0
zpět
1604

Citroën C3 1,6 HDi - test spotřeby

Nový motor pod kapotou Cé trojky, turbodiesel 1,6 HDi, má všechny předpoklady k tomu, aby autem za málo nafty svižně hýbal. Jak je tomu v praxi se dočtete v dnešním testu spotřeby.
22.03.2006, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+37

Motor 1,6 HDi je vyzbrojen všemi vymoženostmi moderních turbodieselů. Nechybí mu čtyři ventily na válec, vstřikování common-rail, ani proměnná geometrie lopatek turbodmychadla. Jeho projev je velmi příjemný, a i když jde o nejslabší variantu tohoto agregátu, na malý Citroën s přehledem stačí. Technické údaje najdete v následující tabulce.

Motor: vznětový přeplňovaný čtyřválec s přímým vstřikováním paliva common-rail, 4 ventily na válec, 1560 ccm
Max. výkon (kW(k)/ot./min.): 66 (90)/4000
Max. točivý moment (Nm/ot./min.): 215/1750
Zrychlení 0 - 100 km/h: 10,8 s
Maximální rychlost (km/h): 180
Pohotovostní hmotnost vozu (kg): 1104
Spotřeba udávaná výrobcem (l/100 km):  
- ve městě:5,7
- mimo město:3,7
- kombinovaná:4,4
Objem palivové nádrže (l): 47

Ještě než se dostaneme k naměřeným hodnotám, zmíním se o podmínkách a způsobu měření. To probíhalo v poměrně mrazivém počasí, malá část okruhu vedla po zasněžených okreskách. Spotřebu mohly ve srovnání s běžným modelem mírně zkreslovat i nestandardní 16“ kola a zimní pneumatiky 195/50 R16, které dokonce ani nenajdete v oficiální nabídce (ta vrcholí 15“ koly s pneu 185/55 R15). Měřící okruh vedl ze Stodůlek (parkoviště před Makrem) po vedlejších cestách do Rudné, odkud jsem pokračoval po dálnici na první sjezd do Berouna a pak opět po silnicích a silničkách do Nového Jáchymova. Pak to samé zpátky. Asi jednu třetinu cesty tvořila dálnice, zbytek silnice I. – III. třídy. Jedno kolečko měřilo 74 km, tedy dost na to, aby se spotřeba ustálila. Výsledky za nás i tentokrát spočítal palubní počítač.

Už se zahřátým motorem vyjíždím s jedním spolujezdcem ze Stodůlek a snažím se jet co možná nejúsporněji, dodržujíce předepsané rychlosti. U dieselů se při „brzdění motorem“ neuzavře přívod paliva jako u benzínových motorů (zadřelo by se palivové čerpadlo), takže neváhám z kopečků „plachtit“ na neutrál. Motor se bez odmlouvání „sbírá“ už z volnoběžných otáček a maximum točivého momentu je k dispozici již od 1750 ot./min., takže úsporná jízda se včasným přeřazováním na vyšší rychlost neznamená nějaké vyložené ploužení. Jen na dálnici se držím zkrátka a udržuji rychlost okolo číslice 110. Přesto, že motor i ve 130 km/h točí jen 2750 ot./min, zřejmě kvůli horším aerodynamickým vlastnostem karosérie začíná spotřeba od nějakých 100 km/h (2000 ot./min.) růst. Výrobce slibuje při jízdě mimo město průměrnou spotřebu 3,7 l/100 km. Té se mi ani s velmi lehkou nohou na plynu nedaří dosáhnout. Zpátky na parkovišti ve Stodůlkách mi palubní počítač prozrazuje, že průměrná spotřeba se ustálila na 4,2 l/100 km a průměrná rychlost činila 55 km/h. V létě by nicméně nemusel být problém, pokořit při brouzdání okreskami hranici 4 litrů na 100 km (pokud byste si odpustili klimatizaci a vybrali méně kopcovitý terén).

