Citroen Xsara, Picasso nebo Renault Scenic?

Dotaz

Prosím o radu. Rád bych koupil rodinný vůz v třídě Van mini, rozhoduji se mezi Citroen Xsara Picasso a Renault Scenic, rok výroby 2002-2003, rád bych investoval 120-130tisíc. Jaké jsou výhody a nevýhody těchto aut, poruchy a neduhy,myslím že obsah 1.6 by stačil na takové rodinné auto.

Děkuji za rozuzlení rozhodování

10.02.2010, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+8

Odpověď

Dobrý den,
Kategorie vozidel MPV (Multi Purpose Vehicle) se čím dále více zabydluje v našich garážích. Díky kompaktnosti, vnitřním rozměrům a atraktivnímu designu si postupně všechny značky získaly své zákazníky. Každá automobilka musela přijít postupně se svým modelem MPV, pokud chtěla obstát v konkurenci.
Renault se svým Scenicem začal tuto éru již v roce 1996, poučil se ze svých úspěchů Espace. Ostatní výrobci celkem dlouho vzdorovali, než se utrhla lavina v roce 1999 a nastoupila Zafira od Opelu, Picasso od Citroenu atd. Zatímco francouzské automobily byly vyráběny výhradně pětimístné, Opel Zafira svým systémem Flex 7 překonala hranice a ostatní výrobci museli tento trend postupně dohnat.
Pokud vybíráme automobily ze stejné třídy je těžké objektivně rozhodnout o kvalitách jednoho či druhého. Většina zákazníků na první pohled uvažuje z hlediska designu. Je to subjektivní pocit, ale důležitý. Máme mít radost při každém usednutí za volant. Další věc je praktičnost, což je společný faktor pro tuto třídu vozidel. Při výběru si jen musíme říci, zda využijeme 7 míst, či nikoliv. V případě 7 míst bychom museli vybírat mimo francouzské modely. Rok 2002-2003 tuto variantu nenabízel.
U Scenicu je optimální pohonnou jednotkou šestnáctistovka. 79 kW poskytuje dostatečný potenciál i pro bezpečné předjíždění a nevyžaduje tak vysoké servisní náklady jako diesel. Ten samozřejmě nadchne svou spotřebou, ale výhodnost se ukáže až při vysokém nájezdu kilometrů. Dvoulitr má nevýhodu vysoké sazby povinného ručení a neoplývá ani průměrnou spotřebou, 1,4i je příliš slabá. Co se týká výbavy, doporučil bych zvolit nějaký střední stupeň. Scenic není problém sehnat s koženými sedačkami, automatickou klimatizací a další. Zrovna ovládání automatické klimatizace vypoví službu a servis je velmi nákladný, každý majitel by v tomto případě byl určitě vděčný za jednoduché manuální ovládání. Další slabinou jsou převodovky. Jsou podle mého názoru poddimenzované. Může se tedy stát, že i přes to, že má vůz najeto kolem 100000 km, potká Vás celkem velký servisní náklad. V roce 2000 uvedl Renault na trh čtyřkolový model RX4. Celkově vypadá velmi atraktivně, plasty v jiném odstínu a hlavně rezerva na pátých dveřích dělá z tohoto modelu velmi dobrý prodejní artikl, samozřejmě za předpokladu, že bude v technicky v pořádku. Za luxus či výjimečnost se platí a v případě nějaké poruchy to platí dvakrát. Například výměna viskozní spojky stojí hodně peněz, proto doporučuji nejen v případě RX 4 raději před koupí navštívit servis. Uděláte si alespoň obrázek o nastávajících nákladech, které Vás čekají ihned a které Vás čekají do budoucna. Máte potom i celkem slušný nástroj na případnou úpravu ceny či se v klidu rozhodnout, zda vybraný kus stojí za to, či nikoliv.
Citroen Xsara Picasso sice nenabízí čtyřkolovou modifikaci, za to svým designem – oblými tvaru vpředu i vzadu, vnitřním uspořádáním přístrojů palubní desky si získal své stoupence mezi pánskou i dámskou klientelou. Navíc působivá reklama a cenová politika udělala z tohoto modelu velmi zajímavou koupi. Tím je zajímavá i dostupnost ojetiny a hlavně velmi dobrá následná prodejnost. V případě Xsary je motorizace 1,6 nedostatečná, slabý výkon 66kW nepřesvědčí, dvoulitrová varianta je v kategorii vyššího povinného ručení, nenabízí nic, co by tento negativní faktor vyrovnalo.I benzinová 1,8 není příliš přesvědčivá, ale v nabídce benzinových motorů nic jiného není. U Picassa je spíše k doporučení naftové HDI. Relativní spolehlivost a nízká spotřeba jsou zde velkým pozitivem. Bohužel volba dieselového motoru by měla být závislá na ročním proběhu kilometrů. Celkové servisní náklady jsou při nízkém nájezdu kilometrů vyšší.
Rozhodnout, zda Picasso nebo Scenica z tohoto roku je velmi těžké, doporučil bych si vyzkoušet oba modely a udělat si vlastní názor. Osobně bych v případě benzinové verze volil Scenic a v případě volby dieselu bych volil Picasso.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
hogofogo, 10.02.2010 21:34
1,9 hdi neni, jedině 2,0 když už chceš radit !
-MO-, 11.02.2010 08:44
Dvoulitr v picassu opravdu byl, sice od r. 2003 a navíc pouze s 4st. automatem, ale byl..
koos, 11.02.2010 12:36
Máte pravdu. V 306 je to docela dravec. Kdysi, ještě coby student konající praxi u jistého koncesionáře vozů Peugeot, jsem na chvíli usednul za volant nenápadné 306 z posledního roku výroby (čiré lampy apod). Nastartoval jsem a sešlápnul plyn, tak jak jsem byl zvyklý ze svého skromnějšího samohybu (Citroën Saxo 1,1i) a...byl jsem doslova ohromen, jak to auto vyrazilo. Po odstavení vozu jsem se šel hned zeptat technika, co to má za motor, že to tak jede. K mému údivu mi sdělil, že je to obyčejná 1,6 TU5. Tipoval sem to původně na 1,8 16V se 110 konmi, byť ta by tak dobře odspodu nezabrala. Jasně Picasso je ve srovnání s 306 těžší, takže nemůže mít tak dobrou dynamiku, ale věřte, že 72 kW verze, jíž jsem kdysi testoval, jela opravdu dobře. Osobně Picasso dodnes považuji za jedno z nejzdařilejších kompaktních MPV. Třeba C4 Picasso mě zatím nijak neoslovila.
Pepe, 11.02.2010 18:28
Měl jsem jí registrovanou v 12/2001, jednu z posledních. Objednat jí ve vyšší výbavě (klima, abs - což bylo nad fin. možnosti), pořád bych v ní jezdil. Díky pravidelnému servisu to je zábavné auto (elastokin. zadní náprava), výborný a relativně nežravý motor s nádherným zvukem...
cori, 11.02.2011 10:59
Dobrý den,
dotaz mi přišel vhod, řešíme zrovna stejné dilema.

Pokud se srovnají tyhle dva typy aut, který z nich v případě opravy vyjde levněji? Nebo je servis srovnatelný?

A máte-li někdo zkušenost - vejdou se do obou aut na zadní sedadla 3 dětské sedačky?
Děkuji

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze