Ford Galaxy - majitel hodnotí třináct let starý vůz

Oproti předchozímu vozu Ford Mondeo 1.8 TD je Galaxy TDi motorově mnohem lepší po všech stránkách (starty, spotřeba i hlučnost).
09.11.2009, recenze uživatelů

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Značka:Ford
Model:Galaxy
Typ: 
Karoserie:MPV
Obsah motoru:1896
Palivo:nafta
Rok výroby:1996
Typ řazení:manuální
Najeto km při koupi:177000
Najeto km nyní:210000
Koupen jako:ojetý
Jak dlouho vůz využívám:3 roky
Průměrná spotřeba:6
Předchozí vozidlo:Ford Mondeo

Oproti předchozímu vozu Ford Mondeo 1.8 TD je Galaxy TDi motorově mnohem lepší po všech stránkách (starty, spotřeba i hlučnost). Motor 66 kW není pro téměř 1800 kg těžký vůz žádná sláva (zejména akcelerace), ale i tak se s ním dá jezdit celkem slušně. Spotřeba je v průměru 6 litrů, na dálky i méně. Přídavné naftové topení (montované standartně) má u první generace Galaxy celkem slabý výkon. Já jej mám zapojené jako nezávislé a využívám ho jako předehřev motoru, ale i bez něj startuje motor bez problémů, i když za studena má 'traktorový' zvuk. V zápětí po koupi jsem nechal vyměnit rozvodovou sadu, žádné jiné investice do motoru nebyly (nepočítám-li pravidelné výměny filtrů). Spotřeba oleje je do 0,8 litrů na 10.000 km. Olej měním maximálně právě po 10 tis. km a používám polosyntetiku.
Na karoserii se tu a tam objeví známky počínající koroze, ale ve srovnání s Mondeem to nestojí za řeč. Vůz parkuju převážně pod širým nebem. Preventivně jsem vystříkal dutiny prahů, jinak žádnou zvláštní péči karoserii nevěnuji.
Interiér první generace Galaxy neoplývá extra komfortem, ale člověk vše najde tam, kde to očekává. Slabší stránkou je schránka před spolujezcem - mohla být větší. Ale jinak ani po těch letech palubní deska nenese známky stáří. Při rychlostech kolem 100 km/h zadrhává malinko rychloměr, ale neřeším to. Sedačky nejsou nijak závratně pohodlné, ale 800 km na jeden zátah se v nich dá vydržet. Na druhou stranu oceníte možnost je otočit o 180 stupňů. V autě je dost odkládacích schránek na nářadí apod... Masivní sloupky čelního okna celkem dost vadí ve výhledu ve městě. Řazení rychlostí již jeví známky stáří nepřesností. Případný kupující rozhodně nebude zklamán, co se týče vnitřního prostoru, i když při obsazení vozu všemi sedmi sedadly již nezbývá mnoho místa pro zavazadla, ale to asi u žádného MPV. Ale bez sedadel vzadu je prostoru opravdu hodně. Já téměř pořád mám všechna zadní sedadla vyjmuta - používám vůz jako náklaďáček a v létě na pohodlné spaní dvou osob. Za tři roky už odvezl tak 20 tun nákladu - auto ovšem zásadně nepřetěžuji.
Horší je to již s výfukem, koroze jej zasáhla už za motorem, ale vypadá to, že dosud nebyl měněn, tak po 13-ti letech to není nic vyjímečného. Rovněž manuální klimatizace, vzhledem k dost velké zasklené ploše a zejména čelnímu oknu, je nedostatečná.
Jinak ale auto doporučuji těm, kdož nevyhledávají komfort, ale každodenního vděčného pomocníka.

Vlastníte vůz značky Ford? Podělte se zde s ostatními o své dojmy a zkušenosti.

KladyZápory
prostornost Slabší motor vzhledem k hmotnosti
nízké provozní náklady horší výhled do stran (čelní sloupky)
celkových 7 míst  
variabilita interiéru  
spotřeba paliva  

Spolehlivost
1
 
Provozní náklady
1
 
Cena náhradních dílů
2
 
Dostupnost náhradních dílů
1
 
Koupili byste si automobil od stejné značky znovu? určitě ano

hodnocení
brzdy
4
design
5
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
3
jízdní komfort
3
ovladatelnost
4
prostornost
5
pružnost motoru
3
řazení
2
řízení
4
sedadla
3
spotřeba
5
výhled z vozu
3
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
3.79
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
TOM, 11.11.2009 13:54
Doufám, že celou dobu se bavíme o pístových spalovacích motorech, takže poznámku o motoru v dopravním letadle beru jako vtípek.
Všechny pohyblivé části v motoru se vlivem tření opotřebovávají.Můžem se bavit o tom, že dnes méně než v minulosti,ale nulové opotřebení ještě nikdo nedosáhl.Ano mohu ho snížit různými materiály, ale za předpokladu shodných třecích ploch (materiálů) je stupen jejich opotřebení vlivem tření přece dán počtem (nebo rozsahem) vzájemných pohybů. Copak o tomto se dá pochybovat?
David V, 11.11.2009 14:24
Ano spalovačka byl spíše pro odlehčení situace. Ten stupeň opotřebení není dán pouze počtem cyklů, ale i přenášenými silami, na tom se určitě shodneme. 2 shodná vozidla pohybující se stejnou rychlostí potřebují stejný hnací výkon a při rozdílném počtu otáček motoru působí na části motoru různé síly. Čili skupina píst-ojnice-klika u naftového motoru je namáhaná vyššími silami při nižších otáčkách než stejná skupina u benzínového motoru s vyššími otáčkami, čímž se de-facto zásadní rozdíly v opotřebení u motorů navrhovaných na obdobnou životnost stírají. Dá se pochybovat o tomto?
Koloss, 11.11.2009 14:31
Ne, nedá se pochybovat o tom, že celková delší dráha znamená větší opotřebení třením. Jenže - mohl bych začít laborovat s tím, že vzhledem k pomalejšímu pohybu pístu a vyšším tlakům ve spalovacím prostoru, budou kladeny vyšší nároky na utěsnění toho spalovacího prostoru. Tedy - pístní kroužky budou muset více těsnit a tedy více dřít po stěnách válců. A tření, jak známo, závisí nejen na dráze, ale taky na síle. Tedy - co se ušetří na dráze, to zase ztratím díky větším silám.

Takže - realita je ale taková, že při zachování slušného chování k motoru, se rozdíl opotřebení třením mezi benzínovým a naftovým motorem nijak neprojeví na celkové životnosti motoru

Je to akademická debata, protože ani jeden z nás nemá dostatečné znalosti a možnosti, aby některé tvrzení mohl dokázat nebo vyvrátit. Ani praxe nijak neprokázala vyšší životnost naftových motorů, pouze lze odsouhlasit jejich vyšší pracovní vytížení.
TOM, 11.11.2009 14:51
Chlapi, Vaše názory beru a jsem rád, že se tu občas dá pokecat s někým se slušnými znalostmi, ikdyž třeba naše názory zrovna uplně shodné nejsou.
Koloss, 11.11.2009 15:22
OK

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.