Nuluji palubní počítač a vyrážím na testovací kolečko znovu, opět s jedním spolujezdcem, ale tentokrát tak svižně, jak to jen silnice a auto dovolí. Motor si s malou a relativně lehkou „kachnou“ pohrává bez známky námahy. Vzhledem k jeho charakteristice a dlouhým převodům se ale ručička otáčkoměru nežene do závratných výšin (to ostatně turbodieselové auto nezrychlí, spíše naopak). Na dálnici se rychlost pohybuje kolem 160 km/h, na silnicích už to tak slavné není. Je dost mokro, místy dokonce zbytky sněhu a zadní náprava na četných výmolech léta neudržovaných okresek dost odskakuje. Palubní počítač tentokrát naměřil spotřebu 6,2 l/100 km a průměrnou rychlost 62 km/h.

TIP: TEST: Citroën C3 1,6 HDi - kachna moderní

Rozdíl ve spotřebě mezi úspornou a svižnou jízdou je tedy rovné 2 litry (resp. necelých 60 Kč) na 100 kilometrů. Objem nádrže je 47 litrů a toto množství nafty při úsporné jízdě vystačí na úctyhodných 1120 kilometrů. Svižnou jízdou bychom pak na plnou nádrž ujeli 760 kilometrů. Během celého testu se spotřeba pohybovala kolem 5 l/100 km, bez velkého odříkání a celkem pohodlně se dá běžně jezdit se spotřebou do pěti litrů. I když výrobce udává (až na městský provoz) nižší spotřebu, než jaké se nám podařilo dosáhnout, hodnotím oba výsledky jako velmi dobré (i s ohledem na zhoršené podmínky během testu). Motor má velké výkonové rezervy, takže ani s lehkou nohou nebudete brzdit provoz. Zájemcům o svižné svezení zase určitě nebude dvou litrů nafty na sto kilometrů líto.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vojta - TipCars.com, 22.03.2006 19:00
Pokud vím, u naftových motorů se přívod paliva neuzavírá. Záleží na palubním počítači, některé ukazují nulovou okamžitou spotřebu i při volnoběhu, resp. pokud spotřeba klesne pod určitou mez, takže nula na displeji nemusí znamenat nulovou spotřebu.
Pepe, 22.03.2006 21:13
Přesně tak, u P 307 na volnoběh PC neukazuje nic, u oct. 1 vždy cca 0,6 l /100 km a výše dle činnosti klima (oboje benzín, jen poukazuji na to, že je rozdíl mezi PC různých automobilek, nejspíš sofwarová záležitost). Údaje o spotřebě neshazuju, jen je beru trošku s rezervou. Ale jezdit s aktivním parametrem okamžité spotřeby se osvědčilo, naučil jsem se přidávat jen takové množství plynu, nutné k požadovanému zrychlení (jezdím převážně po městě). Takže vcelku dobrá věc. Znám umělce, který vyjel nádrž do sucha, nalil 10 l, nastavil počítadlo a jel, dokud to jelo. Taky způsob. (ale to auto už dojezdilo)
pafe, 23.03.2006 08:00
Na volnoběh při stání a malé rychlosti ukazuje Octavia např. 0,6 litru na hodinu. Protože kdyby se to přepočítávalo na 100km, tak by při stání na volnoběh byla spotřeba nekonečně velká. Mně šlo ale o brždění motorem (např při jízdě z kopce) a tam se přívod paliva u benzínového motoru uzavírá.
Roman Janeček, 27.03.2006 11:30
No nevim nevim, neřikám, že dolévání po víčko je OK, ale i navzdory případné lehké nepřesnosti stojanové pistole, která bude opravdu zanedbatelná (samozřejmě pokud netankuješ u jezeďáků na dvoře) tak dostaneš přesnější údaj o spotřebě než z PC.
ondrej.sykora1FB, 24.03.2012 22:27
ze neuzavira? a dke jste an to proboha prisel? to si rikate technici???
nerika vam neco pojem CUT OFF? prave CR pri brzdeni motorem nebere nic dokud otacky nedosahnou otacek volnobezny az pak je vstrikovana davka cirka 0,4-0,8 dle objemu motoru! Je opravdu des co se clovek docita od udajnych odborniku

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.