Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Rallyshow Vacov přilákala české motorsportové hvězdy. Nechyběla ani Kachna

Naše téma
Vladimír Klíma | 04.04.2024
dalších 8 fotek
Rallyshow Vacov 2024 opět přiláklo mnoho fanoušků závodních aut. | foto: Rallyshow Vacov
Legenda vedle legendy, vystavené závodní stroje z Rally Dakar i mistrovství světa v rally WRC a spousta neopakovatelných postřehů, historek a zážitků známých českých závodníků. Takova byla Rallyshow Vacov 2024. Velkým tahákem byl Citroënem 2CV alias „kachnou", kterou do Vencova přivezla Barbora Holická, velký zájem byl také vyprávění dakarského navigátora a místního rodáka Josefa Kaliny. Fanoušky bavily i pestré příběhy  Jaroslava Valtra a Vojtěcha Štajfa. Nechyběl ani Karel Trněný.  
Do kulturního sálu šumavského Vacova dorazily špičky českého motorsportu. Letošním tématem bylo porovnání nejslavnějšího a nejtěžšího závodu na planetě Rally Dakar se závody mistrovství světa v rally WRC. Právě první takový závod na českém území Central European Rally má k Vacovu opravdu blízko. Jeho trať totiž vedla také přímo Vacovem.

Příchozí se velmi zajímali o vystavený Citroënem 2CV přezdívaný Kachna, se kterým Barbora Holická letos poprvé dokončila Rally Dakar. "Lidé si dělají srandu, že má motor jako z klimatizace, ale to jsem už slyšela hodněkrát. Ve vacovské sestavě se sešla legenda vedle legendy a já jako dakarský začátečník se mám mezi nimi pořád co učit. Pro mě je to další skvělý zážitek," uvedla Barbora Holická s tím, že jí zájem o Kachnu udělal velkou radost.

Největší aplaus od zaplněného kulturního sálu sklidil při příchodu legendární dakarský navigátor a místní rodák Josef Kalina. Ten navíc prozradul, že by ke svým 29 účastem na slavné rally rád přidal ještě jednu. "Chtěl bych to zakulatit, ale nejlépe v ostrém závodním kamionu, ne v kategorii Classic jako naposled. Dokážu si představit jet třeba na palubě kamionu rychlé asistence. Na to, jestli se to podaří, si ale musím ještě počkat,“ dodal Kalina.

Fanoušky bavily i pestré příběhy Jaroslava Valtra nejen o nejtvrdší maratonské etapě letošního Dakaru zvané „Chrono 48“. Přidal také zákulisní historky, které z žádného oficiálního zdroje není možné slyšet. Vojtěch Štajf mluvil nejen o rally a o jeho funkci na Central European Rally, ale také o předvánoční African Safari Classic Rally. Dlouholetý soutěžák má na svém kontě i start na Rally Dakar. "V roce 2009 jsem jel Dakar jako navigátor Aleše Lopraise. Zajímavostí letošní Rallyshow Vacov bylo, že jsme se tu vlastně setkali tři navigátoři, kteří s Alešem Lopraisem jeli. Josef Kalina, Michal Ernst a já," podotkl Vojtěch Štajf.

Právě Michal Ernst zažil s Alešem Lopraisem těžkou havárii na přejezdu při Rally Dakar 2012. Jeden z nejlepších českých navigátorů ve Vacově třeba do detailu rozebíral rallyový rozpis a dakarský roadbook a ukazoval rozdíly. Srdcařem dne byl jednoznačně Michal Ernst, který dorazil netradičně ve slunečních brýlích. "Měl jsem totiž po Dakaru naplánovanou operaci v oblasti očí a chtěl jsem jí stihnout tak, abych byl fit ještě než začne sezona. A zrovna těsně před Rallyshow se naskytl termín, tak jsem do toho šel. Ve Vacově se mi ale moc líbí, takže jsem tu chtěl být i tak," vysvětloval Karel Trněný.

Celé odpoledne bylo provázené multimediální projekcí z Rally Dakar a Central European Rally. Příchozí mohli videt i dosud nepublikované onboardy a fotografie z obou podniků pořízené fotografy, kteří byli přítomni i na Rallyshow Vacov. Zájem potvrzovalo i množství dotazů od fanoušků. Nechyběla ani oblíbená autogramiáda a fotostěna.

"Vacov zase ukázal, že to tady žije motorsportem. I když to sem mám hodně daleko, rád přijedu. Lidi nám tu fandí. Baví mě se s nimi setkat, bavit a ukázat, že jsme úplně běžní chlapi," říkal s úsměvem Jaroslav Valtr. Hosté s sebou navíc přivezli i různé trofeje, Josef Kalina například ukázal vítězného dakarského Beduína, což se moc často nestává. V průběhu navíc dorazil ještě navigátor Jaroslava Valtra - René Kilián. Ten se zapojil do debaty svými zkušenosti jak z Dakaru i z rally.

„Mám radost, že se z Vacova stává další motoristická bašta v Čechách. Podle ohlasů se nám třetí ročník Rallyshow Vacov vydařil. Chtěli jsme, aby si to zase všichni užili, a to si myslím, že se povedlo. Rozdali jsme i spoustu hodnotných dárků a udělali úsměvy na tvářích všech, kteří přijeli, a to bylo cílem. Za to patří velké díky i partnerům Rallyshow Vacov, bez kterých bychom nemohli akci udělat takovou, jaká je. Těším se nejpozději za rok při čtvrtém ročníku na viděnou,“ uzavřel třetí ročník pořadatel Rallyshow Vacov Lukáš Chum.

Veškeré informace o Rallyshow Vacov najdete na webové stránce.

Zdroj: Lukáš Chum, Rallyshow Vacov
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů