Fiat Stilo – pochybil servis při výměně brzdových destiček?

Před dvěma měsici jsem si nechal vyměnit brzdové obložení včetně koutoučů. Po cca 2000 km se začalo blokovat pravé přední kolo. Zajímalo by mne, jestli za to mohla chyba servisu.
29.08.2011, technická poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Autor dotazu:ivan janak
Značka, model:FIAT STILO
Bližší označení:COMBI
Rok výroby:2007
Palivo:ba 95
Výkon v kW:66
Kód motoru:ZFA 185
Popis závady:Dobrý den, před dvěma měsíci jsem si nechal vyměnit brzdové obložení včetně koutoučů na přední napravě. Minulý týden jsme vyrazili na Slovensko a po cca 2000 km od výměny se nám začalo blokovat pravé přední kolo. V servisu na Slovensku zjistili, že se zablokovaly brzdove destičky a ješte bylo na odpis ložisko na napravě. Mne by zajímalo, jestli toto mohla způsobit chyba při výměně. Sevis pochybení popírá.

Děkuji za odpověd

IVAN JANAK
Kód chyby určené na diagnostice: 
Typ diagnostického přístroje: 
Kroky učiněné pro odstranění chyby + následky: 


Odpověď:

Vážený pane Janáku,

brzdový systém je navrhován tak, aby zvládl poměrně velké tepelné i mechanické zatížení, byl spolehlivý, avšak nebyl příliš nákladný. Navíc jsou brzdové komponenty vystaveny v našich zeměpisných šířkách poněkud drsnému, a zejména v zimě chemicky agresivnímu prostředí. Jelikož se využívá k jeho výrobě především litiny a oceli, je spolu s agresivním prostředím na problémy takříkajíc zaděláno. Jak asi správně tušíte, za drtivou většinou problémů při výměně opotřebitelných brzdových komponent, jako jsou brzdové destičky a kotouče, stojí koroze.

Bohužel nemohu na dálku posoudit k čemu skutečně došlo i Vámi udaný popis je poměrně vágní, ale lze předložit několik možných hypotéz co se mohlo stát:
Opírám se pouze o informaci, kdy destičky z nějakého důvodu po odlehčení brzd „neodskočily“ od kotouče a tím pádem pravá strana stále přibrzďovala, čímž došlo k postupnému ohřátí kotouče, třmenu a posléze i náboje s ložiskem. Vazelína v ložisku se rozpustila a vytekla nebo se spálila, každopádně ztratila svou mazací schopnost a ložisko se přidřelo. Lze svým způsobem mluvit i o štěstí, neboť přibrzďující brzda několikrát vedla i k explozi pneumatiky po té, co se v ní přiváděným teplem zvýšil tlak.
Trochu mě zaráží, že to došlo až tak daleko, neboť přibrzďované kolo se projeví jednak na spotřebě a jednak na potřebě výkonu, kdy je nutné stát na plynu i z kopce. Stejně tak příliš vysoká teplota vede k varu brzdové kapaliny, a to se projeví na výrazně delším kroku brzdy s horším brzdným účinkem.

Scénář 1:
Vodicí plochy
pro nové brzdové destičky byly špatně očištěny a práci provádějící servis nepoužil speciální pastu (dříve se např. používala tzv. měděnka). Ta má v podstatě dvojí význam, jednak umožňuje lepší pohyb destiček ve vedení a jednak může tlumit vibrace, zejména při tzv „zajíždění“ destiček, čili když jsou nové. Tyto vibrace mohou být často zdrojem nepříjemného pískání brzd. Tyhle činnosti jsou plně v režii servisu, který práce prováděl a pokud se nepotvrdí následující popsané závady, reklamace by měla být uznána. Nedokáži z právního hlediska posoudit, zda by bylo odůvodněné do reklamace zahrnout i předmětné ložisko, jako druhotné poškození následkem špatného postupu.

Scénář 2:
Byla porušena prachovka brzdového pístku ve třmenu a nečistoty spolu s vodou a solí rozrušily broušený nebo tvrdokovový povrch pístku, který začal korodovat. Při výměně komponent se musí pístek brzdy zatlačit zpět do brzdového třmenu, neboť nové komponenty mají větší rozměry, než ty provozem opotřebené. Došlo tedy k zasunutí zkorodovaného pístku zpět do brzdiče, což vyžaduje větší sílu, než pokud by byl pístek bezvadný. Stejně tak při zabrzdění a odlehčení neměl kotouč dost „síly“ k tomu, aby destičky odhodil, a ty stále zůstávaly opřené o kotouč a přibrzďovaly, čímž došlo k postupnému ohřátí atd... Koroze nemusela být po celé délce vysunutého pístku, ale jen lokálně, což by mohlo vysvětlovat bezproblémové ujetí několika set až tisíc km bez zjevných problémů. Destičky s novými kotouči si nějakou dobu tzv. sedají a v té době se pístek mohl ve třmenu pohybovat lehce.
Pokud byla trhlina nepatrná, nemusel si technik ničeho všimnout, a to ani při zatlačování pístku zpátky do třmenu, neboť se na to v servisech používají přípravky. Pak by odpovědnost neležela na servisu. Slabou útěchou může být, že by se přehřívání brzdy nedalo zabránit jinak, než výměnou prachovky a poškozeného pístku (existují opravné sady pro repasi). Jedině by se podařilo zachránit ložisko.

Scénář 3:
Je obdobný jako scénář 2, přičemž koroze poškodila vodicí čepy brzdového třmenu a tím omezila pohyb třmenu vůči kotouči. Důsledky jsou stejné, destička doléhá na kotouč a vše se ohřeje a zničí ložisko.
Omezený pohyb by servisní technik s největší pravděpodobností odhalil. Pokud jej ignoroval, je plná odpovědnost na straně servisu.

Jsou ještě další možnosti, které se spíše týkají amatérské výměny brzdových komponent. Například při absenci přípravku na zatlačení pístku se použije nevhodný nástroj a pístek se zatlačí nakřivo, což by eventuelně mohlo i vést k zaseknutí destičky. To ovšem tady nepředpokládám.
Jediným způsobem, jak se dobrat pravdy je zkusit nezávislý servis, ať zkontroluje pohyblivost třmenu a pístku a jeho uložení, zkontroluje těsnost prachovky a v extrémním případě prachovku sejme a zkontroluje samotný pístek, aby se postupně vyloučily všechny chyby a problém se nezopakoval včetně vyhřátí ložiska. Na základě výsledku se lze obrátit na původní servis s reklamací.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Zmis, 17.01.2012 22:58
Na fildě nám blokovalo přední kolo.Závada byla v brzdové hadičce.Odtržená vnitřní výstelka působila jako zpětná klapka.Při zabrždění pustila kapalinu do brzdiče,ale nazpět už ne.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.