pro Čechy stejné odškodnění, jako přiznal koncern Volkswagen spotřebitelům v USA.
hodnocení: 4.0 b. (8x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 568) | komentářů (27) otevřít článek...

Monika Leová: Přišla jsem o tři body na svoje narozeniny

13.dubna 2017
Moderátorka Monika Leová (25) umí řídit jak auto, tak motorku, na kterou ovšem po vážné nehodě trochu zanevřela. Pomalu ale už na bolest zapomíná a ráda by si pořídila novou.
hodnocení: 4.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 940) | komentářů (0) otevřít článek...

Leona Gyöngyösi: Poutám se za všech okolností

6.dubna 2017
Česká Beyoncé a gospelová zpěvačka Leona Gyöngyösi (31) si prožila ošklivou bouračku, po které přehodnotila své životní priority.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 799) | komentářů (0) otevřít článek...

Jitka Boho: před policií se rozklepu

30.března 2017
Zpěvačka a modelka Jitka Boho (25) si udělala řidičský průkaz už v osmnácti, aby mohla vozit svoje rodiče. Nakonec k tomu ale vůbec nedošlo, protože se po vítězství v Miss odstěhovala do Prahy.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 523) | komentářů (12) otevřít článek...

Neil Eamonn Smith: elektrická Čezeta 506 je teprve začátek

24.března 2017
Nová generace modelu 506 se k prvním zákazníkům dostane během pár měsíců. Kdo si ji bude kupovat a proč jsou baterie k pronájmu? I na to jsme se zeptali současného CEO značky Čezeta.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 629) | komentářů (1) otevřít článek...

František Hruška: Jawa cílí i na ženy

16.března 2017
Pro sezónu 2017 představila nedávno Jawa dva nové modely motocyklů – JAWU 350 OHC a JAWU 660 Vintage. Zeptali jsme se na několik podrobností k oběma novinkám.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 997) | komentářů (0) otevřít článek...

Ilona Svobodová: moje auto je chytřejší než já

10.března 2017
Herečce Iloně Svobodové (56) i přes její letité zkušenosti auto neustále říká, co má dělat.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (837) | komentářů (0) otevřít článek...

Iva Pazderková: Řídím od šestnácti let

2.března 2017
Herečka Iva Pazderková (36) má za volantem letité zkušenosti. A umí i driftovat!
hodnocení: 4.7 b. (3x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 007) | komentářů (21) otevřít článek...

František Janeš: Bureko 6x6 je naše priorita

23.února 2017
Český fanda vozů Hummer se rozhodl začít vyrábět auta, která jsou svými vlastnostmi výjimečná v celosvětovém měřítku.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 749) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (6. díl)

16.února 2017
Lze na LPG přestavět dieselový motor? Prodlouží se při provozu na LPG životnost motoru? Tyto a další dotazy zodpovíme v dalším díle našeho seriálu.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 947) | komentářů (10) otevřít článek...

Dominik Hasala: showroom Tesla ve Vídni je naše vlajková prodejna

9.února 2017
Vyzpovídali jsme Dominika Hasalu, který aktuálně ve Vídni prodává automobily Tesla českým a slovenským zákazníkům.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 470) | komentářů (0) otevřít článek...

Iva Frühlingová: V noci se ráda projíždím Prahou

2.února 2017
Zpěvačka a modelka Iva Frühlingová (34) je šťastná, že má řidičský průkaz. V autě se cítí svobodně a řízení ji velmi baví.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 311) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: opakujeme stále stejné chyby (5. díl)

1.února 2017
Sníh a rampouchy padající ze střech, ale také nedbale uchycené lyže, to jsou příčiny typických zimních pojistných událostí, které postihují řidiče.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 454) | komentářů (0) otevřít článek...

TipCars Pražský Rallysprint očima jezdce a jeho navigátora

26.ledna 2017
Po letošním TipCars Pražském Rallysprintu jsme vyzpovídali zkušeného pilota Martina Semeráda i jeho navigátora, našeho kolegu Bogdana Kodziolku. Společně v závodě obsadili první místo ve skupině N.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (578) | komentářů (0) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (5. díl)

25.ledna 2017
V dalším díle našeho seriálu o pohonu LPG se podíváme na ekonomiku provozu automobilu spalujícího propan-butan.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 543) | komentářů (21) otevřít článek...

Ilona Csáková: Jsem výborná řidička

19.ledna 2017
Zpěvačka Ilona Csáková (46) vystřídala více aut než mužů, za volantem sedí téměř neustále.
hodnocení: 4.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 843) | komentářů (8) otevřít článek...

Zima a auto: jak na problémy s mrazem? (4. díl)

18.ledna 2017
Každý rok opakovaně zima překvapí spoustu řidičů. Děje se tak hlavně ráno po vysokých mrazech. Co vše se může s autem stát a jak to řešit?
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 384) | komentářů (0) otevřít článek...

Pavel Šporcl: S autem jsme skončili na střeše

12.ledna 2017
Houslista Pavel Šporcl (43) je trpělivý řidič, který je věrný značce BMW. Má rád velká auta s automatickou převodovkou.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (3 916) | komentářů (0) otevřít článek...

SPZ na přání slaví první rok provozu

11.ledna 2017
Od ledna 2016 až do konce minulého roku šlo o 5211 žádostí. Mít hezkou SPZ ale není jen tak. Při výběru jste vázáni několika pravidly a musíte zaplatit registrační poplatek.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 590) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (3/3)

5.ledna 2017
Ve třetím díle našeho rozhovoru se podíváme na otázky související s prodejem firemních vozidel.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 618) | komentářů (0) otevřít článek...

Zima a auto: kam, kdy a za kolik na hory? (3. díl)

4.ledna 2017
Vyrazit autem na lyže není jen tak. Kromě přípravy vozidla je třeba zajistit ubytování, prověřit kvalitu zimních středisek i jejich ceny. Vybrané skiresorty jsme zmapovali za vás.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 210) | komentářů (1) otevřít článek...

Vybraná společnost. Tohle je pět nejdražších ojetin na TipCars.com

31.prosince 2016
Jedno Ferrari, tři Lamborghini a jeden Rolls Royce. To je aktuální žebříček pěti nej ojetin na našem serveru s cenovkou nad 11 milionů korun.
hodnocení: 1.0 b. (1x) | sekce: naše téma | počet přečtení (3 254) | komentářů (0) otevřít článek...

Přemysl Žižka: emoce k nákupu firemního auta nepatří (2/3)

29.prosince 2016
Ve druhém díle našeho rozhovoru o efektivní správě firemních vozidel si povíme o nutnosti sledovat data z provozu automobilů.
hodnocení: 5.0 b. (4x) | sekce: naše téma | počet přečtení (1 346) | komentářů (1) otevřít článek...

LPG – levnější provoz stále táhne (4. díl)

22.prosince 2016
Ve čtvrtém díle našeho seriálu o LPG se podíváme na bezpečnost plynového pohonu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: naše téma | počet přečtení (2 445) | komentářů (4) otevřít článek...
 
/ 14 (696)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
Co běžným ři ...