zpět

Toyota Corolla (50 000km) - dlouhodobý test

Legendárna Toyota Corolla sa vo svojej poslednej generácii vracia ku svojim konzervatívnym koreňom a snaží sa osloviť tradičnými hodnotami – kvalitou, spoľahlivosťou, jednoduchosťou.
07.11.2006, testy

hodnocení článku: 3.5 z 5 (70%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
+43

Vo svojej poslednej generácii sa legendárna Toyota Corolla vracia ku konzervatívnym koreňom a oslovuje tradičnými hodnotami – kvalitou, spoľahlivosťou a jednoduchosťou. V roku 2004 absolvovala facelift, ktorý ju zatraktívnil a doslova „pokropil živou vodou“. Počas dlhodobého užívateľského testu budeme preverovať kvality nového maloobjemového turbodieselu vo verzii kombi.

Špecifikácia autaToyota Corolla 1,4 D4-D (66 kW), manuálna prevodovka, zlatá metalíza
Dátum a miesto zakúpenia auta13.07.2005 v autosalóne AT Toyota, Žilina
Priemerný počet najazdených km/týždeň700 Km
Automobil jazdí po cestách (%)cesta I. triedy (40%), mesto (25%), diaľnica (35%)
Predchádzajúce autoHyundai Elantra 1,6i (79 kW)
Prvé dojmy z CorollyNapriek všeobecnému povedomiu, že Corolla je v rámci svojej triedy iba priemerne priestranný automobil, bol som milo prekvapený vzdušnosťou interiéru. Miesta je pre štyroch dospelých pasažierov dostatok vo všetkých smeroch, snáď len cestujúci na zadných sedadlách, s výškou nad 185 cm, môžu mať menej priestoru v oblasti kolien. Z interiéru dýcha kvalita, ale je až príliš konzervatívny a jednoduchý. Na druhej strane treba vyzdvihnúť vynikajúcu ergonómiu – s autom sa dá veľmi rýchlo „skamarátiť“. Ďalšie príjemné prekvapenie sa skrývalo pod kapotou. Naftový agregát má v rodine premiéru a tak sa stále snažíme zžiť s odlišnou charakteristikou motoru. Diesel je napriek svojmu malému objemu dostatočne výkonný, nezľakne sa ani plne obsadeného auta so zapnutou klimatizáciou. Päťstupňová, krátko sprevodovaná manuálna prevodovka sa pohybuje po dlhších dráhach a je celkom presná. Štvorica kotúčových brźd je príjemne jedovatá a ani pri opätovnom brzdení nemá tendenciu vädnúť.
Najčastejšie tankujem palivo na týchto čerpacích staniciachShell, OMV
Do autoumyvárne jazdím (áno – ako často/nie)jazdím – raz za mesiac
Servisné intervaly15 000 Km
Navštevovaný servis (značkový, neznačkový)Značkový, v autoservise AT Toyota
Cena auta689 000 Sk
Čo obsahuje štandardná výbava?Linea Terra + zámok radiacej páky, klimatizácia, 15“ zliatinové disky, predné hmlovky, metalíza

TIP: TEST - Toyota Corolla 1,4i (71kW)

50 000 km

Corolla má za sebou ďalších 10 000 km a ďalšiu servisnú prehliadku. Spoľahlivosť auta je takmer bezchybná, ale drobné nedostatky neobišli ani Toyotu. V lete sme absolvovali 3000 km dlhú cestu na Azúrové pobrežie a jednoznačne nás presvedčil výkon klimatizácie, ktorá nemala problém schladiť rozpálený interiér na príjemnú teplotu. Samozrejme, s naloženým autom a zapnutou klimatizáciou mal motor viac roboty, ale stále mal k dispozícii dostatok sily na rýchle cestovanie po diaľniciach. K relatívne krátkemu sprevodovaniu Corolly by sa pri vyšších rýchlostiach hodil šiesty prevodový stupeň, ktorý by znížil otáčky a hluk motoru. Spotreba sa pohybovala okolo 5,6 litra nafty na 100 km.

Štyria pasažieri nemali problém zbaliť svoju dovolenkovú batožinu do dostatočne veľkého kufru, avšak nad hranu okna, takže nebolo možné zatiahnuť koženkové plato a náklad ukryť pred zrakmi okoloidúcich. Priestor na predných a zadných sedadlách je aj na dlhých trasách dostatočný a sedadlá si zaslúžia pochvalu za optimálnu tuhosť.

