0
zpět
1574

Toyota Yaris 3D 1,0 VVT-i – Ideální partner do města

V uplynulém týdnu jsme pro Vás otestovali zbrusu novou Toyotu Yaris. Naší snahou bylo vůz ani trochu nešetřit, hezky z něj vymačkat ty nejlepší výkony při jízdách po městě, čemuž pomohly i klimatické podmínky navozující pravou zimu. A jak námi testovaný „Yarísek“ dopadl, se dočtete o pár řádek níže.
03.04.2006, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+48

Yaris první generace slavil na našem trhu prodejní úspěchy. Dobře prodejné městské vozítko je žádané v současné době i jako ojetina, která si navíc drží cenu. Úspěchu první generace dosáhla zejména díky dobře využitému vnitřnímu prostoru při malých celkových rozměrech, praktičnosti a maximální užitečnosti. A to vše při relativně dobré ceně, výbavě a bezpečnosti. Od nového modelu se čeká přinejmenším podobný úspěch.

K testu bylo redakci zapůjčeno třídvéřové provedení v základní výbavě označované jako Base, která zahrnuje ve městě nedocenitelný posilovač řízení, dva airbagy, ABS+EBD, elektricky stavitelná zrcátka z místa řidiče, vestavěný rádio-přehrávač CD, palubní počítač a variabilní zavazadlový prostor.

Yaris poháněl tříválcový jednolitrový motor s proměnným časováním ventilů.

Karosérie

Yaris je k dispozici v námi testované tří-dvéřové verzi, dále v provedení pětidvéřový hatchback a navíc časem můžeme očekávat velkoprostorové Verso. Karoserie oproti svému předchůdci má svěžejší styl a jako celek působí elegantním dojmem. Robustní provedení nového kabátu zaručuje více prostoru, větší pevnost a hlavně bezpečnost. Velká přední světla dominují celé přední partii, nárazník zasahuje vysoko do přední kapoty. Vůz celkově při pohledu z boku působí majestátním dojmem, avšak povedeným. Boční linii by prospěla patnáctipalcová kola, která se však v základním provedení nedají očekávat. Díky černě zbarvenému „B“ sloupku a prostoru kolem oken nepůsobí černá zrcátka spolu s černými klikami dveří příliš ošklivě. Zadní, téměř rovná partie, vyniká velkým nárazníkem v barvě auta a povedenými zadními svítilnami. Výklopné třetí, resp. páté dveře lze lehce vyklopit díky plynové vzpěře do výšky 178 cm, což pro osoby vyššího vzrůstu představuje riziko poranění hlavy o samotnou hranu. Zavírání nevyžaduje nadbytek síly, snad jen razantnější „dobouchnutí“ dveřím jen prospěje.

Absence centrálního zamykání dveří samotnému řidiči zpočátku nevadí. Perné chvilky si užije zejména v pětidvéřovém provedení, kdy neví, které dveře otevírat dříve. Při častém popojíždění a parkování ve městě jsem pokaždé lamentoval nad chybějícím „centrálem“. Páté dveře se navíc musí odemykat pouze klíčkem, což mi klidu zrovna nepřidalo. Navíc jsem páčku otevírání „kufru“ pod sedadlem řidiče hledal marně. Abych jen nekritizoval, musím pochválit kvalitní provedení samotných dveří. Jejich otevírání i zavírání evokuje pocit vozu vyšší třídy. Z příjemného zvuku zavření rozměrných dveří by si měli vzít ponaučení především někteří konkurenti.

(+) povedený design

(+) prostorná karoserie

(-) absence centrálního zamykání či alespoň otevírání pátých dveří páčkou z pozice řidiče

(-) nízko výklopné zadní dveře

Interiér

Při prvním nastupování do Yarisu si všimnete nezvykle vysoko položené podlahy, což činí příjemnou záležitost i pro méně pohyblivé jedince. Neobvykle poklopený volant směrem k přístrojové desce nemusí vyhovovat každému, stejně jako mně. Pedály i celý sloupek řízení si vynucuje řidičovu vzpřímenou polohu, tedy podobnou dodávkám či autobusu. Výškově nastavitelný volant bohužel této situaci nepomůže. Celý problém lze vyřešit přisunutím sedadla blíže k volantu, kdy na pedály šlapete téměř kolmo. Věnec volantu mi vyhovoval, avšak můj zlozvyk – držení volantu jednou rukou v poloze čtvrt nebo tři-čtvrtě se mi několikrát vymstil nechtěným zatroubením. Při delších cestách budete na místě řidiče marně hledat loketní opěrku. Tím, že sedíte výše než v ostatních vozech máte zaručen dobrý výhled vpřed. Mohutný „A“ sloupek výhled příliš nezhoršuje. Boční výhled je naprosto výborný, horší situace panuje směrem vzad. Zadní sklo totiž nepatří k velkým. Za deštivého počasí při rychlejší jízdě není účinnost ostřikovačů zrovna ideální. Kapalina se dostane sotva do poloviny předního skla. Navíc celou situaci stěžuje horší přítlak pravého stěrače.

Tabulka konkurentů
 Toyota Yaris 3D 1.0 VVT-i Base Ford Fiest 3D Opel Corsa 1.0 TWINPORT Hyundai Getz 1.1 SOHC 

Motor

 
řadový zážehový tříválec 1.0

1.3 Duratec 8V

 
Zážehový 1.0Zážehový 1.1

Max. výkon (kW (k)/ot./min)

 
51/600044 (60)/500044 (60)/5600 48,5 (66)/55000

Max. točivý moment (Nm/ot./min)

 
93/380099/250088/380099/3200

Zrychlení 0-100km/h (s)

 
15,718,516,015,6

Max. rychlost (km/h)

 
155152156150

Průměrná spotřeba (l)

 
5,45,95,35,5

Zavazadlový prostor (l)

 
272284260254
    

Pod rozměrným předním sklem interiéru dominuje palubní deska klasického tvaru písmene „T“. Středový panel doznal pozitivních změn. Na tři kruhové ovladače spolu s tlačítky si řidič velmi rychle intuitivně zvykne. Jejich ovládání nečiní žádné problémy a není potřeba listovat v manuálu. Vše je jednoduché a podřízené maximální ergonomii. Po usednutí za volant vše naleznete na svém místě. Pouze kaplička s ukazateli má své místo ve středu palubní desky v zorném poli oka řidiče. Velké digitální číslice zobrazují aktuální rychlost. Pravé tlačítko umístěné vedle kapličky přepíná údaje palubního počítače.

Za volantem naleznete místo tradičního umístění kapličky úložný prostor v podobě schránky. Ostatně schránek v Yarisu naleznete víc než dost. Jejich výčtem se nemá cenu zabývat. Prostě pro každou věc, naleznete vhodné místo.

Na zadních sedadlech panuje naprostý dostatek prostoru v podélném směru. Místa za předními sedadly je díky velkému rozvoru 2460mm v této třídě vozidel doslova nadbytek. Příliš kolmá a především nízká sedadla zaručí pohodlí pouze menším osobám. Dospělý člověk nadprůměrného vzrůstu bude trochu trpět. Ani celkem vysoko vysouvací zadní opěrky situaci neřeší. Tři místa na zadních sedadlech těžko někdy využijete, jelikož se tam prostě tři dospělé osoby nevejdou.

(+) velkorysý prostor na předních sedadlech

(+) kvalitní zpracování interiéru

(+) ergonomie (vše naleznete na svém místě)

(+) variabilita zadních sedadel

(-) nepohodlné zadní sedačky

(-) sklon volantu

Motor

Pro tří-dvéřový Yaris můžete zvolit ze třech motorů. Výběr začíná u jednolitrového zážehového tříválce, pokračuje přes zážehový čtyřválec 1.3 a končí u vznětového čtyřválce 1.4 D-4D. Testovaná nejslabší verze, známá z Ayga, poskytuje dostatečný výkon 51kW při 6000 otáčkách spolu s točivým momentem 93Nm při 3800 otáčkách. Stovku s tímto agregátem Yaris atakuje za 15,7s a rozjede se maximální rychlost 155 km/h. Tříválec překvapí zejména při rozjezdu svou překvapivou dynamikou. Pokaždé vystartuje na semaforu s lehkostí a hbitostí. Výkonnější soupeřům nezbude nic jiného než obdivovat zadní partie Yarise. To však platí pouze do maximální povolené rychlosti ve městě, popř. do sedmdesátky. Tato pohonná jednotka se mi zdála nejvhodnější v městském provozu, kdy hbitost a mírná dávka hravosti řidiči navozuje kladné pocity.

Mimo město Yaris při běžném provozu a dodržování pravidel v ničem neztrácí na ostatní hlavně silnější vozy. Lze s ním při běžných rychlostech jiskrně předjíždět, jen se řidič nesmí bát razantnějšího podřazení a vytáčení motoru do vysokých otáček. Motor poskytuje až překvapivě stejné zrychlení v celém pásmu otáček. Prostě tento tříválec má rád vytáčení v dobrém slova smyslu, což ovšem má za následek zkraje nepříjemnou zvukovou kulisu pronikající z útrob kapoty. Věřte mi, že časem si na hluk od motoru zvyknete a čím déle s vozem budete jezdit, tím více budete chtít tento reprodukovaný zvuk vnímat. Při ostřejší jízdě a opětovném vytáčením motoru do vyšších sfér si z dávkou trocha fantazie můžete připadat jako v motokáře.

Na dálnicích Yarisu nedělá problém udržet cestovní rychlosti na hranici stotřicítky (cca 4100 ot.) Námi maximální dosažená rychlost byla 145 km/h na mokré vozovce. Pro vyzkoušení „maximálky“ ani dosahovaného zrychlení nepanovaly za celou dobu testu ideální klimatické podmínky. Při stovce motor točí na pátý rychlostí stupeň rovných 3000 otáček, což je příjemná hodnota. Aerodynamicky hluk nebyl při námi dosažené maximální rychlosti ještě otravující.

Dosahované hodnoty spotřeby paliva jste již měli možnost vidět v našem testu spotřeby. Proto si jen zopakujeme nejdůležitější hodnoty. Nejnižší průměrná dosažená spotřeba ve městě činila 4,8l na sto kilometrů, nejvyšší 6,2l/100km. Mimo město lze jet při lehké noze i pod hodnotou 4 litrů. Průměrná spotřeba za celý test byla skvělých 5,88l/100km. Výrobcem udávaná spotřeba je naprosto adekvátní pro běžný provoz.

(+) živý motor

(+) spotřeba

(+) cena povinného ručení (objem jen 998 ccm)

(-) netypický zvuk tříválce

(-) při plném obsazení ztráta výkonu

Jízdní vlastnosti

Po nastartování klasickým klíčkem se studený motor projeví dunivým zvukem, avšak chová se naprosto klidně. Takovýto surový zvuk vydávají snad jen tříválce, přesto jeho utlumení je lepší u předchozího čtyřválcového motoru se stejným obsahem. Posádka vozu necítí naprosto žádné vibrace. Řazení rychlostních stupňů je příkladné, krátké a lehké. Řadící páka padne skvěle do ruky. Jedinou výtku si zaslouží přeřazení ze čtyřky na pětku. Dráha je sice delší, ale ne vždy příliš přesná.

