0
zpět
1102

Nejrychlejší auto není jen pro elitu

Exkluzívní značky chystají pro movité zájemce bohatou nabídku nových modelů i snové zážitky z vysokých rychlostí. Získat je může každý, kdo projeví zájem a bude mít dost peněz.
17.10.2005, aktuality

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+19
Exkluzívní značky chystají pro movité zájemce bohatou nabídku nových modelů i snové zážitky z vysokých rychlostí. Získat je může každý, kdo projeví zájem a bude mít dost peněz.

Rolls-Royce Corniche
"Může to být i váš svět", hlásala reklama na Rolls-Royce Corniche v 70. letech minulého století. Za volantem luxusního kabrioletu se tehdejší ropná krize mohla jevit jako neškodná epizodka, ale britská automobilka pro jistotu sáhla po tištěné reklamě ve vybraných časopisech. Zcela výjimečně. Až do té doby tvrdila, že reklamu nepotřebuje.
Za třicet let se toho mnoho nezměnilo. Jen ceny benzínu stouply na trojnásobek a Rolls-Royce začal uvádět exaktní parametry svých motorů, ale svět důvěrně známý z filmů o Jamesi Bondovi a obrázků ze života britské královské rodiny potřebuje svůj vlastní vozový park. O jeho naplnění se stará nepočetná skupina exkluzívních značek, která právě zažívá dobré časy.
Ani v budoucnu tomu nemá být jinak. Podle nové studie berlínského Institutu pro výzkum mobility bude v roce 2025 podstatná část Evropanů jezdit v levných autech po placených silnicích, ale "poptávka po velmi drahých vozech i nadále potrvá".

Stovkou na jedno nadechnutí
To vůbec nejdražší auto je v současnosti k mání za rovný jeden milión eur. Často bývá označováno za "projekt navzdory všemu" nebo "megalomanskou vizi", jedno je však jisté. Kdyby bývalý šéf Volkswagenu Ferdinand Piech neprojevil na sklonku své kariéry potřebu skupovat věhlasné značky a "udělat něco zcela výjimečného", svět by přišel o nejrychlejší auto, jaké kdy vyjelo do běžného silničního provozu. Proti Bugatti Veyron jsou i monoposty F1 druhou ligou, stejně jako nedávná modla arabských šejků, přes 330 km/h uhánějící Ferrari Enzo. To bugatka z francouzského Molsheimu jede přesně 406 km/h a ti, kteří měli tu čest, mluví o zážitku srovnatelném s letem v tryskáči Concorde.
Dosáhnout magické rychlostní hranice ale není jen tak, šéfredaktorovi časopisu Auto Motor und Sport Berndu Ostmannovi se to povedlo až na potřetí. Nejprve mu rychlost "zakázal" počítač vozu, když zjistil vysokou teplotu výfukových plynů. Při druhém pokusu udělal chybu sám řidič, když zapomněl vypnout klimatizaci, která motoru ubrala potřebných pár koní.

TIP: Bugatti Veyron - budete tankovat každých 15 minut!

Přesto se vlastnosti veyronu zdají pro uživatele běžného automobilu jen těžko pochopitelné. Například jízdní režim je rozdělen do tří skupin. Ta první, s názvem Standard, počítá s provozem ve městě a rychlostí do 220 km/h. Pokud auto jede rychleji, upraví se řízení i podvozek do režimu Handling, se kterým si vůz vystačí až do 375 km/h. A kdo chce jet ještě rychleji, musí otočit zvláštním klíčem umístěným ve spínací skříňce pod řidičovým sedadlem. Tím aktivuje režim Topspeed, který uzavře přední difuzory a zkontroluje veškeré funkce vozu. Pokud je něco v nepořádku, například pneumatiky mají rozdílný tlak, počítač nejvyšší rychlost nepovolí.
Zastavení auta, které se po silnici řítí rychlostí 111 metrů za vteřinu, není otázkou chvíle. I když má bugatka keramické brzdy s předními kotouči o průměru 400 milimetrů, při brzdění ji musí pomáhat spoiler, který se vysunuje ze zadní části vozu. Výrobce udává jen jeden údaj: ze stokilometrové rychlosti, na kterou se veyron dostane za 2,5 vteřiny, zabrzdí na nulu po 31,4 metrech. Běžná auta zvládnou totéž zhruba o deset metrů dále.

Kabriolety drží tradici
Bentley Azure
Ferdinand Piech nakupoval i jiné automobilky. Po neprůhledné tahanici, kdo vlastně získal práva ke značce a kdo jenom továrnu se zaměstnanci, musel odevzdat Rolls-Royce do rukou BMW. Koncernu Volkswagen však z této pozoruhodné transakce zůstal další britský klenot - Bentley. A tak se tato automobilka po desetiletích úzkého propojení s rollsem vydala vlastní cestou. Nejprve se v roce 2002 objevilo kupé Continental GT, letos v lednu přibyla na prodlouženém podvozku odvozená limuzína Continental Flying Spur. Nejnovějšími přírůstky jsou ale hned dva kabriolety. První s názvem Azure reprezentuje klasickou podobu bentleyů známou z éry RR, druhý Continental GTC je odvozen ze stejnojmenného kupé a je na pohled i ve skutečnosti mnohem sportovnější.
Zatímco 5,4 metru dlouhý Azure si musí vystačit s osmiválcem posíleným dvěma turbodmychadly Garrett T3, výkonem 456 koní a pohonem zadní nápravy, o 60 centimetrů kratší Continental GTC má pod kapotou motor W12 s jedním turbem a výkonem 560 koní. Díky němu se auto rozjede až na 306 km/h, zatímco ručka rychloměru azure se zastaví maximálně na číslici 270.
I když se technickému pokroku v luxusní automobilové kategorii meze nekladou, na módní výstřelky jsou její zákazníci mimořádně citliví. Ani jeden kabriolet se neodvážil vyjet s dnes tak populární hliníkovou střechou, která by svou univerzálností nemálo z nich jistě pobouřila.

TIP: Bentley Azure v nové generaci

Jaguar XKR Cabrio
Plátno používá i Jaguar XK Cabrio, který automobilka ukázala až poté, co se uzavřely brány frankfurtského autosalónu. I když má mnoho společných dílů s nedávno představeným kupé, kvůli zajištění torzní tuhosti jej automobilka od samého začátku vyvíjela jako samostatný model. Oproti stejnojmennému předchůdci narostl nový kabriolet všemi směry, samotný rozvor je delší o 16 centimetrů. S novým XK se částečně vrací i éra nezaměnitelných křivek Jaguaru XJS, tradicionalisté však stále smutní nad zvukem dvanáctiválců, který utichl s příchodem nového vlastníka, amerického Fordu. Nadnárodní koncern umí prosadit do britské klasiky třeba i podvozek z Fordu Mondeo, motor s dvanácti válci však ve svém portfoliu zkrátka nemá.
Představení nových luxusních kabrioletů značek Jaguar a Bentley přimělo i Rolls-Royce k nečekanému kroku. I když uvedení kabrioletu na trh značka před časem odložila, pod tlakem konkurence se svým prototypem vyrazila do ulic New Yorku. S výrobou začne automobilka zřejmě až koncem roku 2007, odhadovaná cena je kolem půl miliónu eur.

Původ kupce není důležitý
Rolls - Royce Phantom
V minulosti řada exkluzívních značek zkoumala profil svého zákazníka a svoje výrobky neprodala jen tak někomu. Kdo se svého času nemohl prokázat modrou krví, neměl například šanci získat Rolls-Royce Phantom. Stejnojmenný vůz může dnes koupit každý, kdo má v přepočtu zhruba dvanáct miliónů korun. A stejná měřítka platí i pro zájemce o nejdražší a nejrychlejší vůz současnosti, Bugatti Veyron. "Principiálně si jej může objednat kdokoliv, prověřování zákazníků je velmi obtížné," uvedl pro Hospodářské noviny mluvčí automobilky Georges Keller. Od roku 2001, kdy Bugatti rozhodlo o budoucí sériové výrobě, složilo zálohu na vůz už 35 zákazníků. "Kdo si auto zamluví nyní, dostane jej koncem roku 2006," upozorňuje Keller s tím, že celkový počet vyrobených vozů tohoto typu je stanoven na maximálně 300 kusů.
Pro své zákazníky je Bugatti ochotné udělat cokoliv. "Zájemci zajistíme ubytování v místě a může přihlížet i výrobě svého auta," říká Georges Keller a dodává, že samozřejmostí je i zajištění servisu v zemi, kam auto směřuje, i kdyby zde měl jezdit jediný exemplář. Spekulace o tom, že po každé rychlé jízdě potřebuje veyron servisní kontrolu, zásadně popírá. "S bugatti se jezdí jako s každým jiným autem." Keller odmítá i dohady, že chybějící místo pro registrační značku na přídi vozu ve skutečnosti znamená, že nesmí na veřejné silnice. "Auto je samozřejmě možné přihlásit všude tam, kde bude v prodeji."
Aston Martin V8 Vantage
Zatím nejdražší auto, které bylo v Česku oficiálně v nabídce, byl exkluzívní sportovní Jaguar XJ 220. Ten v pražské Vodičkově ulici začátkem 90. let zdobila cedulka 27 000 000 korun. Vůz nakonec skončil v soukromém automobilovém muzeu v Lánech.
Trojici nových luxusních kabrioletů uzavírá Rolls-Royce, ten ale přijde do prodeje nejdříve za dva roky.
Britský Aston Martin obohatil svou nabídku o nejmenší model V8 Vantage. Motor má výkon 385 koní a jede maximálně 280 km/h, vůz stojí přibližně 105 tisíc eur.

Bugatti Veyron 16.4, technické údaje
MotorW16, objem 7993 cm3
Výkon736 kW/1001 k při 6000 otáčkách
Max. točivý moment1250 Nm od 2200 do 5500 otáček
Max. rychlost407 km/h
Zrychlení z 0-100 km/h2,5 s
Zrychlení z 0-200 km/h7,3 s
Zrychlení z 0-300 km/h16,7 s
Spotřeba paliva město/mimo město/kombinace40,4/14,7/24,1
Délka x šířka x výška4462 x 1998 x 1204 mm
Rozvor2710 mm
Hmotnost1888 kg
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Passat, 17.10.2005 15:41
Wow! to jsou pěkné kousky........
pola, 18.10.2005 14:21
me se libi moc aston martin
MaClaud, 18.10.2005 19:12
tak to me taky.... to je moje vysnene vozitko :))
pola, 19.10.2005 15:35
tak to moje taky ale setrim na filcku:( sem ted nekde slysel blazna leose marese ze uvazuje o koupi aston martin- jen tise zavidim

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Dacia Duster TCe 130 – spotřeba ujde. A co dál?

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Honda Civic nebo Toyota Auris? Vybíráme ojetinu do 350 tis. Kč.