0
zpět
448

Volvo S60 T5 – adrenalin i luxus

Modelový rok 2005 přinesl více změn, než by se na první pohled mohlo zdát. Týden jsem jezdil v S60 s přeplňovaným pětiválcem o výkonu 260 koní a hledal důvody, proč si tohle auto koupit. Jaké jsou jeho vlastnosti a v čem je jiné, než konkurenční modely?
21.03.2005, testy

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+56

Modelový rok 2005 přinesl více změn, než by se na první pohled mohlo zdát. Týden jsem jezdil v S60 s přeplňovaným pětiválcem o výkonu 260 koní a hledal důvody, proč si tohle auto koupit. Jaké jsou jeho vlastnosti a v čem je jiné, než konkurenční modely?

Od podzimu 2004 je v nabídce českého zastoupení Volva faceliftovaná „es šedesátka“. Většina dílů zůstává zachována, ale co se změnilo, dělá z tohoto auta opět něco víc, než obyčejné přibližovalo. Sportovní sedan, který jsem měl k dispozici byl ve verzi T5, což znamená osazení pětiválcovým benzínovým motorem o objemu 2.4l s nízkotlakým přeplňováním o výkonu 191 kW. Verze výbavy Summum (nejvyšší možná).

DESIGN

Hlavní změny pro modelový rok 2005 u modelu Volvo S60

- zaoblenější přední maska, větší mřížka chladiče je umístěna níže

 

- přední kruhové mlhovky

 

- přední světla s čirou optikou (v našem případě bi-xenonová)

 

- stěrače předních světlometů nahrazují vstřikovače

 

- zadní svítilny – nový tvar a použité čiré sklo

 

- koncovka výfuku je chromovaná (u modelů 2.0T, 2.5T a T5)

 

- interiér: nový středový tunel s roletkou odkládacího prostoru

 

- nově řešena loketní opěrka

 

- nová konstrukce sedadel a hlavových opěrek

 

- motor: zvýšení výkonu u verze T5 o 10 koní

 

- k dispozici i systém aktivního řízení podvozku FOUR-C

 

Volvo S60 a konkurenční modely se srovnatelným výkonem

Značka

 

Volvo S60

 

Audi A6

 

BMW 5

 

Mercedes E

 

Motor

 

2.4 V5

 

3.2 V6

 

3.0 V6

 

4.0 CDI 8V

 

Výkon [kW/ot.]

 

191/5500

 

188/6500

 

170/5900

 

191/4000

 

Max.točivý moment [Nm/ot.]

 

350/2100-5000

 

330/3250

 

300/3500

 

560/1700-2600

 

Zrychlení
[0-100km/h]

 

6.5

 

6.9

 

6.9

 

6.9

 

Max.
rychlost [km/h]

 

250

 

250

 

250

 

250

 

Průměrná spotřeba [l]

 

9.3

 

10.7

 

9.5

 

9.4

 

Zavazadlový prostor [l]

 

424

 

546

 

500

 

530

 

Rozměry
d
š
v

 

4576
1804
1428

 

4916
2012
1459

 

4841
1846
1468

 

4818
1822
1452

 

Rozvor

 

2715

 

2843

 

2888

 

2854

 

Cena ve srovnatelné výbavě [Kč]

 

1 425 000

 

1 462 500

 

1 352 000

 

1 949 000

 

Musím přiznat, že S60 vypadá o poznání honosněji, než menší S40. Je také delší o 10,8 cm a širší o 3,4 cm.

Celkově je design usedlejší a Volvo se záměrně nepouští do netradičních křivek. Proto není podle mého názoru S60 tak líbivá, jako např. A6, nebo BMW5. Na druhou stranu příznivci této severské značky si již na tyto tvary zvykli a oceňují i decentnější změny, jako je tomu i v případě faceliftu testovaného vozu. Nová S60 působí sportovněji, než předchůdce – nová přední maska, světla i vetší mřížka chladiče – vše dokonale ladí. Snad jedinou výtku bych měl ke zvoleným litým kolům – osobně preferuji méně paprsků, což sportovnější dojem podtrhuje více, než zvolená litá kola v tomto případě (viz. foto). Prahy i spodní lišty dveří jsou ve vyšší výbavě vyvedeny v barvě karoserie. Hezké, ale praktičtější řešení je klasická černá barva plastů – ta se dodává v základním provedení. Decentním zpestřením je ale chromový pásek na rohu nárazníků – je to sice součást volitelné výbavy, ale dle mého názoru dodává vozu na eleganci.

Ještě něco málo ke chromové koncovce výfuku – u modelu T5 by vozu určitě více slušely koncovky dvě.

