0
zpět
 

diskuze k tématu: cena vs zivotnost - co koupit?

kategorie zařazení tématu: poradna, jaké auto koupit, typ vozidla, osobní
jerryfcz
počet příspěvků3
datum registrace18.08.2016
Čtvrtek 18.08.2016 08:33, cena vs zivotnost - co koupit?
Zdravím,

prosím o zkušenou radu. Uvažuji nad koupí vozu a rozhodji se mezi následujícími variantami:

1. koupit nyní auto cca za 300 000,- ojeté r.v. od 2013, najeto kolem 60 000 km (ne fabie)
2. koupit auto za dva roky za 600 000,- nové

Auto nutně nepotřebuji, ale jsou situace, kdy by se hodilo. Mé požadavky jsou aby auto vydželo co nejdéle a s minimálními investicemi do dalšího používání. Momentálně mám v hledáčku mazda cx-3 (potřeba ještě pošetřit), peugeot 2008, a hyiundai Tucson (přibližně za rok, dva). Hledám tedy spíše větší a ''rodinnější'' auto.

Hlavní problém, který řeším, je jestli se vyplatí koupit ojeté levnější auto, do kterého bude potřeba investovat v bližší době nebo nové dražší, když ho chci využívat v podstatě do konce životnosti auta.

Jaké tedy značky / typy / modely aut jsou v současné době v této cenové relaci a zivotnostně spolehlivé? Jaká varianta je výhodnější?

Předem děkuji za odpověď

J. Sochor
reagovat
stréc od piva
počet příspěvků652
datum registrace23.11.2007
Čtvrtek 18.08.2016 13:47, RE: cena vs zivotnost - co koupit?
jerryfcz napsal:
Zdravím,prosím o zkušenou radu. Uvažuji nad koupí vozu a rozhodji se mezi následujícími variantami:1. koupit nyní auto cca za 300 000,- ojeté r.v. od 2013, najeto kolem 60 000 km (ne fabie)2. koupit auto za dva roky za 600 000,- novéAuto nutně nepotřebuji, ale jsou situace, kdy by se hodilo. Mé požadavky jsou aby auto vydželo co nejdéle a s minimálními investicemi do dalšího používání. Momentálně mám v hledáčku mazda cx-3 (potřeba ještě pošetřit), peugeot 2008, a hyiundai Tucson (přibližně za rok, dva). Hledám tedy spíše větší a ''rodinnější'' auto.Hlavní problém, který řeším, je jestli se vyplatí koupit ojeté levnější auto, do kterého bude potřeba investovat v bližší době nebo nové dražší, když ho chci využívat v podstatě do konce životnosti auta. Jaké tedy značky / typy / modely aut jsou v současné době v této cenové relaci a zivotnostně spolehlivé? Jaká varianta je výhodnější?Předem děkuji za odpověďJ. Sochor


osobně mi tam nejvíc zapadá ten tucson.je nejvíc pro family,nejdelší záruka,a ta cx3ka je proti tusconu taková menší...
osobně bych přišetřil,protože nikdy člověk neví u ojetého auta co s ním předchozí majitel dělal...
reagovat
BobanHTP
počet příspěvků2404
datum registrace19.08.2015
Čtvrtek 18.08.2016 13:50, Ford C-MAX :-)
Ahoj, pokud nemáš vyloženě peníze na rozhazování, nekupoval bych auto za 600000kč, protože za tři roky bude mít poloviční cenu a to je u takové částky docela dost
Jako bezproblémové auto "které se občas hodí" je pro mě Ford C-MAX druhé generace (cca od roku 2011) s atmosférickým motorem 1.6 Duratec. Vyšší posez, spolehlivý motor, snese dlouhé i krátké trasy, dobrá výbava a bezpečnost, náhr. díly nejsou tak drahé. Např. na xxx.cz jich najdeš hned několik i s nájezdy pod 50tis.km.
Můžeš zkusit i s motorem 1.0 Ecoboost, který zatím nevykazuje žádné probémy, ale s častým ježděním po městě se rychle "hobluje" spojka, protože malý turbo motor má turbodíru do cca 1900 otáček.
Vše co jsem psal výše platí i pro Ford Focus kombi III před faceliftem, otázkou je, že ve výbavě Trend lze nový sehnat za 360tis.kč a po faceliftu je zejména interiér a přední maska povedenější

reagovat
sheogorath
počet příspěvků527
datum registrace27.05.2016
Čtvrtek 18.08.2016 15:57, RE
Souhlas s fordem, jinak urcite bych sel radsi do mazdy (klidne vetsi cx-5) nez hyundai... provedeni je lepsi
reagovat
capslock
počet příspěvků354
datum registrace28.07.2007
Čtvrtek 18.08.2016 17:09, nové
Pokud chceš auto využívat "navěky" a máš na něj finance, nové bude zřejmě znamenat nejméně překvapení a nepředpokládaných servisních úkonů.

Rozumně koupené ojeté auto bude znamenat nižší celkové náklady na ujetý km za cenu toho, že nemáš voňavou novinku a za cenu častějšího řešení různých, třeba jen drobných, vrtochů.

Také záleží, kolik let a ujetých km u tebe znamená "co nejdéle do konce životnosti". Pokud je tohle hledisko zásadní, kup si rozšířenou značku (v ČR nejspíš škodovku), těch je všude mraky a prozovat ji můžeš navěky. Jestli po patnácti letech půjdou ekonomicky sehnat atypické díly pro okrajové modely jiných značek si nejsem jistý.

Stejně si ale myslím, že dnes málokomu vydrží auto na celý život. Jsou výrazně levnější než kdykoliv dříve a je jich tolik různých druhů, že člověk nepotřebuje dělat kompromisy. Pokud se ti nezmění priority, dřív či později tě to auto stejně omrzí a vyměníš ho.

Co se vyplatí musíš uvážit sám, to za tebe asi nikdo nevymyslí.
reagovat
brin
počet příspěvků727
datum registrace28.03.2011
Čtvrtek 18.08.2016 18:24, Zajímavý dotaz
Odpověď je podle mého názoru snadná. Šel bych do nového za těch 600000 Kč. Koupě ojetiny je neúměrné riziko vůči případnému zisku, zvláště, pokud se v tom nevyznáte. Ano, v případě nového ztratíte poměrně velkou částku v případě prodeje po pár letech, ale to není váš případ, vy si ho chcete nechat dlouho (předpokládám cca 10 let a více), takže se to určitě vyplatí. Zvláště v těchto cenových relacích. Kdyby šlo o vůz kolem 200 000 korun, bylo by to už úplně jinak.
reagovat
Petr S
počet příspěvků1250
datum registrace28.11.2008
Pátek 19.08.2016 00:27, Verso
Volil jsem nové Verso 1.8L atmo benzín 108 kW. Chtěl jsem primárně auto kam se vejdou 3 dětské sedačky, ale zároveň něco s čím budu mít během cca 12 let minimum starostí, tzn. především spolehlivý motor, obyč. spojka (ne dvouhmota) a taky např. bezproblémová elektroinstalace auta. Předváděcí kus ve výbavě Trend s automatickými stěrači, automatickým detektorem šera, vyhříváním sedaček, duální klimatizací, atd. mě vyšel na 455 tis. Jaké jsou ceny dnes nevím. Když se podívám kolik stojí 6leté ojetiny a kolik mají nalítáno, tak nové auto u tohohle modelu je jasná volba když si auto nechám takhle dlouho. Nehledě na to, že u ojetiny nikdy nemám jistotu v jakém je stavu, jestli v případě havárie zafungují airbagy, předpínače pásů, apod.
reagovat
stréc od piva
počet příspěvků652
datum registrace23.11.2007
Pátek 19.08.2016 09:45, RE: RE
sheogorath napsal:
Souhlas s fordem, jinak urcite bych sel radsi do mazdy (klidne vetsi cx-5) nez hyundai... provedeni je lepsi


ta Mazda má o 10cm kratší rozvor,celkově je o 20cm kratší..tzn.méně pohodlí,lepší ovladatelnost.
Stejně tak kufr...Mazda velmi slabých 350litru ! Hyundai 513l ! což je velmi solidní rozdíl

ano Mazda je dobrá pro 2 single lidi,ale ne pro rodinu..

Nezapomenout také na to,že servisní sít Mazdy je daleko menší po ČR než Hyundai....a také před koupi bych navštívil servis a poptal ceny nejběžnějších náhradních dílů,či věci které nejčastěj odhcázej....
reagovat
Valnoha
počet příspěvků322
datum registrace03.01.2011
Pátek 19.08.2016 10:30, RE: RE
stréc od piva napsal:
sheogorath napsal:
Souhlas s fordem, jinak urcite bych sel radsi do mazdy (klidne vetsi cx-5) nez hyundai... provedeni je lepsi
ta Mazda má o 10cm kratší rozvor,celkově je o 20cm kratší..tzn.méně pohodlí,lepší ovladatelnost.Stejně tak kufr...Mazda velmi slabých 350litru ! Hyundai 513l ! což je velmi solidní rozdílano Mazda je dobrá pro 2 single lidi,ale ne pro rodinu..Nezapomenout také na to,že servisní sít Mazdy je daleko menší po ČR než Hyundai....a také před koupi bych navštívil servis a poptal ceny nejběžnějších náhradních dílů,či věci které nejčastěj odhcázej....


konkrétní zkušenost s uvedenými nemám, ale co se obecně u uváděného objemu kufru týče, tak je lepší vždy praktická zkouška než jen úsudek dle litrů z katalogu. Kolikrát započítávají kdejakou kapsu včetně díry pod podlahou pro rezervu...
reagovat
stréc od piva
počet příspěvků652
datum registrace23.11.2007
Pátek 19.08.2016 10:54, RE: RE
Valnoha napsal:
stréc od piva napsal:
sheogorath napsal:
Souhlas s fordem, jinak urcite bych sel radsi do mazdy (klidne vetsi cx-5) nez hyundai... provedeni je lepsi
ta Mazda má o 10cm kratší rozvor,celkově je o 20cm kratší..tzn.méně pohodlí,lepší ovladatelnost.Stejně tak kufr...Mazda velmi slabých 350litru ! Hyundai 513l ! což je velmi solidní rozdílano Mazda je dobrá pro 2 single lidi,ale ne pro rodinu..Nezapomenout také na to,že servisní sít Mazdy je daleko menší po ČR než Hyundai....a také před koupi bych navštívil servis a poptal ceny nejběžnějších náhradních dílů,či věci které nejčastěj odhcázej....
konkrétní zkušenost s uvedenými nemám, ale co se obecně u uváděného objemu kufru týče, tak je lepší vždy praktická zkouška než jen úsudek dle litrů z katalogu. Kolikrát započítávají kdejakou kapsu včetně díry pod podlahou pro rezervu...


ono pán totiž volí mezi dvěma auty z ruznych kategorií,a pokud se mu líbí CX3ka,tak Tuscon je o kategorii výš a odpovídala by mu CX5ka rozměrově.
reagovat
David V
počet příspěvků2054
datum registrace16.05.2007
Pátek 19.08.2016 10:58, RE: cena vs zivotnost - co koupit?
jerryfcz napsal:
Zdravím,prosím o zkušenou radu. Uvažuji nad koupí vozu a rozhodji se mezi následujícími variantami:1. koupit nyní auto cca za 300 000,- ojeté r.v. od 2013, najeto kolem 60 000 km (ne fabie)2. koupit auto za dva roky za 600 000,- novéAuto nutně nepotřebuji, ale jsou situace, kdy by se hodilo. Mé požadavky jsou aby auto vydželo co nejdéle a s minimálními investicemi do dalšího používání. Momentálně mám v hledáčku mazda cx-3 (potřeba ještě pošetřit), peugeot 2008, a hyiundai Tucson (přibližně za rok, dva). Hledám tedy spíše větší a ''rodinnější'' auto.Hlavní problém, který řeším, je jestli se vyplatí koupit ojeté levnější auto, do kterého bude potřeba investovat v bližší době nebo nové dražší, když ho chci využívat v podstatě do konce životnosti auta. Jaké tedy značky / typy / modely aut jsou v současné době v této cenové relaci a zivotnostně spolehlivé? Jaká varianta je výhodnější?Předem děkuji za odpověďJ. Sochor


