Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Vítejte v budoucnosti. Slovenské létající auto AirCar budou vyrábět v Číně

Naše téma
Tomáš Rosa | 03.04.2024
další 3 fotky
Slovenské létající auto AirCar. | foto: se svolením KleinVision
Má v sobě motor BMW a pohání ho běžné palivo. Tím ovšem podobnost AirCar s běžným vozidlem končí. Tří až čtyřmístné auto vypadá jako letadlo a má i podobné vzletové a přistávací vlastnosti. V roce 2021 letělo 35 minut mezi dvěma slovenskými letišti. Nyní odlétá AirCar ze Slovenska do Číny.
Společnost KleinVision prodala licenci umožňující výrobu a distribuci svých létajících aut čínské firmě Hebei Jianxin Flying Car Technology. Stalo se tak po úspěšném získání certifikátu o letové způsobilosti a demonstraci schopností AirCar.

Spoluzakladatel KleinVision Anton Zajac neupřesnil částku, za kterou práva prodali. „Jedná se o strategický krok v rozvoji inovativních řešení mobility,“ prohlásil Zajac.

Slovenské létající auto AirCar provedlo úspěšný let:

Vývojáři automobilové novinky získali od slovenského dopravního úřadu osvědčení o letové způsobilosti v roce 2022. „Firma vybudovala vlastní letiště a leteckou školu po předchozí akvizici od jiného slovenského výrobce letadel,“ řekl Zajac.

Vozidlo mohli vidět nejen automobiloví fanoušci na více internetových i televizních záběrech, například v motoristickém pořadu The Grand Tour, ve kterém vystupují bývalé hvězdy pořadu Top Gear.  Loni ho využil ve videu jeden z nejslavnějších youtuberů Mr Beast.

Ačkoliv může tento krok znamenat revoluci v oblasti osobní dopravy, ve vývoji létajících vozidel figuruje více společností z Číny i USA, které úspěšně provedly letové zkoušky. Například podle BBC v únoru uskutečnila firma Autoflight zkušební let dronu přepravujícího cestující mezi městy Šen-čen a Ču-chaj. Cestu, která autem trvá tři hodiny, absolvoval novým způsobem za dvacet minut. Skutečná posádka však při testu chyběla.

Let čínského létajícího taxi mezi městy:

O revoluci v dopravě se pokouší i čínská společnost EHang. Ta loni získala od čínských úřadů bezpečnostní certifikát pro své elektrické létající taxi. Americká firma Alef Aeronautics stojící za projektem elektrického létajícího osobního auta Model A, získala od amerického Federálního úřadu pro letectví letovou certifikaci. Stroj je oproti konkurenci unikátní v tom, že nepotřebuje křídla ani vrtule. Umožňuje vertikální start i přistání.

Dojezd po zemi má být více než tři sta kilometrů, ve vzduchu pak na jedno nabití překoná vzdálenost přibližně 180 kilometrů. Podle CNBC si vozidlo v hodnotě 300 tisíc dolarů (zhruba sedm milionů korun) předobjednalo již 2850 zákazníků.

I Američané mají své létající auto:

Podle stanice BBC s odkazem na britskou vládu je možné, že létající taxíky budou běžnou součástí dopravy i ve Velké Británii, a to do roku 2028. Přesto vizi létajících aut nad městy zatím komplikují zákony. Státy po celém světě ještě nemají platné legislativy, které by umožňovaly provoz létajících vozidel.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů