0

Citroën Saxo nebo Renault Clio?

Zvažuji koupi Citroëna Saxo 1,5D (2002) nebo Renaulta Clio 1,5dCI (2002) a stále se nemohu rozhodnout, proto bych Vás rád poprosil o Váš názor či radu.
15.11.2005, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+12
Dotaz

Dobrý den,
se zájmem sleduji Vaši poradnu, kterou vnímám jako velmi profesionální co do praktických doporučení při koupi vozu. Obracím se na Vás s následujícím dotazem: mám velké dilema. Zvažuji koupi Citroëna Saxo 1,5D (2002) nebo Renaulta Clio 1,5dCI (2002) a stále se nemohu rozhodnout. Kolega v zaměstnání Saxo 1,5D má již pátým rokem, je s vozem maximálně spokojený, najeto má cca 300.000 km a to vše za celou dobu bez jediné poruchy. Byl jsem mile překvapen, když mi sdělil, že jezdí v průměru kolem 3,9 litru na 100km. Motor je prý "starý poctivý" diesel, který je nezničitelný a k neutahání. Podobné auto, které mi padlo do oka, je výše zmíněný Renault Clio 1,5 dCI. Ten má průměrnou spotřebu podobnou Saxu, motor je pochopitelně již common rail, o bezpečnosti vozu ani nemluvě, jen jsem opakovaně slyšel od několika majitelů výtku na trysky, jedná se prý o dosti finančně nákladnou opravu, dále pak časté poruchy v elektronice. Nějak jsem nabyl dojmu, že Renaulta určitě ne...někteří majitelé by do této značky prý podruhé již "nešli". Jsem si vědom toho, že zde asi srovnávám jablka a hrušky, přesto bych Vás rád poprosil o Váš názor či radu.
Děkuji za Vaši laskavost a přeji Vám, ať si i nadále udržujete stejně vysokou laťku profesionality, stejně jako doposud.

Ing.arch.Čermák Pavel, Praha


Odpověď

Saxo 1,5D je malé jednoduché a odolné auto. U tohoto motoru výrobce již použil litinový blok, takže netrpěl problémy předchozího AX 1,4D (s kroucením hliníkového bloku).

Jeho motor má dle verze výkon 40, 42 nebo 44 kW. Atmosférický agregát jej však rozvíjí ztuha až ve vyšších otáčkách. Když vás na dálnici zbrzdí kamión, pořádně si zanadáváte, protože trvá věčnost, než ztracenou rychlost zpátky naberete. Kdo jezdí hlavně po městě, může být s vozem celkem spokojený. V nízkých rychlostech je dynamika slušná.

Přesto však Clio dCi je na jízdu úplně jiné kafe. Hlavně je to větší a prostornější auto, při jízdě citelně tišší. Jeho motor je velice pružný, turbodmychadlo, ač relativně nízkotlaké, jej dokonale utiší a zabraňuje poklesu rychlosti v kopcích. Rozhodně je to také jedno z nejúspornějších aut, nechci říkat konkrétní číslo, spotřeba vždy závisí více na řidiči. Se závadami elektroniky bych to u jednoduchého malého auta neviděl tak tragicky, tuto pověst mají na svědomí první laguny.

Motor 1,5 dCi používá vstřikování common-rail firmy Delphi, podobně jako fordy Focus 1,8 TDCi a mondeo 2,0 či 2,2 TDCi. Ano, zejména v mondeu to byl zezačátku průšvih. Ten však donutil výrobce začít něco dělat. Psal jsem o tom zde již několikrát: Právě proto je nyní Delphi nejdále s opravami dieselových systémů. A jelikož nekvalitní nafta dokáže položit každý common-rail, tak je myslím dobré, když se čerpadlo i vstřikovače dají opravovat za zlomek ceny nových, které musíte kupovat u jiných značek.

Další věcí jsou turbodmychadla. Za velkou část problémů mohou dlouhé servisní intervaly, v oleji se hromadí abrazivní karbon a vymílá pánve turbíny. Rozhodně a rezolutně doporučuji zkrátit intervaly výměny oleje na 10 tisíc km.

Renault Clio dCi na sebe hezky prozradí, kolik má najeto. Když je okolí tyče řazení na převodovce (viditelné na zvedáku) suché, tak má do 100 tisíc km. Když zde rosí olej, je to kolem 150 tisíc, když olej kape, bude to přes 200.

Klady a zápory

Renault Clio Citroëna Saxo 
Klady  

+ vyvážené jízdní vlastnosti

 

+ solidní komfort odpružení

 

+ komfortní a plynulá jízda

 

+ odhlučnění motorů

 

+ kultivované a živé zážehové motory

 

+ překvapivě kultivovaný chod vznětového motoru ve vysokých otáčkách

 

+ úsporné a pružné diesely 1,5 dCi

 

+ solidní dynamika i základních motorických verzí

 

+ vynikající stadnardní výbava (zejména od 2001)

 

+ vzhledem k rozměrům slušná prostornost

 

+ velmi dobrá bezpečnost, účinné brzdy (od 2001)

 
 

+ stále atraktivní design (od 2001)

 
 

+ plastové blatníky snesou drobné nárazy bez poškození

 
 
Zápory  

- vyšší spotřeba paliva u motoru 1,4i 8V

 

- omezená aktivní i pasivní bezpečnost

 

- hlučnost dieselů (1,9 D a dTi)

 

- jen průměrné dílenské zpracování

 

- měkké nevýrazně tvarované a celkově malé přední sedačky (do 2001)

 

- nepřesné řazení

 

- šedé a málo kvalitní plasty uvnitř, málo výkonné světlomety (do 2001)

 

- vysoké ovládací síly řízení bez posilovače (zejména u 1,5D)

 
 

- velmi omezená schopnost akcelerace ve vyšších rychlostech (1,5 D)

 
 

- měkké a jednoduché sedačky

 

TIP: OJETINY: Citroen Saxo - Autíčko pohodlné a bez problémů
TIP: OJETINY: RENAULT Clio II - Francouzský ďáblík nezlobí

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Filip, 16.11.2005 18:20
S Renaultem Clio mám dobré zkušenosti proto bych ho doporučil
Tilly, 24.11.2005 10:49
Ja mám 9 ročné Saxo, síce benzínové, ale okrem bŕzd, sa žiadna výraznejšia oprava nerobila, len bežná údržba... Ja som maximálne spokojná, do mesta to úplne stačí a na tak malinké autíčko má velikánsky kufor a vnútorný priestor (neviem ako je to u clia)
Kubinc, 29.11.2005 15:39
Já souhlasim s Filipem že Renault je lepsí samy si budem kupovat nove clio na jaře a doma máme espace a uvažujem o koupi r19
Tomáš, 02.12.2005 13:01
Saxo vs Clio, Je pravda, že porovnávat saxo s cliem 2.generace a ještě po faceliftu moc nelze, jelikož tohle clio je konkurentem pro Citroen C3/C2, saxo je konkurent pro clio 1.generace a s tím ho sravnávat lze.Saxo je menší a jednodušší.Také ceny daných porovnávaných vozidel jsou každá trochu někde jinde, jelikož saxo je už výběhový model.Osobně si myslím, že se spíš něco porouchá na cliu, vzhledem k jeho podstatně složitější technice, ale je fakt, že clio je ve většině parametrů lepší.
anonym, 15.12.2006 19:56
clio je dobre jen 1.2 16v a to na tech fotkach je jako fabia junior aty saxa taky.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.