Citroën Berlingo odveze dvě děti, babičku i psa

Dotaz

Dobrý den,
zvažuji koupi nějakého prostornějšího auta pro rodinu: dva dospělí dozadu pohodlně dvě sedačky pro děti, někdy mezi ně babička nebo třetí dítě. Do kufru pes. Jezdíme spíše kratší trasy, 5-10 km, zato několikrát za den. Proto bych raději benzín. Právě kvůli vnitřnímu prostoru bych asi volila Citroen Berlingo, rok výroby kolem 2000. Můžete mi, prosím, poradit, jaký je nejvhodnější motor pro tohle auto?
Zajímá mě hlavně spotřeba a poruchovost. Hodně jsou nabízené 1,4 i 55kW. Není to na takhle velké auto málo? A co uváděné najeté kilometry kolem 200.000, je už to příliš? Doporučil by jste mi třeba i jiné auto, které by vyhovovalo mým nárokům? Cenově by mělo být max. do 80 000,-Kč.

Děkuji za odpověď, E. Ziajová

31.07.2009, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Odpověď

Vaše volba Citroënu Berlingo z hlediska nabízeného prostoru v poměru k maximální možné ceně je zcela správná. Tyto vozy jsou provozovány již od roku 1996 a dělají dodnes značce Citroën velmi dobré jméno.
Jedná se o jednoduchý vůz, na kterém se nic moc nerozbíjí. Volba použitých motorů byla v prvních letech výroby od koncernu PSA také velmi pragmatická. Benzínový motor 1,4i používá Citroën do svých vozů již několik desítek let bez zásadnějších problémů s jejich spolehlivostí. Jedná se o motor, který má sice ve vyšších otáčkách zvuk vysavače, ale na druhou stranu je prakticky bezporuchový. I když nemá papírově zázračný výkon (55kW zní v dnešní době opravdu spíše úsměvně), umí s Berlingem docela slušně zahýbat. Při normální jízdě dosáhnete s autem příjemné dynamiky a se spotřebou se můžete pohybovat kolem 8l/100km. Je-li dodržován interval výměny oleje, není důvod se tohoto motoru obávat ani při najetých 200.000 km. Občas se vyskytnou potíže s netěsností ventilového víka nebo olejového čidla, ale takováto oprava se bude pohybovat v řádu max. 1000-2000,-Kč za materiál i práci dohromady.
O dieselovém motoru 1,9D platí, že pokud má při provozu dostatek oleje, čistý naftový filtr a správně měněný rozvodový řemen, tak jezdí a jezdí. Spotřebu má kolem 6l/100km. Někteří majitelé vás budou dokonce přesvědčovat o spotřebě ještě nižší. Pokud však převážně jezdíte do vzdálenosti 5-10km, je skutečně vhodnější volbou motor benzínový. Ten netrpí tolik jako diesel při polostudeném provozu a častém startování.
U aut s najetými dvěstětisíci a více kilometry je dobré zjistit aktuální stav obou náprav.
U přední nápravy se mohou objevit vytlučené spojovací tyčky stabilizátoru. Výměna jedné tyčky z druhovýroby vyjde i s prací na 1000-1500,-Kč. Někdy bývá také volnější uložení spodních ramen, což je řešitelné výměnou pouze volného silentbloku za pár stovek. Jinou a pro opraváře pohodlnější možností je výměna celého ramene včetně spodního kulového čepu, kde se cena z druhovýroby pohybuje okolo 3000,-Kč i s prací.
Zadní náprava Berlinga má kyvná ramena uložená v jehličkových ložiscích. Špatnou funkci těchto ložisek poznáte tak, že auto na zadek špatně péruje, tzv. kope. Repase zadní nápravy stojí cca 8-10tis.Kč. Pokud však při koupi auto péruje normálně, není třeba se této závady nijak zvlášť obávat.
S Berlingem se prostě více jezdí po silnici než do servisu. Citroën Berlingo je povedené auto s vysokou užitnou hodnotou. Všechno uvedené platí samozřejmě i pro shodný vůz koncernu PSA, Peugeot Partner. Když si vyberete auto s průkaznou historií a v dobrém aktuálním stavu, můžete od něj i daleko za hranicí 200.000 km očekávat spolehlivou službu s nízkými nároky na údržbu.

Ing. Aleš Zich

autor je odborným konzultantem v oblasti nákupu vozidel

Auto AZ Consulting

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Petr Pěnička, 30.07.2009 09:18
Dobrý den,
pro Vámi popisované zadání se vůz typu Berlingo nebo Partner hodí velice dobře. Sám Vlastním P Partner 2.0 HDi r.v. 2002. Na zadní sedačky se pohodlně vejdou 3 dospělí nebo 2 děti v sedačkách a 1 dospělák (i důchodce ). V zadu je místa také dostatek. V ojetině je asi jedno, zda kupujete benzín nebo diesel. Hraje roli, zda a jak se o vůz staral původní majitel. Mám naježděno 150000km a motor je netknutý, co se poruch týče. Samozřejmě dostává pravidelně kvalitní olej a snažím se i o tankování "kvalitní" nafty. Mám vyzkoušeno, že na naftu Diesel V-power od Shellu najedu tak o 100km na nádrž víc, než na standardní palivo. A to se vyplatí . Jinak při cestování mimo dálnice a podle předpisů jezdím pod 6l/100km.
Tento typ vozu vyžaduje po ujetí 130-150t. km provést výměnu některých částí jako ramena na přední nápravě, zadní nápravu komplet (jinak jdou kola do X a při jízdě vrže), ale to je u mého vozu všechno. Pozinkovaná karoserie nerezaví a tak občasný škrábanec až tak nebolí. Shánějte se po autě s jasnou historií, aby se dalo odhadnout, jaké investice Vás eventuelně můžou čekat.
Zdravím
PP
vcgf, 30.07.2009 11:12
1259
Koldas, 30.07.2009 15:26
Radím - spokojte se s 1.4 benzínem auto s ním jede tak akorát. pokud máte přístup k naftě sežente si 1.9 D - je to nezmar, ale na kratoučkých cukačkách ho asi brzy dobijete.
Pavel S., 30.07.2009 23:53
Berlingo již máme 3 roky a je z dovozu z Německa. Při koupi mělo najeto 117000 km a rok výroby 1999 s motorem 1,8i (benzín). Spotřebu jsem nikdy pořádně neměřil, ale bude se, podle mého, pohybovat kolem 10l při běžném provozu. Motor je zatím OK a ma teď 155400 km. Jezdíme s rodinou 2 dospělí a 3 děti a jsme plně spokojeni s jeho užitkovostí a zatím jsme vždy dojeli. Pokud mohu doporučit, tak se pohlédněte po modelu bez stahovací střechy. Je to zbytečná a velmi finančně nákladná starost v případě poruchy (bouhužel ji máme). Jen ovládací tahla stoji cca 7000Kč a vždy je nutná kompletní demontáž interiérových prvku a střechy. Jinak mohu Berlingo celkem doporučit.
Joska, 31.07.2009 09:45
Máme ve firmě Peugeota Partnera 1.4, kterého vedení zakoupilo už jako ojetinu dovezenou z Německa. Za tři roky provozu a najetých cca 100 tis. km se na tomto autě nic závažného nepokazilo. Byly měněny brzdové kotouče + destičky, zadní díl výfuku a potom jakési čidlo tlaku, které bohužel vyšlo i s prací ve značkovém servisu na 8.000,-Kč. Jinak auto jezdí a jezdí. Zásadní problém vidím (osobně) v tom, že 1.4 motor je skutečně na toto auto velice slabý a např. na dálnici v plném osazení auto docela trpí - a samozřejmě "žere", takže tuto motorizaci opravdu jen spíše pro popojížďky a pro velmi pohodové řidiče. Když jsem se rozhodoval, jestli takové auto koupit i domů, šáhl jsem nakonec raději po větším a silnějším dieslovém Galaxy. Spotřeba u Peugeotu Partner se nám pohybovala/pohybuje okolo 8l/100 km. Nekupujte třídveřovou variantu, neboť mechanismus sedačky u spolujezdce díky věčnému sklápění a odšoupávání trpí. Dále nám stále svítí kontrolka airbagu, což je klasika / kontakt pod sedačkou řidiče/, když se opraví, na chvíli je klid a po čase se ozve znovu, už to neřešíme. Autem jezdí více řidičů, kteří se k němu chovají jako ke "služebnímu", přesto je jeho provoz až s podivem bezproblémový.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.