Na spiatočnej ceste sa pri brzdení začal ozývať slabý klepot od zadného kolesa, s ktorým sme po návrate na Slovensko zamierili do servisu a opravu spojili s garančnou prehliadkou pri 45 000 km. Ako príčina klepotu sa ukázala v strmeni uvolnená brzdová platnička, čo mechanici jednoducho opravili. Na vozidle sa zadarmo menil zámok zadných dverí a v rámci prehliadky olej a filter oleja. Cena tretej garančnej prehliadky bola 6226 Sk.

Cenník náhradných dielov a opráv:

Olej Castrol TXT LTP

 
2395 Sk
Filter oleja364 Sk
Chemický prípravok59 Sk
Spotreba/likvidácia ODP.50 Sk
Ošetrenie a premazanie brzd. strmeň.200 Sk
Materiál celkom2859 Sk
Práca celkom 1200 Sk
Zámok zadných dverí 0 Sk
Spolu 7127 Sk 

40 000 km

S Corollou sme sa za desať mesiacov používania výborne zžili a odhalili jej silné aj slabé stránky. Medzi silné stránky určite patrí bezproblémové fungovanie auta, úsporná prevádzka a výborná starostlivosť o zákazníkov, naopak medzi tie slabšie patria povrzgávajúce plastové dvierka v palubnej doske a o čosi menej miesta na zadných sedadlách.

Pred dvoma mesiacmi sme sa na okresnej ceste neďaleko Trnavy nevyhli hlbokému výmoľu, čo si odniesol plechový disk na prednom kolese. V servise nám nepoškodenú zimnú pneumatiku prezuli na disk z rezervy a jazdili sme ďalej. Volant sa ale s pribúdajúcimi kilometrami pomaly vychyľoval zo svojej polohy, až bol očividne natočený doprava pri priamom smere vozidla. Z obavy, či nie je poškodené zavesenie kolies, alebo ich geometria sme si to znovu zamierili do servisu. Tam po kontrole podvozku zistili rozladenú geometriu kolies, hlavne zadnej nápravy. Zavesenie kolies však bolo v poriadku.

Teplejšie počasie a letné pneumatiky znížili dlhodobú priemernú spotrebu na 5,1 litra nafty na 100km. Zatiaľ vôbec najnižšia dosiahnutá spotreba na Corolle 1,4 D4-D bola 3,8 l/100 km. Auto bolo obsadené dvoma pasažiermi, minimom batožiny a priemerná rýchlosť na prázdnej ceste prvej triedy bola 90 km/h. Naopak najvyššia dosiahnutá spotreba atakovala sedem litrovú hranicu.

Cenník náhradných dielov a opráv:

Kontrola a nastavenie geometrie

 

1071 Sk

 

Spolu

 

1071 Sk

 

30 000 km

Servisný interval Toyoty s naftovým motorom 1,4 D4-D je na dnešnú dobu relatívne krátkych 15 000 km, čo má svoje klady aj zápory. Častá výmena náplní určite prispieva k životnosti automobilu, ale zároveň nezanedbateľne zvyšuje náklady na prevádzku. Počítadlo kilometrov našej Corolly sa priblížilo k číslu 30 000 a tak sme v priebehu tri štvrte roka zavítali už po druhý krát na povinnú prehliadku, ktorú sme opäť spojili s prezutím pneumatík. Vymenení bol motorový olej a olejový filter, peľový filter a brzdová kvapalina. Okrem toho sa kontroloval stav hnacích remeňov, vzduchový filter, spojková kvapalina, predné a zadné tlmiče, zavesenie kolies vrátane vôle ložísk a celkový technický stav automobilu. Cena prehliadky po tridsaťtisíc km sa vyšplhala k 6 500 korún.

Deravé cesty dávajú poriadne zabrať našim miláčikom a príjemné šoférovanie razom menia na krkolomný slalom. Jeden zo slalomov sa našej Corolle stal skoro „osudným“, keď sme v asi 120 km rýchlosti „trafili“ hlboký výmoľ na okresnej ceste. Cesta pokračovala ďalej zdanlivo bez následkov až do chvíle, než sme na napájacom diaľničnom pruhu začali zrýchľovať a Corolla sa pri rýchlosti okolo 110 km/h celá roztriasla.