+ sportovnější vzhled než u předchůdce

Interiér

Pojďme se ale zaměřit na interiér. U Volva legendární je pocit masivnosti a bezpečnosti. U S60 tomu není jinak. Vpravo středový tunel navazující na středový panel s ovladači, vlevo masivní dveře s vysokou spodní hranou skla. Vše v kombinaci světlé kůže, leštěného hliníku a měkkého černého plastu – ten pocit není k zahození a kvalita na mne dýchá ze všech stran. Svírám tříramenný kůží obšitý volant a seřizuji si sedadlo. Volant je výškově i podélně nastavitelný v odpovídajícím rozsahu. Má integrováno ovládání autorádia, telefonu a tempomatu – vše je řešeno jednoduše a přehledně. Také přístrojová deska je řešena maximálně přehledně, příjemně překvapila čeština zobrazující se na displeji palubního počítače.

Sedadla jsou příkladně tvarována s výborným bočním vedením. Oceňuji lehkost manipulace s bederní opěrkou, která ale nemá velký rozsah nastavení. Sedadlo řidiče je elektricky stavitelné s pamětí pro tři nastavení, přičemž při vyvolání paměti

nastavení se seřizují i zpětná zrcátka. Kolega, který měří 202 cm. měl problémy s nastavením zadní polohy sedadla – i když si posunul sedadlo do nejzazší polohy, stále měl málo místa a musel to kompenzovat snížením výšky sedáku a zvednutím volantu. Odkládací prostory ve dveřích jsou klasicky omezeny na malou schránku a uvolňují místo příplatkové audiosoustavě. Místo na menší předměty ale najdeme v hluboké schránce před spolujezdcem, láhve můžeme umístit po odsunutí roletky na středovém tunelu. Já osobně jsem si ale láhev dal raději do schránky ve dveřích, protože mi na středovém panelu vadila při řazení, kdy jsem využíval loketní opěrku. Ta obsahuje po odklopení další odkládací prostor, v našem případě bylo ale uvnitř uloženo telefonní sluchátko, které je napojeno na integrovaný telefon. GSM telefon je součástí příplatkové výbavy a po vložení SIM karty do otvoru na středovém panelu se automaticky aktivuje celý systém. Mikrofon je umístěn ve zpětném zrcátku a zvuk se line z repráčku v hlavové opěrce řidiče.

Na zadních sedadlech je přiměřeně místa pro dva cestující, třetí - prostřední pasažér má problém s místem na kolena, protože středový tunel pokračuje až pod zadní sedáky. Obecně místa pro kolena zadních cestujících není nijak moc – pokud na předních sedadlech sedí osoby nad 180 cm výšky, mají pak problém v případě usazení na zadní sedadlo bez posunu těch předních (viz. foto). Pokud převážíte delší předměty, lze využít otvoru v opěradle za loketní opěrkou. Opěradla zadních sedadel se sklápějí ze zavazadlového prostoru po odjištění páčky.

Zavazadelník má nepříjemně úzký nakládací prostor se základním objemem 424 litrů. Pro české řidiče je vhodnější řešení liftbacku, kde se otevírají celé páté dveře – což známe např. z Octavie.

+ kvalitní materiály a zpracování interiéru

+ přehledné rozmístění ovládacích prvků

+ pohodlná sedadla

- málo místa na zadních sedadlech

- úzký nakládací otvor zavazadelníku

Jízdní vlastnosti

Volvo S60 ve verzi T5 disponuje výkonem již zmíněných 260 koní, což slibuje zajímavé zážitky. Pětiválcový motor má velmi tichý chod – na volnoběžné otáčky točí 600 ot./min. Po nastartování je tak nejhlučnější větrák ventilace. Řazení jde více ztuha při studeném motoru, ale po krátké době už řadíte lehce a velmi přesně. Jednotlivé rychlostní stupně jsou krátké a dobře odstupňované, mají i velký rozsah – např. na třetí stupeň je možno dosáhnout 160 km/hod. stejně tak lze jet úspornou jízdou na šestý stupeň rychlostí 90-100 km/hod. Přeplňování je znát nad 2500 ot./min, kdy se motor dostává do výrazného tahu, který nepolevuje až do 6000 ot/min. motor ale nemá problém dostat se i do červeného pole – osobně se mi podařilo dostat ručičku do 7000 ot./min. což nebylo nijak záměrně. Při hodnotě zrychlení z 0 na 100 km/hod. za 6,5 s. se toho děje velmi mnoho a za krátký čas. Na velmi krátkém úseku se mi podařilo dosáhnout tachometrové maximální rychlosti 260 km/hod. i když výrobce udává 250 km/hod., což ale není elektronicky omezená
hodnota. Kladně hodnotím i pružné zrychlení, které se nijak neliší při porovnání třetího, nebo šestého stupně. Auto jde poslušně za plynem takřka v každé rychlosti i otáčkách.Od tří tisíc otáček se pak motor projevuje výrazným zvukem který lahodí sluchu každého motoristy vyznávajícího více než čtyři válce. Zvuk je dobře slyšitelný i uvnitř automobilu a v těchto případech se vyplatí ztlumit autorádio. Výborné jsou brzdy, které mají rychlý nástup, ale nejsou přehnaně citlivé. Volvo S60 se i přes svoji délku ovládá nečekaně dobře, kdo nemá rád velká auta, rychle si v tomto případě zvykne. Při parkování i jízdě se projevoval posilovač řízení, který bohužel nemá proměnlivý účinek (pouze u S60 R) a proto je řízení stejně citlivé jak při parkování, tak i při jízdě vyšší rychlostí.