Na tento dotaz neexistuje jedna správná odpověď. Velmi záleží i na Vašich dispozicích, např.: v jakém režimu budete auto používat a zda s každou drobností budete odkázán na servis, což se nám ještě rozpadá na dvě podvarianty:
1.) rozumíte tomu a budete tedy platit jen to, co je skutečně nutné/vhodné vyměnit/opravit
2.) nerozumíte tomu, takže jste vydán napospas a platíte, co si v servisu vymyslí
Dále je podstatné, jestli jste ochoten akceptovat vyšší spolehlivost za cenu designu, který se Vám třeba nebude zamlouvat.
A do třetice, čemu říkáte životnost auta? Morální životnost? Pokud nenapadne šasi koroze, tak komponenty lze vyměňovat prakticky do nekonečna a jejich cena neustále klesá. Takže, pokud na 15-ti letém autě odejde motor (a máte mainstreamové auto), pak jej za pár tisíc prostě vyměníte.
Další věc je závislost na autě, tedy, když se poláme, je o problém, musí se to ihned řešit, což zase stojí peníze navíc.
Pokud nepotřebujete auto hned, nerozumíte tomu, ale máte vidinu, že na něm budete závislí, kupte nové auto, se slušnou pověstí spolehlivosti a nejlépe se servisem, který není daleko (po cestě do práce tam auto odložíte a po cestě z práce jej vyzvednete). Nezapomínejte, že nové auto neznamená 100-ní spolehlivost, ale jen to, že máte záruku.
Pokud chcete ušetřit, vyberte klidně nějakou slušnou (nezfalšovanou i za cenu vyšší pořizovací ceny a většího nájezdu) ojetinu v konfiguraci (motor/převodovka), o které se nepíšou litanie na netu, kterou lze servisovat v blízkém okolí. Ušetříte peníze, ale závady související se stárnutím (křehnutí plastů), mohou přijít o něco dříve.
Tohle je komplexní problém a bez znalosti širších souvislostí nelze vhodně poradit.
Když to srovnám se svými dispozicemi:
Poslední auto bylo 8 let staré a pořídil jsem ho za 150 tKč, ke dnešnímu jej mám 7,25 roku a najezdil jsem pře 80 tkm. Na opravách jsem utratil cca 40 tKč a na údržbě způsobené tím, že nemám nové auto (katalyzátor+labda sondy, uložení tlumičů, zadní silentbloky atp.) cca 35 tKč, ale zase jsem šetřil na ostatní údržbě, kterou jsem s to si zajistit vlastními silami (náplně a filtry, kontrola fce apod.) cca. 2000/rok tedy 14 tisíc. Na autě nejsem závislý a drobnosti jsem schopen vyřešit sám (tak trochu koníček).

Takže dle výše uvedeného zvažte, co je Váš případ.

Ještě bych chtěl upozornit, že sleduji kvalitativně zhoršující se trend zboží obecně, takže je možné, že si koupíte kvalitnější auto z roku 2013 než v roce 2018...
reagovat
jerryfcz
počet příspěvků3
datum registrace18.08.2016
Pátek 19.08.2016 12:33, cena vs zivotnost - co koupit?
Zdravím,

velice děkuji za každý příspěvek. Některými sem se inspiroval a mám již jasněji o tom co koupit.

Jaště bych tedy chtěl dodat, že nejsem žádný profík a určitě bych se sám do nějakých oprav nepouštěl. Spíše jak psal přispěvatel výše, auto cestou do práce nechat v servisu, cestou z práce ho vyzvednout. Čím méně času strávím řešením peripetií s autem, tím pro mě lépe.

