Auto do 60tis.Kč pro mladou rodinu

Dotaz

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat jaké auto by jste nám doporučili. Jsme novomanželé (31 a 29 let), čekáme potomka a proto se poohlížíme po větším ojetém voze - pravděpodobně kombi. Upřednostňujeme bezpečnost, spolehlivost, nízké náklady na provoz i údržbu a zároveň i prostor v kufru (pro kočárek atd.). Nejčastěji jezdíme trasy přes 100 km.
Cenová relace je kolem 50-60 tisíc Kč.

Děkuji.
S pozdravem Honza

27.11.2009, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Odpověď

Díky strmému pádu cen v posledním roce se dnes kolem 60tis.Kč dá koupit rozumné, provozovatelné auto. Nejdůležitějším kritériem při výběru auta bude jeho aktuální stav. Od něj se budou odvíjet veškeré další investice. Automobilů za tyto peníze stojí po bazarech tisíce a tisíce. Ze zkušenosti vím, že se dá mezi nimi vybrat pěkné, udržované i zachovalé. Chce to však investovat čas do hledání a mít někoho, kdo vám ho důkladně před koupí prověří. Nečekaných investic po koupi může být totiž v této cenové kategorii mnoho.
U všech vozů bez výjimky doporučuji počítat s investicí do výměny motorového oleje, všech filtrů a rozvodů motoru. Jsou to základní úkony v ceně cca 8-10tis.Kč, které ochrání motor před případnou fatální poruchou. Nevíte totiž nikdy, kdo v průběhu života vozu manipuloval s najetými kilometry či servisními záznamy. Už jsem viděl mnoho zničených motorů, kde si nový majitel řekl, že rozvody vymění až ujede „pár tisíc kilometrů“. S prasklým rozovodovým řemenem pak už většinou stojíte před otázkou, jestli auto ještě vůbec má smysl draze spravovat či nikoliv.
Je mnoho vozů, které vám mohou v této kategorii udělat dobrou službu. Rok výroby se bude převážně pohybovat mezi lety 1997 - 2000. Až na výjimky bych volil spíše benzínové agregáty. Diesly z těchto let už mají najeto hodně a hrozí u nich obecně vyšší riziko poruchy.
Citroën Xantia Break je jedním z vozů, které se lety provozu velmi osvědčily. Jedná se o plnohodnotný rodinný vůz, který se vyznačuje zejména vysokou mírou pohodlí. To je dáno použitím hydropneumatického pérování. Citroënů se díky němu hodně lidí v minulosti bálo. Fakta jsou taková, že na tomto systému se vyměňují pouze pružicí jednotky, tzv. „koule“. Ty plní funkci jak pružin, tak tlumičů a interval jejich výměny je cca 150-200tis.km. Jedna pružicí jednotka stojí kolem 1000,-Kč a na voze jich je 5-7. Pro srovnání, výměna tlumičů u jiných vozů, které málokdy na českých silnicích vydrží více než 150tis.km, stojí průměrně 6-10tis.Kč. Citroën Xantia navíc udržuje neustále stejnou světlou výšku (vzdálenost podvozku od silnice) bez ohledu na to, zda je prázdný nebo naložený až po střechu. Na Xantiích se toho ani po 12 letech provozu moc nerozbíjí. Můžete se nahodile setkat se závadami elektriky interiéru a občas je volný některý kulový čep přední nápravy. Co se týče motorů, nejlepší je podle mého názoru 2,0i 16V. Na tomto motoru se neřeší prakticky žádné závady. Vedle nešlápnete ani s motorem 1,8i 16V. Je dobré zkontrolovat případné viditelné úniky oleje z motoru. Pokud naleznete méně ježděný kus v dobrém stavu, pak bych se nebál ani motoru 1,9TD. S výkonem 66kW to není žádný závodník, ale zato držák.O třídu níž a o něco modernější alternativou ke Xantii je Citroën Xsara. Jedná se o poměrně jednoduché auto s klasickým pérováním. O motorech platí to samé jako o těch popsaných u Xantie. Doporučil bych verzi 1,8i.
Peugeot 306 je vlastně bratr Citroënu Xsara. Na rozdíl od svého následovníka, Peugeotu 307 trpícího spoustou neduhů, se 306ka velmi osvědčila. Stejně jako u Xsary se jedná o jednoduchý automobil s motory koncernu PSA. Oproti Xsaře se tento vůz nejvíce nabízí s motorem 1,6i, což je o něco slabší motor než 1,8i a přitom má srovnatelnou spotřebu. Velmi doborou motorizací pro tento vůz je již zmíněný diesel 1,9TD.
Při nákupu Citroënu Xsara i Peugeotu 306 dejte pozor na stav zadní nápravy, která je občas zralá na repasi ložisek. Taková repase vyjde i s prací na cca 6tis.Kč.
Ford Mondeo kombi je ze zmiňovaných automobilů jednoznačně největší. Již od svého uvedení na trh zaujal svou velikostí jedno z předních míst mezi kombíky střední třídy. Jedná se zároveň o pohodlné a přijatelně spolehlivé auto. Jako optimální motorizaci bych označil, stejně jako u Citroënu Xantia, benzínový dvoulitr. Velmi dobrou volbou je i motor 1,8i 16V. Na delších trasách se s ním dá jet při dodržování rychlostních limitů do 8l/100km. Z těchto let rozhodně nekupujte Mondeo v dieselu. Motor 1,8TD se Fordu nepovedl. U benzinových motorů odcházejí občas hydraulická zdvihátka ventilů. Je to možné rozpoznat poslechem. Jedno vyjde z druhovýroby na cca 800,-Kč. Obvykle stačí vyměnit jen ta problémová. Některá Mondea reznou kolem lemů zadních blatníků. Je také důležité zkontrolovat stav obou náprav a brzdového potrubí.
Na závěr zdůrazním, že nejdůležitější kritéria jsou: 1) Váš dobrý pocit z vozu po stránce designu a jak Vám osobně padne do ruky, zejména při jízdě. 2) Aktuální technický stav konkrétního vozu, pokud možno prověřený odborníkem.

