0
zpět
 

diskuze k tématu: Skandál Volkswagenu nabírá na obrátkách

kategorie zařazení tématu:
Fanda
počet příspěvků551
datum registrace28.09.2008
Sobota 26.09.2015 10:24, emise NOx v reálném provozu
Redaktoři SM provedli za pomoci mladoboleslavské firmy IHR Technika a jejími měřícími přístroji AVL DiTest Gas 1000 měření emisí vozidel ve skutečném provozu.Trasa měla délku 32 km,rovnoměrně kombinovala město,mimoměsto i dálnice.Zkušební technik,který má trasu perfektně najetou se vešel do rozptylu 2 KM/H v průměrné rychlosti.
měřené vozy
DS5 2.0 BlueHDI 180EAT6 (AdBlue)
Nissan X-Trail 1.6 DIG-T (benzín)
Subaru Forester 2.0 d (akumulační DeNOx katalyzátor)
dané vozy plní normu euro 6
Octavia 2 1.9 TDI-PD (Diesel bez úpravy spalin,norma euro 4
A jak měření dopadlo?
DS5 s AdBlue má emise oxidu dusíku ze všech dieselů nejnižší.Ovšem proti staré Škodě Octavii pouze o 3,3% .Přitom rozdíl mezi limity emisních norem euro 4 a euro 6 je 68% .Benzínový Nissan má emise mnohem nižší než dieselová auta,zde se obavy nepotvrdily.Subaru Forester euro 6 má o 39% vyšší podíl NOx ve výfukových plynech než stará Octavia.Kdyby byl rozdíl v provozu takový jaký v limitech emisních norem,mělo by to být 68 % ,ale opačně.Subaru dělalo záhadně vysoké hodnoty NOx při jízdě po dálnici rychlostí 130 km/h. v této rychlosti již zřejmě nemůže být reciklováno dost výfukových plynů a jejich proud kolem katalyzátoru je takový,že nestíhá NOx zachytávat.V normovaném měřícím cyklu se jede nejvýš 120 km/h.Závěry nejsou ostuda pro Subaru-ostatní vozy s akumulačním DeNOx katalyzátorem na tom budou podobně.Ale ukazují,jak vzdálená jsou homologační měření skutečné praxi.
Celý článek je možný si přečíst ve SM speciál DIESEL,nyní je v prodeji.
reagovat
Roman AX
počet příspěvků134
datum registrace09.12.2011
Sobota 26.09.2015 11:00, RE: emise NOx v reálném provozu
Fanda napsal:
Redaktoři SM provedli za pomoci mladoboleslavské firmy IHR Technika a jejími měřícími přístroji AVL DiTest Gas 1000 měření emisí vozidel ve skutečném provozu.Trasa měla délku 32 km,rovnoměrně kombinovala město,mimoměsto i dálnice.Zkušební technik,který má trasu perfektně najetou se vešel do rozptylu 2 KM/H v průměrné rychlosti.měřené vozyDS5 2.0 BlueHDI 180EAT6 (AdBlue)Nissan X-Trail 1.6 DIG-T (benzín)Subaru Forester 2.0 d (akumulační DeNOx katalyzátor)dané vozy plní normu euro 6Octavia 2 1.9 TDI-PD (Diesel bez úpravy spalin,norma euro 4A jak měření dopadlo?DS5 s AdBlue má emise oxidu dusíku ze všech dieselů nejnižší.Ovšem proti staré Škodě Octavii pouze o 3,3% .Přitom rozdíl mezi limity emisních norem euro 4 a euro 6 je 68% .Benzínový Nissan má emise mnohem nižší než dieselová auta,zde se obavy nepotvrdily.Subaru Forester euro 6 má o 39% vyšší podíl NOx ve výfukových plynech než stará Octavia.Kdyby byl rozdíl v provozu takový jaký v limitech emisních norem,mělo by to být 68 % ,ale opačně.Subaru dělalo záhadně vysoké hodnoty NOx při jízdě po dálnici rychlostí 130 km/h. v této rychlosti již zřejmě nemůže být reciklováno dost výfukových plynů a jejich proud kolem katalyzátoru je takový,že nestíhá NOx zachytávat.V normovaném měřícím cyklu se jede nejvýš 120 km/h.Závěry nejsou ostuda pro Subaru-ostatní vozy s akumulačním DeNOx katalyzátorem na tom budou podobně.Ale ukazují,jak vzdálená jsou homologační měření skutečné praxi.Celý článek je možný si přečíst ve SM speciál DIESEL,nyní je v prodeji.



Takže problém je nejen u automobilek , ale i ve způsobu měření. Logicky vychází, že spalování benzínu je ekologičtější a nafta se bez složitých přídavných zařízení neobejde. A nakonec, má tedy Euro 6 vůbec smysl, nebo se bude muset úplně změnit metodika měření emisí, např. na celé spektrum otáček a maximální zatížení?
reagovat
Fanda
počet příspěvků551
datum registrace28.09.2008
Sobota 26.09.2015 11:29, RE: emise NOx v reálném provozu
Roman AX napsal:
Fanda napsal:
Redaktoři SM provedli za pomoci mladoboleslavské firmy IHR Technika a jejími měřícími přístroji AVL DiTest Gas 1000 měření emisí vozidel ve skutečném provozu.Trasa měla délku 32 km,rovnoměrně kombinovala město,mimoměsto i dálnice.Zkušební technik,který má trasu perfektně najetou se vešel do rozptylu 2 KM/H v průměrné rychlosti.měřené vozyDS5 2.0 BlueHDI 180EAT6 (AdBlue)Nissan X-Trail 1.6 DIG-T (benzín)Subaru Forester 2.0 d (akumulační DeNOx katalyzátor)dané vozy plní normu euro 6Octavia 2 1.9 TDI-PD (Diesel bez úpravy spalin,norma euro 4A jak měření dopadlo?DS5 s AdBlue má emise oxidu dusíku ze všech dieselů nejnižší.Ovšem proti staré Škodě Octavii pouze o 3,3% .Přitom rozdíl mezi limity emisních norem euro 4 a euro 6 je 68% .Benzínový Nissan má emise mnohem nižší než dieselová auta,zde se obavy nepotvrdily.Subaru Forester euro 6 má o 39% vyšší podíl NOx ve výfukových plynech než stará Octavia.Kdyby byl rozdíl v provozu takový jaký v limitech emisních norem,mělo by to být 68 % ,ale opačně.Subaru dělalo záhadně vysoké hodnoty NOx při jízdě po dálnici rychlostí 130 km/h. v této rychlosti již zřejmě nemůže být reciklováno dost výfukových plynů a jejich proud kolem katalyzátoru je takový,že nestíhá NOx zachytávat.V normovaném měřícím cyklu se jede nejvýš 120 km/h.Závěry nejsou ostuda pro Subaru-ostatní vozy s akumulačním DeNOx katalyzátorem na tom budou podobně.Ale ukazují,jak vzdálená jsou homologační měření skutečné praxi.Celý článek je možný si přečíst ve SM speciál DIESEL,nyní je v prodeji.
Takže problém je nejen u automobilek , ale i ve způsobu měření. Logicky vychází, že spalování benzínu je ekologičtější a nafta se bez složitých přídavných zařízení neobejde. A nakonec, má tedy Euro 6 vůbec smysl, nebo se bude muset úplně změnit metodika měření emisí, např. na celé spektrum otáček a maximální zatížení?


Pokud se nezmění způsob měření,tak nejen norma 6 nedává žádný smysl.Ale ono je to stejné i u benzínů.Ta samá firma zhruba před dvěma lety změřila golfa 1.2 tsi a pokud se mu začalo nakládat ,tak vypouštěl stejně nečistot,jak jiné 10 let staré benzínové motory.
reagovat
PetrT
počet příspěvků1076
datum registrace24.05.2009
Sobota 26.09.2015 11:49, RE: emise NOx v reálném provozu
Fanda napsal:
Roman AX napsal:
Fanda napsal:
Redaktoři SM provedli za pomoci mladoboleslavské firmy IHR Technika a jejími měřícími přístroji AVL DiTest Gas 1000 měření emisí vozidel ve skutečném provozu.Trasa měla délku 32 km,rovnoměrně kombinovala město,mimoměsto i dálnice.Zkušební technik,který má trasu perfektně najetou se vešel do rozptylu 2 KM/H v průměrné rychlosti.měřené vozyDS5 2.0 BlueHDI 180EAT6 (AdBlue)Nissan X-Trail 1.6 DIG-T (benzín)Subaru Forester 2.0 d (akumulační DeNOx katalyzátor)dané vozy plní normu euro 6Octavia 2 1.9 TDI-PD (Diesel bez úpravy spalin,norma euro 4A jak měření dopadlo?DS5 s AdBlue má emise oxidu dusíku ze všech dieselů nejnižší.Ovšem proti staré Škodě Octavii pouze o 3,3% .Přitom rozdíl mezi limity emisních norem euro 4 a euro 6 je 68% .Benzínový Nissan má emise mnohem nižší než dieselová auta,zde se obavy nepotvrdily.Subaru Forester euro 6 má o 39% vyšší podíl NOx ve výfukových plynech než stará Octavia.Kdyby byl rozdíl v provozu takový jaký v limitech emisních norem,mělo by to být 68 % ,ale opačně.Subaru dělalo záhadně vysoké hodnoty NOx při jízdě po dálnici rychlostí 130 km/h. v této rychlosti již zřejmě nemůže být reciklováno dost výfukových plynů a jejich proud kolem katalyzátoru je takový,že nestíhá NOx zachytávat.V normovaném měřícím cyklu se jede nejvýš 120 km/h.Závěry nejsou ostuda pro Subaru-ostatní vozy s akumulačním DeNOx katalyzátorem na tom budou podobně.Ale ukazují,jak vzdálená jsou homologační měření skutečné praxi.Celý článek je možný si přečíst ve SM speciál DIESEL,nyní je v prodeji.
Takže problém je nejen u automobilek , ale i ve způsobu měření. Logicky vychází, že spalování benzínu je ekologičtější a nafta se bez složitých přídavných zařízení neobejde. A nakonec, má tedy Euro 6 vůbec smysl, nebo se bude muset úplně změnit metodika měření emisí, např. na celé spektrum otáček a maximální zatížení?
Pokud se nezmění způsob měření,tak nejen norma 6 nedává žádný smysl.Ale ono je to stejné i u benzínů.Ta samá firma zhruba před dvěma lety změřila golfa 1.2 tsi a pokud se mu začalo nakládat ,tak vypouštěl stejně nečistot,jak jiné 10 let staré benzínové motory.


Takže vlastně VW jen přizpůsobil své motory měřícímu cyklu. To se dle mě nedá považovat za podvod, ve formě crashtestů to dělají všichni. Jakýkoliv náraz mimo normovaný dopadne vždy podstatně hůř.
Osobně nevěřím že motory TDI mají vyšší emise než konkurence, už jen proto že současná generace je technologicky na špičce. Víc už moc vymyslet nejde, bez ohledu na výrobce.

VW prostě jen doplatil na to že mimo EU není nafta nelogicky zvýhodněna. Neměl ty TDI do USA cpát, stejně se tam nafta do osobáků blbě tankuje. Pokud je mi známo tak naftu v USA má u osobáků v nabídce i Mercedes, jsem zvědav kdy se to provalí u nich.
reagovat
mykovec
počet příspěvků33
datum registrace13.12.2008
Sobota 26.09.2015 12:55, Jestli to
chápu správně, tak moje dvě prastaré benzínové 1.8 a 2.0 v normě euro II s nepřímým vstřikem, 1 funkční lambdou a katalyzátorem jsou pro životní prostředí méně zatěžující než současné moderní vozy? Proč jsem teda platil ekologickou daň? Chci ji zcela legitimně zpět nebo ať ji platí i ti, kdo životní prostředí ještě více znečišťují. A jelikož byli majitelé svých vozů v tomto ohledu podvedeni, měla by to platit automobilka.
reagovat
M.See
počet příspěvků40
datum registrace15.02.2014
Sobota 26.09.2015 14:13, RE: Jestli to
mykovec napsal:
chápu správně, tak moje dvě prastaré benzínové 1.8 a 2.0 v normě euro II s nepřímým vstřikem, 1 funkční lambdou a katalyzátorem jsou pro životní prostředí méně zatěžující než současné moderní vozy? Proč jsem teda platil ekologickou daň? Chci ji zcela legitimně zpět nebo ať ji platí i ti, kdo životní prostředí ještě více znečišťují. A jelikož byli majitelé svých vozů v tomto ohledu podvedeni, měla by to platit automobilka.


100% souhlas. Ale že by někomu něco navracel je bohužel utopie...

Od EURO 2 je to z principu vše špatně, vždyť jen poloprůchozí sání vlivem dlouhodobého působení EGRu znamená mnohem horší sání motoru což má za následek nutnost víc šlapat na plyn, tzn větší množství spáleného paliva = opět větší emise. V celém spektru, všechny krom NOx.

Nehledě na fakt, že největší fraška bude, až se veřejně zjistí, kolik svinstva vypouští EURO 5,6 při regeneraci FAPu a že nanočástice těmito limity produkované jsou mnohem nebezpečnější než větší saze ze starých motorů. Kéž by tato zjištění svět někam posunuly...
reagovat
PetrT
počet příspěvků1076
datum registrace24.05.2009
Sobota 26.09.2015 14:25, RE: Jestli to
M.See napsal:
mykovec napsal:
chápu správně, tak moje dvě prastaré benzínové 1.8 a 2.0 v normě euro II s nepřímým vstřikem, 1 funkční lambdou a katalyzátorem jsou pro životní prostředí méně zatěžující než současné moderní vozy? Proč jsem teda platil ekologickou daň? Chci ji zcela legitimně zpět nebo ať ji platí i ti, kdo životní prostředí ještě více znečišťují. A jelikož byli majitelé svých vozů v tomto ohledu podvedeni, měla by to platit automobilka.
100% souhlas. Ale že by někomu něco navracel je bohužel utopie...Od EURO 2 je to z principu vše špatně, vždyť jen poloprůchozí sání vlivem dlouhodobého působení EGRu znamená mnohem horší sání motoru což má za následek nutnost víc šlapat na plyn, tzn větší množství spáleného paliva = opět větší emise. V celém spektru, všechny krom NOx.Nehledě na fakt, že největší fraška bude, až se veřejně zjistí, kolik svinstva vypouští EURO 5,6 při regeneraci FAPu a že nanočástice těmito limity produkované jsou mnohem nebezpečnější než větší saze ze starých motorů. Kéž by tato zjištění svět někam posunuly...


Přesně tak, při regeneraci FAPu jsou emise těžce v háji, ale v tom režimu se přece nic neměří. O to jde.
Automobilka minimálně v Evropě nic vracet nemusí, TDI jistě splnují benevolentní limity EU i bez toho problémového softu. Jako ostatní diesly, je to stejný. A protože se v EU zaměřují prakticky jen neškodný CO2 tak jsou celkem v pohodě. V USA a Japonsku je ale metodiky uplně jiná, tam to bez podvodu nejde. I když - je to vůbec podvod?
reagovat
smazaný uživatel
počet příspěvků
datum registrace
Sobota 26.09.2015 19:02, RE: Jestli to
........V USA a Japonsku je ale metodiky uplně jiná, tam to bez podvodu nejde. I když - je to vůbec podvod?........
Samozřejmě že je.Minimálně na spotřebitele.Pokud to umí jiné koncerny lépe,znamená to,že VW jde špatnou cestou.
reagovat
PetrT
počet příspěvků1076
datum registrace24.05.2009
Sobota 26.09.2015 20:01, RE: Jestli to
pavel napsal:
........V USA a Japonsku je ale metodiky uplně jiná, tam to bez podvodu nejde. I když - je to vůbec podvod?........Samozřejmě že je.Minimálně na spotřebitele.Pokud to umí jiné koncerny lépe,znamená to,že VW jde špatnou cestou.


Kdo jiný tam prodává diesel? Benzínu se to vůbec netýká.
Já vím jen o Mercedesu.
reagovat
smazaný uživatel
počet příspěvků
datum registrace
Sobota 26.09.2015 20:17, RE: Jestli to
PetrT napsal:
pavel napsal:
........V USA a Japonsku je ale metodiky uplně jiná, tam to bez podvodu nejde. I když - je to vůbec podvod?........Samozřejmě že je.Minimálně na spotřebitele.Pokud to umí jiné koncerny lépe,znamená to,že VW jde špatnou cestou.
Kdo jiný tam prodává diesel? Benzínu se to vůbec netýká. Já vím jen o Mercedesu.

Eu předpisysmlouvy,,normy, metodiky měření -všude se lže.Pokud by automobilka uvedla eu normovanou spotřebu v usa,soudy by ji vysvlékly snad i z trenek.Pokud by automobilka byla čestná(v eu ani jedna?)napíše normovanou a skutečnou.Ale to by nevycházelo Co2
reagovat
David V
počet příspěvků2053
datum registrace16.05.2007
Neděle 27.09.2015 02:42, Toto trvalo
Průšvih je na světě už týden a Tipcars teprve reaguje...
Už jsem svou potřebu události komentovat uspokojil zde:
http://www.tipcars.com/magazin-jsou-soucasne-motory-stejne-spolehlive-jako-ty-z-konce-tisicileti-6285.html
Takže zde se opakovat nebudu.
Jen bych úplně nesouhlasil se zde prezentovaným názorem, že EURO 2 je vrchol čistoty. Já si myslím, že je to až EURO 4 a vysvětlím proč:
EURO 2 má oproti EURO 4 dvojnásobné hodnoty škodlivin, a teď konkrétně mluvím o jedovatém CO i karcinogenních HC. NOxy nejsou monitorovány vůbec, jen dohromady s HC a mají poměrně vysoké hodnoty, které jsou s EURO 4 redukovány téměř na 1/3. Tam je nejzásadnější skok napříč mezi všemi škodlivinami. K dosažení EURA 4 přitom pro zážehové motory postačilo monitorovat stav spalin i za katalyzátorem pro snížení CO a HC a pro redukci NOx se již s EURO 3 zavedl EGR ventil (recirkulace spalin ke snížení teploty hoření). Domnívám se, že díky přídavné lambda sondě za katalyzátorem klesla paušálně spotřeba i přes přítomnost EGR ventilu, neboť motor musel mít poloviční hodnoty CO a HC, tedy se snížila bohatost směsi. Ve výsledku tedy spotřeba nevzrostla a ještě k tomu výrazně klesly i emise škodlivin, čili normu EURO 4 považuji za nejvyváženější z pohledu složitosti motoru (atmo, zážehový, nepřímý vstřik) a čištění spalin (EGR, třícestný katalyzátor hlídaný lambda sondou před i za). Žádné turbo (to se nasazuje na snížení CO2) a žádný DeNOx katalyzátor (ten se nasazuje na přímý vstřik).
Další zpřísňování norem se týkalo prakticky jen naftových motorů, které měly benevolentnější nastavení a s příchodem EURO 6 se vlastně dostaly na hodnoty EURO 4 pro benzín, které začalo platit před 10-ti lety a některé motory (Duratec VE) plnily EURO 4 už v roce 2001. Čili čistě z pohledu čistoty spalin mají benzínové motory více než 10 let náskok a přitom v Evropě, která si hraje na ekologii, je neustále protežována nafta. Svým způsobem jsem rád, že si VW v Améru nabil čuňu, protože se ukázalo, kde leží pravda, a že se mi jen nezdá, že i moderní diesely pořád smrdí.
Teď jde jen o to, jak s tím naloží vrchnost, jestli strčí hlavu do písku a pojede se dál nebo se skutečně něco změní a neochotně se přizná, že vznětový pohon prostě čisté spaliny mít nebude, a když, tak jen za cenu složitého a nákladného čištění.
Ale myslím si, že do Ameriky už si nikdo naftu v osobních autech netroufne dodávat a přitom by VW stačilo nechat v nabídce nějakou normální atmo benzínovou V6-ku s obsahem 3-4 litry a výkonem 180-250 hp.

Ještě ve světle "nových" informací mi připadá tento článek jako dobrá blamáž: http://www.tipcars.com/magazin-jake-je-nejekologictejsi-palivo-7983.html
reagovat
M.See
počet příspěvků40
datum registrace15.02.2014
Neděle 27.09.2015 09:02, RE: Toto trvalo
David V napsal:
..Jen bych úplně nesouhlasil se zde prezentovaným názorem, že EURO 2 je vrchol čistoty. Já si myslím, že je to až EURO 4 a vysvětlím proč:EURO 2 má oproti EURO 4 dvojnásobné hodnoty škodlivin, a teď konkrétně mluvím o jedovatém CO i karcinogenních HC. NOxy nejsou monitorovány vůbec, jen dohromady s HC a mají poměrně vysoké hodnoty, které jsou s EURO 4 redukovány téměř na 1/3. Tam je nejzásadnější skok napříč mezi všemi škodlivinami. K dosažení EURA 4 přitom pro zážehové motory postačilo monitorovat stav spalin i za katalyzátorem pro snížení CO a HC a pro redukci NOx se již s EURO 3 zavedl EGR ventil (recirkulace spalin ke snížení teploty hoření). Domnívám se, že díky přídavné lambda sondě za katalyzátorem klesla paušálně spotřeba i přes přítomnost EGR ventilu, neboť motor musel mít poloviční hodnoty CO a HC, tedy se snížila bohatost směsi. Ve výsledku tedy spotřeba nevzrostla a ještě k tomu výrazně klesly i emise škodlivin, čili normu EURO 4 považuji za nejvyváženější z pohledu složitosti motoru (atmo, zážehový, nepřímý vstřik) a čištění spalin (EGR, třícestný katalyzátor hlídaný lambda sondou před i za)...


Já Fordy moc neumim, ale jestli jsem pochopil že od EURO 3 se u atmo benz dávaly EGRy, tak nesouhlasím, rozhodně ne u všech, mám P206 1,6 16V benz a to plní EURO4 bez EGR.
Jinak souhlas s tím že EURO4 je mnohem čistější, ale to je (MĚL BY BÝT) ostatně princip každého dalšího EURO limitu. Můj osobní názor na to je ale drtivě negativní, protože jak jsem psal - nikdo neměří zplodiny při regeneraci FAPu, ani při homologaci motorů, natož při měření emisí. Což je ale dost napytel když každých 500-1000km diesely to svinstvo vypalují a pouští do ovzduší. Každý ví že k tomu dojde jen za daných podmínek, které musí vozidlo splňovat, takže k tomu dojde kus za městem, ať si to vesničani a příroda užijou.. To mi nepřijde moc férově vymyšlené. O tu přírodu by mělo jít prioritně. (leč to je otázka do pranice jestli je víc příroda nebo člověk).

A už vůbec férové mi nepřijde při pohledu na průměrné stáří a najeté km průměrného českého vozítka, analogicky reálný stav zanesení sání tou "vychytávkou" jmeném EGR a tím pádem, jak jsem již psal mnohem horším plněním motoru, což má za následek v celém spektru větší spotřebu a horší emise. Bylo by zajímavé kdyby na toto téma (nový / přiucpaný motor) někdo udělal porovnání z hlediska složení výfukových plynů. A když se přidají olejové výpary jdoucí taktéž do sání z motoru, jemuž kroužky vlivem kilometrů netěsní jak mají, toto vše pomalu ale jistě přiucpává KAT (i FAP), ve finále je z toho celé spektrum "kazítek" které mají za následek mnohem horší složení emisí oproti stavu nového motoru.
Zkrátka to, co bylo zamýšleno, možná nebylo špatné, ale realita je teorii natolik vzdálená že bych se nedivil, kdyby auto splňující horší eurolimit, neubsahující tyto "vychytávky", v reálu při nájezdu 250000+km mělo emise lepší. Uvěřím až to někdo změří...

(A každý víme, že v ČR auto, pokud je v ucházejícím stavu, ve 250000km na šrotiště ještě tozohdně nejde.)

reagovat
mykovec
počet příspěvků33
datum registrace13.12.2008
Neděle 27.09.2015 15:31, EGR se dával už od
nejméně od Euro II, možná i od Euro I, aby automobilka byla "ekologicky vpředu". Motory obou mých Euro II aut EGR mají. Jestli pod tím teda rozumíme trubku, která vede z výfukových svodů do sacího kolena přes nejaky placatý ventil. Jelikož mi přišlo jako pěkná zhovadilost, tlačit spaliny do motoru, tak jsem to nejprve ucpal u ventilu mincí, posléze když trubka praskla u svodů, zašrouboval jsem její zbytek pěkně opracovaným šroubem M16 a kamnářským tmelem s odolností 1200 °C. Na emisích bez problémů, oni totiž měří jen oxidy uhlíku a nikoliv dusíku. Těžko říct, jestli životní prostředí odstranění EGR nějak více poškozuje. Jezdím většinou na půl plynu, kolem max 2700otáček, to mělo egr foukat zrovna ten bordel, ale zase proud splodin není tak silný, aby to katík nepobral
reagovat
kristian2
počet příspěvků272
datum registrace31.03.2015
Pondělí 28.09.2015 13:41, k
Jeto smutné ,ale unás se řeší za kolik to jezdí a ne co se vypouští z výfuku.
reagovat
Petr S
počet příspěvků1241
datum registrace28.11.2008
Sobota 03.10.2015 01:23, Celkem zajímavý rozhovor
Sázka Evropy na dieselovou technologii byla slepá ulička, tvrdí ekonom Ondřej Jonáš na DVTV.

Názorů Ondřeje Jonáše si už dlouho docela vážím a myslím že to zde zhodnotil celkem dobře http://video.aktualne.cz/dvtv/kauza-vw-sazka-evropy-na-dieselovou-technologii-byla-slepa-u/r~cb4d6ed2677a11e5adcb0025900fea04/
reagovat
smazaný uživatel
počet příspěvků
datum registrace
Pondělí 05.10.2015 08:56, RE: Toto trvalo
David V napsal:
Průšvih je na světě už týden a Tipcars teprve reaguje...Už jsem svou potřebu události komentovat uspokojil zde:http://www.tipcars.com/magazin-jsou-soucasne-motory-stejne-spolehlive-jako-ty-z-konce-tisicileti-6285.htmlTakže zde se opakovat nebudu.Jen bych úplně nesouhlasil se zde prezentovaným názorem, že EURO 2 je vrchol čistoty. Já si myslím, že je to až EURO 4 a vysvětlím proč:EURO 2 má oproti EURO 4 dvojnásobné hodnoty škodlivin, a teď konkrétně mluvím o jedovatém CO i karcinogenních HC. NOxy nejsou monitorovány vůbec, jen dohromady s HC a mají poměrně vysoké hodnoty, které jsou s EURO 4 redukovány téměř na 1/3. Tam je nejzásadnější skok napříč mezi všemi škodlivinami. K dosažení EURA 4 přitom pro zážehové motory postačilo monitorovat stav spalin i za katalyzátorem pro snížení CO a HC a pro redukci NOx se již s EURO 3 zavedl EGR ventil (recirkulace spalin ke snížení teploty hoření). Domnívám se, že díky přídavné lambda sondě za katalyzátorem klesla paušálně spotřeba i přes přítomnost EGR ventilu, neboť motor musel mít poloviční hodnoty CO a HC, tedy se snížila bohatost směsi. Ve výsledku tedy spotřeba nevzrostla a ještě k tomu výrazně klesly i emise škodlivin, čili normu EURO 4 považuji za nejvyváženější z pohledu složitosti motoru (atmo, zážehový, nepřímý vstřik) a čištění spalin (EGR, třícestný katalyzátor hlídaný lambda sondou před i za). Žádné turbo (to se nasazuje na snížení CO2) a žádný DeNOx katalyzátor (ten se nasazuje na přímý vstřik).Další zpřísňování norem se týkalo prakticky jen naftových motorů, které měly benevolentnější nastavení a s příchodem EURO 6 se vlastně dostaly na hodnoty EURO 4 pro benzín, které začalo platit před 10-ti lety a některé motory (Duratec VE) plnily EURO 4 už v roce 2001. Čili čistě z pohledu čistoty spalin mají benzínové motory více než 10 let náskok a přitom v Evropě, která si hraje na ekologii, je neustále protežována nafta. Svým způsobem jsem rád, že si VW v Améru nabil čuňu, protože se ukázalo, kde leží pravda, a že se mi jen nezdá, že i moderní diesely pořád smrdí. Teď jde jen o to, jak s tím naloží vrchnost, jestli strčí hlavu do písku a pojede se dál nebo se skutečně něco změní a neochotně se přizná, že vznětový pohon prostě čisté spaliny mít nebude, a když, tak jen za cenu složitého a nákladného čištění.Ale myslím si, že do Ameriky už si nikdo naftu v osobních autech netroufne dodávat a přitom by VW stačilo nechat v nabídce nějakou normální atmo benzínovou V6-ku s obsahem 3-4 litry a výkonem 180-250 hp.Ještě ve světle "nových" informací mi připadá tento článek jako dobrá blamáž: http://www.tipcars.com/magazin-jake-je-nejekologictejsi-palivo-7983.html


Díky za názor, aféru budeme samozřejmě dále sledovat...
reagovat


aktualizovat
toto téma sledujete

přestat sledovat toto téma




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všechna práva vyhrazena.