Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Volkswagen Caddy 2.0 TDI DSG – univerzální dělník i rodinný vůz v jednom

Testy
František Mašek | 01.02.2021
dalších 12 fotek
foto: VW
Již během prosince 2020 spustil VW online konfigurátor a předprodej nového VW Caddy, zatímco oficiální prodej začal až 5.1.2021. Přestože předchozí generace tohoto ryze užitkového vozu byly koncipovány zejména na praktičnost, nová pátá generace umožňuje pořídit si vůz v luxusních výbavových stupních a používat ho i jako rodinný až sedmimístný vůz. Jak se vše vydařilo?
Nový VW Caddy je postaven na koncernové modulární platformě MQB, na které je založen také nejnovější VW Golf. Mají tak společné některé prvky použité výbavy i techniky. Caddy, alespoň v té nejvyšší výbavě, slušně nahrazuje stále mizící vozy z kategorie MPV a odvažujeme se říci, že se možná stane nástupcem již dosluhujícího a oblíbeného modelu VW Sharan.

Exteriér

Vzhled vozu prošel změnami, jak jen to jeho dodávkový charakter umožňuje. Přední masce dominují úzké světlomety přecházející do středové zaslepené masky chladiče. Dalším prvkem, který je na první pohled celkem výrazný je designový výplet předního nárazníku. V zadní části již nezbylo návrhářům moc prostoru pro improvizaci, jelikož většinu zádi zabírají zadní dveře, které jsou nejen náročné na prostor, ale není s nimi ani nejjednodušší manipulace. To však lze vyřešit příplatkem ve výši 5 083 Kč, čímž získáte prosklené křídlové dveře. Nákladová hrana je však příjemně nízko a společně s velkým prostorem nabízí velmi široké využití. Boční posuvné dveře jsou lehké, dobře se s nimi manipuluje a disponují elektrickým dovíráním. Změnou také prošly zadní svislé svítilny, vybavené diodovými vlákny. Přestože se jedná o „dodávku“, jsou k dispozici celkem pestré barvy, které pozvednou tento vůz o něco výše. Na výběr je tak například výrazný zelený, modrý či bronzový odstín.

Kufr po roletu nabízí velkorysý prostor 760 litrů. Navíc je pravidelný, jednoduchý a dobře přístupný. Je-li zapotřebí ještě více nákladní prostor zvětšit, nabízí se vyjmutí anebo překlopení sedadel. Chválíme také snadnou manipulaci při vyndávání a opětovném nandávaní sedadel.

Interiér

Interiér je jednoduchý, přehledný a mnohdy funkční. Je zde dostatek prostoru pro různé přihrádky a odkládací plochy. Dobrým nápadem bylo vytvoření prostoru pro mobilní telefon, který je „ukryt“ ve schránce středové konzole. Z tohoto úkrytu je schopen se i nabíjet a odpadá tak protivné pokluzování telefonu po interiéru vozu.

Dalším zajímavým a opravdu funkčním prvkem je prostor na vrchní části palubní desky. Právě ten je vyroben tak, aby zabraňoval odrazu odložených věcí. A světe div se, opravdu to funguje a do čelního skla se vám nic neodráží.

Více než u jiných vozů je právě u nového VW Caddy znatelný stupeň výbavy, ve kterém si můžete vůz pořídit. Zatímco nejlevnější varianta nabízí klasické analogové budíky, vyšší stupně výbavy již nabízí plně digitální štít, multimediální systém a další prvky, připomínající spíše nejnovější řadu Golfu. Ve vyšších výbavových stupních tak maximum funkcí ovládáte pomocí multimediálního systému, zatímco jen opravdová hrstka nastavení zůstala v interiéru ve formě tlačítek.

Co se naopak nepovedlo je nastavování teploty. Právě ta se mění pomocí dotykového posuvníku, který nejen že není nasvícený a ve tmě je tak těžké ho při řízení nahmátnout, ale ani pohybování s ním není vůbec přesné a snadné (klikání/posouvání). Teplotu sice můžete nastavit i hlasem (s chybovostí) anebo přes menu, ale ani jedno řešení není rozhodně dokonalé či uživatelsky přívětivé. Stejně zdlouhavé je vyvolání nabídky pro nastavení směru a intenzity foukání. Smutné je, že minimálně nastavování teploty by šlo vyřešit jednoduchým a klasickým otočným ovladačem.

