Autorizovaný nebo nezávislý autoservis - jaká je vaše volba?

Špatná ekonomická situace nutí motoristy šetřit při údržbě svých vozidel. Tím spíše se to týká také fleetových manažerů, kteří se starají o početné firemní autoparky. S tímto problémem jim mohou pomoci levnější nezávislé servisy.
30.07.2013, naše téma

hodnocení článku: 3.8 z 5 (76%)
hodnoceno: 5x
vaše hodnocení: -

Na našem trhu působí mnoho autorizovaných, a ještě více nezávislých servisů. U těch autorizovaných by měl mít zákazník jakousi garanci toho, že se o jeho vozidlo starají odborníci vyškolení na konkrétní značku a se specializovaným vybavením, což by mu mělo zaručovat provedení kvalitního servisu a údržby. V případě nezávislého servisu už je situace složitější. Může se totiž jednat o malou garážovou dílnu, ale také o rozsáhlou síť autoservisů se servisním konceptem. Proto je důležité si pečlivě vybrat, komu svůj vůz svěříte.

Josef Lhoták, prezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozidel České republiky (SAČR), se k dané problematice vyjádřil takto: „V České republice máme zhruba 1 200 autorizovaných autoservisů a 6 500 neautorizovaných autoservisů. Řada z posledně jmenovaných je ovšem zapojená smluvně do nějakého z tzv. servisních konceptů, které zastřešují zejména velcí distributoři náhradních dílů.“ Pokud tedy lze pozorovat v posledních letech v servisování vozidel nějaký trend, jedná se o příklon k levnějším neznačkovým servisům. „Pokud jde o údržbu a opravy vozidel a nějaký charakteristický znak v této oblasti z poslední doby, pak je to okolnost, že se jednotilvci i firmy snaží šetřit,“ dodává Lhoták.
Pro autoservisy obecně byl přelomový červen roku 2010, kdy vešlo v platnost nařízení Evropské unie o tzv. blokové výjimce. Ta dává zákazníkům právo se svobodně rozhodnout, do jakého servisu bude se svým automobilem jezdit a jakým způsobem ho bude udržovat. To platí jak v době zákonné dvouleté záruky, tak i v rámci prodloužené záruční doby. Pokud jde o běžný servis, zákazníkovi nic nebrání využívat služeb nezávislého servisu. Na autorizovaný se musí obrátit pouze v případě, pokud na svém voze najde nějaké vady, jež vznikly v průběhu výroby, jelikož za ně nese odpovědnost právě výrobce automobilu.
Již tu byla zmíněna otázka záruky. Jaké podmínky z hlediska uchování záruky musí splnit majitel vozu, pokud se rozhodne s automobilem navštěvovat neautorizovaný servis? Musí dodržovat intervaly servisních prohlídek, řádně vést servisní knihu a při opravách automobilu používat díly kvalitativně rovnocenné s originály.
Díky blokové výjimce a silné konkurenci na trhu se autorizované servisy s těmi nezávislými přetahují o každého zákazníka. Úroveň zejména těch neautorizovaných se v posledních letech výrazně zvýšila a mnohé z nich jsou schopné nabídnout odpovídající služby, vyškolené zaměstnance a technické vybavení, díky kterým jsou schopni automobil opravit stejně kvalitně jako opravny autorizované. Ve prospěch neznačkových opravců hovoří také o poznání nižší cena servisních zásahů. Pro srovnání - hodina práce v autorizovaném servisu zákazníky přijde v průměru na 550 až 800 Kč vč. DPH. Naproti tomu si nezávislé servisy účtují za stejnou dobu zhruba 300 až 500 korun, a navíc u nich máte možnost vybrat si ze širokého sortimentu náhradních dílů z druhovýroby.
Z následujících řádků tedy vyplývá, že především pro správce velký firemních autoparků může využívání služeb nezávislých servisů představovat citelné úspory nákladů na provoz firemních vozů. Na druhou stranu - pokud zákazník vlastní starší automobil (nejčastěji od 6 až 8 let stáří), může se jeho servis a údržba překvapivě vyplatit v autorizovaném servisu. Ty pro starší vozidla nezřídka nabízejí různé akce a slevy jak na náhradní díly, tak na práci. Může se tak stát, že vás oprava ve značkovém servisu přijde v konečném důsledku i levněji. Tuto možnost by měly zvážit především společnosti, které si své automobily ponechávají v autoparku po delší dobu.
Nelze tedy jednoznačně doporučit, zda-li je výhodnější jezdit do autorizovaného servisu nebo péči o svůj vůz svěřit některému z neautorizovaných. Může se však vyplatit být věrný jednomu servisu, kde následně budou znát vaše potřeby i servisní historii vašich vozidel, což může přispět ke zkvalitnění nabízených služeb.

Rozhovor: Veronika Moravčíková, oddělení marketingu společnosti Auto Kelly Autoservis

"Pokud se u vás rozhodne majitel servisovat svůj vůz, jaké hlavní benefity oproti autorizovanému servisu může čekat?“
Naše společnost zákazníkům nabízí snadnou dostupnost servisu - máme více než 180 servisů po celé České republice. Disponujeme nabídkou více dodavatelů náhradních dílů v různých cenových kategoriích, a to včetně originálních či kvalitativně naprosto srovnatelných značkových dílů za nízké ceny. Zákazníci mohou vybírat díly podle jízdních preferencí s ohledem na stáří vozu. Nabízíme i zvýhodněné ceny práce a rychlou opravu vozidel díky dodávce dílů do servisu několikrát denně. Jsme schopni provádět servis celého vozového parku na jednom místě díky odborníkům se zkušenostmi s různými značkami vozidel a díky kompletní nabídce servisních služeb. Disponujeme moderním technickým vybavením našich servisů – používáme speciální nářadí, diagnostiku, nejnovější přístroje… Kromě klasických oprav na vozidle a výměny dílů opotřebených provozem provádíme také servisní prohlídky a servis vozidel v záruce. Pro firemní zákazníky poskytujeme servisní služby podle požadavků bez jakéhokoli kompromisu v kvalitě dílů či úrovni služeb.
Pro firemní zákazníky nabízíme zapůjčení náhradního auta, službu pick-up = vyzvednutí auta pro servis, zvýhodněnou cenu práce a materiálu, výběr z náhradních dílů v různých cenových kategoriích. Vycházíme vstříc všem požadavkům a po domluvě můžeme nabídnout další individuální služby.
"Pozorujete v posledních letech v servisování vozidel u neznačkových servisů nějaký trend?"
Firmy postupně objevují výhody nezávislých servisů a výraznou úsporu nákladů, proto jsme zaznamenali nárůst firemních zákazníků.

Rozhovor 2: Martin Kulhánek, manager servisních služeb ve společnosti AUTO JAROV, s.r.o.

"Jaké hlavní benefity a přednosti podle vás nabízí autorizovaná servisní síť v porovnání s neznačkovými opravnami?"
Autorizované servisy všeobecně nabízí všem zákazníkům kvalitní servis vozidel vycházející ze systému pracovních postupů zpracovaných přímo výrobci vozů, rychlejší diagnostiku závad díky neustálé podpoře od výrobců nebo jejich importérů. Tyto postupy ve spojení s používáním originálních náhradních dílů zvyšují nejen spolehlivost a bezpečnost vozů, ale na konci leasingu také „zajímavost“ a cenu samotných vozů.
"Je nějaká servisní oblast, kde se v porovnání s neznačkovým servisem cítíte slabší?"
Při standardním servisu nebo opravách se nikde necítíme slabší (ani v cenách).

Oba servisy jsme požádali, aby nám spočítaly náklady na opravu po havárii poškozené přední části u Škody Octavia z roku 2008 s motorizací 1.9 TDI. Kalkulace zahrnuje výměnu obou předních světlometů, předního nárazníku, levého blatníku, chladiče a cenu práce (demontáž, montáž, lakování dílů). Pokud byste tuto modelovou Octavii postavili do servisu Auto Kelly, za opravu zaplatíte celkem 14.781 Kč (12.216 Kč bez DPH). Při opravě byly použity neznačkové díly.
Zákazník, který by se stejným vozem přijel do autorizovaného servisu Auto Jarov, by za stejnou opravu (na niž ale byly použity originální díly Škoda) zaplatil 38.062 Kč (31.456 Kč bez DPH).
V tomto konkrétním případě se tedy ukazuje značný rozdíl mezi autorizovaným a nezávislým servisem.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Paul, 02.08.2013 10:19


Spíš bych to viděl takhle: garážista asi auto také prohlédl (kromě oleje), vždyť upozornit na odcházející brzdy je jen jeho plus, ale nerozepisoval to ve faktuře a nenaúčtoval za to litr až dva navíc. Spíš je důležité zkontrolovat podvozek, jestli není popraskaný silentblok, manžeta na poloose, uhnilá spona výfuku... Špatnou funkci stěračů, ostřikovačů a klimy vidím nebo cítím a prasklý výfuk slyším. Ale chápu jak jsi to myslel. Např. můj mechanik mně na takové věci vždy upozorní a ukáže. Třeba i na nízkou kapacitu baterky, nebo špatnou funkci alternátoru.

Co mně štve na autorizovaných servisech je, kromě často předražené práce a systému měnění dílů místo zamyšlení se a opravování, také cena běžných kapalin a spotřebního materiálu. Když vím za kolik prodávají litr oleje nebo chladící kapaliny a jaký mají nákup, jde to označit za zlodějinu.
tomaskrtek, 02.08.2013 10:32


ale ten garážista si za to vzal tak litr, ne? když si to spočítám tak svíčky (Denso) á 65,-, filtr kabina 300,-, vzduch taky max. 300,- (obé Nipparts), olej max. á 200,-/litr, olej. filtr 150,-. Dolití brzdovky tak 50,-. normální servis by si k tomu přihodil max. 1000,- za práci, a to včetně kontroly celého auta. takže celkem tak 2.800,-. což je přesně polovina autorizáku. pokud není auto v nějaké prodloužené záruce tak mi to přijde jako vyhozené peníze za ´´dobrý pocit´´. a další věc- v autorizovaných servisech obvykle nechají na autech dělat šmudly co se zaučují, rozhodně na těch starších, takže ani kvalitou odvedené práce bych si nebyl jistý. není tam navíc ta osobní zodpovědnost jako u garážisty nebo normálního noname servisu. já už do autorizáku jezdím jenom na oleje, abych měl relevantní záznam pro případný prodej, jinak raději do slušného malého servisu kde pracují majitelé a neživí armádu sekretářek, přijímacích techniků, vedoucích a referentů.
Pepe, 02.08.2013 15:50


Na tom něco bude. O čiré folii jsem přemýšlel tak dlouho (bez ohledu na barvu), až to takhle dopadlo . Původně jsme šli objednat černou met, ale stály tam na placu dvě 5008 připravené na reimport do Francie - tak dlouho jsme kolem toho chodili, až jsme si odnesli smlouvu na tu bílou. Byla by super, až na mouchy a lidi howada.
Petr S, 02.08.2013 23:08


No jezdím tam hlavně kvůli tomu že slušného garážistu v okolí neznám. Ty co jsem znal, tak s těma jsem neměl zrovna dobré zkušennosti. Jeden mi při výměně pneu strhl závit u kola pneumatickou pistolí a udělal s autem STK, a ručka přitom vůbec nebrzdila (asi na STK vůbec nebyl). Druhý garážista nevím proč mi u staré 626 sundával víko motoru, aby viděl na kolik je zaprasené a pak šrouby neutáhl momentovým klíčem a víko za pár měsíců prasklo. Záruka žádná, vše bez papírů. Oprava víka šla za mnou.

V Mazda servisu mi omylem dali olej 5W40 místo 5W30 co jsem požadoval a olej na vlastní náklady vyměnili. No a pak štemply v servisce z autorizáku jsou dobrá věc při prodeji. Ale je to holt ročně o pár tisíc víc.

Kámoš s oktávkou jezdil do autorizáku a nebyl moc spokojený. Pak našel docela slušného garážistu co mu vyřešil problém s chcípajícím motorem co autorizák nevyřešil. Asi proto, že s autama problémy zatím nemám, tak jsem nemusel šikovného garážistu hledat. Časem na to možná taky dojde...
Petr4271, 11.02.2014 17:15
dneska mám vbornou zkušenost s neznačkovým servisem na Praze 5.. Pan je opravdu pěkný ptáček. Má neuvěřitelně naceněné ceny. Za výměnu oleje do motoru, difer. a rozvodovky s vlastním materiálem, přičemž se jedná o práci max na hodinu a půl si řekli 1500kč, po dotazu telefonem jestli si nedělájí legraci mi bylo sděleno že ze zákazníků si legraci nedělají. Do servisu jej vezla manželka, takže mezi tím co mi řekla předpokladanou cenu a mým rozhodnutím že auto pojede jinam, měli najednou za deset minut starý olej venku a prej že co s ním maj dělat, jestli ho nalít ze špinavé nádoby zpět do motoru. Myslel jsem že chlapa přes ten telefon sežeru. Teď abych se třepal co mi do motoru nalili. GRRR

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.