0
zpět

Honda Accord Tourer 2.2 i-CTDi - Velké kombi s úsporným motorem

U Hondy je dieselový motor novinkou, ale zákazníci chtějí své. Proto se nový turbodiesel objevil i pod kapotou Accordu Tourer. Velký zavazadelník a sportovní charisma vyzařující z auta na první pohled dává tušit, že se bude jednat o zajímavou volbu.
10.01.2005, testy

hodnocení článku: 3.8 z 5 (76%)
hodnoceno: 6x
vaše hodnocení: -
+26

U Hondy je dieselový motor novinkou, ale zákazníci chtějí své. Proto se nový turbodiesel objevil i pod kapotou Accordu Tourer. Velký zavazadelník a sportovní charisma vyzařující z auta na první pohled dává tušit, že se bude jednat o zajímavou volbu.

Verze Tourer se od sedanu liší především dlouhou a mohutnou zádí s úzkými okny, čímž se z něj stává kombík s nezaměnitelným designem. Přední část je výrazně sportovní a ostatní vnější tvary napoví, že uvnitř bude mnoho místa jak pro cestující, tak i náklad. Zavazadelník má základní objem 576 litrů, po sklopení zadních sedadel se ložná plocha zvětší na celkových 921 litrů.

Po sklopení zadních sedadel se vytvoří zcela rovné dno zavazadlového prostoru. Věci, které se nevejdou, můžete schovat do dvojitého dna zavazadelníku s možností uzamčení. Páté dveře se ale otevírají velmi pomalu a jejich výška při otevření je pouze 180 cm. Větší osoby si tak musejí dávat pozor na hlavu. V interiéru nás upoutaly sportovní sedačky s výrazným bočním vedením v kombinaci látky a kůže. Černá palubní deska má vyvážený tvar, všechny ovladače jsou nadosah.

Potěšil také sportovní tříramenný volant s ovládáním autorádia a tempomatu. Po celém interiéru najdete řadu odkládacích ploch, které svou velikostí naprosto dostačují. Schránka před předním spolujezdcem je i uzamykatelná. Na zadních sedadlech je díky většímu rozvoru místa dostatek, na rozdíl od sedanu, kde konkurence nabízí více prostoru. Na diesel od Hondy čekali zákazníci hodně dlouho a dočkali se motoru, který splnil očekávání. Je kompletně vyroben z hliníku a využívá technologii common-rail druhé generace.

Při objemu 2,2 litru a výkonu 103 kW vyniká velkou tichostí a při jízdě jen málokdo pozná, že se jedná o naftový motor. Jen při startování o sobě dává znát charakteristickým klapotem dieselu, což se ale za okamžik změní a při jízdě je slyšitelné jen vzdálené syčení turba. Překvapilo pouze pět převodových stupňů, ale díky delším převodům není nutné časté řazení a např. pátý převodový stupeň je nejlépe dávat až po překročení 100 Km/hod. Motor je v nejlepší kondici mezi dvěma až třemi tisíci otáček, kdy se naplno projevuje mohutný točivý moment a i při vyšších otáčkách je zátah motoru plynulý. Honda Accord není vybavena palubním počítačem měřícím spotřebu a další údaje, ale dle počtu ujetých kilometrů se odhadovaná spotřeba takřka nelišila od hodnot udávaných výrobcem - tedy kombinované spotřeby 5,8 l/100km. Svými jízdními vlastnostmi se Honda staví mezi sportovní kombi s přesným řízením a tvrdším podvozkem. Auto se tak méně naklání ale přejíždění nerovností je znát o něco více. Velmi dobré je odhlučnění interiéru, což je ale v této třídě standardem. Brzdy mají pomalejší nástup a je třeba na pedál brzdy více zatlačit, což ale většině řidičům vyhovuje a nelze tvrdit, že by tím utrpěla účinnost brzd.

Celkový dojem z automobilu je velmi dobrý. V minulých letech v nabídce Hondy výrazně chyběl dieselový motor a tím automobilka přicházela o nemalé množství zákazníků, kteří vyhledávali stále oblíbenější naftové motory. V současné době se pozice vyrovnaly a Honda nabízí motor, který je ve srovnání s konkurencí v několika ohledech lepší. Pokud přidáme velký zavazadelník, máme tu praktické kombi s malou spotřebou a bohatou standardní výbavou. Auto, na které mnoho příznivců Hondy dlouho čekalo.

Vychytávky: Zaujal systém sklápění zadních sedadel, kdy stačí odjistit páčku na opěradle, sklopí se hlavová opěrka a při sklápění opěradla se automaticky odsune i sedák. Na celou operaci je třeba nepatrně více síly, ale oceňujeme jednoduchost a rychlost tohoto řešení. Po sklopení sedadel můžete využít dlouhou a rovnou ložnou plochu např. pro přepravu jízdních kol, nebo pro přespání dvou osob.

technický popis
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4665
šířka (mm)
1760
výška (mm)
1445
rozvor (mm)
2680
rozchod kol vpředu (mm)
1515
rozchod kol vzadu (mm)
1525
světlá výška (mm)
145
provozní hmotnost (kg)
1542
maximální hmotnost (kg)
1970
počet míst (os.)
5
objem zavazadlového prostoru (l)
459
motor
typ
Vznětový
počet válců
6
zdvihový objem (ccm)
2204
vrtání x zdvih (mm)
85 x 97.1
kompresní poměr
16.7 : 1
max. výkon kW (k)/ot./min.
103 (140)/4000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
340
spotřeba
město
6,7
mimo město
4,6
kombinovaná
5,4
CO2 (g/km)
143
palivová soustava
palivo
Nafta
objem nádrže (l)
65
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
9,4
max. rychlost (km/h)
210
převodovka
typ převodovky
Manuální
počet rychlostních stupňů
6
přenos hnací síly
pohon
Přednich kol
řízení
typ
Hřebenové s posilovačem
brzdy
vpředu
Kotoučové
vzadu
Kotoučové
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
205/55 R16
ráfky
16 x 6.5JJ
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
789 000,-

autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.