Ing. Aleš Zich

autor je odborným konzultantem v oblasti nákupu vozidel

Auto AZ Consulting

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pitrisek, 01.12.2009 23:01
Jak už tady je psáno mondeo je výborné auto a velmi velmi spolehlivé ale rozhodně se nedá říct že by nerezavělo, rezaví a to tak že fest, zadní lemy jsou folklor už od scorpia ty jsem měl čtyři a mondea staré mám dvě tak vím o čem mluvím taky reziví prahy a spodky dveří pro srovnáni manželka má devadest sedmu z italie která vypadá jako novka a já mám devadesat osmu koupenou v cz a musel jsem měnit brzdové trubyk protože od skvělé české soli zhnily taky a mám rezave vše co jsem popsal výš, ale auto je taková mrdka na ježdění po městě takže to nijak neřeším stejně mi to vždycky na parkovišti otlučou, jsou to estetické vady které nemají na jizdu vliv.
David V, 02.12.2009 07:59
Jestli myslíš nějaké špičkově placené lékaře, tak to prosím, ale těch je poskrovnu nebo třeba vysokoškolské učitele, kteří shání neustále nějaké granty, to taky lze, ale zbytek darmo mluvit. Mimochodem mám kamaráda vynikajícího lékaře u novorozenců, ale aby ucházejícně zabezpečil rodinu, tak bere pořád služby a v práci je prakticky furt. Na to já řeknu jediné, je to hnus velebnosti.
rohYpnol, 02.12.2009 13:45
Naprostý souhlas. Pokud oddělím soukromé lékaře, pak zbytek má plat víc než mizerný. Na únosné hodnoty se dostávají pouze přesčasy a službami, kdy prakticky neví, co je doma. No aspoň nepotřebují auto, protože jsou vlastně pořád v práci, tudíž odpadá potřeba dojíždět domů. Ach jo ;(
rohYpnol, 02.12.2009 13:50
Jenže ono to často není já chci.... Ono to většinou je já POTŘEBUJI... A nejí jen "buď" a "nebo". Ono je i něco mezi tím. Třeba ne tak staré a le přitom alespoň +- bezpečné auto. Např. Mégane I měl ve své době solidní bezpečnost. Nebo Punto II. To jsou vozy, které jdou již koupit za "lidové" ceny, kdy si je může dovolit širší masa, a s bezpečností to také není naštíru. Pravda spolehlivost a Mégane zrovna moc nekoresponduje... Ale doporučovat zrovna Xantii, která byla i ve své době tragédie... No aspoň že to tu někdo zmínil.
KuBoun, 10.01.2010 23:37
Mam take starou Lagunu 2.0 8v, ale karoserii liftback. Spotreba podle stylu jizdy, nahusteni gum, mesto/okreska/dalnice byla typicky mezi 8,0 - 10,0 litru. Jezdim spise svizne. Pod 10 litry jezdim i v Praze, jakkoli vyrobce udava myslim 11 litru.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.