Nasledovala návšteva servisu Toyota, kde na naše požiadanie skontrolovať auto zareagovali veľmi ochotne a hneď sa nám venovali. Prijímací technik nás požiadal o skúšobnú jazdu a po pár kilometroch skonštatoval, že auto musia dať na zdvihák a skontrolovať zavesenie kolies. Príčina čudného správania bola našťastie prozaickejšia, než v servise čakali – odniesol si to len ohnutý oceľový disk na inkriminovanom kolese. Ten dočasne vymenili za disk z rezervy a keďže sme k nim už merali cestu, prehliadli stav celého auta v rámci zimnej zákazníckej akcie.

Minimálna priemerná spotreba dosiahnutá počas tuhých mrazov bola 4,3 l nafty na sto km, pri plynulej jazde v oblasti 2000 ot./min. Dlhodobejší priemer sa pohybuje na stále prijateľnej hodnote 5,5 litra. Štartovanie, ani nafta nám celú zimu nerobili problémy. Motory D4-D sú vybavené dodatočným vykurovaním, pre rýchlejšie zohriatie motora, ktoré sme využívali pri skutočne nízkych teplotách.

Cenník náhradných dielov a opráv:

Olej Castrol TXT LTP

 

2395 Sk

 

Filter oleja

 

364 Sk

 

Brzdová kvapalina

 

162 Sk

 

Filter peľový

 

881 Sk

 

Výmena kolies

 

300 Sk

 

Kvapalina do ostrekovačov

 

126 Sk

 

Práca celkom

 

1350 Sk

 

Spotreba/likvidácia ODP.

 

50 Sk

 

Prezutie poškodeného disku

 

0 Sk

 

Komplexná kontrola vozidla

 

0 Sk

 

Spolu

 

6340 Sk

 

20 000 km

Počas uplynulého pol roka sa s rodinnou Corollou najazdilo vyše 20 000 km, a to prevažne po cestách 1.triedy a po mestských komunikáciách. Prvé bilancovanie nákladov na prevádzku vyzerá veľmi zaujímavo – v porovnaní s prevádzkou zážihovej Elantry sme za rovnaké obdobie ušetrili len na pohonných hmotách cca. 23 000 Sk. Často jazdíme dlhé „štreky“ a preto sme pri kúpe turbodieselu kalkulovali s tým, že sa nám vyššie počiatočné náklady zhruba do roka vrátia. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že to bude o dva až tri mesiace skôr. Jeden z hlavných faktorov – priemerná spotreba – sa dlhodobo pohybuje okolo piatich litrov (palubný počítač ukazuje 5,3 l/100 km, po prepočítaní to nebolo viac než 4,7 l/100 km).

Auto absolvovalo garančnú prehliadku po 15 000 km a príjemne nás prekvapilo, že v Toyote majú k dispozícii presný cenník pravidelných prehliadok, ktoré sú až o 30% lacnejšie než v Hyundai. Menil olej, filter oleja a auto sa nechalo prezuť na zimné pneumatiky. Na doporučenie žilinského dílera Toyoty, ktorý ponúka svojim zákazníkom zľavy na zimné pneumatiky, sme sa rozhodli pre Dunlop Winter Sport 3D v rozmere 195/60 R15 88T. S Corollou si výborne rozumejú a na suchej ceste badateľne nezmenili jazdné vlastnosti auta. Na snehu a v nepríjemnej snehovej kaši auto poslušne drží stopu.

Krátko po garančnej prehliadke sa prejavili prvé nedostatky v kvalite dielenského spracovania. Do interiéru sa začali v úzkom spektre otáčok motoru (okolo 2000 min-1) prenášať jeho vibrácie, ktoré sa prejavujú nepríjemnými „pazvukmi“ dvierok odkladacej schránky na stredovej konzole. V momente, keď otáčky nafťáku klesnú, alebo stúpnu nad inkriminovanú hodnotu, v aute je zase ticho. Je to drobnosť, ktorá dokáže riadne znepríjemniť cestovanie (predsa len sa jedná o najčastejšie využívanú oblasť otáčok). V poslednej dobe sa k vŕzgajúcim dvierkam pridalo ešte aj vŕzgajúce zapínanie bezpečnostných pásov na šoférovej strane. Pokiaľ vodič nie je pripútaný, je všetko v poriadku (až na „hulákajúcu“ kontrolku „Pripútajte sa!“), ale po pripútaní sa zo zapínania pásu začnú ozývať nepríjemné pazvuky už pri miernom pohybe vodičovho tela.

Okrem povinnej previerky Corolla absolvovala aj inú, nepovinnú „previerku“. Pri cúvaní nie je cez široké zadné stĺpiky v určitom uhle vidieť dianie za vozidlom, a vďaka chvíľkovej nepozornosti sme na to aj doplatili. Za náležitej zvukovej kulisy si to odniesla dopravná značka na parkovisku, spolu s nárazníkom auta, na ktorom ostala malá „preliačenina“.

Pri prvých ranných mrazíkoch sa začal výraznejšie prejavovať typ motoru, ktorý si vyžaduje dlhšie žhavenie, no po relatívne rýchlom zohriatí sa hneď motor stíši na štandardnú hodnotu. Spotreba sa v chladnejšom počasí a so zimnými pneumatikami pohybuje medzi 5,1 – 5,3 l/100km.

Cenník náhradných dielov a opráv:

Olej Castrol TXT LTP

 

2395 Sk

 

Filter oleja

 

363 Sk

 

Práca

 

450 Sk

 

4 x pneu Dunlop WS 3D

 

12 540 Sk

 

Práca

 

0 Sk

 

Spolu

 

15 748 Sk

 

10 000 km

Ubehol už tretí mesiac od kúpy Corolly a počítadlo kilometrov sa blíži k hranici 10 000. Toyota ničím neprekvapuje a potvrdzuje povesť veľmi solídneho auta. Celkovú spokojnosť s doterajšou prevádzkou trochu narušili starosti s čelným sklom. Nejde o chybu auta, ale o klasický problém lietajúcich skaliek spod kolies pomaly sa pohybujúcich mastodontov na našich cestách. Vzniknutá prasklina sa nachádza mimo zorného poľa vodiča, pri pravom spodnom okraji čelného skla, napriek tomu sme sa vybrali do servisu Toyota, kde nám prijímací technik po obhliadke povedal, že nebude problém s opravou. Tá mala spočívať vtom, že sa prasklina jemne navŕta, čím sa vyčistí, potom zaleje a zalepí fóliou. Na samý koniec sa opravená časť skla nahreje teplovzdušnou pištoľou a zahladí, aby nebolo nič poznať. Lenže náhoda chcela, že zrovna my sme mali smolu a pri vŕtaní sa z drobnej praskliny stala neopraviteľná puklina. Spodná vrstva skla to však vydržala a tak nám v servise odporučili s výmenou počkať na jar. Prvá zastávka v servise bola spojená aj s domontovaním hmlových svetiel, ktoré boli súčasťou akciovej výbavy, ale vyše mesiaca trvalo ich dodanie.

Po najazdení prvých troch tisíc kilometrov sa ustálil chod motora a zlepšila sa kultúra jeho behu v nízkych otáčkach. Priemerná spotreba sa pohybuje v rozmedzí 4,7-5,2 l/100km. S ľahkou nohou sa dá atakovať hranica 4,6 l nafty na 100km, čo je na rodinné kombi celkom slušná hodnota.

Koniec leta dokonale preveril schopnosti japonského Belgičana, keď bol pasovaný do role „sťahováka“ pri rekonštrukcii bytu. Výborne sa osvedčil batožinový priestor, ktorý má nízku nakladaciu hranu, dostatočne rozmerný vstupný otvor a dobre využiteľný tvar. Transport väčšiny vecí (ako napr. chladničky) sa obišiel bez sklápania zadných sedadiel, či nervózneho hromženia.

Interiér poskytuje dostatočné pohodlie štyrom cestujúcim aj na dlhších trasách. Traja cestujúci na zadných sedadlách majú dosť málo miesta v oblasti ramien, a sedieť v strede zadnej lavice tiež nie je moc príjemné. Najlepšie si cestovný komfort a dostatok priestoru vpredu aj vzadu vychutnajú len štyri osoby. Ak sa však na predné sedadlá usadia osoby vyššie ako 180 cm, je to s miestom pre kolená vyšších pasažierov na zadnej lavici na hranici únosnosti. Navyše pri tejto kombinácii vysokých pasažierov sa posunutím predného sedadla vzadu vytvorí úzky priestor pre vystupovanie, a tak sa občas stane, že si niekto pri vystupovaní „zaseknete“ nohu v aute.

TIP: TEST -Toyota Corolla Verso 2,0 D4-D

Kúpa auta - júl 2005

Po skončení leasingu na Hyundai Elantra sme sa rozhodli pre kúpu nového rodinného auta. Jedným z hlavných kritérií boli náklady na prevádzku a priestrannosť. Do užšieho výberu sa dostali Fiat Stilo, Mazda 3, Seat Altea a Toyota Corolla. Z dôvodu častého jazdenia na dlhé vzdialenosti sa stal benzínový motor ekonomicky neúnosný, čo viedlo k rozhodnutiu pre naftový agregát. Toyota nás oslovila maloobjemovým, hospodárnym a dostatočne výkonným common-railom, kvalitným vypracovaním a dobrými službami žilinského dealera. Priestrannosť krátkej verzie Corolly nespĺňala naše predstavy, čo viedlo k rozhodnutiu pre výber verzie kombi.

Kombík má dobrý pomer ceny a úžitkovej hodnoty, navyše kombinuje plnohodnotné rodinné auto s autom na každodenné použitie. Po usadnutí za volant ma zaujali sedadlá s výrazným tvarovaním, ktoré majú dobré bočné vedenie, ale kratší sedák. Netradičným prvkom je optitronové podsvietenie prístrojového panelu, ktoré je výborne čitateľné za každej situácie (napr. pri priamom slnečnom žiarení). Všetky ovládacie prvky sú príkladne rozmiestnené a ľahko dosiahnuteľné. Na displayi autorádia, ktoré je v zornom poli vodiča, sa zobrazujú aj informácie palubného počítača, čo nemusí vyhovovať každému. S tým ja osobne nemám problém, skôr mi vadí funkcia stretávacích svetiel, ktoré sa nevypínajú pri štartovaní, čím príliš zaťažujú autobatériu (stretávacie svetlá sa neprepnú do parkovacích ani po vypnutí motora). Nájsť optimálnu polohu za výškovo a osovo nastaviteľným volantom nerobí problém aj vďaka výškovo nastaviteľnému sedadlu.

Komfortné naladenie podvozku je dobrým kompromisom medzi nemecky tvrdým a francúzsky mäkkým podvozkom, a autu zabezpečuje presné držanie stopy napriek väčším náklonom karosérie. Plynulí záťah motoru je cítiť už pod 2000 ot./min a nestráca na sile do 3800 ot./min. Optimálne je spektrum otáčok medzi 2000 až 3000 za minútu, kedy motor dosahuje maximum točivého momentu, je veľmi kultivovaný a zvukovou kulisou pripomína skôr benzínový motor. V tomto rozmedzí je motor pružný a autu poskytuje dostatočnú dynamiku aj na piaty prevodový stupeň. Pri studených štartoch a pod hranicou 1500 ot./min to s kultivovanosťou už nie je také slávne, pretože do interiéru prenikajú mierne rázy od motora. Manuálna päťstupňová prevodovka si dobre rozumie so slabším motorom a vďaka kratšiemu sprevodovaniu dokáže dobre využiť jeho potenciál. Horšie je to pri diaľničných rýchlostiach, kde by bol nebol na škodu šiesty prevodový stupeň na zníženie otáčok (pri 130 km/h motor točí 3000 ot./min na päťku).

Za prvý mesiac sme s autom najazdili vyše 2500 km s priemernou spotrebou 5,3 l/100km pri sústavne zapnutej klimatizácii. Spotreba je dlhodobá, a má klesajúcu tendenciu.

Hodnotenie vozidla:

Motor:

1,5

 
Spotreba:

1

 
Prevodovka:

2

 
Jazdné vlastnosti:

2

 
Účinnosť bŕzd:

1,5

 
Ovládanie auta:

1

 
Prenos hluku do interiéru:

2

 
Kvalita vypracovania:

1

 
Kvalita sedadiel:

2

 
Vnútorný priestor:

2

 
Veľkosť a využiteľnosť kufru:

2

 
Variabilita;

2,5

 
Úroveň štandardnej výbavy (Terra):

3

 
Cena/Úžitková hodnota:

3

 
Celkové priebežné hodnotenie: 

1,9

 

*najlepšia známka: 1, najhoršia známka: 5

technický popis
karoserie
typ
kombi
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4410
šířka (mm)
1710
výška (mm)
1520
rozvor (mm)
2600
rozchod kol vpředu (mm)
1480
rozchod kol vzadu (mm)
1460
provozní hmotnost (kg)
1230
maximální hmotnost (kg)
1695
počet míst (os.)
5
minimální poloměr otáčení (m)
11
objem zavazadlového prostoru (l)
402
motor
typ
radový vznetový štvorvalec
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1364
max. výkon kW (k)/ot./min.
66 (90)/3800
max. kroutící moment Nm/ot./min.
190/1800-3000
spotřeba
město
5,8
mimo město
4,3
kombinovaná
4,8
palivová soustava
palivo
nafta
objem nádrže (l)
55
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
13,3
max. rychlost (km/h)
180
převodovka
typ převodovky
manuálna
počet rychlostních stupňů
5
přenos hnací síly
pohon
predných kolies
řízení
zavěšení kol
vpředu
McPherson
vzadu
torzné tyče
brzdy
vpředu
Kotúčové s vnútorným chladením
vzadu
Kotúčové
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
195/60 R15
ráfky
6J x 15
cena
příplatková výbava
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
neodborník, 07.11.2006 10:15
A proč je 1+1 zrovna 2. Není to dohoda matematiků a od první třídy nás tak oblbují ?
mike, 07.11.2006 21:19
normalne, na podobne "odborne" prispevky nema zmysel reagovat, ale pre zaujimavost, v CR stoji Corolla kombi D4-D v rovnakej vybave skoro 600tis. Co je v prepocte na na Nasu Menu cca 770tis.

A aby som sa vyhol nedorozumeniam - ano na okresnej ceste sme isli 120kmh a sypeme si za to popol na hlavu! Verim, ze o pol siestej rano sa na ceskych okreskach jazdi 90kmh a kazdy si dava pozor na body...
A.K.Alex, 08.11.2006 12:41
Tak po prvé-človeče, vieš ty vôbec že kurz českej a slovenskej koruny nie je 1:1? Skus si to prepočítať. Po druhé: aj ja jazdím 120 po okreskách. Nie však konštantne 120, ale ked to podmienky dovolujú tak preco nie? A vôbec si nemyslím, že som "kuokot". Kokot je podla mna skôr ten, čo jazdí na svojom zbrusu novom Hiundayi Getz po tej istej okreske 80 a ja ho potom aj so všetkymi ostatnými musím pracne predbiehať a ohrozovať svoj život. Kokot je ten ,čo ide po vašej D1 z Prahy do brna s prívesom bez osvetlenia, atd....Nie je všetko čo vás ohrozuje len rýchlosť-a už vôbec nie na prázdnej ceste o pol šiestej v nedelu ráno.
AP, 09.11.2006 10:59
Ok, hoši! Jezděte klidně i 150, dokud vás nepotkám je mi to fuk.
A nakonec v 5,30 mám ještě půlnoc...
Předjet Getze je ale opravdu problém, pokud z auta víc než 120 nedostanete. A zřejmě tak po 30s zrychlování..Vypadá to, že patříte k těm lidem, kteří jsou schopni jet tomu Getzu na nárazníku, než se naskytne vhodný okamžik k předjetí...Ale nebojte, časem to přejde a rozum přijde - znám to.
AP, 09.11.2006 11:18
...a k tomu kurzu, vím jaký je a proto vás lituji. Jen jsem měl pocit, že platy (myšleno pouze jako částka, bez ohledu na kurz) u vás nejsou vyšší než u nás. Asi se ale pletu, možná si chtěl říct, že je kurz 100Kč za 50Sk ale tak to asi nebude...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Nejlepší evropské destinace pro dovolenou karavanem

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Jaký benzínový motor pro Alfu Romeo Giulietta?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.