Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Toyota Yaris 1.5 Hybrid dominuje hlavně spotřebou

Testy
František Mašek | 15.02.2021
dalších 16 fotek
foto: Toyota
Toyota Yaris, oblíbený a léty prověřený malý městský vůz je v prodeji již od března 1999. Tehdy vynikal svou prostornou koncepcí při zachování kompaktních vnějších rozměrů. S vozem se skvěle manévrovalo v hustém provozu a k parkování stačil opravdu malý prostor. Současná, již čtvrtá generace sází na design, propracovanější interiér, dobré jízdní vlastnosti, širokou výbavu a úsporný provoz.
Toyota Yaris na první pohled zaujme svým designem, který je na rozdíl od předchozích generací nepřehlédnutelný. Velikostně je Yaris srovnatelný s konkurenčními vozy Renault Clio či Peugeot 208. Vůz stojí na zcela nové platformě TNGA GA-B, která umožnila rozšířit blatníky, snížit podvozek a celkově vytvořit líbivější design, který dokáže vzbudit pořádné emoce. Navíc se vyrábí i v českých Ovčárech kousek od Kolína, přestože jeho výroba zůstává i ve francouzské továrně ve Valenciennes.

Exteriér

Přední části vozu dominuje výrazná černá maska s protáhlými světlomety, připomínající přivřené oči. Na zádi nepřehlédnete vystupující, zajímavě tvarované koncové svítilny, zakomponované a propojené černým plastem s červenou linkou, sahající od jednoho světlometu k druhému. Z boku Yaris zaujme zejména svými blatníky, které dodávají vozu silně sportovní ráz. Jak se ale docílilo, u tak malého vozu, tak výrazného rozšíření blatníků? Na nápravy designéři posadili pečlivě vytvarovanou, aerodynamickou karoserii, která je nejširší v části předních sedadel a dopředu i dozadu se zužuje tak silně, že blatníky a kola prostě vyčnívají.

Celkově nový Yaris vypadá opravdu velmi povedeně a na kráse mu přidává i dvoubarevné lakování. Náš vůz v červeno-černé kombinaci měl navíc i příplatkovou panoramatickou střechu, jejíž zastínění je rozděleno zvlášť pro přední a zadní sedadla. Designéři si vyhráli i s různými ozdobnými lištami, jedna taková je například zakomponovaná v přední masce /u nejvyšší výbavy/. Radar je nenápadně umístěn v přední masce pod logem Toyoty, které je modře orámováno a poukazuje tak na hybridní pohon.

Interiér

Interiér působí vyspěleji, přehledně a účelně. Linie jsou čisté, použité materiály působí dobrým a kvalitním dojmem. Nový je i přístrojový panel, skládající se ze tří displejů. Středový je dobře přehledný a umožňuje měnit různé informace, po stranách jsou pak dva kulaté displeje /budíky/. Je trochu škoda, že Yaris neumožňuje přenos informací z navigace právě do tohoto středového displeje, který má řidič nejlépe na očích. Na druhou stranu však Yaris disponuje plnobarevným head-up displejem /vyšší verze/.

Celému interiéru dominuje dotykový displej multimediálního systému. Řidič má k dispozici příjemný, trojramenný kožený volant s dostatečným rozsahem nastavení. Nadále zde zůstává manuálně nastavitelné ovládání ventilace pomocí tlačítek i kruhového ovladače. Dostatečný prostor pro mobilní telefon je ihned pod multimediálním systémem. Jeho podložka je navíc protiskluzová. Další místo je pak pod ovládáním ventilace, které nabízí i bezdrátové nabíjení. Nová je i středová konzole. U hybridu zůstává řadící páka /nikoli např. joystick/ s jednosměrným řazením.

Nechybí prostorná přihrádka před spolujezdcem ani dostatek odkládacích prostor. Atmosféru doplňuje příjemné jemné modré podsvícení interiéru.

Přední sedačky jsou skvěle tvarované, dobře drží v zatáčkách a nebáli bychom se jich ani při dlouhých trasách. Navíc posezení v nich je znatelně níže než u předchozích generací. Sedadla jsou na pohled pěkně sportovní, prošívaná červenou nití. Yaris už nepůsobí pouze jako „přesouvací“ vůz po městě, ale jako plnohodnotný vůz, kterým můžete vyrazit na hory či za hranice.

Zadní sedadla jsou poněkud rovnější a tvrdší. Zatímco pro nohy je tu místa jen tak tak, nad hlavou je prostoru ještě o poznání méně. Snižující a zužující se karoserie je neúprosná a měříte-li nad cca 180 cm, nebudete se vzadu rozhodně cítit příjemně. Navíc jsou zadní dveře poměrně malé a jejich úhel otevírání zdaleka nedosahuje 90°. Zadní sedadla jsou opravdu určena převážně dětem či zavazadlům. Samotný zavazadlový prostor nabízí 286/947 litrů a pod podlážkou je místo pro umístění rezervy či lepící sady.

Motor

Náš hybridní vůz měl pod kapotou 1,5litrový atmosférický řadový benzinový tříválec kombinovaný se dvěma elektromotory. Silnější dokáže vůz samostatně pohánět, zatímco ten druhý slouží pouze jako generátor. O pohon se starají přední kola, propojená převodovkou e-CVT. Vůz nabízí výkon 85 kW /116 k/.

Yaris zvládne stovku za 9,7 sec. a jako maximální rychlost je uváděna hodnota 175 km/h. Rozjezdy jsou svižné, přitom tiché a dobře vyladěná převodovka funguje plynule a bez jakéhokoli cukání.

Jízdní vlastnosti – spotřeba

Toyotě Yaris však svědčí nejvíce poklidná jízda. Když jsme jeli ostřeji, snažila se nám elektronika zasahovat do řízení, a tak jsme zase raději zvolnili. Každopádně je však Yaris stabilní a hbitý vůz. Podvozek je velmi komfortní, skvěle tlumil nerovnosti a jeho odhlučnění bylo taktéž dobré, o čem jsme se přesvědčili i při jízdách po dálnicích. Neobtěžuje nepříjemným hlukem ä vibrace, které se občas objeví jsou opravdu jemné. Yaris se snaží co nejvíce nastřádat energii díky rekuperaci, která je efektivní a čistě na elektřinu se tak vůz dokáže pohybovat i rychlostí přibližující se 130 km/h. Navíc, jezdíte-li s lehkou nohou na plynu, funguje elektromotor na své střední hladině a veškeré přebytky energie ukládá zpět do lithiové baterie.

Díky silnému elektromotoru je jízda po městě radostí, stejně jako svezení do kopců, které Yaris zvládá svižně a bez nepříjemných zvuků hučení či naplno vytočeného řvoucího motoru. Yaris si jen tak příjemně pobrumlává a vy si užíváte jízdu.

Po ukončení testu, kdy jsme se opravdu nesnažili o úspornou jízdu a jezdili spíše normálním tempem, se spotřeba ustálila na pěkných 4,1 litrech/100 km. Když jsme během testování přepnuli jízdní režim na „power“, klesla spotřeba na 3,9 l/100 km.

Výbava

Naše Toyota Yaris měla nejvyšší možnou výbavu, tedy Premiere Edition.

Hybridní Yaris si můžete zakoupit od 479 000 Kč (výbava Comfort s paketem Style) přes Comfort s pakety Style a Tech za 494 000 Kč, Selection Elegant v hodnotě 509 000 Kč, po Selection Style za 519 000 Kč a nejvyšší Premiere Edition za 534 000 Kč. Samozřejmě je k dispozici široká příplatková výbava, a tak si můžete Yaris přizpůsobovat, jak je libo.

Již v základu (výbava Comfort s paketem Style) je nový Yaris velmi solidně vybaven. Dostanete tak např. klimatizaci, multimediální systém s barevnou dotykovou 7“ obrazovkou, senzor šera, parkovací kameru, mlhová světla, volant potažený kůží, LED směrová světla, 16“ kola z lehkých slitin, zatmavená zadní okna, lakovanou přední mřížku chladiče, Bi-LED přední světlomety, LED mlhová světla, manuální nastavení výšky světlometů či LED zadní světlomety.

Co se týče úrovně bezpečnosti, tak na té si Toyota opravdu zakládá. Yaris nabízí 7 airbagů, podpořených širokou řadou jízdních asistentů – např. adaptivní tempomat, asistent udržování jízdy v jízdním pruhu, předkolizní bezpečnostní systém s rozpoznáváním chodců a cyklistů, systém rozeznávání dopravních značek, automatická dálková světla, systém sledování únavy řidiče, systém zmírňování rizika kolize na křižovatkách

Závěr

Nový Yaris s čistým svědomím považuji za kvalitní vůz, na kterém si dala automobilka opravdu záležet a vytvořila tak vůz, který je pohodlnější, propracovanější s lepšími jízdními vlastnostmi a výbavou, za kterou by se žádný městský vůz nemusel stydět (kdyby ji měl). Konečně je Yaris osobitý, dobře zapamatovatelný vůz, který se mezi ostatními rozhodně neztratí. Připočteme-li k tomu ekologický, a navíc velmi úsporný provoz, pohodlný interiér a široké využití, dozajista zaujme široké spektrum zákazníků poohlížejících se po univerzálním, kompaktním a úsporném voze.

Klady
• Nízká spotřeba benzinu
• Prostorný interiér
• Pohodlná sedadla
• Bezpečnostní prvky
• Head-up displej
• Komfortní a svižná jízda

Zápory
• Pořizovací cena
• Úhel otevírání zadních dveří
• Yaris neumožňuje přenos informací z navigace do panelu před řidičem
Hodnocení
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
1
Dynamika motoru
1
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
2
Pružnost motoru
1
Řazení
1
Řízení
1
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.14
* Hodnocení dle známky od 1 do 5 jako ve škole, kde 5 je nejhorší výsledek a 1 je nejlepší výsledek
Technický popis
Karoserie
Typ
Hatchback
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
3940
Šířka (mm)
1745
Výška (mm)
1500
Rozvor (mm)
2560
Provozní hmotnost (kg)
1090-1180
Maximální hmotnost (kg)
2065
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
10,4
Objem zavazadlového prostoru (l)
286/947
Motor
Typ
Řadový tříválec se 2 elektromotory
Počet válců
Řadový tříválec, DOHC 4 ventily
Zdvihový objem (ccm)
1490
Vrtání x zdvih (mm)
80,5x97,6
Kompresní poměr
14,0:1
Max. výkon kW (k)/ot./min.
68 (92)/5500
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
120/3600-4800
Max. výkon kW (k)
Hybridní systém 85 (116)
Spotřeba
Kombinovaná
3,8-4,3
CO2 (g/km)
87-89
Palivová soustava
Palivo
Benzín, 95 oktanů
Objem nádrže (l)
36
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
9,7
Max. rychlost (km/h)
175
Převodovka
Typ převodovky
E-CVT s plynule měnitelným převodem
Přenos hnací síly
Pohon
Předních kol
Zavěšení kol
Vpředu
Vzpěry McPherson
Vzadu
Torzní příčka
Brzdy
Vpředu
Odvětrávané kotoučové
Vzadu
Kotoučové
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
205/45 R17
Ráfky
205/45 R17
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
350 000 Kč
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
460 000 Kč
Celková cena testovaného vozu (Kč)
555 000 Kč
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů