0
zpět
 

diskuze k tématu: BMW e39 měnit olej v automatu nebo ne?

kategorie zařazení tématu: poradna, technické dotazy, automobilky, německá vozidla, typ vozidla, osobní
nepřihlášený uživatel
počet příspěvků-
datum registrace-
Neděle 02.12.2012 11:56, BMW e39 měnit olej v automatu nebo ne?
Dobrý den, mám BMW e39 530d 2001 Steptronic a nikdy jsem neměnil olej v převodovce, která je od výrobce GM. Vím, že BMW to nedoporučuje, vespod převodovky je nálepka kde stojí - lifetime oil -no change! Pro mě z toho jesně vyplývá,že neměnit. Ovšem existuje velmi početná skupina lidí, kteří tvrdí, že se musí měnit a že je nesmysl jezdit na jednu náplň celou životnost auta, což má samozřejmě logiku i pro mě. Zajímá mě kdo má pravdu a jak to tedy je. Jen doplním, že mám najeto 280000 a auto řadí krásně, plynule a bez cukání. Děkuji za odpověď.

vozidlo: BMW Řada 5 e39 530d Steptronic
rok výroby: 2001
palivo: nafta
výkon v kW: 142
kód motoru: M51
reagovat
Paul
počet příspěvků773
datum registrace07.11.2008
Neděle 02.12.2012 16:20, Doživotní náplně
Výrobci se rádi chlubí doživotními náplněmi a prodlouženými servisními intervaly. Nejde o nic jiného, než o to nalákat zejména fleetové zákazníky, které zajímají kromě ceny aut taky očekávané provozní náklady. O důsledky a celkovou "výhodnost" se zajímá, díky osvědčenému jednání - po nás potopa, málokdo. Mezi největší zvěrstva patří právě doživotní náplně převodovek (nejen automatických) a diferenciálů. Co si vlastně představit pod pojmem "doživotní"? V roce 2000 myšleno zhruba 250 000 km / 10 let, dnes tak 5 let nebo 150 000 km. V běžném automatu se doporučuje měnit náplň zhruba co 90 000 km, u DSG je předepsána výměna už po 60 000. Ovšem v tomto konkrétním případě, kdy má auto nalítáno bez zádrhele 280 000 km a jede se dál, bych už náplň v převodovce neměnil, pokud není znatelný velký únik oleje. Po zkušenostech, co vím o takto olítaných automatech, by se bez předchozích pravidelných výměn mohlo víc uškodit, než pomoct. Jako by se tím narušilo "mikroklima" v převodovce a nastal pak pozvolný konec. Takže za mně, pokud je vše OK (bez úniku, trhání), raději neměnit.
reagovat
Rover623
počet příspěvků96
datum registrace14.04.2009
Pondělí 03.12.2012 01:02, Raději to tak nechat
Tak optimální výměna oleje je tak po 60-80tis. nebo 5 letech provozu podle toho co nastane dříve. Každý automat má ovšem specifické podmínky za jakých je nutné výměnu provést. Bohužel si nejsem jistý jak je to u tohoto modelu s filtrem. Za předpokladu, že je filtr normálně demontovatelný, doporučuji to vypustit, propláchnout (nová náplň, najede se na ní tak do 2tis. kilometrů) a znovu naplnit i s výměnou filtru. Celé to vyjde tak na 15 000,-

Pokud je ovšem nutné pro výměnu filtru převodovku demontovat z auta a v nejhorším případě i rozdělat, vyfláknul bych se na to dokud to nezačne cukat nebo po zahřátí řadit až příliš jemně (to svědčí o tom, že uvnitř se odírají lamely). Klasická výměna oleje (bez filtru) by totiž mohla způsobit, že v převodovce se rozředí usazeniny které tam již jsou (po tak dlouhé době), ucpou filtr, případně zanesou sací kanálky systému a průšvih je na světě. Druhá věc je finanční stránka, v případě kdy by jste chtěl ten filtr přeci jen vyndat musíte počítat s poměrně vysokou cenou filtru (kolem 6 000,-) a velkou cenou práce, normální servis se bude pohybovat tak v rozmezí 30-50 000,-. Ty ostatní jsou schopné si říct klidně 80-150 000,- (kdy tomu budou říkat repas). Důvod je jednoduchý vyndat a při nejhorším i rozdělat celou skříň je časově náročné (asi 3-6 dnů práce).

Zjistil bych si u někoho kdo těm převodovkám rozumí, jak těžké je do toho vlézt a pokud by se skutečně musela převodovka demontovat ven, nic bych s tím nedělal dokud to funguje.
reagovat
nicco
počet příspěvků49
datum registrace15.12.2010
Pondělí 03.12.2012 12:26, ceny
Zajimave ceny
reagovat
zdenyx
počet příspěvků26
datum registrace27.11.2012
Pondělí 03.12.2012 12:56, výměna oleje v automatu
Pokud automat slouží a celou dobu jste olej neměnil,tak jezděte dál. Já jsem kdysi jezdil se starou masařkou 270 cdi,rok 2001. Já jsem ale olej musel měnit,protože jsem tahal vlek. Výměna filtru s olejem mě stála do 10000,probíhala plus minus na 60 tkm. Soused musel repasovat převodovku na X5 první model 3.0d a oprava ho stála cca 40 tisíc,dělá to frajer v Mohelnici a jezdí k němu doteď na výměny oleje. I v servisu Bmw se dá výměna řešit. Na Bmw řady 3,rok 2004,150 kw stála taky výměna do 15 tisíc. Ale jedná se 6-ti rychlostní skříň.
reagovat
pepikpokorny
počet příspěvků1
datum registrace19.03.2020
Čtvrtek 19.03.2020 10:16, Výměna oleje v automatické převodovce BMW
Dobrý den, Mám BMW 528i 190 KW. Mám najeto cca 120 000 Km. Potřeboval bych vyměnit olej v automatické převodovce. V BMW my bylo řečeno,že se olej nemění. Našel jsem servis který mění olej touto metodou.Nemáte s ním někdo zkušenosti? https://www.autoservis-garant.cz/vymena-oleje-v-automaticke-prevodovce-bmw/ Mají k tomu i zajímavé video. Předem děkuji za informace.
reagovat
Citroenak
počet příspěvků721
datum registrace13.04.2012
Pátek 20.03.2020 10:27, RE: Výměna oleje v automatické převodovce BMW
Dozivotna napln znamena do konca zivota prevodovky. Vyrobcovia potrebuju nejako zariadit, aby auta nezili prilis dlho (nie kvoli ekologii, ale zisku), a toto je jeden z jednoduchych blafakov. Ked si totiz niekto kupi jazdene bawo za 5t eur, nechce sa mu vacsinou kupovat prevodovku za 2-3 litre, ked odide.. Ti mudrejsi ale menia olej nielen v automate, ale aj v manuale. Chapu totiz, ze olej degraduje aj vekom, nasava vlhkost atd. Ked olej menite, o prevodovku sa v 99% pripadov nemusite vobec bat. Preco? Na to je jednoducha odpoved. Bola skonstruovana tak, aby dala tych 150t km aj s vazelinou vo vnutri (aby presla zarucnou dobou). Takze ked vymenite olej max po 80t km, nikdy k tomu nedojde, a malo by byt po probleme.
reagovat
MisaBure83
počet příspěvků3
datum registrace20.03.2020
Pátek 20.03.2020 13:36, RE: BMW e39 měnit olej v automatu nebo ne?
citace:
reakce na: -, 02.12.2012 11:56 (Dobrý den, mám BMW e39 530d 20 ...)


Viděl jsem informace, které v různých knihách píšou, že není nutné měnit.
reagovat




Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2024, všechna práva vyhrazena.