Další výtku pak máme k dotykovému palubnímu systému. Vzhledem k tomu, že téměř veškerá nastavení je nutno provést přes tento „tablet“, je vše zdlouhavé a mnohdy i nepřehledné. Pokud si chcete vůz pořádně přizpůsobit, strávíte nastavováním nemálo času, což bývá po nějaké době docela otravným prvkem.

V interiéru jsou použity tvrdé plasty, ale vzhledem k jejich povrchové úpravě nepůsobí až tak lacině. V některých částech vozu jsou použity i měkčené materiály (čalounění), např. u područek. Dílenské zpracování je na dobré úrovni, vše pečlivě lícuje.

Přední sedadla jsou pohodlná, prostorná a dobře tvarovaná. Sezení vzadu je o něco tvrdší a také zde sedíte znatelně výše. Zadní sedadla mají nastavitelný sklon. Nicméně prostoru zejména nad hlavou i před koleny je dostatek, přestože VW Caddy nenabízí posuvnou lavici. V interiéru se cítíte příjemně a vzdušně. Náš vůz byl vybaven i panoramatickou střechou, která umocnila prostornost a zároveň přidala nad hlavou další prostor, jelikož je tenčí než klasický strop. VW mimo jiné sáhnul po sklu, které propouští jen velmi málo světla, a tak není zapotřebí žádného dalšího stínění formou roletky. Co nás ale zarazilo, byla pevná zadní okna, která nenabízela možnost jakéhokoli otevření/větrání.

Motor

Námi testovaný vůz byl vybaven dvoulitrovým dieselovým motorem s výkonem 90 kW/122 k s pohonem předních kol a automatickou sedmistupňovou převodovkou.

V nabídce jsou i další 2.0 TDI motory s výkonem 55 kW/75k, 75 kW/102 k anebo přeplňovaný benzinový motor TSI o objemu 1.5 litru s výkonem 84 kW/114 k. Všechny motory splňují emisní normu Euro 6 (platnou od roku 2021) a jsou vybaveny filtrem pevných částic. Výrobcem je udávaná nižší spotřeba paliva, a to až o 12 % oproti předchozí generaci.

Motor sice svými parametry nikoho ze židle nenadzvedne, ale v reálu je celkem svižný, dobře pracuje v nízkých otáčkách a stejně tak se z nich i zvedá. Pokud máte zapotřebí zasáhnout do automatické převodovky, není nic snazšího než použít pádla pod volantem.

Jízdní vlastnosti – spotřeba

Zatímco předchozí generace VW Caddy užitkovost nezapřely, nová generace se snaží být uživatelsky komfortnější. Největším nešvarem bylo u Caddy zvládání výmolů či jakéhokoli horšího povrchu. S tím se nová platforma snažila poprat a jízdní vlastnosti Caddy výrazně vylepšit. Proměnou tak prošla zadní náprava, která je sice stále dost tuhá a odolná, ale i přesto je komfortnější. Ne že by se tím odstranily všechny tupé rány přenášené do interiéru, ale po přejetí výmolů či kanálů se oproti předchozí generaci přece jen něco změnilo. Nejvíce vozu svědčí naložení, v této poloze se pak cítí zase o trochu lépe a jistěji.

Celkově se na podvozku opravdu zapracovalo a jízda v Caddy je teď mnohem více příjemná. Vůz byl lépe odhlučněn, změnilo se i odpružení a jízda se dá srovnat již s ostatními osobními automobily dané kategorie. Při jízdě v zatáčkách se Caddy přespříliš nenaklání, ačkoli se svou výškou 1798 mm by k tomu mohl mít dispozice. Dobře drží stopu a řízení je snadné a přesné. Stabilizační systémy do řízení zbytečně nezasahují a když už, tak umírněně. Brzdy jsou také dobře dávkovatelné a celkové svezení je prostě na převážně „užitkový“ vůz opravdu dobré.

Pokud jsme Caddy šetřili a zrovna se nepohybovali v hustém provozu, bylo možné jezdit za 5,6 l/100 km. Při živější jízdě a jízdě na dálnici se spotřeba zvedla cca o 1,2 litru, tedy na 6,8 l/100 km. Při popojíždění v kolonách si Caddy vzal i 7,3 l/100 km, což vzhledem k obsahu motoru a velikosti vozu podle nás nejsou vůbec špatné hodnoty. Zrovna jsem si vzpomněl na jeden z minulých testů, kdy hybridní Renault Megane Grandtour E-Tech Plug-in, dokázal na dálnici spotřebovat i 8 či 9 litrů na 100 km. Toť jen pro porovnání.

