Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Před zimou věnujte pozornost chladicí kapalině

Aktuality
Karel Směšný | 27.10.2014
Zkontrolujte nejen to, zdali jí je v chladicím okruhu dostatek, ale také to, jakému odolá mrazu.

Chladicí soustava vozu je celoročně naplněna nemrznoucí směsí. Ta se nijak nevyčerpává, tudíž bychom ji teoreticky nemuseli měnit. Pokud nám ale kapalina uniká a my doléváme pouze obyčejnou vodu, je nejvyšší čas změřit, do jakého mrazu je náplň chladiče skutečně mrazu odolná.

Tento úkol můžeme provést buď svépomocí (hustoměr chladicí kapaliny koupíte prakticky na každé čerpací stanici), nebo navštívíme autoservis.
V případě, že zjistíme nedostatečnou odolnost vůči mrazu, doléváme kapalinu předepsanou výrobcem. Pokud ji ve voze máme déle než 4 roky, není od věci zapřemýšlet o její výměně. Mimo chladicí a nemrznoucí funkce má totiž i další, neméně důležitou roli – ochrana součástí chladicího systému proti korozi.

Inhibitory (blokátory) koroze se totiž po čase vyčerpají. Výrobci nemrznoucí směs sice většinou označují jako doživotní, odborníci ale doporučují její výměnu po cca 4 letech.

Rada odborníků: koncentrovanou směs neřeďte destilovanou vodou, ale obyčejnou vodou z kohoutku. Destilovaná voda totiž zbytečně vyčerpává látky chránící systém proti korozi.

Hodnocení článku
2.8 z 5 (56%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů