Jaký je nový motor 1,6TDI ve Škodě Octavii?
 
 
 
 
 
 

Jaký je nový motor 1,6TDI ve Škodě Octavii?

již zítra na TipCars.com

Historie Volkswagenu Polo GTI
nejčtenější články
1. Pick-up za 400 tisíc korun: Navara nebo Amarok?
2. Grandis nebo Galaxy? Vybíráme sedmimístné MPV za 160 tisíc korun
3. Koupit ojetý Jeep Grand Cherokee s dieselem?
 
Čas oblíbeného motoru 1.9 TDI se pomalu ale jistě naplňuje a pod kapotami koncernových vozů nastávají nové pořádky. Udrží common-rail 1.6 TDI vysoko nastavenou laťku?
TESTY, 08.06.10 | 00:00
hodnocení článku 2.5 b / 2x
vaše hodnocení: 4 b.
z naší nabídky:
Škoda Octavia

Škoda Octavia 1.6 TDIKaždá pohádka jednou končí a nejinak je tomu i s příběhem pohonné jednotky, která na sklonku devadesátých zřejmě nadobro změnila letité palivové návyky zákazníků značky Škoda. Mýtická jedna devítka TDI se poprvé objevila v roce 1993, české zákazníky však začala okouzlovat až o tři roky později ve strojovně novodobé Octavie. Vedle základní varianty s 66 kW se v průběhu času objevilo velké množství výkonnějších modifikací, později pak typicky se systémem vysokotlakého vstřikování typu čerpadlo-tryska. Ať se to někomu líbí nebo ne, mít „oktávku v tédéíčku“ se prostě stalo synonymem většinové české představy o pořádném bouráku a tenhle stav v zásadě přetrvává do dnešních dnů. Jenže časy se mění a donedávna nedotknutelná „pédéčka“ začínají se značným zpožděním po konkurenčních automobilkách vytlačovat motory common-rail. Připočteme-li si k tomu neméně prosazovaný „downsizing“, šestanáctistovka TDI s dovětkem CR je na světě. Naftovým motorizacím však v poslední době vyrostli silní konkurenti ve vlastních řadách. Poradí si nové „tédéíčko“ s nastupující generací povedených malolitrážních turbobenzínů, které se pomalu začínají zabydlovat i v útrobách Octavií? Odpověď jsme hledali v testu liftbacku s výbavou Elegance.

Karoserie: proti gustu žádný dišputát
Škoda Octavia 1.6 TDIOctavie je natolik notoricky známé auto, že je skoro nemožné napsat o jejím vzhledu něco zaznamenání hodného. Z psychologického hlediska je celkem jedno jak ta, či ona nová Škoda vypadá, český motoristický národ je totiž od dob nedávno minulých zvyklý akceptovat skutečně lecos. Většinou sice dosti reptá, nakonec ale vždy převáží přesvědčení, že tohle je prostě „naše“ škodovka a tedy jediný vůz, který je rozumné koupit. Samozřejmě trochu přeháním, ale ono rezignované přijímání „darů“ z Mladé Boleslavi vzniklé v minulých časech svým způsobem přetrvává dodnes. Nejinak je tomu i s facelfitem dvojkové Octavie. Co člověk, to názor, mně se nicméně „superbizace“ vzhledu pod kůži zrovna dvakrát nedostala. Zatímco v provedení RS s agresivněji střiženým nárazníkem a LED diodami se mi oktávka líbila více než-li starší typ, běžné provedení s křečovitě naroubovaným superbáckým výrazem vyznívá přinejmenším rozpačitě.

Interiér: není nad praktický odstín
Škoda Octavia 1.6 TDIAni vnitřkem Octavie není nutné zatěžovat více řádků, než je nezbytně nutné. Konstanty jako hodně místa v kufru, málo místa na zadních sedadlech nebo skvělé zpracování zůstávají neměnné. Pár slov tedy věnujme zajímavostem zkoušeného vozu s výbavou Elegance. Ano, elegantní interiér opravdu byl. Světlý krémový odstín všeho čalounění působil nanejvýš exkluzivně, zvláště stylové bylo kombinované potažení kůží na okrajích a látkou ve středu, snad jen všudypřítomné „dřevěné“ dekory byly na pomezí levného kýče.To je všechno pěkné, ale jistě si dovedete živě představit, jak náročné či spíše nemožné je udržet takový interiér dlouhodoběji bez poskvrny. Střed přístrojovky zaujímal displej navigace Amundsen, která svojí o 41.000,- Kč nižší cenou představuje zajímavou alternativu legendami opředeného Columba. Ovládání ani funkčnost nejsou o moc horší a s menším displejem se dá v pohodě smířit. Faceliftovaná dvojka nabídla také větší vnější zpětná zrcátka přejatá ze Superbu a potěšilo i zcela triviální ovládaní palubního kompjůtru tlačítky na příčce volantu podobně jako u jiných koncernových vozů.

(+) exkluzivní vzhled
(+) navigace Amundsen

(-) čalounění nevydrží dlouho čisté

Motor a převodovka: Jen pět rychlostí limituje dynamiku motoru
Škoda Octavia 1.6 TDINejdůležitějším předmětem průzkumu auta byl přirozeně jeho motor. Ideologický následník legendami opředené jedna devítky má rovných 1600 cm3 zdvihového objemu a v našem případě se pyšnil nejvyšším výkonem 77 kW čili hodnotou shodnou se standardním výkonem devatenáctistovkového „pédéčka“, které zůstává rovněž v nabídce. Slabší výkonové varianty s 55 nebo 66 kW najdete v menších koncernových vozech včetně Fabií a Roomsterů. I další klíčový údaj je s 1.9 shodný - nejvyšší točivý moment 250 N.m. Rozdílné jsou ovšem otáčky, kdy jsou hlavní výkonové charakteristiky k dispozici. Zatímco 1.9 TDI PD dosahuje maximálního výkonu ve 4.000 ot./min., u 1.6 TDI CR musíte ještě 400 přitlačit. Největší točivý moment naopak šestnástistovka dosahuje už v 1.500 otáčkách, 1.9 až v 1.900. Musím bohužel konstatovat, že do praxe se tyto lákavé výkonnostní přísliby tak úplně nepřenesly. Do 1.800 otáček byl motor nejapně lenivý a při poklesu pod nějakých 1.200 otáček se pravidelně ocital na hranici klinické smrti, která o 200, maximálně 300 obrátek níže také s železnou pravidelností nastala. Tohle poznání se řidičům přesednuvším ze staré jedna devítky s 66 kW, která spolehlivě (i když také trochu laxně) brala úplně odspodu jistě líbit nebude. Potřebné Škoda Octavia 1.6 TDIoživení nastává okolo 2.000, kde motor přeci jen poněkud energičtěji zatáhne a tvůrčí elán mu vydrží až do čtyř a půl tisíc. Turboefekt sice víceméně absentuje, dravější projev „pédéčka“ mi byl ale bližší. Zásadní podíl na rozpačité dynamice mělo pouze pět dlouhých stupňů manuální převodovky neumožňující vymačkat z motoru maximum jeho potenciálu, což se mimo jiné projevuje na omezených schopnostech pružného zrychlení. Šestikvalt není (a asi ani nebude) v nabídce a tak se jako jediná alternativa nabízí sedmistupňový automat DSG. To už jsme ale pro změnu na štíru s cenou, jejíž rozdíl oproti základu činí propastných 55.000,- Kč. Nevím, nevím, kdo bude do téhle varianty u nejslabšího dieselu investovat... Velkým kladem je naopak diametrálně lepší odhlučnění, které se hodně blíží pověstné kultivovanosti agregátů HDi. Zásadním kladem „tédéíček“ byla odjakživa vysoká hospodárnost provozu. Ani novinka v tomto ohledu nezklamala a to jsme ještě moc pozornosti nevěnovali indikátoru ekonomického řazení na disleji mezi budíky, který tlačil otáčky často nervydrásajícně nízko. Bez ohledu na to úspěch spolehlivě zaručí trocha rozvahy, předvídání a nevychylování se z otáčkové výseče ohraničené kótami 1.800 a 2.500. Takto pak nečiní vážnější obtíže jezdit ve městě do šesti a mimo něj dokonce jen lehce nad čtyři litry na sto. Předlouhá pětka má sice značný podíl na horší dynamice, na dálnici při 130 km/h na druhou stranu točí jen 2.400 otáček a spotřeba při takové rychlosti jen výjimečně překročí šest litrů. Vozy jedoucí za vámi si jistě všimnou i ekologického příspěvku nového motoru neboť mraky sazí zadržuje sériově filtr pevných částic, plnění emisní normy EURO 5 je samozřejmostí.

(+) kultivovaný chod
(+) nízká spotřeba

(-) malá dynamika v nižších otáčkách
(-) jen pět rychlostí

Tip: 10 nejspolehlivějších motorů dle TipCars.com - e-book pro vás!

Jízdní vlastnosti: není kam spěchat
Škoda Octavia 1.6 TDIGolfácké podvozkové skupiny odváděli Oktávce tradičně spolehlivé služby. Zamlouvalo se mi velmi povedené vyladění odpružení jako stvořené pro účinnou filtraci nástrah českých vozovek čerstvě probuzených po neklidném zimním spánku, jakož i přijatelná schopnost bezpečně se vypořádat s plánovanými i méně plánovanými náhlými změnami směru. Na tomto místě by asi nebyla od věci stížnost na ne zrovna komunikativní řízení, u rodinného kočáru s klidným dieselem to ale není stěžejní kritérium. Při ostřejší jízdě se limity stability dané proporcemi karoserie připomenou poměrně časnými a zřetelnými zásahy ESP. Motor v kombinaci s dlouhou převodovkou je ale spíš než na energické řezání serpentýn stvořený na plavnou jízdu krajinou nebo nějaký ten economy run po dálnici. Když Vás spoření přestane bavit, lze jet i hodně rychle i když pravé ořechové to s touhle rozhodně oktávkou není – stodevadesátikilometrová maximálka ale každopádně není špatná hodnota. Obligátně jedovaté brzdy bylo zapotřebí s neméně obligátním s citem dávkovat.

(+) dobrá filtrace nerovností
(+) podélná směrová stabilita

(-) méně komunikativní řízení

Závěr: kdo z koho?
Škoda Octavia 1.6 TDIJestliže „tédéíčka“ v prvních oktávkách budili vesměs nekritické nadšení, o nové šestnáctistovce se to samé říct nedá. I když dám stranou fakt, že laťka českého zákazníka je dnes úplně jinde něž před čtrnácti lety, je zde pár věcí, které činí úsměv na tváři novopečeného majitele kyselejším. Ačkoli parametry motoru na papíře vypadají velmi slibně a v některých ukazatelích jedna devítku i předčí, jízdní dojmy už tak slavné nejsou. Téměř sice zmizel dříve tolik typický turbokopanec, jakoby ale kamsi odkráčela i vitální energie a chuť motoru k životu. Vedle mdlé kombinace s dlouhým pětirychlostním manuálem emoce podvědomě tlumí také nesrovnatelně kulturnější chod motoru, což je jinak samozřejmě vítané pozitivum. Důležitou zprávou je bezesporu zachování velmi nízké spotřeby paliva. Dynamické (nebo spíš nedynamické) neduhy, které jsem u 1.6 TDI shledal bych neshazoval na menší zdvihový objem - namátkou u Renaultu nebo třeba Hyundaie jsem se už dříve přesvědčil, že i z o deci menších turbodieselů lze vydolovat mnohem živější svezení než je tomu u koncernové 1.6. Pozici někdejšího hegemona na domácím kolbišti navíc malému „tédéíčku“ nově komplikují malolitrážní přeplňované benzíňáky. Kdo s jedna dvojkou nebo jedna čtyřkou TSI jel, může potvrdit, že tyhle lehounké motory se opravdu povedly a nejednoho zákazníka postaví před nelehké dilema: zůstat věrný dieselu s mýtickým označením TDI nebo přesedlat na živější a mírně žravější dvanáctistovku TSI levnější o 61.000,- Kč? Tenhle vnitrotovární minisouboj bude určitě zajímavé sledovat, už nyní si ale troufám říct, že žádné drtivé vítězství TDI se tentokrát očekávat nedá.


   Líbí se vám článek? Sdílejte ho, prosím.


související testy

VIDEOTEST: Škoda Octavia RS 2.0 TSI (2014)
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest ostré Škody Octavia RS s motorizací 2.0 TSI. Co umí nejrychlejší model domácí škodovky?
VIDEOTEST: Škoda Octavia 2.0 TDI po 500 000 km
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest Škody Octavia druhé generace s motorem 2.0 TDI, která během 10 let najezdila půl milionu kilometrů. Jak se na ní toto extrémní zatížení projevilo?
VIDEOTEST: Škoda Octavia RS 2.0 TDI
V rámci naší spolupráce s českým online magazínem autoweb.cz vám dnes přinášíme redakční videotest ostré Škody Octavia RS, tentokrát s naftovou motorizací 2.0 TDI. Co umí rychlá škodovka s dieselem?
diskuzní fórum
poslední příspěvky
- 10.06.2010 09:41 
Kylie napsal:
Sešrotovat pětileté auto by určitě BYLA škoda, ale ono to (myslím) ZDALEKA není tak "dramatické" jak popisujete. PRŮMĚRNÝ roční nájezd je opravdu jen těch necelých 20 tisíc km (např. v česku ještě o něco méně), takže to (tak nějak) "vychází" - a NEbyl by to v praxi až takový problém ani u toho (v celkových počtech spíše výjímečného) vozu s nájezdem 50 t. ročně.
Problém JE, že právě TY se "svážejí" do českých bazarů s MOHUTNĚ podtočenými tachometry. Jinak ony výměny v těch cca 240 tisících sice ...
Asi jsi dostatečně NEpochopila co jsem v prvním odstavci myslel. Ano průměrný roční nájezd může být 20 000 km, ale NE u velmi drahého dieselového auta, který soukromníci jednoduše NEkupují! Řešil jsem realitu, ne statistiku!

Dále jsem si nestěžoval na vstřikovací systém P-D, já s ním neměl u starých TDI problém. Kritizoval jsem novou generaci čtyřválců TDI (2ou litry) ;o)

O 206tce 1.4 Hdi s milionem najeto vím a četl jsem, holt zázraky se stávají......jen tě škádlím ;o)

P.S. X6? To snad ne, neznám snad zbytečnější auto co kdy vzniklo :D
- 10.06.2010 12:25 
Paul napsal:
Asi jsi dostatečně NEpochopila co jsem v prvním odstavci myslel. Ano průměrný roční nájezd může být 20 000 km, ale NE u velmi drahého dieselového auta, který soukromníci jednoduše NEkupují! Řešil jsem realitu, ne statistiku!

Dále jsem si nestěžoval na vstřikovací systém P-D, já s ním neměl u starých TDI problém. Kritizoval jsem novou generaci čtyřválců TDI (2ou litry) ;o)

O 206tce 1.4 Hdi s milionem najeto vím a četl jsem, holt zázraky se stávají......jen tě škádlím ;o)

P.S. X6? To snad ne, n...
PS: Já VÍM - já se za to také "stydím", ale ...
(Skoro to NEchápu, já na vzhled a tak moc NEdám, ale tohle auto je mi takové ... sympatické? ,-)
No - alespoň má VYNIKAJÍCÍ podvozek (a motory) - ale jinak - já VÍM ... a "stydím" se
No, ale ona REALITA a STATISTIKA (alespoň trochu/částečně) něco společného mít budou.. ,-)
... a jak jsem napsala, pokud u DRAHÉHO vozu je po 4-5ti letech (jak jste psal) nájezd 200-250 t., tak se SAMOZŘEJMĚ VYPLATí trochu investovat a dalších xy let dále spokojeně jezdit (prostě někde okolo toho čtvrt milionu kilometrů příjdou trochu VYŠŠí výdaje - pokud je vozu třeba 13 let - NENí "perspektivní", pokud 5 let - NENí "co řešit")
Ale já to s tím TDi POCHOPILA (však jsem to "zjednodušila" na: staré = dobré, nové = ...)
KONKRÉTNĚ 1.9 TDi 110 PS z roku 1999 byl poslední DOBRÝ TDi - pak se to už jen zhoršovalo, poruchovost 2.0 TDi v jedné fázi byla dokonce až tristní.
K motorům - (nejen k té "zázračné" 1.4 HDi - mám zkušenost, že až VELMi často se "obecné povědomí" (představy) výrazně liší (pravý OPAK NEní výjímkou!) od hodnocení odborníků třeba v Engine of the Year, či "zpětném" hodnocení v oněch katalozích ojetých vozů. Konkrétně TDi ze samého konce minulého tisíciletí byl EXCELENTNí motor - bohužel MASOVÉ obliby u kupujících se dočkaly spíše jeho "horší" evoluční varianty.
To samé platí pro dvoulitry vw i dnes. Již nějaký rok mají v nabídce EXCELENTNí motor 2.0 T(F)Si a ... řekněme "průměrný" 2.0 TDi ... KTERÝ z nich je asi tak NÁSOBNĚ komerčně úspěšnější?
Odpověď znáte sám .-(
Pěkný den (když s vw 2litrem, tak JEDNOZNAČNĚ s T(F)Si ,-)
- 10.06.2010 15:36 
Kylie napsal:
Plochá křivka růstu výkonu neškodí, plochá křivka točivého momentu "od nevidím do nevidím" , která je vlastní bi a tri-turbo motorům, vaší paní zajistí onen "kopanec" VŽDY VŠUDE v JAKÝCHKOLIV otáčkách (není to lepší?
Pěkný den (zkoušela jsem pár tisíc km 1.6 HDi 110 PS v právě končící cupce Citroën C4 a SPOLKNOUT Matize a Iveco na jedno sousto - mu věru NEdělalo problém ,-)
Nemohu souhlasit s těmi otáčkami a dostatkem točivého momentu OD NEVIDÍM DO NEVIDÍM. Pokud jsem měl v Kia pod 1800 nárůst byl sakra pozvolný. Jde o to, že při běžné jízdě staré TDi pracuje v režimu 1200 - 1500 otáček/min. Dojedete Avii před sebou a na klikaté okresce se za ní táhnete na pětku 70-80 a lehtáte plyn a motor brumlá při svých 1300 otáčkách. Najednou máte výhled a chcete předjet. Tak prostě šlápnete na pedál a hotovo. Takto pohodlně jsem v Kii nikdy nepředjel.
Výkony na papíře jsou jedna věc, ale na BĚŽNOU plynulou jízdu (kde mě rozsah otáček nezajímá, protože stejně jezdí většina vyzrálých řidičů ve velmi úzkém spektru otáček) a občasné předjetí nemá staré TDi konkurenci.
- 10.06.2010 16:53 
Ryšár napsal:
Nemohu souhlasit s těmi otáčkami a dostatkem točivého momentu OD NEVIDÍM DO NEVIDÍM. Pokud jsem měl v Kia pod 1800 nárůst byl sakra pozvolný. Jde o to, že při běžné jízdě staré TDi pracuje v režimu 1200 - 1500 otáček/min. Dojedete Avii před sebou a na klikaté okresce se za ní táhnete na pětku 70-80 a lehtáte plyn a motor brumlá při svých 1300 otáčkách. Najednou máte výhled a chcete předjet. Tak prostě šlápnete na pedál a hotovo. Takto pohodlně jsem v Kii nikdy nepředjel.
Výkony na papíře jsou je...
CHÁPU, že NEsouhlasíte. Diesel 1.6 ve vozech Kia JE povedený (ale není ve všech úplně stejný! NEvím o jakém mluvíte vy), nicméně je to "normální" (dnes už letitý) 1.6 common rail.
A já sice raději automat(y), nicméně PŘED předjížděním přeci vždy PODřadzujeme (a NEříkejte, že s 1.9 TDi jste to nedělal .-)
Já onu křivku "od nevidím do nevidím" dávala do souvislosti s bi- a přicházejícím tri- turbomotorem. V reálu tedy třeba 2.2 HDi v Citroen(ech) a Peugeot(ech), starší V6 2.7 HDi a dnes novější 3.0 HDi v Jaguar(ech), Land Rover(ech), Mercedes CDi 250, BMW 23d a 35d a jejich "odnož" Alpina, Volvo D5 a URČITĚ jsem na něco zapomněla ...
Ona dvě turba v praxi zajistí PLNÝ zátah (téměř) "stále" (ne jen "kopaneček" v úzkém rozsahu otáček).
PS: Pokud píšete, že staré TDi (na předjíždění) NEmá konkurenci, myslím že byste některé z výše uvedených měl vyzkoušet (a to se na nás "řítí" - koncem letošního roku - kombinace 2.0 HDi a elektromotorů v zadní nápravě v Citroën DS4, kde při se elektromotory spínají buď při aktivaci ESP, nebo právě při předjíždění - při důraznějším sešlápnutí plynového pedálu)
DOMNÍVÁM se, že při onom "srovnávání" často hraje roli jen "pocit" (čísla mluví opravdu VELMi jinak). Prostě onen pocit "kopance" vzbuzoval dojem rychlosti, tedy excelentní elasticity, a byť realita nebyla špatná, TAK "skvělá" opravdu zase nebyla - třeba aktuální - vlastně končící bmw 120d, neřkuli 123d by ...
PPS: Máte pravdu, že NENí nad praxi - proto (bude-li to možné) vyzkoušejte KTERÝKOLIV z výše uvedených motorů - i C5, tedy rozhodně NEsportovní vůz, navíc s automatem a opravdu VYSOKOU hmotností - díky bi-turbu zvládá elasticitu 80-120 km/h (tedy ono DŮLEŽITÉ předjíždění), za necelých 5 sekund (ani jemu staré TDi - ani zdaleka - nemůže konkurovat ...
Myslím že VÝBORNÉ řešení jsou i ty malé elektromotory v zadní nápravě, jejichž "šílený" točivý moment dostupný (doslova) IHNED, je při předjíždění "k nezaplacení"
Pěkný den
- 20.10.2010 21:57 
Vážení diskutující, pokud bude vkládat příspěvky "cosi" , co si říká Kylie a myslí si o sobě myslí, že sežrala šalamounovo exkrement, odcházím ( a nejsem sám) z těchto diskuzí. Je to až vrchol, kam jste si jí až připustili. Celej den nemá co dělat, jen sem píše ty svý chytrosti (rozuměj blbosti). S takovou chutí bych jí nakopal do řitě, to si nedokáže nikdo ani přestavit.
 
   
 
 
 
 
     
sledovat toto téma
 
 
home
 
nabídka vozidel
 
pronájmy
 
magazín
 
firmy
 
můj TipCars
 
informace
 
česky
 výběrový formulář 
 
hledaný text:
značka:
model:
sekce:
vyčistit
 
 
   
 

 
titulek
 
 
datum vystavení
 
 

Ford Fiesta ST 1.0 EcoBoost: radost s otazníky

11.prosince 2017
Zatímco zvenku se osmá generace Fordu Fiesta proměnila jen nepatrně, uvnitř nezůstal kámen na kameni. Za volantem třídveřové verze s litrovým tříválcem EcoBoost 120 k jsme zjišťovali, zda nezapomněla to, co uměla nejlépe. Skvěle jezdit.
hodnocení: 4.3 b. (3x) | sekce: testy | počet přečtení (841) | komentářů (0) otevřít článek...

Nissan Qashqai 1,6 dCi 4x4 - na výbornou

4.prosince 2017
V našem pravidelném redakčním testu jsme se podívali pod pokličku vylepšení, kterými se pyšní faceliftovaný Qashqai.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (746) | komentářů (0) otevřít článek...

Opel Grandland X 1,2 Turbo: německý Francouz

27.listopadu 2017
Do našich spárů se dostalo další z malých SUV, tentokrát jde o model Grandland X, který využívá techniku Peugeotu 3008.
hodnocení: 3.0 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (626) | komentářů (0) otevřít článek...

Seat Arona 1.0 TSI - chování premianta

20.listopadu 2017
Na trh se valí další a další nové crossovery. A každý z nich má jiné přednosti. Třeba testovaná Arona s litrovým tříválcem se ukázala jako zábavné auto, ve kterém si řízení užijete.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (823) | komentářů (0) otevřít článek...

Honda Civic X 1.5 Turbo CVT: jezdí skvěle, ale co ten design?

13.listopadu 2017
Desátá generace Hondy Civic přináší celou řadu technických novinek. Některé potěší, jiné už méně. Nejvíc diskuzí ale stejně vyvolává design vozu, který je japonsky bláznivý, obzvláště s barevným Orange Pack. Nový Civic jsme vyzkoušeli s benzinovým 1.5 Turbo a variátorovým automatem.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (1 414) | komentářů (1) otevřít článek...

Citroën C3 Aircross 1.2 PureTech - další do ranku

6.listopadu 2017
S malými SUV se poslední dobou roztrhl pytel. Jednou z novinek je i C3 Aircross, kterého jsme prověřili v pravidelném týdenním testu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (789) | komentářů (0) otevřít článek...

Kia Stonic 1,4 CVVT - fešný crossover

30.října 2017
Malá SUV se v Evropě prodávají skoro jako rohlíky a tak není divu, že také automobilka Kia přispěchala s novinkou, která sází především na design.
hodnocení: 3.0 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (1 307) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda Karoq: ničím nás nepřekvapila, což je ale vlastně pochvala

23.října 2017
První kilometry za volantem nového SUV jsme odkroutili na silnicích na Sicílii a připadali jsme si jako doma. Tamější silnice jsou totiž stejně kvalitní jako ty naše. A někdy i horší, takže o chování podvozku toho víme opravdu hodně. Víme také, jak jezdí tříválec 1.0 i nový čtyřválec 1.5 TSI.
hodnocení: 2.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 510) | komentářů (0) otevřít článek...

Volkswagen Golf Variant 1.5 TSI DSG: další hřebíček do rakve dieselů

16.října 2017
Jednou z hlavních inovací faceliftovaného Volkswagenu Golf je zcela nový benzinový motor 1.5 TSI EVO s technologií vypínání válců. Nakolik je tato funkce přínosná, jsme zjišťovali v kombi Variant ve spojení s automatem DSG.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (2 362) | komentářů (0) otevřít článek...

Nissan X-Trail 2.0 dCi - lehké retuše

9.října 2017
Po třech letech tu máme faceliftovaný model, u kterého je inovací jen pomálu. Ono vlastně ani nebylo moc co zlepšovat, X-Trail je totiž nejprodávanějším SUV na světě.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (1 044) | komentářů (0) otevřít článek...

BMW M760iL xDrive: Ať si v Bruselu trhnou nohou

2.října 2017
Automobilky se mohou přetrhnout, aby vyhověly nařízení o snižování emisí oxidu uhličitého, které vede ke snižování počtu válců a objemu. Pořád tu jsou ale výrobci, kteří se nebojí a pořád umějí postavit motorový klenot v podobě dvanáctiválce. Kdo ví, zda to není naposled…
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 897) | komentářů (3) otevřít článek...

Seat Leon Cupra - výkonu není nikdy dost

25.září 2017
Tenhle Seat je nejvýkonnějším modelem, který kdy sjel z výrobní linky. Po poslední faceliftu má totiž rovných 300 koní. Projeli jsme verzi ST s pohonem předních kol a manuální převodovkou.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (1 068) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda Kodiaq 2.0 TDI 4x4 DSG - v plné parádě

18.září 2017
Má nejvýkonnější diesel v nabídce, sedm míst a s řadou příplatků se cena pohybuje kolem 1,3 milionu korun. Tenhle Kodiaq není pro každého. Tak pro koho?
hodnocení: 3.7 b. (3x) | sekce: testy | počet přečtení (1 920) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda Octavia RS TDI - čtyři rychlé oči

11.září 2017
V porovnání s benzínovým RS je to dieselové těžší, pomalejší a dražší. Má ale také své přednosti.
hodnocení: 2.0 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (1 580) | komentářů (0) otevřít článek...

Volkswagen Arteon 2.0 BiTDI: Passat pro vyvolené

4.září 2017
Nástupce modelu CC sice technicky vychází z Passatu, pod odvážně střiženým kabátem by ale tento konzervativní model asi hledal jen málokdo. Za volantem vrcholné naftové verze jsme zjišťovali, nakolik ospravedlnitelná je asi o 180 000 tisíc vyšší cena.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (2 221) | komentářů (1) otevřít článek...

Opel Insignia 2.0 Turbo 4x4: kde ty koně jsou?

28.sprna 2017
Nová generace Opelu Insignia má ve své nabídce motorů dvoulitrové turbo s 260 koňmi a pohonem všech kol. Jenže místo adrenalinu se dostavilo rozčarování. Přitom samotné auto má rozhodně co nabídnout.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (2 659) | komentářů (1) otevřít článek...

Ford Fiesta 1,0 EcoBoost – skvělá, ale zatím drahá

21.sprna 2017
Fiesta ve své osmé generaci výborně jezdí, dobře vypadá a momentálně stojí víc než větší Focus. Vyplatí se si připlatit? To jsme zjišťovali při našem pravidelném redakčním testu.
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: testy | počet přečtení (1 348) | komentářů (0) otevřít článek...

Fiat Tipo kombi 1,4 T-Jet: na pohodu

14.sprna 2017
V dubnu tohoto roku jsem mohl otestovat Tipo hatchback s naftovou šestnáctistovkou. Na druhý pokus jsem naopak zvolil kombík s benzínovým motorem.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (3 197) | komentářů (8) otevřít článek...

Test BMW M3 M Competition: Zlatá bestie

7.sprna 2017
Při pohledu na toto BMW M3 si říkám, že je skoro škoda zaplnit tento prostor nějakými slovy. Že by bylo lepší dát jenom velké fotky. Protože tohle auto žádné dlouhé komentáře nepotřebuje. Je to prostě M3, a ta už z principu nemůže být špatná.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (1 277) | komentářů (0) otevřít článek...

Opel Insignia - na druhý pokus mnohem lépe

31.července 2017
Nová generace Insignie by měla být téměř ve všech parametrech lepší než předchůdce. Pojďme to zjistit v našem redakčním testu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (1 892) | komentářů (0) otevřít článek...

Renault Koleos - největší z rodu

24.července 2017
Druhá generace Renaultu Koleos nedávno vstoupila na trh. K testu jsme si vybrali vznětový dvoulitr s pohonem všech kol.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 660) | komentářů (0) otevřít článek...

Test Dacia Logan MCV Stepway Outdoor: rumunský Scout

17.července 2017
Při prvním setkání s oplastovanou verzí Dacie Logan MCV ve verzi Stepway Outdoor jsem na ni zíral doslova s otevřenou pusou. Tohle že je Dacia? A nebyl jsem zdaleka sám, komu se tohle auto vzhledově zamlouvalo.
hodnocení: 5.0 b. (5x) | sekce: testy | počet přečtení (6 213) | komentářů (12) otevřít článek...

Test kloubového autobusu Scania: když chceš vyjet, musíš si dýchnout

10.července 2017
Krátce jsme si vyzkoušeli městský nízkopodlažní kloubový autobus Scania Citywide s pohonem na CNG. Jelikož šlo o autobus přihlášený ve Švédsku, byl vybavený jednou specialitou, kvůli které jsme se málem ani nerozjeli.
hodnocení: 3.5 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (1 006) | komentářů (0) otevřít článek...

Citroën C-Elysée 1,6 VTi - jiný, přesto stejný

3.července 2017
Sedan s benzínovou šestnáctistovkou a automatem? Na první pohled se může zdát, že tato kombinace zůstane v Česku na ocet. Přesto má modernizovaný model co nabídnout.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 423) | komentářů (0) otevřít článek...

Mazda 6 Wagon 2.2 Skyactiv-D: hlukový kontrast

26.června 2017
Mazda 6 má asi nejtišší naftový čtyřválec na trhu, kvůli kterému ale za jízdy vynikají jiné ruchy. Pořád je to ale nejlépe jezdící neprémiové kombi střední třídy, které by mělo díky nové funkci G-Vectoring jezdit ještě lépe. Jde to ještě vůbec?
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (2 663) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda Octavia Combi 1,6 TDI DSG v redakčním testu

19.června 2017
Nedávno jsme na TipCars otestovali faceliftovaný hatchback se zážehovou 1,4 TSI a šestistupňovým manuálem. Tentokrát prověříme kombíka s dieselovou šestnáctistovku, výkonem 85 kW a sedmistupňovým automatem.
hodnocení: 4.2 b. (5x) | sekce: testy | počet přečtení (2 613) | komentářů (6) otevřít článek...

BMW 530d xDrive v testu: Mnichov vrací drtivý úder

12.června 2017
Sedmá generace sedanu BMW 5 (G30) dostala většinu technických fines z větší řady sedm, vypadá jako sedmička, ale jezdí ještě lépe. Její základní naftový šestiválec navíc dává pořádnou facku downsizingu. Vysvětlíme proč.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (2 549) | komentářů (0) otevřít článek...

Renault Clio Grandtour 1,5 dCi - omlazený spořílek

5.června 2017
V Renaultu usoudili, že je nejvyšší čas Clio faceliftovat. Přidali tedy pár kosmetických změn, nový motor a lepší výbavu. Pojďme se společně podívat na výsledek.
hodnocení: 3.3 b. (3x) | sekce: testy | počet přečtení (1 554) | komentářů (0) otevřít článek...

Jaguar F-Pace: první velká

29.května 2017
Model F-Pace je první SUV této britské značky, které se v rukou indického vlastníka docela daří. Je obdivuhodně krásné, skvělé jezdí, ale s jednou věcí jsem se smířit nedokázal.
hodnocení: 5.0 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (1 612) | komentářů (0) otevřít článek...

Škoda Octavia 1.4 TSI - svižně s rozumnou spotřebou?

22.května 2017
Výrobce dostal ze čtrnáctistovky 110 kilowat, přičemž u nové Octavie slibuje kombinovanou spotřebu 5,2 litru na 100 kilometrů. Jaká je realita?
hodnocení: 4.1 b. (7x) | sekce: testy | počet přečtení (10 262) | komentářů (17) otevřít článek...

Nový Volkswagen Crafter: zasloužený titul

15.května 2017
Třetí generace oblíbené dodávky, která vznikla již bez spolupráce s Mercedesem, se pyšní oceněním mezinárodní Van of the Year 2017 a podle našich je držitelem tohoto ocenění naprosto oprávněně.
hodnocení: 4.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 263) | komentářů (0) otevřít článek...

Kia Rio 1,25 CVVT: i základ potěší

1.května 2017
Začíná na necelých 280 tis. korunách a za tuto cenu nabídne agilní dvanáctistovku známou z přechozí generace i velký zavazadlový prostor. A to není zdaleka vše.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (2 138) | komentářů (0) otevřít článek...

Alfa Romeo Giulia: souboj rozumu a citu

24.dubna 2017
Jen rychlost a krása k úspěchu nestačí. Alfa Romeo se s modelem Giulia opět snaží dostat na výsluní prémiového segmentu. Jenže i přes nadšené reakce novinářů její prodeje alespoň u nás nijak neoslňují. Za volantem vrcholné naftové verze s automatem jsme zjišťovali, co je za tím.
hodnocení: 3.8 b. (4x) | sekce: testy | počet přečtení (2 203) | komentářů (0) otevřít článek...

VW Golf Variant - pan dokonalý

17.dubna 2017
Volkswagen Golf prošel modernizací, která mezi kompakty přinesla revoluční technické novinky. Spíš než ovládání gesty ale běžného Čecha zaujme možnost spojit 2.0 TDI 110 kW se sedmistupňovým automatem. Jak to funguje, jsme vyzkoušeli v kombi Variant.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (3 342) | komentářů (1) otevřít článek...

Honda Civic 1,0 VTEC - nová generace boduje prostorností a podvozkem

10.dubna 2017
Novinka postavená na zcela nové platformě s víceprvkovou zadní nápravou a agresivním kukučem se začala prodávat i v ČR. K testu jsme si vzali verzi s benzínovým litrovým tříválcem o výkonu 95 kW.
hodnocení: 3.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 977) | komentářů (4) otevřít článek...

Fiat Tipo: kde jste, srdcaři?

3.dubna 2017
Je prostorné, komfortní a má výborný poměr ceny a přidané hodnoty. Bude to ale stačit? Otestovali jsme nové Tipo s naftovou šestnáctistovkou.
hodnocení: 5.0 b. (3x) | sekce: testy | počet přečtení (6 072) | komentářů (33) otevřít článek...

Audi Q5: Jistota, kterou očekáváte

27.března 2017
Druhá generace Q5 je přesně taková, jak jsem očekával. Technicky vytříbená, špičkově zpracovaná, skvěle jezdící, ale tak trochu chladná, bez emocí. Vyzkoušeli jsme nejoblíbenější verzi s 2.0 TDI 140 kW, novým pohonem všech kol quattro ultra a vzduchovým pérováním.
hodnocení: 2.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 948) | komentářů (0) otevřít článek...

Toyota Proace: do třetice všeho dobrého

23.března 2017
Jako poslední z užitkových trojčat jsme vyzkoušeli tu od Toyoty. Vedle designu se od ostatních liší designem, označením některých verzí, příznivější cenou, ale také zatím omezenou nabídkou výbav a motorů. Vyzkoušeli jsme plechovou verzi s prostředním rozvorem a motorem 1.6 D-4D.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (2 374) | komentářů (0) otevřít článek...

Toyota C-HR 1.2 Turbo: dospělí ji zbožňují a děti nenávidí

20.března 2017
Kompaktní crossover od Toyoty asi způsobí v rodinách nejeden problém, tedy pokud v něm hodláte častěji převážet děti. Hrozí totiž, že z nich uděláte závisláky na tabletu.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (2 729) | komentářů (1) otevřít článek...

MINI Cooper SD Countryman - je větší než si myslíte

13.března 2017
Tohle Mini je zatím největším modelem v historii značky. Aktuální generace dostala nové motory i převodovky a díky pohonu na všechny čtyři kola s ním můžete vyrazit i do lehčího terénu. Otestovali jsme naftový dvoulitr s automatickou převodovkou.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (1 200) | komentářů (0) otevřít článek...

Peugeot 5008 2.0 BlueHDI - Kodiaqu po krku?

6.března 2017
Peugeot se toho nebojí. Poslední dobou chrlí novinku za novinkou a když se rozhodl představit novou generaci modelu 5008, za hlavního konkurenta označil Škodu Kodiaq.
hodnocení: 2.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (2 242) | komentářů (0) otevřít článek...

Test: Kia Optima SW 2,0 T-GDI GT

27.února 2017
Sportovně střižené provedení s názvem GT má pod kapotou přeplňovaný dvoulitr v benzínu s výkonem 180 kW. Jak na nás auto po týdenním používání zapůsobilo?
hodnocení: 1.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (2 027) | komentářů (0) otevřít článek...

Ford Edge - kus Ameriky

21.února 2017
V záplavě líbivých uhlazených SUV působí Ford Edge hodně chlapácky. Jeho ostře řezané tvary umocňují jeho už tak dost statnou postavu. Má šanci prorazit jen se čtyřválci a cenovkou přes milion korun? Vyzkoušeli jsme verzi Sport s dvouturbovým turbodieslem a automatem.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 933) | komentářů (0) otevřít článek...

Audi Q2: Něco jako SUV

20.února 2017
Vozy SUV jsou extrémně módní. Vždyť každé čtvrté auto prodané v roce 2016 v Evropě bylo SUV. A tak Audi jede na vlně a představuje další a další taková auta. To nejmenší z nabídky je Q2. Je to ale ještě vůbec SUV?
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (1 253) | komentářů (0) otevřít článek...

Ford Kuga 2.0 TDCi ST Line – pro pohodovou jízdu

13.února 2017
Faceliftovaná Kuga ve své druhé generaci se konečně dostala do prodeje. Vyzkoušeli jsme ji s nejsilnějším dieselem a pohonem všech kol.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (2 723) | komentářů (1) otevřít článek...

Test Renault Mégane kombi 1.5 - plebejský původ

6.února 2017
Vozy modelové řady Mégane za úspěch vždy vděčily lákavé kombinaci rozumné ceny a praktických vlastností. Platí to i pro stávající kombík, který jsme vyzkoušeli se středním naftovým motorem.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (3 072) | komentářů (3) otevřít článek...

Nový Hyundai i30: čím nás překvapil?

31.ledna 2017
Už nějakou dobu se nás snaží televizní reklamní spot na nový Hyundai i30 přesvědčit, že má tohle auto vyráběné v Nošovicích silný sportovní charakter. Po prvních kilometrech za volantem v okolí španělské Malagy už víme, v čem tkví jeho skutečná kvalita.
hodnocení: 5.0 b. (1x) | sekce: testy | počet přečtení (3 797) | komentářů (0) otevřít článek...

Citroën C3: zmenšený Cactus

30.ledna 2017
Novinky spojuje originální vzhled s prostorným interiérem, velkým zavazadelníkem a nezáludným chováním na silnici. Ne všechno se ale povedlo na výbornou.
hodnocení: 4.5 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (1 473) | komentářů (0) otevřít článek...

Testovali jsme BMW 7 aneb šest plus čtyři, rovná se osm

23.ledna 2017
Ne, nechceme vás zkoušet z jednoduché matematiky. Jen jsme chtěli poukázat na skutečnost, že jsme vyzkoušeli zcela nový vznětový šestiválec BMW vybavený čtyřmi turbodmychadly, který jako první dostala nová řada 7. Ten má totiž nabídnout požitek osmiválce.
hodnocení: 3.0 b. (2x) | sekce: testy | počet přečtení (2 596) | komentářů (5) otevřít článek...

Kia Niro - hybridní crossover potěší hlavně ve městě

16.ledna 2017
Chcete větší prostorné auto, s kterým budete jezdit hlavně po městě a jeho okolí? Zvažte hybridní novinku Kia Niro.
hodnocení: 0.0 b. (0x) | sekce: testy | počet přečtení (4 327) | komentářů (0) otevřít článek...
 
/ 21 (1022)
zobrazovat po záznamech
 
 
   
 
Jaký je nový ...