0
zpět

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Náš čtenář má na nákup jednoho ze zmíněných kandidátů 300 tisíc korun. Která volba bude lepší a proč?
13.04.2018, poradna

hodnocení článku: 4.2 z 5 (84%)
hodnoceno: 10x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den do redakce. Mám dilema. Mám našetřeno 300 tisíc korun na Škodu Yeti, ale známý mi teď nabízí Sportage. Je jen s předním náhonem, ale zase mi přijde subjektivně větší než Yeti. Ten chci s 2.0 DI 4x4. Moc by mi pomohlo srovnání obou modelů, co si vlastně za své peníze mohu koupit a nějaké vaše doporučení. Děkuji P.T.

ODPOVĚĎ: Dobrý den, nejdříve pojďme ke Sportage. Za 300 tisíc korun si dnes můžete vybírat z ročníků 2011-2013 s nájezdy kolem 100 tis. km. Řada ojetin je tak stále v záruce, což je nepochybně výhoda. Rozhodně doporučuji se při hledání zaměřit na dieselové motory. Pokud se podíváme na "jednasedmičku" s výkonem 85 kW, tak s tímto motorem budete mít v porovnání s dvoulitrem menší spotřebu, protože je spojen pouze s předním pohonem. Samozřejmě není tak pružný jako silnější 2,0 CRDI, ale na běžnou jízdu - zvláště v příměstském provozu dostačuje a žádnými opakujícími se závadami netrpí. Povedený je také zmíněný dvoulitr. Ten můžete v bazarech koupit ve dvou výkonových provedeních (100, popř. 135 kW). V tomto případě už ve většině případů dostanete pohon 4x4, který má samozřejmě jistější jízdní vlastnosti a je svižnější (zadní kola se elektronicky připojují až při prokluzu těch předních). Silnější verze má krásných 383 N.m. Spotřeba se v reálu pohybuje kolem osmi a půl litru. Pokud koupíte vůz s automatickou převodovkou, může spotřeba ještě vyskočit. Výhodou Sportage oproti Yetimu je nižší zájem zlodějů a kromě delší tovární záruky i velikost. Sportage je o 25 cm delší, o 6 cm širší a znát to bude i v interiéru. Pokud tedy potřebujete auto s větším prostorem pro cestující (například pokud často jezdíte ve čtyřech dospělých), určitě vám více sedne Sportage.

Škoda Yeti může být za Váš rozpočet ale také hezká, seženete ročníky 2011-2014 s nájezdy klidně i pod 100 tis. km. Pokud se zaměřím na diesely, jde o dvoulitr TDI CR s výkonem 81, případně 103 kW. Za mne to jsou pro Škodu Yeti nejlepší motorizace. Z obou výkonových variant dvoulitrového dieselu působí ta slabší kultivovaněji. Dech ztrácí pouze na dálnici při vysokých rychlostech, jinak ve všech ostatních jízdních režimech je znamenitým společníkem. Rozdíl mezi silnější 103kW verzí je jen softwarový, pokud ale máte předokolku a chcete ji načipovat, nemusela by to vydržet převodovka konstruovaná na točivý moment do 250 Nm. Obecně nedoporučuji čipovat žádný vůz s DSG. Zvýšení výkonu totiž výrazně snižuje životnost převodovky, protože dochází k odlišným tlakům a prokluzům spojek. Z hlediska spolehlivosti bych volil verzi s výkonem 103 kW a splňující Euro 5. Stejně jako 103kW motor splňující normu Euro 4 nemá ani tento vyvažovací hřídele a navíc je i technicky jednodušší. Při koupi ojetiny se zaměřte hlavně na stav motoru – všechny motorizace totiž potřebují pravidelnou a nešizenou péči. Pokud chcete koupit čtyřkolku, prověřte si, zda se měnil olej v Haldexu, případně i ve dvouspojce v DSG. Mechanicky je ale auto postavené skvěle. Má příkladně tuhou karoserii, která ale někdy ráda rezne. Zkontrolujte podvozek, zaměřte se na stav zadní nápravy. U modelů, které často jezdily po nezpevněných cestách občas praskají pružiny. Jízda v terénu má samozřejmě své limity dané rozměry vozu a ve srovnání s klasickým 4x4 i omezenými trakčními schopnostmi Haldex spojky. Jinak je ale Haldex 4. generace funkční spojkou s rozumnou spolehlivostí a potřebou měnit olej po 60 tis. km. Výhodou "Yetiny" oproti Sportage je lepší výhled dozadu a větší výběr na trhu ojetin - zejména v případě preferovaného pohonu 4x4.

Závěr: Oba kandidáty s dieselovými motory hodnotím jako spolehlivé. Jednotlivé výhody obou modelů jsem zmínil výše a je jen na Vás, jak se nakonec rozhodnete. Svou roli bude hrát určitě důkladná testovací jízda a pak také fakt, na jaké konkrétní ojetiny při svém hledání narazíte, resp. jaká bude jejich servisní historie a reálný technický stav.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.