0
zpět
1254

Seat Leon 2.0 TDI – emocemi nabitý sportovec

Konečně Seat naplňující slogan „auto emoción“! Při každém pohledu na nekonvenční a emocemi nabitý design Leonu mi poskočilo srdce. Koresponduje vzhled s jízdními vlastnostmi? A jak se pod kapotou Leonu osvědčil známý dvoulitr TDI? Čtěte dále a uvidíte!
19.12.2005, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+32

Konečně Seat naplňující slogan „auto emoción“! Při každém pohledu na nekonvenční a emocemi nabitý design Leonu mi poskočilo srdce. Koresponduje vzhled s jízdními vlastnostmi? A jak se pod kapotou Leonu osvědčil známý dvoulitr TDI? Čtěte dále a uvidíte!

Již nějakou tu dobu zaštiťuje Seat svoji existenci pod poetický slogan „auto emoción“, avšak až nyní tato slova do poslední kapky naplňuje. Dřívější modely jako Codoba či Ibiza nebo snad Leon první generace sice nabízeli co se vzhledu týče kapku neokoukaných tvarů, avšak konzervativní pojetí nikterak nepřekračovali a vyjma sportovních verzí Cupra nesplňovali ani onu proklamovanou funkci Seatu coby sportovní odnože známého koncernu. Až poslední generace vozů otáčí tato témata o 180 stupňů a začíná postupně splňovat snad i přání automobilky. Jako první na svět přichází nový model Altea následovaný novým Toledem, které šokuje nejen všechny skalní příznivce, ale podněcuje diskusi i mezi laickou veřejností. Rozpačité pohledy střídá nadšení a uznání a jako zlatý hřeb se představuje právě nový Leon, který přebírá značnou část z neotřelých tvarů svých dvou předchůdců, a který dotahuje celý projekt auta emoción do konce.

Z billboardů na nás kouká nový Leon svým jedinečným pohledem a nechává působit ono kouzlo osobnosti, které pohrdá přílišným konzervatismem. Slogan hlásá: „pro ty, kdo věří v zážitek z jízdy“ a já aniž bych toto téma nyní rozváděl dále, musím trochu nesouhlasit. Po testu Leona a po dnech strávených v jeho přítomnosti hovoří můj nejsilnější dojem stále o originálním vzhledu plného emocí. K testu jsem měl k dispozici motorizaci s dvoulitrovým vznětovým agregátem 2.0 TDI s výbavou Stylence v magické černé metalíze, která Leonu náramně sedla. Základní cena v provedení Stylence se zmiňovaným motorem a manuální šestistupňovou převodovkou činí 592 900 Kč, když v rámci sériové výbavy nabízí například airbag řidiče a spolujezdce či boční a hlavové airbagy. Náš vůz disponoval dodatečnou výbavou v celkové hodnotě 76 330 Kč, čímž se konečná cena ustálila na 669 230 Kč.

Seat Leon nové generace je k dispozici s trojicí zážehových a dvojicí vznětových agregátů. Nejsilnější motorizace s agregátem 2.0 TFSI nabídne výkon 185 koní (136 kW) a ve výbavě Sport-Up ji můžete mít za 613 900 Kč. Nedražší varianta ve stejné výbavě se skládá z dvoulitrového vznětového agregátu TDI s automatickou šestistupňovou převodovkou DSG, jejíž cena je 660 900 Kč, naopak nejlevnější varianta je k mání za 429 900 Kč, kdy vám bude s výbavou Reference k dispozici benzínová 1.6ka s výkonem 102 koní (75 kW) s manuální pětistupňovou převodovkou. Papírové konkurence je na poli aut nižší střední třídy hojný počet a lze mezi ně zařadit jak koncernové Audi A3 Sportback či VW Golf, tak i Mazdu 3, Peugeot 307 či Ford Focus druhé generace.

ModelSeat Leon 2,0 TDI Audi A3 Sportback 2,0 TDI Peugeot 307 2,0 HDI Ford Focus 2,0 TDCi 
Rozměry (d/š/v) [mm]4315/1768/14584286/1765/14234211/1762/15104342/1840/1497
Rozvor [mm]2578257826082615
Objem zavaz. prostoru [l]341/-370/1120420/1470385/1247
Objem motoru [ccm]1968196819971998
Výkon [kW (PS)/ot./min] 103 (140)/4000103 (140)/4000100 (136)/4000100 (136)/4000
Točivý moment [N.m] při ot./min320 při 1750-2500320 při 1750-2500320 při 2000320 při 2000
Maximální rychlost [km/h]205207202203
Zrychlení 0-100 km/h [s]9,39,79,89,3
Kombinovaná spotřeba [l/100 km]5,65,55,45,5
Základní cena [Kč]592 900742 400646 900655 990

Karoserie

Pohled do očí lva je fascinující!
Jak již jsem se zmínil o pár řádek výše, budou to právě neotřelé tvary karoserie a nekonveční design plný emocí, na které bude nový Leon vábit své potenciální kupce. Zmiňovat, že společného nemá nový Leon se svým předchůdcem vůbec nic, je asi hodně zbytečné, a tak se vrhněme rovnou na prozkoumávání jednotlivých partií. Je velmi těžké určit, která část zaujme nejvíce, protože na Leonovi můžete něco obdivovat ze všech stran. Základní znaky karoserie jsou společné nejen s modelem Toledo, ale i s menší Alteou. Asi nejvýraznější to je u přední masky, kterou má Leon s Toledem takřka identickou. Kapkovitá příď zaujme svými mohutnými oblouky a tvarovanou kapotou, které dominuje maska chladiče s logem automobilky a elipsoidní bixenonové světlomety. Tato kombinace společně s tvarem nárazníku a kulatými mlhovými světly dráždí smysly a vytváří nezapomenutelný dojem, v kterém se spojuje agresivita a elegance zároveň.

Podobně je tomu i u bočního pohledu, kdy zaujmou výrazné prolisy táhnoucí se od blatníků až k zadní partii vozu. Své k svěžímu a sportovnímu duchu řeknou i zvýrazněné lemy blatníků, výrazně skloněné přední sklo a uspořádání bočních oken s malým předním trojúhelníkem. Vzhled sportovního kupé podtrhuje řešení zadní kliky dveří, která je schovaná v malém plastovém okénku navazujícím na zadní dveře. Tento systém umožňuje zanořit ruku za sloupek dveří, pod kterým se teprve skrývá požadovaná klika. Celé řešení vypadá hodně elegantně a efektně, avšak jako první s ním přišla Alfa Romeo. K dojmu sportovního kupé přispívají i pocitově hodně úzká okénka, která jsou navíc posazena hodně vysoko. Velice efektně působí i zpětná zrcátka, která nejsou uchycena tradičně do předního rohu okna, nýbrž jsou vetknuta přímo do dveří řidiče. Toto řešení se ukázalo být nejen velice vkusným, ale i praktickým.

Hodně povedená je co do vzhledu i zadní partie se zakulacenými pátými dveřmi, efektním kšiltíkem dotvářejícím odtrhovou hranu a povedenými světlomety. Ty vypadají hodně agresivně zejména za tmy, kdy je viditelná pouze čtveřice kruhových světel. Víko pátých dveří se vyklápí dostatečně vysoko, takže nebude bránit nakládání zavazadel. Kromě výrazného nápisu „Leon“ nalezneme vzadu ještě velké logo španělské automobilky, které funguje jako klika pro otevírání kufru. Celkově mě nenapadá, co bych mohl Leonu po vzhledoví stránce vytknout. Nový Leon dráždí a přitahuje pohledy kolemjdoucích kudy jezdí, což není nikdy na škodu. Je to jižan s nesmazatelným španělským temperamentem, který na něžné pohlaví funguje stejně, jako například Antonio Banderas, který je mimochodem ve znamení lva, tedy Leona.

+ jedinečný design plný emocí
+ vzhled sportovního kupé, řešení klik zadních dveří
- s Toledem jsou zepředu téměř k nerozeznání

Interiér

Interiér Leonu je až moc konzervativní.
Pokud jsem se nechal vzhledem nového Leona trochu unést, přichází pasáž vedoucí k vystřízlivění. Stejně jako mě vzhled nadchnul, tak mě provedení interiéru mírně zklamalo. Od automobilu s takovou vášní bych čekal více tím spíš, že se tváří jako sportovec s výraznou muskulaturou. Hodnocení bude o to složitější, že na druhou stranu pojetí interiéru nelze zase moc vytknout a celkovému ovládání nechybí příkladná přehlednost a ergonomie. Ale začněme postupně. Po otevření dveří zjišťuji, že interiér je vyveden znovu v trochu strohé šedočerné barvě. Usedám do výškově nastavitelné sedačky, kde si díky nastavení ve všech směrech rychle hledám tu správnou pozici, kterou lze doladit výškově a podélně stavitelným volantem. Sedačky s látkovým potahem disponují výrazným bočním vedením, které patřičně podrží vaše tělo a spokojen jsem byl i s jejich tvrdším provedením, které se ukazuje jako velice pohodlné.

Strohý středový panel z nevalně působícího plastu vše zachraňuje alespoň červeným podsvícením.
Velice spokojený jsem byl se sportovním tříramenným volantem, který byl obšitý kůží. Volant nabízel větší, oválný věnec, který se mi výtečně držel v ruce. Uprostřed nesmí chybět logo a na volantu nalezneme i ovládání rádia či telefonu. Ptáte se proč chválím, když jsem na začátku vyjadřoval zklamání? Teď to přijde. Absenci sportovního nádechu jsem již zmiňoval, avšak nejvíce mě zklamal rozměrný středový panel vyrobený z tvrdého plastu nelichotivé barvy. Ten sice disponoval patřičně přehledně uspořádanými tlačítky ovládání rádia či duální klimatizace, avšak atmosféru uvnitř vozu spíše srážel než-li naopak a nepomohlo tomu ani efektní červené podsvícení.

Palubní počítač nabízí celou řadu užitečných funkcí.
Při prvním setkání jsem nebyl nadšen ani s rozměrnější přístrojovkou, která se skládá z velkého rychloměru, centrálně umístěného otáčkoměru a velkého displeje palubního počítače. Bílé podsvícení vypadá až příliš lacině a kontrastuje s povedeným červeným provedením již zmiňovaného displeje palubního počítače, ke kterému směřují moje obdivy. Ten je umístěn v levém kruhovém ukazateli mezi ukazatelem stavu paliva a teploměrem chladící kapaliny. Standardně ukazuje v horní části čas, ve spodní poté venkovní teplotu a tachometr. Ve volitelném poli máme k dispozici hned dvojitou paměť, která je schopna zaznamenávat a ukazovat průměrnou spotřebu, dojezd, ujetou vzdálenost, průměrnou rychlost, čas cesty a aktuální spotřebu. Takže si můžete měřit například průměrnou spotřebu jak celkovou, tak i na zvolené trase apod. Kromě toho nabízí palubní počítač celou řadu dalších funkcí, mezi které patří například aktivace či deaktivace trojbliku, volbu funkce Coming-Home, osvětlení ovladačů na volantu a další. Ovladače palubního počítače jsou na pravém ovladači stěračů a s jejich činností jsem neměl problém. Čitelnost údajů a ergonomie ovladačů je příkladná, avšak výsledný efekt se u mě nedostavil.

Úložná schránka u spolujezdce nenabízí mnoho místa.
Ze zajímavých a užitečných funkcí stojí za zmínku dešťový senzor, který se aktivuje zapnutím stěračů do první polohy, či poloha spínače světel AUTO, kdy si optika sama pohlídá v závislosti na intenzitě světla rozsvícení světel. Velké plus uděluji za již zmíněné netradiční umístění zpětných zrcátek, která jsou blíže řidiči než obvykle. Společně s jejich tvarem nabízí nejen dobrý výhled za vás, ale celé toto řešení vypadá hodně sportovně a elegantně. Horší je to s výhledem do ostatních stran. Promluví do toho jak užší a výše usazená boční okna, tak zejména elegantní provedení předních A sloupků, které si vybírá společně s malými trojúhelníkovými okénky své mínus zde. Pochvalu si jistě zaslouží menší řadička obšitá kůží , která navíc vyniká povedeným designem a díky jejímu zploštěná po stranách se i výtečně drží. Další výtka by mohla směřovat i na nedostatek odkládacích prostor či na malý úložný prostor před koleny spolujezdce, kam se s těží vejde i formát A5. Za zmínku ještě stojí zajímavé umístění stěračů ve sloupkách karoserie. Fungují na jedničku, je to praktické a líbivé.

Netradičně umístěná zpětná zrcátka nejenže dobře vypadají, ale nabízejí i dobrý výhled.
Pokud jde o místo pro cestující, není důvod se zneklidňovat. Místa naleznou zejména cestující na předních sedadlech dostatek, ale stěžovat si nebudou ani pasažéři vzadu. Průměrně vzrostlý cestující nalezne i vzadu dostatek místa, pouze jedinci s vyšší postavou budou mít problém co se výšky stropu týče. Základní objem 341 litrů sice nepatří ani ve své kategorii k zázračnému počinu, avšak jeho praktické provedení umožní naložit a převést dostatečné množství věcí. Po sklopení zadních sedadel se objem zavazadlového prostoru sice dostatečně zvětší, avšak sedák zadní sedačky zůstává na svém místě, takže zde vzniká nepříjemný schod, který tento prostor značně omezuje. Plusem je dostatečně vysoko se vyklápějící víko kufru, mínusem potom nepříjemná nákladová hrana.

+ ergonomický sportovní volant
+ palubní počítač s dvojicí pamětí a řadou užitečných funkcí
+ dešťový senzor, automatická světla
- nevzhledný středový panel
- chybí sportovní feeling
- hrana po sklopení zadních sedadel
- horší výhled z vozu směrem vpřed do stran

Motor

TDI, všichni dobře víme o co jde.
Z nabídkového katalogu nového Leonu lze vybrat jeden z trojice zážehových a dvojice vznětových motorů, které disponují výkonem od 102 (75 kW) do 185 koní (136 kW). My jsme měli pod kapotou koncernový dvoulitrový turbodiesel TDI, který asi není nutno nikomu dvakrát představovat. Motor disponuje výkonem 140 koní (103 kW) při 4000 otáčkách za minutu a maximálním kroutícím momentem 320 Nm, který je k dispozici od 1750 do 2500 otáček za minutu. Známý čtyřválcový turbodiesel vybaven technologií čerpadlo-tryska spolupracuje se šestistupňovou manuální převodovkou a jízda s ním může být stejně pohodlná, jako i zábavná. Pravdou je, že oproti moderním vznětovým agregátům vybaveným systémem common-rail nedisponuje tak kultivovaným chodem a i neblahý turboefekt je zde znát.

Motor nabízí největší zátah mezi 2 a 3 tisíci otáček.
Motor usilovně táhne již od 1900 ot./min až k hranici 4000 ot./min, avšak největší kopanec je k dispozici mezi dvěma a třema tisíci otáček. Pozitivní je, že i nad hranicí 4000 otáček výrazně nepolevuje a jede až do 4800 otáček, kde končí bez výraznějšího zásahu omezovače. Tradiční klapot dieselu je slyšitelný pouze při studeném motoru nebo při stání a volnoběhu, kdy občas proniknou vibrace od motoru i do interiéru a občas se celý automobil jemně oklepe, což jistě pilota nepotěší. V ostatních režimech je chod motoru zcela kultivovaný a jeho hluk do interiéru nikterak výrazně neproniká. Spotřebu dvoulitrového turbodieselu spřaženého se šestistupňovou převodovkou jsem popsal ve speciálním článku věnovanému tomuto tématu. Ve zkratce lze zhodnotit jeho spotřebu jako velice slušnou, když si řekl v průběhu našeho testu o 6,6 l/100 km. Při ekonomickém stylu jízdy lze jet za 4,9 l/100 km, při pohybu po městě lze dosáhnout spotřeby kolem 7,2 l/100 km. Pokud Lvovi stoupnete na ocas (rozuměj využijete plného potenciálu motoru), budete atakovat hranici 9ti litrů na 100 km. Oficiální údaje výrobce hovoří o průměrné spotřebě 5,6 l/100 km. Ve městě by měl Leon jezdit za 7,4 a mimo město za 4,6 l/100 km.

Podrobně jsme se na spotřebu zaměřili v tomto článku!

+ spotřeba
+ zátah mezi 2000-3000 ot./min
- znatelný turboefekt

Podvozek a jízda

Řadička nejenže dobře vypadá, ale práce s ní je radost. Dobře padne do ruky, řazení je rychlé a přesné.
Po prvním shlédnutí a dojmu z Leonu musí být asi každý zvědavý na to, jestli ostré tvary a temperament vyzařující z karoserie korespondují s vlastnostmi vozu. O motoru již řeč byla, zaměřme se na podvozek, jízdní vlastnosti a ostatní, co s tím souvisí. Nový Seat Leon disponuje vpředu tradiční soustavou Mc Pherson se stabilizátorem a vzadu s víceprvkovým zavěšením. Celkově tužší podvozek i v kombinaci se šestnáctipalcovými zimními pneumatikami se choval velice stabilně a čitelně. Nastavení podvozku umožňovalo přesné držení stopy i s již zmiňovanými zimními pneumatikami, které pochopitelně neposkytovaly takový grip a měly občas tendenci posunovat celý automobil ze zatáčky. Ten se však i bez ESP choval velice vypočítavě a neměl tendence ani k přetáčivosti, ani k nedotáčivosti. Rychlé a přesné reakce odpovídali sportovněji založenému autu, čemuž odpovídalo i přesné řízení, které ale disponovalo možná až moc silným elektrohydraulickým posilovačem, který oceníte například při parkování.

Velkou pochvalu zaslouží přesné řazení, které disponuje krátkými drahami a příjemným odporem při řazení jednotlivých rychlostních stupňů. Šestistupňová převodovka zaslouží pochvalu a pro rychlé cestování po dálnicích je šestý převodový stupeň ideální. Malou výtku bych měl k brzdám, které sice nejevily sebemenší tendenci k vadnutí, avšak disponovaly na můj vkus až moc rychlým nástupem, na který je nutno si zvyknout. Celkově je jízda s Leonem hodně zábavná a pohodlná, pouze malinko tvrdší a sportovnější nastavení znamená citelnější rázy při přejezdu nerovností a děr.

+ sportovnější a jistý podvozek
+ šestistupňová převodovka
- přeposilované řízení

Slovo na konec

Nový Seat Leon je rozhodně velice líbivým autem, které zaujme na první pohled. Vyzařuje z něj pořádná dávka emocí a přitahuje pohledy kolemjdoucích. Je to automobil s duší, který se v nabité konkurenci automobilů nižší střední třídy neztratí, a to i díky své velice příznivé ceně, která začíná na hranici 429 900 Kč. Je to první automobil Seatu, který do písmene naplňuje slogan „auto emoción“, a to co do vzhledu, tak i do zábavnosti jízdy. Škoda jen nevýrazného interiéru, což ovšem může být otázka čistě subjektivní. Za solidní cenu nabízí skvělý podvozek a originální vzhled. Jeho sportovnější zaměření s sebou přináší menší zavazadlový prostor, avšak pro dlouhé luxusní cestování si ho nikdo pořizovat nebude. I přes širší paletu koncernových dílů a podobu se španělskými sourozenci si Leon zachovává svoje vlastní image a může nabídnout silnou individualitu. Pro maximální pocit sportovní jízdy je zde připravený přeplňovaný benzínový motor TFSI a třeba se časem dočkáme i sportovní verze Cupra.

hodnocení
brzdy
4
design
5
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
4
jízdní komfort
4
ovladatelnost
5
prostornost
4
pružnost motoru
3
řazení
5
řízení
5
sedadla
5
spotřeba
4
výhled z vozu
3
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
4.21
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4315
šířka (mm)
1768
výška (mm)
1458
rozvor (mm)
2578
provozní hmotnost (kg)
1315-1422
maximální hmotnost (kg)
1885
počet míst (os.)
5
objem zavazadlového prostoru (l)
341
motor
typ
TDI
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1968
kompresní poměr
18.5
max. výkon kW (k)/ot./min.
103 (140) / 4000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
320 / 1750-2500
spotřeba
spotřeba paliva l/100 km
5,6
město
7,4
mimo město
4,6
kombinovaná
5,6
CO2 (g/km)
151
palivová soustava
palivo
Diesel
objem nádrže (l)
55
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
9,3
max. rychlost (km/h)
205
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
6
přenos hnací síly
řízení
typ
elektromechanický posilovač
zavěšení kol
vpředu
MC Pherson se stabilizátorem
vzadu
víceprvkové zavěšení
brzdy
vpředu
kotoučové s vnitřním chlazením, 288x25
vzadu
kotoučové, 255x10
pneumatiky a ráfky
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
429 900
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
592 900
cena příplatkové výbavy (Kč)
76 330
celková cena testovaného vozu (Kč)
669 230
příplatková výbava
Klimatizace Climatronic, rádio s CD a MP3, ovládání na volantu, 8 reproduktory a Bluetooth handsfree, bixenonové světlomety, parkovací senzor vzadu, dešťový a světelný senzor, popelník se zapalovačem, metalíza
76 330
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Tomáš, 20.12.2005 22:22
Vážený redaktore, nechci podceňovat Vaše zkušenosti, ale je to bijící do očí! ... lze mezi ně zařadit... Peugeot C4.... (na začátku nad tabulkou).
Jinak pěkný článek.
speedy, 21.12.2005 16:21
Jak je to s těmi motory? Na začátku článku píšete 3 benzínové a 2 naftové, na konci zase 2 benzíny a 3 naftové. Přečtěte si po sobě článek ještě jednou a laskavě uveďte věc na pravou míru.
Michal - TipCars.com, 21.12.2005 17:53
Díky za upozornění, to byla vskutku trapná hrubice vzniknuvší pouze nepozorností.
Jara, 29.12.2005 19:22
Je lepší leon než vw golf řady 5

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.