0
zpět
1566

Volvo S60 D5 – rychlá nafta!

Volvo S60 ve mě zanechalo velký dojem. Dobře odladěný podvozek a především jeden z nejlepších vznětových motorů, se kterými jsem se setkal. Výkon 185 koní, spotřeba 6,5 litru a kultivovaný chod. Jaká „es-šedesátka“ opravdu je?
13.03.2006, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+40

Volvo S60 je již šestým rokem výraznou stálicí v nabídkovém katalogu této švédské automobilky. Po úspěšné S80 a V70 musel logicky přijít zmenšený model, který má za úkol přiživit se na trhu luxusních vozů nižší či vyšší střední třídy, kterému diktují tempo ikony jakými je například BMW 3, Audi A4 či Mercedes-Benz třídy C. Volvo S60 je nejen logickým pokračováním výše zmíněných modelů, ale z velké části z nich i vychází. Konkrétně z modelu V70, se kterým sdílí mimo jiné podvozek, který se dočkal pouze zmenšení rozvoru, což s sebou nese jisté výhody i nevýhody, o kterých ještě bude řeč.

Volvo S60 nabízí širokou paletu benzínových i vznětových motorů, z kterých si vybere každý. Vrcholnou motorizací je přeplňovaný zážehový agregát s výkonem 300 koní (220 Nm), jehož cena v nejvyšší výbavě začíná na 1 499 000 Kč. My jsme měli k dispozici verzi s moderním turbodieselem D5, jejíž cena startuje v nejnižším ze tří stupňů výbavy na 969 000 Kč a vrcholí u výbavy SUMMUM na 1 206 000 Kč. Právě vyšší základní cena Volva S60 může být jeho největší konkurenční nevýhodou, ale pojďme se již na tento model podívat blíže.

Vzhled

Volvo S60 je v podstatě zmenšeninou luxusní „es-osmdesátky“ a na první pohled působí hodně kompaktním dojmem. Nová a tradiční tvář Volva zůstává zachována a image těchto severských vozů je nezměněno. Model S60 působí hodně sportovně, přesto je z něho cítit pořádná dávka luxusu a pohodlí. Volvo si jde v oblasti designu svojí vlastní cestou a vám buď sedne a na vždy se do něho zamilujete, anebo budete muset jít o dům dál. Přední části dominuje masivní maska nesoucí logo automobilky, která je poznávacím znakem všech vozů této značky. Na tuto část navazuje obligátně výrazný prolis přední kapoty. Osobitý výraz vytvářejí i originální přední světlomety a nová kulatá mlhová světla, umístěná hodně blízko středu vozu.

Při pohledu zboku zaujme sportovní profil s výrazně se svažující zádí a efektní litá kola, která byla obuta do zimních pneumatik Dunlop SP WinterSport. Další svéráznou částí je zadní partie vozu, kde nalezneme rozměrné lampy zadních svítilen, které jsou dalším poznávacím znamením této automobilky. Lampy navíc přesně kopírují tvarování zadní partie a blatníků, což jako celek vypadá hodně dobře. K víku kufru ještě jedna zmínka a velké plus. Víko se po otevření vyklopí a přimáčkne až těsně k zadnímu oknu, takže nabízí výtečný vstup do prostoru kufru a neohrožuje hlavu nakládajícímu, to se nám hodně líbilo.

+ kompaktní vzhled s tradiční image
+ vysoko výklopné víko kufru

Interiér

Stejně jako vzhled či podvozek se Volvo hodně inspirovalo předchozími modely, logicky ani uvnitř vozu nás nečeká nic jiného. Tím nechci interiér nikterak hanit nebo postup Volva kritizovat, spíše naopak. Interiér vozu působí již na první pohled hodně luxusně a povedeně. Celý interiér testovaného kousku byl vyveden ve světle béžové. Ať již kožené sedačky ze světlé kůže nebo měkké plasty přístrojové desky. V této kombinaci by snesl podobnou úpravu snad i volant, který svoji černou barvou kazil nastolený trend, který musel logicky pokračovat i u koberečků nebo úpravy stropu. Světle vyvedený interiér působil jak již jsem řekl hodně luxusním dojmem, nicméně jeho praktičnost hodně ztrácí. Zejména při blátivých a mokrých dnech bude hodně trpět. Míru luxusu ještě zvedá imitace dřeva.

Pohodlí neupadá ani po usednutí do velice pohodlných sedaček, které vás budou rozmazlovat po celou dobu vaší jízdy. Sedadla jsou snadno nastavitelná ve všech směrech a disponují výrazným bočním vedením. Vaše tělo do nich příjemně zapadne a cestování v nich je opravdu hodně příjemné. Ke správné řidičově poloze přispěje i ve dvou směrech stavitelný tříramenný volant. Ten je vcelku hodně zdařilý a dobře padne do ruky, avšak jeho kůží obšitý věnec by snesl možná trochu větší tloušťku. Na volantu naleznete ovládání tempomatu a rádia.

Za zmínku jistě stojí zajímavé tvarování hlavových opěrek a pokud bude řeč o místu na předních sedadlech, musím vyslovit s interiérem S60 spokojenost. Tu trochu narušuje do prostoru řidiče přespříliš trčící ruční brzda, za kterou se nachází odklápěcí prostor pro odložení nejrůznějších věcí, který funguje zároveň jako opěrka pro vaši ruku. Když už jsem zmínil odkládací prostory, musím udělit plus přihrádce u kolen spolujezdce, která disponuje nadprůměrným objemem. Ještě jedno plus uděluji tlačítku na přehledné palubní desce, které slouží k automatickému sklápění zpětných zrcátek. To je funkce hodně užitečná a praktická.

Samostatnou kapitolou je přístrojovka, která je sice dědictvím a image Volva a jeho předchozích modelů, nicméně pokud budu tuto oblast hodnotit čistě subjektivně, musím konstatovat, že se mi nelíbí. Při diskusích s několika dalšími lidmi jsem se nesetkal s tak negativním ohlasem, nicméně to na tom nic nemění. Poněkud větší přístrojovka se skládá z dvojice kruhových analogových ukazatelů rychlosti a otáček a dvou menších ukazujících teplotu a stav paliva. Vlevo dole ještě najdeme displej palubního počítače, který zobrazuje průměrnou spotřebu, průměrnou rychlost, aktuální spotřebu a dojezd. Zajímavá je i funkce umožňující tento displej zcela vypnout. Čitelnost a přehlednost je na té nejvyšší úrovni, pouze snad onen displej je například při svitu slunce těžko k přečtení.

Zatímco na předních sedadlech nalezneme místa pro cestující dostatek, zcela opačná situace panuje na sedadlech zadních. Díky zmenšení rozvoru na 2715 mm budou cestující s většími postavami trpět a ani ti menší nenaleznou požadovanou dávku životního prostoru. A to jak v oblasti kolen, tak i do šířky a díky svažující se zádi hlavně do výšky. Při konstatování tohoto faktu je ale nutno dodat, že ostatní dávka komfortu je přirovnatelná k tomu vpředu. Pohodlné sedačky nalezneme i zde a pokud se sem již nějak naskládáme, můžeme cestovat hodně daleko. Kufr nabídne zavazadlový prostor 424 litrů, po sklopení zadních sedaček litrů až 808. To jsou hodnoty více než dostačující.

+ vysoká míru luxusu a pohodlí
+ přehlednost a jednoduchost ovládacích a informačních prvků
- nepraktické světlé provedení
- zastaralá přístrojovka
- neergonomické ovladače blinkrů a stěračů

Motor

Pod kapotou našeho testovaného modelu bušil moderní turbodiesel s označením D5. Jedná se o moderní vznětový agregát se systémem přímého vstřikování paliva common-rail, které se vyznačuje vyšším vstřikovaným tlakem a přesnějším dávkováním objemu paliva v závislosti na zatížení motoru. Pětiválcový agregát D5 byl v roce 2001 prvním vznětovým počinem švédské automobilky Volvo vyrobeným ve vlastních závodech a měl za cíl zvýšit prodeje oblíbených modelů v době sílící poptávky po moderních turbodieselech. Nyní přicházejí na trh jeho nové verze se zvýšenými výkony a já musím před švédskými konstruktéry smeknout.

Pětiválcový agregát disponuje vysokým výkonem 185 koní (136 kW) při 4000 ot./min a maximálním kroutícím momentem 400 Nm, který je k dispozici od 2000 do 2750 ot./min. Motor je spojen se šestistupňovou manuální převodovkou a společně se vydávají vstříc vskutku jedinečnému projevu a vlastnostem. Motor mě překvapil výjimečně kultivovaným chodem a zvukem, takže na nějaké dieselové klapání rovnou zapomeňte. Naopak je jen velmi těžké rozpoznat pouhým sluchem, že jde o diesel. Snad jen při studeném startu nebo nezahřátém motoru a běhu motoru na volnoběh. S tím souvisejí i téměř nulové vibrace, které nejsou přenášeny do vnitř vozu. Stejně jako se motor projevuje při prvním kontaktu, tak se chová i při jízdě.

Motor uchvacuje vskutku kultivovaným chodem a projevem, až se nechce věřit, že jde o vznětový agregát. Motor zatahuje mohutně již od nízkých otáček a nevadne ani v oblasti maximálního výkonu. Široké pásmo využitelných otáček by se dalo přirovnat spíše k projevu zážehového motoru a za sebe musím konstatovat, že se jednalo prozatím o nejlepší vznětový agregát, se kterým jsem kdy jel. Mohutný točivý moment 400 Nm, který je k dispozici od 2000 do 2750 otáček umožňuje bezpečné předjíždění a komfortní jízdu. Jízda samotná může probíhat v dynamickém i poklidném tempu. Pro vyšší rychlosti a rychlé cestování na dálnici je zde šestistupňová převodovka, jejíž poslední stupeň lze řadit až překvapivě brzo, bez ztráty dynamiky.

Velký točivý moment a síla motoru je díky protiprokluzovému systému snadno přenesitelná na silnici a umožňuje špičkové zrychlení. Motor jde v každé situaci příkladně za plynem a překvapí jeho vskutku tichý chod. Ten je slyšitelný až při vysokých otáčkách, kde se však proměňuje u turbodieselu v nadmíru sportovní zvuk, který doplňuje výrazné hvízdání turba, což může sportovně založené jedince hodně motivovat. Motor se nejlépe cítí v pásmu od 1800 do 2800 otáček, ale ani výše výrazně neuvadá. Po náběhu turba v 1800 otáčkách je cítit mohutný zátah, který vás zatlačí do sedaček.

Další devizou tohoto motoru je jeho spotřeba. O tomto tématu jsem se rozepsal v samostatném článku, který naleznete po kliknutí ZDE. Ve zkratce řečeno, motor nezaujme jenom svým kultivovaným chodem, ale excelovat bude i v tomto odvětví. Pokud budete chtít, můžete jezdit kolem pěti litrů na sto km, což je hodně dobrý výsledek. Pokud Volvo S60 D5 přišlápnete, vezme si v závislosti na stylu jízdy přibližně 12,3 l/100 km. V městském provozu lze počítat se spotřebou mezi 8 a deseti litry na 100 km. Díky objemu palivové nádrže na 70 l paliva lze s vozem dojet při kombinované spotřebě 6,5 l/100 km (hodnota udávaná výrobcem je 6,6 l/100 km) až 1076 km, což je hodně slušný výsledek.

+ projev a kultivovanost motoru
+ nízká spotřeba

Jízda

Výbornému motoru odpovídá i optimálně nastavený podvozek. Zavěšení předních kol se vzpěrami McPherson se stará o rychlou a přesnou odezvu a zaručuje příkladnou stabilitu a pohodlnou jízdu. Správná geometrie navíc udržuje karoserii ve vodorovné poloze ve všech režimech, takže náklony v zatáčkách, stejně tak jako potápění při brzdění nebo akceleraci jsou na minimální úrovni. Zavěšení zadní nápravy typu Multilink nabízí velice komfortní jízdní vlastnosti, takže dojem z celkového projevu je velmi dobrý. Automobil je velmi pohodlný a vypočítavý, takže neodskakuje na každé nerovnosti a je velice jistý i při rychlém průjezdu zatáčkou.

Jak již jsem v průběhu celého testu již několikrát zmínil, podvozek S60ky je prakticky shodný s modely S80 a V70 (tedy až na zkrácený rozvor). Řízení je přesné a příjemně citlivé, naopak řazení bylo na můj vkus až příliš těžké či tuhé, to ale neubírá nic na jeho přesnosti. Dobrý dojem jsem měl z brzd, které mají díky svému původu u těžších modelů dostatek síly i rychlý nástup a neuvadají ani po opakovaném razantním brzdění. Hluk uvnitř vozu je na snesitelné úrovni i při vysokých rychlostech, při kterých se Volvo chová velice jistě a stabilně.

+ výkonnému motoru odpovídající podvozek

Celkové hodnocení

Již jsem se zmínil o všech partiích vozu včetně chodu motoru a příznivé spotřebě, z čehož mělo vyplynout, že cestování s vozem Volvo S60 D5 je velmi příjemné a pohodlné. Interiér nabízí dostatek luxusu a pohodlí a například rodině s malými dětmi nemusí vadit méně místa na zadních sedadlech. K tomu lze připočítat dostatečně objemný zavazadlový prostor a tradičně vysokou míru pasivní i aktivní bezpečnosti a je pak pouze na posouzení zákazníka, zda-li dá přednost takto kvalitnímu vozu s vyšší cenou a jistou image nebo se poohlídne u konkurence.

