0
zpět
 

diskuze k tématu: SERIÁL: Co bude,až dojde ropa? (4. díl)

kategorie zařazení tématu:
0007
počet příspěvků29
datum registrace31.07.2012
Čtvrtek 20.03.2014 08:38, kecy
Vždy jsem se domníval, že OIL PEAK znamená něco jako vrchol těžby ropy - tzn. od tohoto bodu se bude těžba (ať již denní, roční. v rámci jednoho státu apod.) už jen snižovat.
Ach jo, nejde o překlep, což se může stát každému, ale o neznalost
reagovat
smazaný uživatel
počet příspěvků
datum registrace
Čtvrtek 20.03.2014 09:40, RE: kecy
0007 napsal:
Vždy jsem se domníval, že OIL PEAK znamená něco jako vrchol těžby ropy - tzn. od tohoto bodu se bude těžba (ať již denní, roční. v rámci jednoho státu apod.) už jen snižovat. Ach jo, nejde o překlep, což se může stát každému, ale o neznalost


Oil Peak – nebo také takzvaná Hubbertova teorie předpokládá vrchol těžby ropy na ropných světových nalezištích. Vrchol těžby není ale jen o tom, kdy se začne těžit méně, protože bude ropy méně pod zemským povrchem. Oil Peak také zohledňuje spotřebu ropy, která se také řídí její cenou. Ropy je pod zemí stále dost, ale v určité chvíli prostě bude neefektivní ji těžit. Tato chvíle se právě nazývá Oil Peak, protože pak prudce dojde k poklesu těžby.
Abyste se zorientovali, doporučujeme první díl tohoto seriálu (http://www.tipcars.com/magazin-serial-kdy-dojde-ropa-1dil-6748.html) a v případě hlubšího zájmu nastudujte zdroje, které jsou uvedeny v Post Scriptu tohoto článku.
reagovat
0007
počet příspěvků29
datum registrace31.07.2012
Čtvrtek 20.03.2014 10:54, RE: kecy
Nechci tady s Vámi polemizovat, je mi to v podstatě šumák, jestli informace jsou zde přesné či nikoliv ale:

V článku jasně píšete, že: cituji: "jednou bude nerentabilní těžit ropu, a tomuto okamžiku se říká ropný zlom (oil peak)".
Dle materiálů, které ze kterých jsem čerpal já - Peak Oil (ropný zlom) - tak se říká bodu (právě tomu vrcholu Hubbertovi křivky), kdy ne že bude nerentabilní ji těžit, ale nebude již možno těžbu dále zvyšovat a ta bude (pozvolna či prudčeji) klesat až se dostane do bodu, kdy to již bude nerentabilní..

Dále jsem se chtěl mrknout na zdroje, které mi doporučujete a žádné jsem nenašel...



Karel - TipCars.com napsal:
0007 napsal:
Vždy jsem se domníval, že OIL PEAK znamená něco jako vrchol těžby ropy - tzn. od tohoto bodu se bude těžba (ať již denní, roční. v rámci jednoho státu apod.) už jen snižovat. Ach jo, nejde o překlep, což se může stát každému, ale o neznalost
Oil Peak – nebo také takzvaná Hubbertova teorie předpokládá vrchol těžby ropy na ropných světových nalezištích. Vrchol těžby není ale jen o tom, kdy se začne těžit méně, protože bude ropy méně pod zemským povrchem. Oil Peak také zohledňuje spotřebu ropy, která se také řídí její cenou. Ropy je pod zemí stále dost, ale v určité chvíli prostě bude neefektivní ji těžit. Tato chvíle se právě nazývá Oil Peak, protože pak prudce dojde k poklesu těžby. Abyste se zorientovali, doporučujeme první díl tohoto seriálu (http://www.tipcars.com/magazin-serial-kdy-dojde-ropa-1dil-6748.html) a v případě hlubšího zájmu nastudujte zdroje, které jsou uvedeny v Post Scriptu tohoto článku.


reagovat
smazaný uživatel
počet příspěvků
datum registrace
Čtvrtek 20.03.2014 12:58, RE: kecy
0007 napsal:
Nechci tady s Vámi polemizovat, je mi to v podstatě šumák, jestli informace jsou zde přesné či nikoliv ale:V článku jasně píšete, že: cituji: "jednou bude nerentabilní těžit ropu, a tomuto okamžiku se říká ropný zlom (oil peak)".Dle materiálů, které ze kterých jsem čerpal já - Peak Oil (ropný zlom) - tak se říká bodu (právě tomu vrcholu Hubbertovi křivky), kdy ne že bude nerentabilní ji těžit, ale nebude již možno těžbu dále zvyšovat a ta bude (pozvolna či prudčeji) klesat až se dostane do bodu, kdy to již bude nerentabilní..Dále jsem se chtěl mrknout na zdroje, které mi doporučujete a žádné jsem nenašel...
Karel - TipCars.com napsal:
0007 napsal:
Vždy jsem se domníval, že OIL PEAK znamená něco jako vrchol těžby ropy - tzn. od tohoto bodu se bude těžba (ať již denní, roční. v rámci jednoho státu apod.) už jen snižovat. Ach jo, nejde o překlep, což se může stát každému, ale o neznalost
Oil Peak – nebo také takzvaná Hubbertova teorie předpokládá vrchol těžby ropy na ropných světových nalezištích. Vrchol těžby není ale jen o tom, kdy se začne těžit méně, protože bude ropy méně pod zemským povrchem. Oil Peak také zohledňuje spotřebu ropy, která se také řídí její cenou. Ropy je pod zemí stále dost, ale v určité chvíli prostě bude neefektivní ji těžit. Tato chvíle se právě nazývá Oil Peak, protože pak prudce dojde k poklesu těžby. Abyste se zorientovali, doporučujeme první díl tohoto seriálu (http://www.tipcars.com/magazin-serial-kdy-dojde-ropa-1dil-6748.html) a v případě hlubšího zájmu nastudujte zdroje, které jsou uvedeny v Post Scriptu tohoto článku.


Celá problematika je tak komplexní (vstupuje do ní i spotřeba jiných energií,
výroba elektřiny ve světě, počet jaderných elektráren), že na to existuje celý vědní obor, existují
výzkumná centra (např. ODAC, ASPO nebo UKERC). Na tuto problematiku existují jakési dva náhledy – optimistické a negativní cesty, které se snaží predikovat vrchol těžby a spotřeby ropy. Která cesta je ta správná zatím nikdo neví. Vzhledem k tomu, že ta nejčernější varianta hovořila o roce 2016, doufejme, že ty optimistické budou mít pravdu.
reagovat
Zvirak
počet příspěvků459
datum registrace09.09.2012
Čtvrtek 20.03.2014 13:33, Plyn
Dneska je spíš aktuální otázka, co bude až dojde plyn.
Vypadá to, že nastrčené americké loutky v ukrajinské vládě budou rusko tak dlouho provokovat až rusáci zavřou kohoutky a evropa bude těžce v koncích. btw. ukrajina už stejně dluží za plyn a plynovod rusko-čína se už staví.
To bude teprv zábava...
reagovat




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všechna práva vyhrazena.