Ještě jednou děkuji za příspěvky.








reagovat
stréc od piva
počet příspěvků652
datum registrace23.11.2007
Pátek 19.08.2016 12:52, RE: cena vs zivotnost - co koupit?
jerryfcz napsal:
Zdravím,velice děkuji za každý příspěvek. Některými sem se inspiroval a mám již jasněji o tom co koupit.Jaště bych tedy chtěl dodat, že nejsem žádný profík a určitě bych se sám do nějakých oprav nepouštěl. Spíše jak psal přispěvatel výše, auto cestou do práce nechat v servisu, cestou z práce ho vyzvednout. Čím méně času strávím řešením peripetií s autem, tím pro mě lépe.Ještě jednou děkuji za příspěvky.


jestli chcete ještě poradit lépe,bylo by dobré uvést využití auta.
Z vašeho dotazu tam nevidím,kolik km ročně najedete,a v jakém poměru (90% dálnice 10%město..atd).
Také by bylo dobré uvést kolik km denně jezdíte do práce...

A pokud vám záleží i na spotřebě (při vyšších nájezdech,při malých (do 20 000km ročně),nemá cenu řešit jestil to žere 6 nebo 8l),koukněte na http://www.spritmonitor.de/en/ kde si můžete pěkně relevantně zjistit reálné spotřeby aut
reagovat
ivan2
počet příspěvků118
datum registrace11.11.2010
Pátek 19.08.2016 14:14, spotřeba
Nevím čím to je, ale přijde mi, že na stránkách spritmonitoru jsou ty spotřeby nějak vyšší, než mám dlouhodobě. Aspoň u 2 aut co jsem měl se v pohodě motám kolem spodní hranice, co tam uvádí, spíš ještě pod ní. Konkrétně tam uvádí průměr 9l, jezdím za 7l. Takže úplně bych se tím neřídil.
reagovat
jerryfcz
počet příspěvků3
datum registrace18.08.2016
Pátek 19.08.2016 21:42, cena vs zivotnost - co koupit?
Co se týká toho využití, nedokáži jednoznačně říci, v současnosti bych auto využíval jen na nákupy a sem tam na výlety. Ale v horizontu několika let (2,3,4) se vužití může změnit, a auto bude potřeba denně. Poměrově by to bylo 90% město 10%mimo.

Spotřebu bych viděl max 8litrů.
reagovat
Petr S
počet příspěvků1250
datum registrace28.11.2008
Sobota 20.08.2016 23:56, RE: spotřeba
ivan2 napsal:
Nevím čím to je, ale přijde mi, že na stránkách spritmonitoru jsou ty spotřeby nějak vyšší, než mám dlouhodobě. Aspoň u 2 aut co jsem měl se v pohodě motám kolem spodní hranice, co tam uvádí, spíš ještě pod ní. Konkrétně tam uvádí průměr 9l, jezdím za 7l. Takže úplně bych se tím neřídil.


O tom průměr je, že někdo jezdí za méně, někdo za více než je průměr. Záleží na složení tras, plynulosti jízdy, předvídání situace na silnici, apod. Neznám spolehlivější zdroj informací o skutečné spotřebě aut než Spritmonitor.
reagovat
ivan2
počet příspěvků118
datum registrace11.11.2010
Neděle 21.08.2016 11:17, spotřeba
Jasně, jenže ten rozptyl je dost velikej. Pro mě je mnohem hodnotnější informace, když udělají třeba na tomhle serveru test spotřeby a řeknou - jedem od A do B, tim a tim stylem. Na tom spritmonitoru tam určitou snahu maji postihnout podmínky jízdy, ale moc přesný mi to nepřijde.
reagovat
stréc od piva
počet příspěvků652
datum registrace23.11.2007
Neděle 21.08.2016 16:43, RE: spotřeba
ivan2 napsal:
Jasně, jenže ten rozptyl je dost velikej. Pro mě je mnohem hodnotnější informace, když udělají třeba na tomhle serveru test spotřeby a řeknou - jedem od A do B, tim a tim stylem. Na tom spritmonitoru tam určitou snahu maji postihnout podmínky jízdy, ale moc přesný mi to nepřijde.


ono stačí zapojti selský rozum..
zkuste se zeptat 100 lidí za kolik jezdí s škoda octavia 1.9tdi 66kw...někdo bude skákat jen po městě a bude mít reálnou spotřebu 10 (i když mu to bude furt ukazovat 5-6),další polovina bude jezdit dálky,u těch pujde spoteba dolu a zybtek budou mezivesnické jízdy....

a o tom je ten průměr :) je to stejný jak průměrnej plat....sice je 27...ale 90% lidí na novinky.cz bude psát,že kdo to má :)
reagovat
Petr S
počet příspěvků1250
datum registrace28.11.2008
Neděle 21.08.2016 23:01, RE: spotřeba
stréc od piva napsal:
ivan2 napsal:
Jasně, jenže ten rozptyl je dost velikej. Pro mě je mnohem hodnotnější informace, když udělají třeba na tomhle serveru test spotřeby a řeknou - jedem od A do B, tim a tim stylem. Na tom spritmonitoru tam určitou snahu maji postihnout podmínky jízdy, ale moc přesný mi to nepřijde.
ono stačí zapojti selský rozum..zkuste se zeptat 100 lidí za kolik jezdí s škoda octavia 1.9tdi 66kw...někdo bude skákat jen po městě a bude mít reálnou spotřebu 10 (i když mu to bude furt ukazovat 5-6),další polovina bude jezdit dálky,u těch pujde spoteba dolu a zybtek budou mezivesnické jízdy....a o tom je ten průměr :) je to stejný jak průměrnej plat....sice je 27...ale 90% lidí na novinky.cz bude psát,že kdo to má :)


Na spritmonitoru je vidět i histogram, a ten většinou odpovídá gausově křivce. Tzn. většina aut stejných parametrů má spotřebu právě kolem průměru.

Platy bych do toho netahal. Rozložení platů moc gausovu křivku nepřipomíná
reagovat
stréc od piva
počet příspěvků652
datum registrace23.11.2007
Neděle 21.08.2016 23:08, RE: spotřeba
Petr S napsal:
stréc od piva napsal:
ivan2 napsal:
Jasně, jenže ten rozptyl je dost velikej. Pro mě je mnohem hodnotnější informace, když udělají třeba na tomhle serveru test spotřeby a řeknou - jedem od A do B, tim a tim stylem. Na tom spritmonitoru tam určitou snahu maji postihnout podmínky jízdy, ale moc přesný mi to nepřijde.
ono stačí zapojti selský rozum..zkuste se zeptat 100 lidí za kolik jezdí s škoda octavia 1.9tdi 66kw...někdo bude skákat jen po městě a bude mít reálnou spotřebu 10 (i když mu to bude furt ukazovat 5-6),další polovina bude jezdit dálky,u těch pujde spoteba dolu a zybtek budou mezivesnické jízdy....a o tom je ten průměr :) je to stejný jak průměrnej plat....sice je 27...ale 90% lidí na novinky.cz bude psát,že kdo to má :)
Na spritmonitoru je vidět i histogram, a ten většinou odpovídá gausově křivce. Tzn. většina aut stejných parametrů má spotřebu právě kolem průměru. Platy bych do toho netahal. Rozložení platů moc gausovu křivku nepřipomíná


no přesně o to jde..navíc na spritmonitoru se velmi explicitně dá nadefinovat požadovaný vzorek (rok,výkon,nájezd...atd)...a člověk získá opravdu relevantní výsledky.

Osobně sice spotřebu neřeším (i když najedu 40+ ročně),prostě jestli mi to žere 6 nebo 8,je celkem jedno...těch pár tisícovek to nevytrhne,abych kvuli tomu hledal auto,které mi nebude vyhovat zas v jinych paramaterch.
reagovat
1 2


aktualizovat
toto téma sledujete

přestat sledovat toto téma




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všechna práva vyhrazena.