Výbava

Měli jsme k dispozici vůz v druhé nejvyšší výbavě (Style) v hodnotě 911 524 Kč vč. DPH, nyní za akční cenu 806 561 Kč vč. DPH. Samozřejmostí tedy byla 17“ litá kola, panoramatické střešní okno (neotvíratelné), digitální přístrojový štít, elektricky sklopná/nastavitelná/vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, elektronický imobilizér, centrální zamykání, bezklíčové zapalování, klimatizace „Climatronic“, bederní opěrky /vpředu, man. nastavitelné/, samolepící dojezdová sada, stěrač zadního okna s ostřikováním, potahy z mikrovlákna, výškově nastavitelná přední sedadla atd. Z bezpečnostních asistentů pak Caddy disponoval asistentem rozpoznání únavy, airbagem řidiče a spolujezdce, bočními a hlavovými airbagy, automatickým spínačem denního svícení, eCallem, systémem automatického brždění a monitoringem chodců a cyklistů, LED světlomety vpředu i vzadu, multifunkční kamerou vpředu atd. Máte-li potřebu si VW více přizpůsobit k osobnímu než užitkovému vozu, máte k tomu příležitost. Caddy v nižší výbavovém stupni dokáže díky příplatkové výbavě nabídnout i panoramatické střešní okno (25 100 Kč), adaptivní tempomat (15 409 Kč), digitální přístrojový štít (113 185 Kč), navigaci (26 649 Kč), zadní parkovací čidla (10 406 Kč), sedmimístné provedení vozu (22 518 Kč), vyhřívané přední sklo (5 243 Kč) atd.

Závěr

VW Caddy páté generace už není ryze užitkovým vozem, ale lze snadno zaměnit i za rodinný vůz či chcete-li velmi prostorné a praktické MPV. Jízdní vlastnosti VW Caddy jsou dobré a vcelku komfortní, avšak trochu tvrdší podvozek, a ne až tak hladké kamuflování nerovností na vozovce vám opět připomene, že vůz je primárně „dělník“. Caddy nabízí velkorysý prostor nejen pro cestující, ale i v zavazadlovém, nebo chcete-li spíše nákladním prostoru. Interiér je celkem příjemný, pohodlný a praktický. Sice jsme měli k vozu nejednu výtku, ale možná mu to prominete a budou pro vás důležitější klady, které nabízí (a není jich málo).

Klady
• Vylepšený – netradiční design
• Snadná manipulace při vyjímaní/nandávání zadních sedadel
• Bytelný odjišťovací systém sedadel
• Prostorný interiér
• Prostorný a prakticky uzpůsobený nákladní prostor
• Komfortní jízdní vlastnosti blízké osobním automobilům
• Pružný a úsporný motor
• Pohodlná, prostorná sedadla

Zápory
• Multimediální systém
• Nastavování teploty
• Pevná zadní okénka
• Nemožnost otevření panoramatické střechy
• Tvrdší podvozek/diskomfort v interiéru při nerovnostech na silnici
• Absence silnějších agregátů
Hodnocení
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
1
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.07
* Hodnocení dle známky od 1 do 5 jako ve škole, kde 5 je nejhorší výsledek a 1 je nejlepší výsledek
Technický popis
Karoserie
Typ
Mpv
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4501
Šířka (mm)
1855
Výška (mm)
1797
Rozvor (mm)
2755
Provozní hmotnost (kg)
1643
Počet míst (os.)
5/7
Objem zavazadlového prostoru (l)
760/2556
Motor
Typ
Turbodiesel 2.0 TDI
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1968
Max. výkon kW (k)/ot./min.
90/2750-4400
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
320/1600-2500
Max. výkon kW (k)
90 (122)
Spotřeba
Spotřeba paliva l/100 km
4,5 - 5,7
Město
5,6
Mimo město
4,0
Kombinovaná
4,6
CO2 (g/km)
122
Palivová soustava
Palivo
Diesel
Objem nádrže (l)
50
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
11,4
Max. rychlost (km/h)
186
Převodovka
Typ převodovky
Automatická DSG7, dvouspojková
Počet rychlostních stupňů
7
Přenos hnací síly
Pohon
Přední pohon
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
215/55 R16
Ráfky
215/55 R16
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
519 000 Kč
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
806 561 Kč
Celková cena testovaného vozu (Kč)
806 561 Kč
Hodnocení článku
4.5 z 5 (90%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů