zpět

Volkswagen Passat Variant 2.0 BiTDI 4Motion: Co víc si přát?

Nejnovější evoluce snu všech českých manažerů dorazila s velkou pompou na tuzemský trh. Vyzkoušeli jsme legendami opředený supervýkonný dvoulitr na naftu v praktickém rodinném balení.
05.01.2015, testy

hodnocení článku: 4.7 z 5 (94%)
hodnoceno: 11x
vaše hodnocení: -
+29
Nepatřím rozhodně mezi zaslepené vyznavače stupnice dobrý - lepší - Volkswagen, objektivně je ale jasné, že letitá úspěšnost passatu má minimálně v českých podmínkách svůj opodstatněný myšlenkový základ. Volkswagen při vymýšlení i prezentaci nových aut odjakživa sleduje podstatu svého jména, tedy onu lidovost nebo, chcete-li, masovost. Při pohledu do ceníků je rodové označení sice poněkud zavádějící ve smyslu hojného rozšíření na silnicích, ale VW lidovou značkou rozhodně je. Nový passat je na rozdíl od předchozí evoluce skutečně zbrusu novým autem, které do vínku od počátku nedostalo morální zastaralost konkurenčního „nového“ mondea. To však neznamená, že by měl lehčí úlohu, spíš naopak – obhájit dominanci bývá mnohem těžším úkolem. Jak si vedl nadupaný stříbrný kombík?
Zatímco designový přechod mezi šestou a sedmou generací byl spíše k pousmání, vzhled novinky je, ač ideově stále totožný, přece jen o dost dál než u předchůdce. Tradiční konzervativní linie jsou poněkud zploštělejší, luxusní optiku dotvářejí LED světla, která jsou nyní ve dvou variantách sérií pro všechny verze. Ústřední změnu proporcí s kratšími převisy má však na svědomí o 7,9 cm (!) delší rozvor při takřka nezměněné délce – pozitivní efekt pro vnitřní prostor je nabíledni. Vrcholnému kombíku nechybí bohaté chromování a efektní zakončení dvou koncovek výfuku.
Dojmy z interiéru novinky nejsou moc pestré, ve velké většině však rozhodně pozitivní. Z celé řady detailů, z nichž sestává celek, je patrný komplexní pohled na věc a snaha o dosažení co možná nejharmoničtějšího výsledného efektu. Na jedné straně se setkáváme s osvědčenými řešeními, jako dobře známá ergonomie středového panelu, na druhou stranu jsou zde i některé, u VW převratné, novinky v čele s velkolepým digitálním displejem nahrazujícím v kapličce tradiční analogové budíky. Něco podobného má už déle než rok Opel Insignia, v passatu se nám však digitální rozhraní zdálo o něco přívětivější. Umí zobrazit kdeco, nejpraktičtější nám přišel mapový výstup navigace, který máte přímo v zorném poli. Inovativním a jednoznačně povedeným architektonickým prvkem je horizontální lišta napříč přístrojovou deskou ve stylu výdechů topení s nezbytnými klasickými hodinami uprostřed. Další věc, která vás po nástupu osloví, je vzdušnost interiéru, která v zadní části skoro hraničí s marnotratností. Platí to jak o místu napříč, tak podélně, a u kombíku i nad hlavou. To vše při zachování pocitu řidiče, že řídí auto, které má lidské rozměry a padne dobře do ruky. Mimochodem, masážní sedačky jsou taky vynikající. Opravdu štědrou nabídku prostoru na zavazadla skýtá skladný zavazadelník, který pojme o dalších 47 litrů více oproti předchůdci (nyní 650 l). Upřímně řečeno, opticky se kufr tak veliký nezdá - tím spíš, že pod podlahou jsme měli klasickou plnohodnotnou rezervu.
(+) důraz na harmonické ztvárnění celku
(+) přebytek prostoru
(+) nadčasové ztvárnění
Přese všechno řečené netiká hlavní bomba passatu kdesi v interiéru, nýbrž v motorovém prostoru. Strojovna, se kterou se Volkswagen u novinky vytasil, totiž rozmetává zavedené pořádky a nastoluje v dvoulitrové třídě zcela nová měřítka. Dvěma turbodmychadly Borg-Warner dopovaný motor pracuje s dosud nevídanými vstřikovacími tlaky 2 500 barů (podobné má jenom Volvo Drive-E) a ze svého objemu dává stejný výkon jako před nedávnem koncernový šestiválcový třílitr, tedy 176 kW. U passatu Volkswagen nenechal nic náhodě a produkované síly proto na silnici posílá výhradně sedmistupňový automat DSG ve spojení s pohonem všech kol. Léta ukážou, jak tomu bude s životností, po dynamické stránce je však tento agregát skvostem. Při decentní zvukové kulise se motor mocně rozbíhá už od volnoběhu a auto s ním zcela nenuceně dosahuje vysokých dálničních rychlostí nad 200 km/h. Mocné zrychlení servíruje na požádání a opojné pocity spojené s opakovaným zatlačováním těla do opěradel se hned tak neochodí. Dvouspojkové DSG (obě spojky v olejové lázni) je zde naladěno velmi citlivě, takže odpadá jinak obvyklé nervózní pocukávání při popojíždění v koloně. Jen ta prodleva mezi zařazením zpátečky nebo „déčka“ a následným rozjezdem by mohla být menší. Tédéíčka byla vždycky pověstná velmi hospodárným provozem a BiTDI se snaží těchto zajetých kolejí udržet. Nejde mu to však už s takovou samozřejmostí jako kdysi - tím spíš, že výkonový potenciál motoru člověka neustále provokuje k hrátkám s plynem. Na dálnici se při zákonném tempu stěží vměstnáte do 7,5 litru, ve městě si passat vyžádá ještě o litr více. Tato čísla vyznívají zvláště kontrastně při pohledu na tabulkové hodnoty udávané výrobcem. Při nádrži na 66 litrů má nicméně kombík bohaté zásoby paliva k tomu, abyste na jedno natankování bez potíží překonali 1 000 kilometrů.
(+) drtivý výkon motoru
(+) hladké řazení
(-) reálná spotřeba se citelně liší od tabulkové
Nedílnou součástí naditého balíčku jistot, jimiž passat disponuje, jsou velmi solidní jízdní vlastnosti. S popsanou motorizací souvisí i aktivní podvozek, který je tak trochu vším, v první řadě ale hodně komfortním autem. Ve výsledném efektu je v podstatě jedno, kterou konfiguraci zvolíte, tvrdých rázů přenášených do interiéru se ale nedočkáte nikdy. Je ovšem pravdou, že provedení sedan, se kterým jsme rovněž jezdili, zvládá přejezdy nerovností ještě s větší nonšalancí, navíc uvnitř vzadu něco tu a tam zavrzalo. Prémiově se tvářící vůz by v každém případě zasloužil lepší zvukovou izolaci podvozku. Doménou manažerského speciálu je přirozeně rychlá jízda přímým směrem, do zatáček se už tolik ochotně neskládá a i se čtyřkolkou má na limitu sklony k nedotáčení. To platí hlavně při nájezdu, výjezd ze zatáčky jako by vůz naopak absolvoval s důrazem na pohon zadních kol. Do passatu se dostala celá armáda bezpečnostních asistentů. K těm známým, jako jsou hlídač jízdního pruhu, sledování mrtvého úhlu, automatické brzdění v koloně nebo prevence nárazu, přibyl třeba systém pomáhající s vyjížděním z kolmého parkovacího místa, sledování vozu čtyřmi kamerami nebo zvláště praktický asistent pro couvání s přívěsným vozíkem.
(+) pohodlný podvozek
(+) řada bezpečnostních asistentů
(-) horší odhlučnění podvozku
Nový passat ve své subprémiové kategorii zase o trochu posunul měřítka směrem k vozu dokonalejšímu a uživatelsky ještě vstřícnějšímu. Zůstal pocit z důvěrně známého obýváku vylepšeného o pár kudrlinek, doslova peckou je však nový turbodiesel, který bez mrknutí oka zadupe do silnice cokoliv podobně velkého. Passat rozhodně není z levného kraje, zejména v testované top verzi se základní cenou 1.054.900 Kč se rozhodně nepodbízí. Tak nějak ale máme dost jisté tušení, že s odbytem tahle novinka mít problém rozhodně nebude.
hodnocení
brzdy
4
design
4
dílenské zpracování
5
dynamika motoru
5
jízdní komfort
5
ovladatelnost
4
prostornost
5
pružnost motoru
5
řazení
5
řízení
3
sedadla
5
spotřeba
4
výhled z vozu
4
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
4.5
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
typ
kombi
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4767
šířka (mm)
1832
výška (mm)
1477
rozvor (mm)
2791
provozní hmotnost (kg)
1646
maximální hmotnost (kg)
614
počet míst (os.)
5
objem zavazadlového prostoru (l)
650/1780
motor
typ
vznětový přeplňovaný uložený vpředu napříč
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1968
max. výkon kW (k)/ot./min.
176 (240)/4000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
500/1750-2500
spotřeba
město
6,5
mimo město
4,7
kombinovaná
5,4
palivová soustava
palivo
nafta
objem nádrže (l)
66
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
6,3
max. rychlost (km/h)
238
převodovka
typ převodovky
automatická
počet rychlostních stupňů
7
přenos hnací síly
pohon
4x4
řízení
zavěšení kol
brzdy
pneumatiky a ráfky
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
663 900,-
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 054 900,-
celková cena testovaného vozu (Kč)
1 393 599,-
příplatková výbava
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Reno, 04.03.2015 13:54


I kdyby to mělo kombinovaný výkon 500 koní a z toho 200 by bylo na elektromotor, nemělo by to na spotřebu žádný vliv. Jinak se motory s Atkinsovým cyklem dávají do více modelů, viz wikipedie.
A naposledy, na spritmonitor jsou GS450h nové i starší a spotřeba je víceméně stejná, takže si nejsem jistý, jestli se něco změnilo...

brin, 04.03.2015 19:33
Takže výkon na spotřebu nemá podle vás vliv?

Na spritmonitoru jsou samé staré verze. Ke změně motoru došlo minulý rok.
David V, 04.03.2015 19:54


Má, ale ne zásadní. Zásadní vliv má koncepce motoru, čili, zda je, benzínový/ naftový, atmosférický/přeplňovaný, přímovstřikový/nepřímovstřikový a zejména počet válců hraje roli.
Pokud zůstanou komponenty motoru stejné a dojde chipováním ke zvýšení plnicího tlaku, ale je tomu adekvátně nastaveno dávkování paliva, tak při stejném jízdním stylu se spotřeba bude lišit minimálně. Pokud by se ale měnily komponenty (svody, turbodmychadlo, sání, vačky, hlava nebo i převodovka), tak vliv na spotřebu bude výraznější, obvylke dojde ke zvýšení.
Nejlépe je to vidět v katalozích, kde shodné motory s různým výkonem mají velmi podobné hodnoty spotřeb a jak se začne měnit obsah nebo počet válců, dochází ke skokům.
Tohle je myšleno obecně.
Reno, 04.03.2015 20:12
Ten motor se používá v modelu RX450h už od roku 2010
http://en.wikipedia.org/wiki/Toyota_GR_engine#2GR
Reno, 04.03.2015 20:14
A na spritmonitor je rozdíl mezi RX400h a RX450h půl litru...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

BMW řady 3 e46 - spokojených 30 000 kilometrů

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.