zpět

diskuze k tématu: Škoda Octavia 1.4 +CNG

kategorie zařazení tématu: poradna, jaké auto koupit, jaké palivo vybrat, jaký typ motoru vybrat, servisní náklady, vše o spotřebě, technické dotazy, dovoz vozidel, automobilky, česká vozidla, německá vozidla, zábava, motosport, typ vozidla, osobní a terénní, hybridy, cng, lpg, volná diskuze
Bacza
počet příspěvků10
datum registrace01.06.2016
Středa 25.01.2017 06:47, Škoda Octavia 1.4 +CNG
Zdravím,

chci se zeptat na názory na palivo CNG, jeho ekonomiku, výhody, nevýhody a veškerou problematiku s následným servisováním? Zda se vyplatí při ročním nájezdu do 15-20t k za rok po okreskách, I.třídy plus max 5x do roka delší trasa po dálnici z Čech na Moravu, či Slovensko. Řidič není žádný pirát, předpisy jsou mu vším a nemá chutě na žádnou divočinu. Názory by se vztahovaly na Škoda OII+ OIII + Passat apod... Díky
reagovat
centris610
počet příspěvků9
datum registrace28.01.2015
Čtvrtek 26.01.2017 10:19, cng
na tento nájezd se to nevyplatí ... když už alternativní pohon tak kvalitní zástavba LPG ... CNG se vyplatí tuším až od nějakého nájezdu 200tis km ... ale do té doby odchází ventily na nádrži a i samotná nádrž CNG, nehledě na to že těch čerpaček je stále hodně málo ...

LPG zástavba nejlépe značka TArtarini nebo BRC vyjde do 30tis Kč na tyto vozy ... servis spočívá v tom , že 1x za rok necháte udělat revizi ale nemusíte stojí to asi 200,- ... po 15tis km se doporučuje udělat LPG servis, většinou se mění 2x filtr a mění se svíčky, systém se zkontroluje a nastaví hodnoty, stojí to cca 1000,- ... když jdete na technickou není potřeba revize LPG ... jen technická stojí o 100,- více než u běžných paliv ... stále je nutné počítat, že je potřeba na rozjezd benzín, auto nestartuje na lpg, je potřeba aby se zahřál reduktor, v létě se zahřeje třeba po 500m ujetých, v zimě třeba až po 3 km, při krátkých vzdálenostech tj. ježdění do práce do 10km je nutno počítat s tím že se neušetří 50% nákladů na benzín, ale spíš tak 30% tudíž investice se vrátí později resp. podle počtu najetých km ... na delší vzdálenosti tj. po dálnici nebo prostě dovolená je to samozřejmě o víc než 50% úspora, v létě lpg stojí o více než 50% levněji než benzín, stačí se jen rozjet a pak třeba 500km jedete jen na lpg ... nevýhoda lpg ale i cng, že nemůžete parkovat v garáži kde je kanál nebo montážní jáma, v uzavřených prostorách atd. i když ono by se dalo jen by tam musely být senzory úniku plynu atd .... jinak obavy z toho že lpg vybuchne v aute jsou liché, dříve vybouchne spíš benzín než lpg, má lepší ochranu ...
reagovat
Hotelix
počet příspěvků4
datum registrace17.10.2016
Čtvrtek 26.01.2017 10:45, Moje zkušenost
Tak za sebe ti zkusím pomoct. Vlastním VW EcoUp! (tzn Škoda Citigo na CNG s logy VW ). Auto mám krátce, ale moje postřehy:
1)Auto bylo z bazaru, 2014, najeto 70tkm. Dovoz z Německa. Servis pravidelně a zajetý je pěkně (jen ať víme).
2)Když porovnáš Up 1.0 benzín 55KW a EcoUp CNG 50kW tak dojdeš sem: Cesta Praha - Trenčín se na jednu nádrž nedá ujet, to auto má dojezd asi 300km. Já to jel za 4 kila na sto, tzn x25Kč = 1Kč na km. (A to to auto na dálnici fakt nešetřím - dokud to jde tak levý pruh a 150). Benzín pojede za 8 na sto a to je 2,4Kč na km. Pokud pojedeš ECOPRO tak 2Kč na km. Takže polovina. Pokud stojí CNG verze 320 tisíc a benzín 240 tisíc srovnatelně, tak 80 tisíc /2 = 40tkm a pak se vyplatí. Pouze co se paliva týče. Revize po 10ti letech se tě asi netýká.
3) Osobně bych se koukl třeba po Leonu CNG, vychází líp než ta předražená Škodofka, navíc Leony se nekradou tolik jak Okty pokud vím... (zkušenost z Prahy) Má šestku (na dálnici) a jen na benzín pojede za 6 na 100 s klidem. Na plyn to je asi 4,5kg takže místo 1,8Kč na km benzín asi 1,1Kč na km na CNG.
4)Passat se taky dělá na CNG (nevím jestli furt, ale dělal se). Ta cena bude srovnatelná s 2.0TDI a pokud se k tomu bude někdo hezky chovat, tak ujede hodně za málo. Okta CNG pojede mojí trasu za 4-6kg na sto = 1,5Kč v nejhorším scénáři. A má 81kW. 1.6TDI pojede za 6-7 na sto (pokud pojede stejně rychle) = 2Kč na km. Tady už je to trochu na hraně.
5)K tomu vyplatí se. Pokud to je investice na 5 let třeba, tak se určitě vyplatí. Stačí prostě vědět, že mám pod kapotou benzínturbo, ne naftu a chovat se podle toho. Pokud to pošvihá poleze to někam k sedmi třeba, výš ani za zlatýho bludišťáka. A pokud je venku zima jak v Rusku tak se to auto taky zahřeje hned a nebudeš mrznout jak s TDI.
6)A k síti CNG plniček. Pokud by auto na CNG mělo dojezd 300 km, tak prostě se stačí podívat na mapu. Vždycky je po cestě minimálně jedna. Já třeba mám 10 litrů na benzín + 12kg, Okta má 55 litrů + 15kg. Pokud nechceš, s O3 nezajíždíš. Já musím. Plnění prázdných nádrží zabere 3-4 minuty a jedu dál. Fronty neexistujou.

Shrnul bych to. Půjč si to auto někde na víkend a projeď se. Je to akorát o zvyku. Opravdu to ušetří i na malý nájezd a vyplatí se. A o osvobození od silniční daně pro firmy ani nemluvím.
reagovat
gepardo
počet příspěvků129
datum registrace19.10.2014
Pátek 27.01.2017 01:35, cng
centris610 - máš pravdu, že lpg je jištěn víc, než benzín. A nemáš pravdu o podzemních garážích. Pokud jsou s ventilací, cng tam může, neboť při úniku zemního plynu se tento rozšíří všemi směry. Lpg je propan-butan který doslova nateče na nejnižší místo a rozptyluje se mnohem déle. A k dotazu, asi bych volil lpg, existují tzv. toroidní nádrže, místo rezervního pneu a místo pneu, existují opravné sety. Síť stanic lpg je o dost větší, než na cng. Ale je to můj názor.
reagovat
ctverak
počet příspěvků153
datum registrace01.08.2007
Pátek 27.01.2017 08:38, RE: cng
Do většiny podzemních garáží se nesmí s LPG ani s CNG a nesouvisí to s větrání, to mají všechny podzemní garáže. Aby mohly auta s CNG do garáží se musí udělat opatření už při stavbě garáží, jsou to čidla plyny, odvětrání v nevýbušném provedení, informační tabule o výzvě k opuštění garáží při úniku plynu, a pak nouzová svítidla v nevýbušném provedení. To všechno stojí dost peněz a proto se do toho nikomu nechce, jenom nerozumím tomu že je zakázaný vjezd i do otevřených nadzemních částí garáží, tam to nedává smysl, větrání je tam přirozené velkými otvory ve fasádě.

reagovat
Bacza
počet příspěvků10
datum registrace01.06.2016
Pátek 27.01.2017 09:22, Benzín
Ok, díky za rozebrání Když pominu tedy CNG i LPG, jaké jsou názory na onen benzíňák 1.4 TSI? Přiznávám, že jsem četl články, recenze a jsem ze všeho tumpachovej. Zeptám se tedy, jaké jsou výhody a nevýhody tohoto motoru při verzích kombi u ojetin?
reagovat
elbunda
počet příspěvků1
datum registrace06.04.2017
Čtvrtek 06.04.2017 07:54, CNG ?
zdravím asi budu za blbce ale kupuji nyní Octavii III na cng - ne novou ale rok 2015 - listopad s nájezdem 25 000 km za slušné prachy a jen proto že můj " dízlík" skoda 77 kW 2005 je už 12 letý najeto skoro 300 000 a přestal jsem jezdit dálky-jezdím jen město a už málo.
a proč ? protože diesel do města na popojíždky je podle mne nesmysl- byl jsem nyní na emisích a prošel jen tak-tak a na otázku technikovi jak to vidí za 2 roky byla odpověd - že to nevidí moc dobře s emisema.
Takže kupuji CNG kde by toto hrozit nemělo a spotřeba ve městě bude pro mě přijatelná.Pravdou je že novou CNG bych nekupoval- ta cena je příšerná- ale lehce ojetá /vráceno ze škofinu/ a s velkým prodadem ceny za první 2 roky je to OK.
Na LPG jsme měli taky auto a zrovna moc nadšený jsem nebyl.Ztráta výkonu u 2 litrovýho benzínu byla citelná až moc.
Rohodnutí bylo jednoduché - 12 leté auto s předpokládanýma investicema radeji za 110 000 prodám/kupce mám/ a koupím zajeté CNG.Byl jsem si ho projet- ano kroutící moment není jako u mého diesla- cng má jen 200 nm ale byl jsem mile překvapen jak auto jede a i ta akcelerace není zase až tak hrozná a vše vyváží kilometr na cca 1 korunu
Myslím že každý si najde to co mu bude vyhovovat nejvíce
reagovat
David V
počet příspěvků1851
datum registrace16.05.2007
Čtvrtek 06.04.2017 09:06, RE: CNG ?
elbunda napsal:
zdravím asi budu za blbce ale kupuji nyní Octavii III na cng - ne novou ale rok 2015 - listopad s nájezdem 25 000 km za slušné prachy a jen proto že můj " dízlík" skoda 77 kW 2005 je už 12 letý najeto skoro 300 000 a přestal jsem jezdit dálky-jezdím jen město a už málo.a proč ? protože diesel do města na popojíždky je podle mne nesmysl- byl jsem nyní na emisích a prošel jen tak-tak a na otázku technikovi jak to vidí za 2 roky byla odpověd - že to nevidí moc dobře s emisema.Takže kupuji CNG kde by toto hrozit nemělo a spotřeba ve městě bude pro mě přijatelná.Pravdou je že novou CNG bych nekupoval- ta cena je příšerná- ale lehce ojetá /vráceno ze škofinu/ a s velkým prodadem ceny za první 2 roky je to OK. Na LPG jsme měli taky auto a zrovna moc nadšený jsem nebyl.Ztráta výkonu u 2 litrovýho benzínu byla citelná až moc.Rohodnutí bylo jednoduché - 12 leté auto s předpokládanýma investicema radeji za 110 000 prodám/kupce mám/ a koupím zajeté CNG.Byl jsem si ho projet- ano kroutící moment není jako u mého diesla- cng má jen 200 nm ale byl jsem mile překvapen jak auto jede a i ta akcelerace není zase až tak hrozná a vše vyváží kilometr na cca 1 korunuMyslím že každý si najde to co mu bude vyhovovat nejvíce

Ad akcelerace:
Ono záleží jaké výkonové varianty se porovnávají. Porovnávat jen krouťák je zavádějící. Musí k tomu být otáčky, aby se dal odvodit výkon, který je rozhodující.
reagovat
Pepe
počet příspěvků1000
datum registrace09.05.2007
Čtvrtek 06.04.2017 11:00, RE: Moje zkušenost
Hotelix napsal:
Tak za sebe ti zkusím pomoct. Vlastním VW EcoUp! (tzn Škoda Citigo na CNG s logy VW ). Auto mám krátce, ale moje postřehy: 1)Auto bylo z bazaru, 2014, najeto 70tkm. Dovoz z Německa. Servis pravidelně a zajetý je pěkně (jen ať víme).2)Když porovnáš Up 1.0 benzín 55KW a EcoUp CNG 50kW tak dojdeš sem: Cesta Praha - Trenčín se na jednu nádrž nedá ujet, to auto má dojezd asi 300km. Já to jel za 4 kila na sto, tzn x25Kč = 1Kč na km. (A to to auto na dálnici fakt nešetřím - dokud to jde tak levý pruh a 150). Benzín pojede za 8 na sto a to je 2,4Kč na km. Pokud pojedeš ECOPRO tak 2Kč na km. Takže polovina. Pokud stojí CNG verze 320 tisíc a benzín 240 tisíc srovnatelně, tak 80 tisíc /2 = 40tkm a pak se vyplatí. Pouze co se paliva týče. Revize po 10ti letech se tě asi netýká.3) Osobně bych se koukl třeba po Leonu CNG, vychází líp než ta předražená Škodofka, navíc Leony se nekradou tolik jak Okty pokud vím... (zkušenost z Prahy) Má šestku (na dálnici) a jen na benzín pojede za 6 na 100 s klidem. Na plyn to je asi 4,5kg takže místo 1,8Kč na km benzín asi 1,1Kč na km na CNG.4)Passat se taky dělá na CNG (nevím jestli furt, ale dělal se). Ta cena bude srovnatelná s 2.0TDI a pokud se k tomu bude někdo hezky chovat, tak ujede hodně za málo. Okta CNG pojede mojí trasu za 4-6kg na sto = 1,5Kč v nejhorším scénáři. A má 81kW. 1.6TDI pojede za 6-7 na sto (pokud pojede stejně rychle) = 2Kč na km. Tady už je to trochu na hraně.5)K tomu vyplatí se. Pokud to je investice na 5 let třeba, tak se určitě vyplatí. Stačí prostě vědět, že mám pod kapotou benzínturbo, ne naftu a chovat se podle toho. Pokud to pošvihá poleze to někam k sedmi třeba, výš ani za zlatýho bludišťáka. A pokud je venku zima jak v Rusku tak se to auto taky zahřeje hned a nebudeš mrznout jak s TDI. 6)A k síti CNG plniček. Pokud by auto na CNG mělo dojezd 300 km, tak prostě se stačí podívat na mapu. Vždycky je po cestě minimálně jedna. Já třeba mám 10 litrů na benzín + 12kg, Okta má 55 litrů + 15kg. Pokud nechceš, s O3 nezajíždíš. Já musím. Plnění prázdných nádrží zabere 3-4 minuty a jedu dál. Fronty neexistujou.Shrnul bych to. Půjč si to auto někde na víkend a projeď se. Je to akorát o zvyku. Opravdu to ušetří i na malý nájezd a vyplatí se. A o osvobození od silniční daně pro firmy ani nemluvím.

Osvobození od silniční daně brzo nebude, po 2020 bude "sleva" 25%. Takže 1.000,- Kč/rok. Motivace jako prase . Navíc poměrně čilou progresí vzroste spotřební daň na palivo :
2007 – 2011 sazba 0 Kč/t
2012 – 2014 sazba 500 Kč/t
2015 – 2016 sazba 1 000 Kč/t
2017 – 2019 sazba 2 000 Kč/t
od 2020 – sazba 3 355 Kč/t resp. minimální nově stanovená EU.
V porovnání s klasickými palivy je to pořád málo, ale ta výhodnost se bude snižovat důsledkem daňové zátěže. Ale je třeba nalákat na vějičku dostatek ovcí, a pak je šmiknout. Připočtu-li si, co po roce 2020 bude loni a letos koupená auta na CNG provázet za problémy, nedává mi to ze středně/dlouhodobého hlediska smysl.
reagovat
capslock
počet příspěvků227
datum registrace28.07.2007
Čtvrtek 06.04.2017 16:54, RE: CNG ?
David V napsal:
Porovnávat jen krouťák je zavádějící. Musí k tomu být otáčky, aby se dal odvodit výkon, který je rozhodující.

Pokud porovnávám krouťák v jednom stejném rozsahu otáček, porovnávám tím i výkon.

reagovat
David V
počet příspěvků1851
datum registrace16.05.2007
Čtvrtek 06.04.2017 20:56, RE: CNG ?
capslock napsal:
David V napsal:
Porovnávat jen krouťák je zavádějící. Musí k tomu být otáčky, aby se dal odvodit výkon, který je rozhodující.
Pokud porovnávám krouťák v jednom stejném rozsahu otáček, porovnávám tím i výkon.

No právě, ale to není fér, protože je benzín posazený otáčkově jinam.
reagovat

aktualizovat
toto téma sledujete

přestat sledovat toto téma

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.