0
zpět

Nissan X-TRAIL 2.2 dCi Columbia

Obliba SUVeček každým rokem neustále roste. Téměř každý měsíc některá z automobilek přichází s novým modelem. Tentokrát testem neprošla žádná horká novinka, ale dobře zaběhnutý model X-TRAIL u kterého nás zajímalo, co dovede nabídnout po letech prodejů.
17.01.2007, testy

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+58

V podzimních sychravých dnech jsme okusili Nissan X-Trail se vznětovým motorem 2.2 dCi v provedení N1. Zajímalo nás především co všechno dokáže nabídnout po letech výroby v silné konkurenci, kdy téměř každá automobilka vyrábí své SUVéčko. Testovaný X-Trail je v Česku dobře známý. V roce 2002 v kategorii terenních automobilů obsadil pátou příčku nejprodávanějšího terénního automobilu s počtem 252 prodaných kusů. O rok později našlo na 160 ks svého majitele, což znamenalo propad na sedmé místo v žebříčku, v roce 2004 vyjelo ze showroomů 168 ks X-Trailů (šesté místo), v loňském roce 129 ks a (opět sedmé místo), a až letos prodej klesl na 68 ks a desáté místo (údaj je za prvních 10 měsíců). Mluví prodejní čísla o tom, že X-Trail je u konci s dechem? Pojdmě se na něj podrobně podívat. V testu se spíše zaměříme na jízdní vlastnosti než na popis interiéru a exteriéru.

Interiér:

Odvaha experimentovat není Nissanu cizí. V X-Trailu předvedl netradiční řešení palubní desky. Například přístrojová část (kaplička) je umístěna uprostřed palubní desky nad středovým panelem. Na toto řešení jsem si přes počáteční skepci rychle zvykl a orientace mi po pár desítkách kilometrů nečinila žádný problém. Za volantem řidič nalezne pouze menší a větší schránku a výdech ventilace (v noci je za volantem tmavé místo a tak nic neruší výhledu vpřed). Na středovému panelu vládne autorádio s CD a kazetovým přehrávačem, který v současné době působí bizardně. Ovládání audiosoustavy je intuitivní a nečiní žádný problém. Pod ní našla své místo schránka, tři otočné ovladače klimatizace a prouděný vzduchu. Pod nimi se nachází další úložný prostor zakrytý roletkami ve stylu závěsů. Spolujezdec má k dispozici dvě schránky. Výše umístěné víko se otevírá směrem nahoru a spodní směrem dolů. Další schránku skrývá středová opěrka a výplně dveří tradičně nabízejí dostatečně velké kapsy vedle kterých jsou umístěny reproduktory velkého průměru. Interiér je prostorný avšak na můj vkus příliš plastový.

Ovládací prvky nemá cenu podrobně popisovat. Za zmínku stojí kruhový volič pohonu kol, který naleznete vpravo od volantu (je dobře přístupný). Výtku zaslouží netradiční umístění tlačítek sklápění a seřizování bočních zpětných zrcátek. Umístění vlevo pod volantem není příliš praktické. V pravé části volantu naleznete ovládací prvky tempomatu, v levé audiosoustavy. Sedadla poskytují na všech místech dostatek prostoru a přiměřený komfort. U předních sedadel mi nevyhovovala opěrka hlavy, která nelze podélně seřídit a působí při opření hlavy gumovým dojmem.

(+) prostornost
(+) netradiční řešení palubní desky
(+) dostatek úložných prostor a schránek
(+) panoramatické střešní okno prosvětluje interiér
(+) výhled
(+) přehledný kruhový ovladač přepínání pohonu (starší generace měla tlačítka)
(-) absence palubního počítače
(-) rozmístění některých ovládacích prvků
(-) nadměrný hluk v kabině od motoru i kol
(-) nepříliš kvalitní zvuk z audiosoustavy (nevhodné umístění reproduktorů)
(-) mělký a nepříliš velký zavazadlový prostor
(-) velký průměr volantu
(-) nízko položená loketní opěrka
(-) absence regulace podsvícení přístrojové desky

Exteriér:

X-Trail se od odstatních vozů kategorie SUV odlišuje právě svým "hranatým" vzhledem. A je to dobře. Snaha konkurečních vozů o zaoblené a líbivé prvky je až moc častá. A čeho je hodně, toho je příliš. Karoserie X-Trailu výchází z modelu Patrol GR. Je však samozřejmě o pětinu menší. V roce 2004 X-Trail prodělal facelift. Změn doznala celá příď spolu se zadním nárazníkem. V námi testované užitkové verzi N1 si nemůžete nevšimnout zaslepených bočních okénem v zavazdlovém prostoru. X-Trail nepodléhá žádným módním výstřelkům jako jsou směrová světla ve zpětných zrcátkách atd. Prostě si stále razí svou dobrou designérskou cestu.

(+) design nepodlehl módě zakulacení
(+) zvětšení nájezdových úhlů (oproti modelu před faceliftem)
(+) plastové přední blatníky

Motor:

Nissan X-Trail se v současné době vyrábí se třemi motory. Dva jsou benzínové čtyřválce (2.0 a 2.5) a jeden je zástupcem vznětových motorů. Ten poslední poháněl námi testovaný vůz. Jedná se o čtyřválec s přímým vstřikem paliva typu common-rail. Systém pracuje s tlaky až 1600 bar a turbodmychadlem s proměnnou geometrií lopatek a větším mezichladičem stlačeného vzduchu za kompresního poměru 16,7:1. Agregát poskytuje rovných 100 kW při 400 otáčkách a maximum točivého momentu 314 Nm je k dispozici již při 2000 otáčkách. A to vše při udávané spotřebě 7,5 litru motorové nafty na 100 km.

Motor se v praxi projevuje oproti konkurentům vyšší hladinou hluku. Nutno podotknout, že oproti starším a výkonově slabším verzím je mnohem tižší. To však nestačí na konkurenční vozy. Studené starty se vyznačují silným klepáním.

TIP: TEST SPOTŘEBY - Nissan X-Trail

(+) slušné potlačení vibrací
(+) zátah
(+) přijatelná spotřeba
(-) hlučný zvukový projev zejména při studeném startu

Nissan X-TRAIL

 

zážehový motor 2.0

 

zážehový 2.5

 

vznětový 2.2 dCi

 

zdvihový objem (ccm)

 

1998

 

2488

 

2184

 

max. výkon (kW/ot.)

 

103 / 6000

 

121 / 6000

 

100 / 4000

 

max. točivý moment (Nm/ot.)

 

192 / 4000

 

230 / 4000

 

314 / 2000

 

emise CO2 (g/km)

 

217/222

 

226/231

 

201

 

kombinovaná spotřeba (l/100km)

 

9,1/9,3

 

9,4/9,6

 

7,5

 

max. rychlost (km/h) MT/AT

 

177

 

190 / 178

 

180

 

zrychlení 0-100 km/h (s)

 

11,0 / 11,3

 

9,9 / 11,1

 

11,2

 

Jízdní vlastnosti:

Vozy kategorie SUV jsou určeny zejména pro jízdu po silnici a občasný lehký terén. Na asfaltových komunikacích se X-Trail chová velmi solidně. Zásluhu na tom má nezávislé zavěšení všech kol (vpředu vzpěry McPherson a zadní víceprvková náprava). Kultivované chování na silnicích připomíná spíše jízdu osobním vozem. Řidič však nesmí zapomenout na vyšší hmotnost a celkem vysoko položené těžiště. V lehkém terénu si X-Trail počínal také obstojně. Hlavní překážkou pro zdolání náročnějšího terénu byly zimní silniční pneumatiky. Například na polní cestě pokryté vrstvou mazlavého bláta navíc s vyjetými kolejemi se pouze s jednou poháněnou přední nápravou X-Trail vůbec nerozjede (ostatně tento mód 2WD výrobce doporučuje pouze jako silniční). Na kruhovém ovladači vedle volantu můžete volit další dva programy (AUTO a LOCK).
V módu AUTO se o vše stará elektronika. Elektromagneticky ovládaná vícelamelová spojka v olejové lázni rozděluje točivý moment mezi přední a zadní nápravu (na předních kolech můžete dle spotřeby mít 100% výkonu, ale také jen 57% kdy zbytek 43% připadne na zadní nápravu). Rozdělení výkonu probíhá velmi rychle a téměř nepostřehnutelně. Vše umocňuje elektronicky ovládaný pedál. Podle výrobce poznají senzory počátek prokluzu kola v řádu desítek úhlových stupňů samotného protočení. V praxi tento systém dokonale supluje pohon 4x4. Jediný rozdíl mezi elektronickém rozdělení kol můžete poznat např. při vyprošťování vozu z hlubokého sněhu, kde sebemenší protočení kola znamená okamžitou ztrátu adhese. Režim LOCK rozdělí pevně výkon v poměru 57:43 ve prospěch přední nápravy.

Jízdní vlastnosti na silnici patří k velmi dobrým. Nebýt odstředivé síly nepoznáte rozdíl mezi osobním vozem a X-Trailem. Vyšší stavba karoserie a hmotnost dělají své. Přesto mohu toto SUV srovnávat s osobními vozy. Na suchém povrchu silnice stačí běžně pohon pouze přední nápravy. Jakmile však začne pršet a komunikaci pokryje voda doporučuji okamžitě přepnout na režit AUTO a rozdělení výkonu přenechat elektronice. Pouze s poháněnou přední nápravou budete mít i ve městě stále potíže o čemž Vás téměr v každé zatáčce informuje blikající dioda stabilizačního systému, který zachraňuje ztrátu přilnavosti. Přední kola nedokáží přenést veškerý výkon na asfalt a prostě se protáčejí a utíkají do strany. Rychlejší jízda s vypnutý stabilizačním systémem a pohonem přední nápravy se rovná téměř sebevraždě (na mokré vozovce). V režimu AUTO se vůz chová naprosto jistě a vyrovnaně.

Na dálnici se X-Trail chová stabilně a motor poskytuje dostatečnou sílu i pro svižnou jízdu. Vyšší posez za volantem a vyšší hladina aerodynamického hluku spolu s hlukem od kol a motoru zapříčiňují velmi dobré vnímání rychlosti. Již při povolené stotřicítce máte pocit, že jedete mnohem rychleji. Jízda je při vyšších rychlostech mírně houpavá a zároveň také pohodlná. Naproti tomu se v ostrých zatáčkách X-Trail silně naklání a zvolenou stopu se snaží udržet za každou cenu. Zajímavostí je odstupňování jednotlivých převodových stupňů, které jsou velmi krátké. Ve městě si můžete dovolit jet klidně na pětku a motor nebude protestovat. Na dálnici je nutností zařazení šestého rychlostního stupně.

Nissan XTRAIL

 

Terénní schopnosti

 
přední nájezdový úhel

29°

 
zadní nájezdový úhel

25°

 
přejezdový úhel

23°

 
světlá výška

200 mm

 
maximální stoupavost

38°

 
maximální boční náklon

48°

 

(+) pohon 4x4
(+) jistý podvozek
(+) šestirychlostní převodovka
(+) malé náklony
(-) častá ztráta adhese při 2WD
(-) nedostatečné křížení náprav

Závěr:

X-Trail je i na malém českém trhu velmi úspěšným modelem. Jeho stárnutí je pozvolné avšak poslední rok znatelné. Jízdní vlastnosti se dají s přivřením oka srovnat s osobním vozem v provedení kombi. Vysoká stavba u X-Trailu není naškodu. Hranatý vzhled může navodit pocit off-roadu, což dělá toto SUV dospělejším. Přesto X-Trail patří v kategorii SUV k nejlepším vozům na silnici a nebojí se ani lehčího terénu (zejména při pohonu 4x4 jsou jeho jízdní vlastnosti téměř špičkové). Cena ve verzi N1 je příjemná.

hodnocení
brzdy
4
design
4
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
4
jízdní komfort
4
ovladatelnost
3
prostornost
5
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
4
sedadla
4
spotřeba
4
výhled z vozu
4
zavazadelník
3
celkové hodnocení - průměr:
3.93
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
typ
SUV
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4455
šířka (mm)
1765
výška (mm)
1750
rozvor (mm)
2625
rozchod kol vpředu (mm)
1530
rozchod kol vzadu (mm)
1530
světlá výška (mm)
200
provozní hmotnost (kg)
1525-1650
maximální hmotnost (kg)
2050
počet míst (os.)
5
minimální poloměr otáčení (m)
10,6
objem zavazadlového prostoru (l)
350-1841
motor
typ
vznětový
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
2184
vrtání x zdvih (mm)
96.0 x 94.0
kompresní poměr
16,7
max. výkon kW (k)/ot./min.
100 (136) / 4000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
314 / 2000
spotřeba
město
9,4
mimo město
6,8
kombinovaná
7,7
CO2 (g/km)
206
palivová soustava
palivo
MN
objem nádrže (l)
60
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
11,5
max. rychlost (km/h)
180
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
6
přenos hnací síly
spojka
suchá, kotoučová, mechanická
pohon
4x4
řízení
typ
hřebenové řízení s posilovačem
zavěšení kol
vpředu
nezávislé zavěšení kol typu McPherson
vzadu
víceprvková lichoběžníková náprava, vinuté pružiny
brzdy
vpředu
ventilované disky
vzadu
ventilované disky
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
215/65 R17
ráfky
17 x 6.5 JJ
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
563.432
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
854.900

autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Martin, 18.01.2007 21:44
Podle me ma VW ze starsich motoru akroat tak 1,8T ktery orpavdu stoji za hrich ho vlastnit. Hlavn epo chipu ma vykon opravdu brutalni. Po chipu ma okolo 190 koni a skoro 300nm kroutici moment. Jinak dobre jssou ted FSI jinak jeste docela dobry motor je ve fabii 1,4 16V ten slabsi
A.K.Alex, 18.01.2007 22:09
Po "chipu" ma ale ja mensiu zivotnost. Neviem, ci mi to za to stoji. Uz sa tu o tom vela popisalo...Kto chce väčší vykon, nech siahne po vacsom objeme a je to. uplne na smiech su typci co "chipuju" napr. 1,3ky vo Feldách a podobne a pridajú tam ešte nejaké špatné tuzingove narazniky+gumu na podlahu co sa tvari ako hlinikovy plech. Z takychto chiperov sa dobre smejem. Je to pičovina.
zigi, 19.01.2007 06:44
1.8T je dobry motor do ty doby nez se ti posere turbo a ver ze s timto motorem lidi jezdi jak hovada!
Spotreba kolem 9-10l taky nic moc a chipovat ten motor vede k okamzite destrukci jiz vyse uvedeneho turba...
Kdyz chip,tak musis udelat hodne veci ohledne chlazeni turba!
Jinak ten 1.4 16V 55kw je dobrej motor,myslim idealni pro fabii z tech co se do ni davali
Roadmaster, 21.01.2007 10:11
Kolega má Octavii Combi 4x4 1,8T. Anžto se v motorizmu vyžívá, vůz jako nový nechal poladit u firmy, která dělala motory pro škodovky na WRC. Dělali to profíci, ale většina dílů včetně turba zůstala stejná, brzda ukázala 203 koní. Nyní má najeto 195 000 Km, měnil jen cívky (klasika...), prý už to netáhne úplně jak kdysi, ale šlape to jak hodinky. A on to auto nijak nešetří.
anonym, 30.12.2007 18:05
LPG dobrá věc jenom teoreticky. V praxi komplikovaná obsluha,většina garáží zákaz parkovaní,elektromotory a hybridy proč se nechat ozařovat a vláčit sebou takovou váhu?Jakmile by se začal LPG masivně používat okamžitě jde s cenou nahoru.Mistři těchto podvodů jsou holandané-nejprve propagovali diessel jako nejméně škodlivý na prostředí,jakmile se to rozjelo neúměrné ceny.DEJTE MI RADŠI BENZINAK BEZ PROBLÉMŮ.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.