hodnocení
brzdy
4
design
4
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
5
jízdní komfort
5
ovladatelnost
4
prostornost
4
pružnost motoru
5
řazení
3
řízení
4
sedadla
5
spotřeba
5
výhled z vozu
4
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
4.29
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4603
šířka (mm)
1804
výška (mm)
1428
rozvor (mm)
2715
světlá výška (mm)
131
provozní hmotnost (kg)
1578
počet míst (os.)
5
objem zavazadlového prostoru (l)
424
motor
typ
turbodiesel
počet válců
5
zdvihový objem (ccm)
2401
vrtání x zdvih (mm)
81x93,2
kompresní poměr
17,3:1
max. výkon kW (k)/ot./min.
136 (185)/4000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
400/2000-2750
spotřeba
spotřeba paliva l/100 km
6,6
kombinovaná
6,6
CO2 (g/km)
174
palivová soustava
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
8,2
max. rychlost (km/h)
230
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
6
přenos hnací síly
řízení
zavěšení kol
brzdy
pneumatiky a ráfky
cena
příplatková výbava
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 20.03.2006 11:42
zdravím vás, ono jde o to co chcete, já jsem se rozhodoval nějak podobně, jen jsem zahrnul ještě audi. nakonec jezdím v bmw 530d. Zkusil jsem několik vozů a na podvozek bmw zmiňované volvo proste zdaleka nemá. Volvo je mnohem houpavější a naklánivější než mnoho aut, příd se noří. Spolehlivostí poslední volva prý také nevynikají. Náprav u bmw bych se nebál , záleží kde budete asi jezdit. Podle toho co se uvádí je minimální životnost nejméně 60 000km u každého dílu pokud s ním budete jeuzdit jako dobytek po tankodromech, jinak klidně až 200 000km. Já mám najeto už přes 50 000km a vše je perfektní (auto má najeto 160 000km). ono to asi záleží opravdu nalecčem, jinak ceny dílů v originále jsou srovnatelné s čímkoli jiným a v replice budete za nejdražší díly podvozku platit max 2000kč za rameno a např 700kč za stabilizátorové tyčky. Jinak bmw 5 má opravdu pohodlný ale i velmi velmi rychlý podvozek. já naprosto normálně ujíždím v zatáčkách Rskovým octaviím apod. Motor 3,0d je také skvělý 193koní 500Nm spotřeba kolísá mezi 6-9l/100km, tedy dost silný a přitom nežere a je poměrně tichý-mezi diesely jeden z nejtišších. Opravdu záleží na vás a preferencích.Volvo je na klidnou jízdu bmw dovede i pěkně zatopit.
martas, 21.03.2006 00:40
medzi volvami je model S60 najspolahlivejsi, celkovo patri k miernemu nadpriemeru. skor nez spolahlivost je na volvach zaujimava zivotnost, ktora je spickova. vdaka tomu dokaze Volvo vydrzat ovela tvrdsie zaobchadzanie nez vacsina konkurentov. s BMW 5 sa da zrovnavat len velmi tazko. bmw je v podobnom stave a vybave zhruba o 150tis kc drahsie. do 400tis sa patka zhana zle. vacsinou su to auta starsie nez tri roky a maju min. 150 tis km. Volvo S60 rv 2003, ktore ma do 100 tis km, je v dobrom stave a vybave stoji okolo 400 tis kc. takze z tohto pohladu by som urcite radsej volil volvo. ceny originalnych nahradnych dielov volvo dovezenych z polska sa pohybuju na urovni dielov skodovky. v cr je viacerko kvalitnych neznackovych servisov volvo, ktore vam dokazu auto udrzovat, priapdne opravit kvalitne a lacno.

jazdne vlastnosti bmw su spickove a podobne ako zvysok auta sa s volvom zrovnavaju len tazko. v kazdom pripade by som sa ale vyvaroval konstatovaniam typu volvo na bmw proste zdaleka nema... volvo vo svojej kategorii patri k tomu najlepsiemu co je na trhu aj po strankach jazdnych vlastnosti, nielen bezpecia, kvality a imidzu.
miki, 21.03.2006 08:35
jo originální díly z polska....tak to potom jo
jinak k té volbě ....asi fakt záleží co kdo chce,bmw je na pořízení možná dražší, na údržbu stejné ale nabízí úplně něco jiného....já bych volil bmw zcela jednoznačně
Player1, 21.03.2006 11:51
Děkuji, už mám taky asi jasno. Mám vybranou 530d r.v.2002, 120k najeto, M-paket, pravidelně servisovaný atd. Cena: 420000. Vypadá to slibně. Uvidíme.
anonym, 21.03.2006 12:41
no já myslím že volba nemohla dopadnout lépe...r.2002 je vychytanej k dokonalosti a ta cena by mohla odpovídat stavu....

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.