U vysoké karoserie by málokdo čekal tak jisté jízdní vlastnosti jako předvádí nový Yaris. S naprostou odvážlivostí se vrhá do zatáček, které mu nejsou cizí. Jejich projetí pod plným plynem je zážitkem, který ruší jen více se naklánějící karoserie vozu. V táhlých a ostrých zatáčkách je Yaris prostě doma. Jiná situace nastala, když jsem chtěl Yarise vyzkoušet v slalomu. Přílišné naklánění vždy vůz rozhodilo a do dalšího oblouku se vrhal nestabilně. Řidič nabýval pocitu, že se každou chvíli musí převrhnout, proto jsem raději hrátek zanechal.

Vysoká karoserie není tolik náchylná na boční vítr, jak by se při prvním pohledu mohlo zdát. Na dálnici do 130km/h patří Yaris k naprosto stabilním vozům a jízda je příjemná a překvapivě komfortní. Ovšem pokud při vyšší rychlosti předjíždíte např. tirák či jiného tluztokožce, věřte, že budete mít dosti práce s korekcí vozu v levém pruhu.

Díky sněhové nadílce během testu nám dovolilo Yarise vyzkoušet i na sněhu. První zklamání nečekaně přišlo od zimních pneumatik. Obuté „bačkory“ Dunlop WinterSport M3 mě zklamaly směrovou stabilitou, což je nejspíše dáno úzkou šíří pneumatiky (165mm) a nedostatečným přítlakem přední nápravy, díky lehkému motoru. Od této značky pneumatik bych čekal víc. Vůz se na sněhu chová nejdříve nedotáčivě a po chvilce zase přetáčivě. Navíc systém ABS zasahoval, dle mého názoru, celkem brzy a s pořádnými kopanci do řidičova chodidla, které navíc bylo provázeno krajně nepříjemnýcm zvukem (skřípáním a praskáním připomínající vystřelení pružiny z gauče, fakt :o)).

Plné zatížení vozu je díky malému objemu znát, ovšem ve stoupáních se určitě nezastavíte. Stabilní rychlost udržíte, avšak o zrychlení si nechte zdát. To samé platí, pokud Vás někdo v kopci zbrzdí.

(+) špičkové jízdní vlastnosti v běžném provozu (a o to jde)

(+) účinné brzdy

(+) krátké dráhy řazení

(+) posilovač řízení

(-) jízdní vlastnosti v extrému

Verdikt

Toyota Yaris v novém provedení bude patřit stejně jako jeho předchůdce ke špičce v dané třídě. Konstruktéři odstranili hlavní neduhy předchozí generace a přidali několik zlepšení. Yaris se může pochlubit výbornými jízdními vlastnostmi, snadným ovládáním, nízkou spotřebou, nadprůměrnou prostorností a kvalitním precizním zpracováním. „Yaríska“ si snadno zamilujete pro jeho hravost a brzy mu odpustíte několik drobných nedostatků. „Yarísek“ je ideálním společníkem pro městský a příměstský život!

Toyota Yaris 3D hatchback

 

popis

 

Base

 

Base Cool

 

Terra

 

Terra Cool

 

Exterirér

 

rozměr pneu

 

165/70R14

 

165/70R14

 

185/60R15

 

185/60R15

 

nárazníky v barvě karoserie

 

+

 

+

 

+

 

+

 

vnější zrcátka

 

el.,černá

 

el., černá

 

el., černé

 

el., černá

 

vnější kliky dveří

 

černé

 

černé

 

černé

 

černé

 

Komfort

 

elektrická okna přední

 

N

 

N

 

A

 

A

 

natavitelný volant výškově / podélně

 

A/N

 

A/N

 

A/N

 

A/N

 

posilovač řízení (el.)

 

A

 

A

 

A

 

A

 

otáčkoměr + rychloměr

 

digitální

 

digitální

 

digitální

 

digitální

 

palubní počítač

 

A

 

A

 

A

 

A

 

klimatizace

 

příprava

 

manuální

 

příprava

 

manuální

 

rádio s RDS+CD přehrávač

 

4xrepro

 

4xrepro

 

4xrepro

 

4xrepro

 

centrální zamykání dveří s dálk. Ovládáním

 

N

 

N

 

A

 

A

 

imobilizér s kontrolkou aktivace

 

A

 

A

 

A

 

A

 

systém skládání zadních sedaček Easy Flat

 

A

 

A

 

A

 

A

 

Bezpečnost

 

ABS+EBD+BA

 

A

 

A

 

A

 

A

 

Airbag řidiče a vypínatelný spolujezdce

 

A

 

A

 

A

 

A

 

airbagy boční

 

N

 

N

 

A

 

A

 

uchycení dětské sedačky ISOFIX

 

A

 

A

 

A

 

A

 

třetí brzdové světlo s LED diodami

 

A

 

A

 

A

 

A

 

hodnocení
brzdy
4
design
5
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
5
jízdní komfort
5
ovladatelnost
5
prostornost
5
pružnost motoru
4
řazení
4
řízení
5
sedadla
4
spotřeba
5
výhled z vozu
4
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
4.5
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
3750
šířka (mm)
1695
výška (mm)
1530
rozvor (mm)
2460
rozchod kol vpředu (mm)
1470
rozchod kol vzadu (mm)
1460
provozní hmotnost (kg)
1055-1105
maximální hmotnost (kg)
1440
objem zavazadlového prostoru (l)
272-363
motor
typ
řadový zážehový tříválec
počet válců
3
zdvihový objem (ccm)
998
max. výkon kW (k)/ot./min.
51/6000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
93/3800
spotřeba
město
6,4
mimo město
4,9
kombinovaná
5,4
palivová soustava
palivo
Natural 95
objem nádrže (l)
42
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
15,7
max. rychlost (km/h)
155
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
5
přenos hnací síly
řízení
zavěšení kol
brzdy
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
165/70R14
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
264 900 Kč
celková cena testovaného vozu (Kč)
264 900 Kč
příplatková výbava

autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Tom, 05.04.2006 17:34
Jaká je tedy hodnota otáček při max. točivém momentu? V tabulce konkurentů píšete 6300, v textu 3800 a nakonci článku 3600. Uveďte, prosím, korektní otáčky. Jinak celkem pěkná motokára.
Jakub - TipCars.com, 06.04.2006 03:24
Dobry den! spravna hodnota je kroutici moment 93Nm pri 3800 ot/min. jiz je vse opraveno.
anonym, 10.09.2008 22:41
Koupil jsem nový Yaris 1.3 Sol v létě 2008 a překvapilo mě, že nelze zařadit jedničku dokud auto téměř nezastaví. Najeto mám zatím jen 500 km. Jinak jsou dráhy řazení přesné.

Druhá věc je že plasty na palubní desce jsou tvrdé tak, že po nich stačí přejet rukou a hned na nich zůstávají světlé šmouhy. Prakticky hned se také poškrábou i dolní plasty u dveří od bot při vystupování, ty jsou pro změnu příliš měkké a neodolné.

Mám rovněž Mazdu 6 starou 6 let a ta je v interiéru prakticky netknutá (dveře i palubka). Jedničku není problém zařadit ani ve 40-50 km/h.

Od Toyoty jsem čekal poněkud vyšší standard. Jinak vše ostatní je v pohodě. Zvlášť variabilita zadních sedadel a motor a vůbec celkový pocit v autě.

Moc jsem si zatím nezvykl na digitální rychloměr. Problém není že je uprostřed, ale že je digitální. Analogový má tu výhodu že na první pohled vidím kolik jedu jen podle polohy ručičky na budíku aniž bych zatěžoval mysl "dekódováním" cifer. Nepraktičnost čtení čísel je prý ostatně důvod proč i moderní letadla mají stále "budíky" a ne číselné displeje.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.