Příplatkovou výbavou (48 000 Kč) je pak systém aktivního řízení podvozku s názvem FOUR-C. Standardně bez aktivního systému je podvozek naladěn měkce s důrazem na komfort odpružení. Využijete ho při dlouhých cestách zejména po dálnici.

Podvozek absorbuje s přehledem i větší nerovnosti. Pokud ale máte rádi i sportovnější svezení, stačí stisknutím tlačítka na středovém panelu systém FOUR-C aktivovat. Změna se projeví ihned. Podvozek okamžitě přitvrdí, jsou cítit i menší nerovnosti, ale máte dokonalý kontakt s vozovkou. Auto se naklání minimálně a já přesně věděl, co si ještě můžu dovolit. Toto nastavení se mi natolik zalíbilo, že jsem s ním jezdil skoro celý týden. Výhoda je, že po vypnutí zapalování si systém pamatuje poslední uložení – tedy Four-C ano, či ne. Při následujícím nastartování je tak vše nastaveno stejně, jako před vypnutím motoru. Výjimkou je protiprokluzový systém, který se po nastartování vždy automaticky aktivuje.

Během týdenního testu se spotřeba pohybovala stále těsně pod hranicí 12 litrů na 100 km. Při úsporné jízdě slezla na 11.5 l., při ostřejším zacházení ve městě se spotřeba vyšplhala na 12,2 litrů na 100 km.

+ tichý chod motoru, pružnost a stejnoměrný zátah

+ systém FOUR-C se vyplatí dokoupit

- vyšší spotřeba paliva

Závěrem musím poznamenat že celkový dojem po týdenním testování byl nad míru dobrý. Verze T5 je pro řidiče, kteří chtějí mít vždy dostatek výkonu v rezervě, zároveň ale nechtějí závodit a raději si dopřejí i odpovídající dávku luxusu. Kdo má raději více sportovní svezení, tomu se vyplatí připlatit si necelých 300 000 a dopřát si parádní zážitky ve verzi S 60 R s výkonem 300 koní. Rozdíl 40 koní je ale znát pouze ve zrychlení z 0 na 100 km/hod., které je v porovnání s T5 lepší o 0,8 sec., maximální rychlost je stejná – 250 km/hod.

Prognóza ceny testovaného modelu

Modernizované S60 se slušivým kabátem míří do nabité střední třídy. I když „nevyvážený“ poměr ceny a užitné hodnoty není u provedení T5 tak důležitý, přesto způsobí větší amortizaci, kdy hodnota na trhu ojetin bude klesat těsně pod průměrem střední třídy sportovních „sedanů“ a to bez ohledu na region. Po ročním užívání a 20000 km bude tento výkonný atraktivní vůz k dispozici přibližně za 950 000 Kč, po 3 letém užívaní a 60000 km za cca 660 000 Kč.

Zdroj: Tomáš Majer, EUROTAX

hodnocení
brzdy
5
design
4
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
5
jízdní komfort
5
ovladatelnost
4
prostornost
3
pružnost motoru
5
řazení
5
řízení
5
sedadla
4
spotřeba
3
výhled z vozu
4
zavazadelník
2
celkové hodnocení - průměr:
4.21
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4576
šířka (mm)
1804
výška (mm)
1428
rozvor (mm)
2715
provozní hmotnost (kg)
1488-1688
motor
typ
Zážehový
počet válců
5
zdvihový objem (ccm)
2401
vrtání x zdvih (mm)
81x93.2
max. výkon kW (k)/ot./min.
191/260/5500
max. kroutící moment Nm/ot./min.
350/2100-5000
spotřeba
spotřeba paliva l/100 km
9.3
palivová soustava
palivo
Bezolovnatý benzin
objem nádrže (l)
70
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
6.5
max. rychlost (km/h)
250
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
6
přenos hnací síly
řízení
zavěšení kol
brzdy
pneumatiky a ráfky
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
869 000
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 425 000
příplatková výbava

autor:
"na prvním místě je spokojený čtenář"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 21.03.2005 09:53
Pěkný auto, mám S40, r.v.96 v benzínu 1.8 a zatím šlape dobře, už mám najeto skoro 200 000 Km. Do S60 bych šel, ale raději s dieselem.
Vymča, 22.03.2005 15:33
Diesel se podle mě už v dnešní době, kdy je nafta cenově tam kde je, moc nevyplatí..
Dalis, 23.03.2005 22:09
Od té doby co Volvo zaoblilo hrany patří jejich vozítka mezi nejhezčí na silnici... moc se mě líbí jak inženýři této firmy dokážou skloubit Krásu a bezpečnost

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze