Audi A2 vs. Mercedes-Benz A

Dotaz:

Dobrý den,
velice si vážím Vašich odborných rad ohledně ojetých automobilů. Proto se na Vás obracím s prosbou o srovnání automobilů Audi A2 vs. Mercedes-Benz A (novější model vyráběný od roku 2004 až do současnosti). Tuto dvojici jsem si vybral hlavně kvůli poměru "kompaktní rozměry auta/vnitřní prostor". Dále se mi také líbí interiéry těchto aut a celková kvalita provedení. Vybíral bych asi ze základních benzínových motorizací u Audi 1.4, u Mercedesu model  A150, ale dieselu se vyloženě nebráním. Cena auta by neměla překročit 200 000 Kč. Táhne mě to spíše k Mercedesu, protože je to novější model a prodalo se jich mnohem víc než Audi A2, takže předpokládám i nižší výdaje za případné náhradní díly či opravy, ovšem na druhou stranu cena Mercedesu A bude pravděpodobně vyšší než Audi A2.

Předem mnohokrát děkuji za odpověď.

19.11.2010, poradna

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+8

Odpověď

Audi A2 představené v roce 1999 přineslo do třídy malých vozů nevídaný prvek-základem karoserie je prostorový hliníkový rám ASF (Aluminium Space Frame). Celková hmotnost karoserie je tak o cca 40 procent nižší než srovnatelná ocelová. To přináší výhody v podobě lepší agility a srovnatelných dynamických parametrů za použití slabších motorů a tedy nižší spotřebu. Nevýhodou tohoto řešení je ovšem větší náročnost, a to jak technická tak i finanční, na případné opravy. Potom i drobné ťuknutí do blatníku bude znamenat výměnu celého dílu. A právě mimo jiné z důvodu malé prodejnosti tohoto modelu nelze většinu dílů sehnat v druhovýrobě a je nutno používat originální karosářské díly. I samotná oprava hliníkových dílů vyžaduje svá specifika a problému dobře znalý servis.
Ze vznětových jednotek se pod kapotu A2 dostaly pouze tříválce. 1,2 TDI (45 kW) s deklarovanou spotřebou 3 l/100km a 1,4 TDI s 55 kW a od roku 2004 i se zvýšeným výkonem na 66 kW. Zážehové motory byly v nabídce pouze dva. Základní 1,4 16V (55 kW) a přímovstřikový 1,6 FSI zde s 81 kW.
Základní benzínová 1,4, známá mimo jiné i z Fabie, je z hlediska svých jízdních vlastností i spotřeby paliva dobrou volbou. Pozor si dejte na občas se vyskytující zvýšenou spotřebu oleje. U A2 by Vás ještě mohla potrápit tekoucí vodní pumpa, selhávající elektrická okna, uložení předního stabilizátoru a rosící se světlomety z důvodu průniku vody. Pro A2 neplatí klasické sdílení podvozkových komponent s koncernovými sourozenci a tak zde naleznete specifická hliníková příčná ramena přední nápravy, která byla v roce 2002 modifikována a nahrazena ocelovými. Další zvláštností tohoto modelu je nemožnost klasicky otvírat přední kapotu. Základní doplnění provozních kapalin lze provést po odklopení přední masky. Pro další operace na motoru je nutné celou kapotu sejmout. Ta je naštěstí díky své hliníkové konstrukci překvapivě lehká.
Prodejní čísla pro tento model nebyla nijak lichotivá. Celkem se prodalo cca 175 000 těchto vozů. U nás to bylo jen něco málo přes sto kusů. Naproti tomu Mercedes-Benz třídy A první generace si pořídilo více jak milion zákazníků. Ze srovnání cen A2 a druhé generace třídy A od Mercedesu zjistíme, že tam kde A2 končí, tam M-B třídy A začíná. A to jak cenou, tak i rokem výroby. Nabídka ojetých Mercedesů je samozřejmě mnohem širší, ale do Vašeho cenového limitu 200 tis. Kč mnoho dobrých exemplářů druhé generace rovněž nebude. Zde bych se ovšem nebál, pokud Vám to samozřejmě finanční možnosti dovolí, podívat se na nabízené vozy i s cenou lehce přes zmíněných 200tis. Kč.

Příchod M-B třídy A první generace v roce 1997 nebylo možné v mediích přehlédnout. Naproti tomu druhá generace ji vystřídala v roce 2004 naprosto plynule v relativní tichosti a navázala na to dobré, co nabízela při zachování podobného vnějšího designu stejně jako „sendvičové“ podlahy a přidala větší prostornost, ještě vyšší kvalitu zpracování a vylepšené motory. Zatímco první generaci bylo možné pořídit ve dvou různých délkách s různým rozvorem, druhá generace nabízí jednu délku karoserie překonávající starší „long“ a možnost volby tří, nebo pětidvéřové karoserie. Na odvozenou variantu Vaneo navázala v roce 2005 třída B, ikdyž v trochu jiném a rozhodně zajímavějším pojetí.
Všechny benzínové motory mají společný technický základ. Verze 1,7 nabízí zřejmě nejlepší poměr výkon/provozní náklady, ale již základní jednotka 1,5 se svými 70 kW a 140 Nm v rozsahu 3500-4000 otáček dokáže zaručit dostatečné dynamické parametry. Jízda s ní je příkladně klidná, motor je výborně zvukově utlumen a vibračně odizolován. V praxi je motor živý, přičemž spotřebu lze uhlídat kolem sedmi litrů na sto kilometrů. Proto není důvod hledat vznětové agregáty (vlastně jeden dvoulitr ve třech výkonových stupních) jejichž spotřeba se pohybuje mezi šesti a sedmi litry a navíc zvuková izolace zde neodpovídá hvězdě na kapotě. Celkový komfort a dotažené detaily jinak s prestižní značkou korespondují a odlišují znatelně třídu A od běžné konkurence a po svezení v tomto voze pochopíte, že se nepřiplácí jen za nějaký pocit mít Mercedes, ale za skutečnou kvalitu.
V roce 2008 proběhla drobná modernizace modelu, při které byl zaveden Stop and Go systém, navigace dostala hard disk a bylo možné objednat automatický parkovací systém, který sám navede vůz na volné místo.
Servisní úkony usnadňují rozvody poháněné řetězem a velkou výhodou je bezplatný garanční servis po dobu šesti let. Z pravidelně se vyskytujících závad se objevuje u vznětových jednotek volný řemen pomocných agregátů a je potřeba vyměnit napínací kladku.
Audi A2 je v podstatě současníkem a konkurentem první generace třídy A od Mercedesu, která se příchodem druhé generace ve všech směrech zlepšila, ale A2 již svého nástupce nenašla. I z hlediska vnitřní prostornosti je na tom Mercedes lépe. Zejména na zadních sedadlech rychle poznáte téměř deseticentimetrový rozdíl v šířce těchto vozů a pro zavazadla nabízí Mercedes 435 l / 1370 l, zatímco Audi 390 l / 1085 l.
V součtu všech zmíněných faktů bych i za cenu vyšší počáteční investice volil modernější Mercedes-Benz třídy A druhé generace se zážehovým motorem. Pokud by to nakonec mělo být Audi A2, doporučuji neopomenout sjednat si dobrou havarijní pojistku z důvodu rizika nákladných oprav na karoserii.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
ved prave to, 18.11.2010 17:29
ved prave to je na tom aute zaujimave, ze by malo byt jednoucelove, no a prave rovnako dobre sa v nom povozi clovek po Prahe ako aj z Prahy do Lyonu, nema problem po Nemecku drzat vysoke rychlosti a clovek to soferuje skoro ako a4, pasazieri sa vezu komfortne a potichu vdaka vynikajucej aerodynamike a krok vedla to bol prave kvoli predajnym cislam, skratka to auto predbehlo dobu ale je to neskotocne uzasny kus voza a medzi autami unikat. Rovnako aj Mercedes je vyborny, len nevie tak pruzne a samozrejmo prisposobit svoj charakter podmienkam.
Este, 18.11.2010 17:34
a zmysel ako tu niekto spomenul??? No minimalne usetris cenu dalsieho auta. Cize mestske a primestske vozidlo plus hltac dialnicnych kilometrov = A2
Nojbik, 18.11.2010 19:48
Co ma společného lyžování s Řízením auta. Narazil jsem jen na to že v případě potřeby se dá jet i docela svižně což poznáte třeba při předjíždění. V Praze jsou úseky se stovkou (pořád je to město) a tam se auto už projeví v pozitivním světle. Připadáte si v něm pořád bezpečně. Ale pokud se někomu víc líbí áčko tak proč ne, není to asi špatné auto.
Filipos, 18.11.2010 20:08
Než někdo bude psát, že je Mercedes A uskákaná koza, ať se s tím autem nejdřív sveze. S A2 jsem se vezl s 1,4 TDI. Špatný auto to není, ale pohodlím a stabilitou na MB nemá. Hliník je na jednu stranu výhoda (nerezne, lehčí), ale pokud auto nabouráte, nikdo to neopraví. U Áčka nejsou benzinový motory žádnej hi-tech. Jsou to klasický osmiventily s dobrým zátahem odspodu, ale žádnou výkonovou špičkou. Na druhou stranu rozvody řetězem a celkově jednoduchej motor. Diesel jedině 180 nebo 200 cdi, 160 CDI je lemra. Co se týče bezpečnosti, MB má podstatně navrch.
Hasič, 18.11.2010 20:45
proč se porád otíráte o škodu 1,2 htp?? Je v této zemi řada rodin a normálních lidí, co by jim i ta udělala radost. Sám s ní jezdím po městě, mám jí jako děvku pro všechno před domem. Všude se nedá jezdit BMW GT a machrovat. Držte se tématu nebo otázky, machři! A ted do mě!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.