0
zpět
1351

Na neprůjezdné dálnici lze objednat teplý čaj

Pokud se bude opakovat prosincová kalamita, kdy na dálnici mezi Prahou a Brnem uvízly tisíce aut, bude možné požádat prostřednictvím tísňové linky o teplý čaj nebo bagetu.
05.01.2006, aktuality

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Pokud se bude opakovat prosincová kalamita, kdy na dálnici mezi Prahou a Brnem uvízly tisíce aut, bude možné požádat prostřednictvím tísňové linky o teplý čaj nebo bagetu.

Holý fakt, že většina řidičů jezdí v zimě na letních pneumatikách a chovají se na čerstvém sněhu jako při Rallye Monte Carlo, je jedna věc. Otázkou však zůstává, co dělat v okamžiku, kdy se auta na silnici definitivně zastaví a nemohou dál. Pro mnohé vzniká kromě jiného nebezpečí, že ve chvíli, kdy dojde v nádrži benzín, mohou mít zdravotní potíže.
V Německu v takových případech zasahuje Červený kříž nebo jiné organizace, které rozvážejí posádkám aut například deky a horký čaj. "Když už kalamita nastane, mají řidiči především perfektní informace z rádia a vědí, co je čeká," říká Jürgen Winkler, který v Německu žil a najezdil desetitisíce kilometrů. "Kromě profesionálů pomáhá při kalamitách na dálnicích i hodně dobrovolníků, a tak když někde auta uvíznou třeba na půl dne, bývá o ně postaráno."
Zpravodaj BBC v Londýně Ivan Kytka naopak tvrdí, že pokaždé, když se v předpovědi počasí objeví byť jen zmínka o tom, že by mohlo sněžit, raději se jakékoliv cestě autem snaží vyhnout. Britové prý nemají dostatek posypových vozů a fréz. Zažil například sněhovou vánici při cestě na letiště Stanstead a viděl opuštěné vozy, které řidiči nechali při krajnici. Vraceli se k nim po dvou třech dnech, když nastala obleva. Ivan Kytka pro BBC doslova řekl, že když už na silnici v takové situaci přece jen musí, bere si s sebou slušnou zásobu jídla a pití.
"Při kalamitě ze 17. na 18. prosince jsme byli připraveni rozvážet lidem uvízlým na dálnici D1 horký čaj a bagety," tvrdí hejtman kraje Vysočina Miloš Vystrčil. "Pro takový případ máme nasmlouvané dodavatele, kteří občerstvení zajistí. V tu noc ale zůstalo stát na dálnici deset tisíc aut a to bylo prostě moc. Vozy s pomocí by se k uvízlým autům ani nedostaly. Proto je potřeba co nejdříve zavést řadu opatření, například možnost včas zastavit kamióny v odstavném pruhu. Kdykoliv se něco podobného stane v menším rozsahu, stačí zavolat linku tísňového volání 112, a pokud to bude jen trochu možné, dovezeme benzín či naftu, občerstvení nebo cokoliv dalšího bude nutné."
Tísňová linka je podle nadstrážmistra Jiřího Havelce, který na ní mívá službu, propojena i s hasiči a policií, takže se není třeba obávat požádat jejím prostřednictvím prakticky o jakoukoliv pomoc.
Prosincová kalamita na D1 rozvířila diskuse o bezpečnosti motoristů na českých a moravských dálnicích.
Ministr dopravy hovořil o připravovaných systémech, které budou řidiče včas varovat před haváriemi a ucpanými dálnicemi, objevily se zprávy o speciálním hlášení v rádiu, nicméně smutným faktem zůstává, že nic z toho zatím nefunguje. Proto nezbývá než se na jízdu místy, kde podobné krize mohou nastat, připravit.

Zajistěte si dopravní zpravodajství přes SMS
Nejnebezpečnějším místem z tohoto pohledu je dálnice D1 na Vysočině. Poslouchat cestou Radiožurnál a čekat, že jeho Zelená vlna řidiče varuje včas, se ukazuje dosti riskantní.
Proto není od věci vytočit před jízdou nebo během ní číslo 1220, což je infolinka o dopravní situaci nejen na dálnici D1. Lze se z ní dovědět, jaký je povrch vozovky, na kterém kilometru je havárie a kde je možné v případě potřeby z dálnice sjet.
Podobné informace se dají získat i na bezplatné telefonní lince ABA (Autoklub Bohemia Assistance) 800 124 000. "Každý den od šesti ráno do devíti večer jsme kromě jiného schopni dát informace o stavu vozovek i případných haváriích," říká její dispečer Jaroslav Čížek.
Dobrou prevencí je objednat si dopravní informace ve formě SMS. Stačí se přihlásit do systému, který nabízí ABA, zadat trasu a čas, kdy chcete informace dostávat, a pak kdykoliv se na zvolené trase něco stane, přijde SMS s varováním. Tato služba je placená, více na www.aba.cz.
Před cestou lze získat informace o aktuálním stavu na silnicích v celé zemi nejlépe na internetu. V Ostravě nedávno vzniklo Národní dopravní informační centrum, které nabízí aktuální stav silnic na adrese www.rsd.cz.
Ministerstvo vnitra má podobné zpravodajství na adrese www.mvcr.cz/doprava/ a Ministerstvo dopravy nabízí dopravní zpravodajství na adrese www.mdcr.cz.
Podobně je tomu i na stránkách Českého rozhlasu www.rozhlas.cz/zelenavlna/portal/ a na stránkách Ředitelství silnic a dálnic www.rsd.cz. Mezi řidiči často spílaná Vysočina má své stránky s aktuálním zpravodajstvím www.kr-vysocina.cz, přeladit se tu dá i na FM 88.9, tedy na Rádio Region, které přináší zpravodajství o stavu zdejších silnic a dálnice. Podle zdejšího hejtmana Miloše Vystrčila se zpravodajství o stavu dálnice na této stanici bude ještě zlepšovat, hlášení o možnosti kalamity budou například i v cizích jazycích.

TIP: Šimonovský: Zvážíme povinné zimní pneu

Na dálnici vyjíždějte s plnou nádrží
"Kdo vjíždí na dálnici, měl by mít preventivně plnou nádrž," tvrdí nadporučík Zdeněk Šmíd z dálniční policie Mirošovice. "Přestože jsou na Vysočině připraveni rozvážet na dálnici stojícím autům cisternou benzín, nebudou moci uspokojit všechny řidiče." Důležité je podle Zdeňka Šmída při jízdě poslouchat dopravní hlášení lokálních rádií a být připraven podle jejich rad využít v případě kalamity či nehody objížďky. "Problém je však v tom, že objízdné trasy kolem dálnice D1 bývají často silnice druhé a třetí třídy, takže poslat na ně třeba nákladní auta znamená, že brzy takovou silnici někde opět zatarasí."

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Insignia ST nebo Modeo kombi? Vybíráme ojetý kombík do 200 tis. Kč.

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.