zpět

Test Volkswagenu Sharan s pohonem všech kol

Když někdo chce velké auto, aby převezl rodinu, velmi často také chce, aby to auto bylo co nejbezpečnější. A tak si pořídí hromady bezpečnostních systémů, a když je to možné, tak i pohon všech kol. Jako v našem případě.
14.03.2016, testy

hodnocení článku: 4.1 z 5 (82%)
hodnoceno: 12x
vaše hodnocení: -
+17

Pohon všech kol udělá větší práci, než většina elektronických „záchranných“ systémů moderních aut. Kdo nevěří, ať si to zkusí. Třeba jako my během testu, kdy zrovna napadl v Praze sníh, večer natával, ráno namrzal… Prostě ideální podmínky pro test takového auta. Jen na to focení není padající sníh ideální.

Rodino, nasedat!

Volkswagen Sharan byl vždycky ideální auto pro rodinu. Ten z předchozí generace ale byl i tak trochu na podnikání, protože se daly sedadla zcela vyjmout a auto mohlo sloužit klidně jako dodávka. Nová generace vypadá lépe, je bezpečnější, rychlejší, efektnější, ale sedadla se vyjmout nedají, jen sklopit.
Sharan může být sedmisedadlový. Vepředu klasicky dva lidé – řidič a spolujezdec. Řidič má klasický přístrojový štít od VW, takže je tu všechno na těch místech, kde jste se je naučili v mnoha a mnoha dalších vozech. Máte jako služebáka „pašíka“? Pak víte všechno. Stejně tak i v případě pola, golfa, tourana… Je to unifikace nejvyššího kalibru, ale na druhou stranu nikde nic nevrže, všechno je tam, kde má být a funguje to. Proti nim tu má testované auto jen pár tlačítek navíc – posuv bočních dveří, pokud je elektrický. To my měli. Příjemné, když auto otevřete klíčkem už deset kroků dopředu a děti tak můžete rovnou do vozu vstrčit.
Tím se dostáváme do druhé řady sedadel. Tady je místa dost a dost. Nebáli bychom se tu cestovat na jakoukoli vzdálenost. Tři samostatná sedadla jsou velká a pohodlná. Mají sice docela dost plochý sedák, ale to je problém všech současných vozů koncernu.
A teď do třetí řady, zaklopené pod podlahou kufru. Překvapující je, že je třeba vytáhnout opěradlo a sedák zvlášť a secvaknout je. Už v dřevních dobách výklopných sedadel se daly vyjmout na jeden zátah. Tady ne. Škoda. Přesto je musíme pochválit. Jsou prostorná. Kdysi dávno jsme absolvovali cestu do Frankfurtu nad Mohanem ve starém sharanu v sedmi (!) dospělých lidech. Možná, že kdybychom se zabalili do balíku a poslali poštou, udělali bychom lépe. Teď by to nebyla taky žádná výhra, ale bylo by to určitě o 100 % lepší.

A co takhle kočárek?

A je tu tradiční test s kočárkem, dětskými sedačkami. Za tři řady se dá opravdu velká taška. Za dvě řady sedadel už dáte… Asi úplně všechno. Velký kočár, malý kočár, velkou tašku, dětskou postýlku, malou tašku, tašku s hračkami, taky jídlo, náhradní boty. A kufr je plný, ale ne přeplněný.
Ve druhé řadě sedadel pak je místo pro tři dospělé cestující vedle sebe nebo klidně tři dětské sedačky vedle sebe nebo dvě a jednoho dospělého mezi nimi… Je to prostě paráda. Dokonalé auto pro velkou rodinu.

Klasik na všechna kola

Pod přední kapotou jsme měli klasika všech klasiků koncernu Volkswagen – dvoulitrový turbodiesel s výkonem 110 kW. Podle nás je to jediný myslitelný agregát, který se k tak velkému vozu hodí. Je to prostě velké auto, které by asi benzínovou čtrnáctistovku utahalo v prvním kopci. Našich 340 N.m v rozmezí 1750 až 3000 ot/min je ideální.
Jedna malá nerozvážnost při konstrukci nás ale trkla do očí. Agregát splňuje Euro 6, což znamená, že musí vstřikovat močovinu do výfukového potrubí. Ano, nádržku má, ale bohužel v zadním blatníku. Nalévá se po vyklopení opěradla třetí řady. V prohlubni kufru je pak hrdlo. Nechceme vidět, že někdo nalévá a ukápne mu troška. Ach.
Jízda s autem je příjemná. Pružení je sice trochu tužší, ale velká karoserie a rozvor nakonec všechno pěkně vyžehlí. Je to geniální auto na dálnici, slabší na nacpaná parkoviště sídlišť. Ale dá se s ním vejít i do úzkých míst, Vždyť vzadu jsou posuvné dveře. Jen okolo stojící auta pak do sharanu vyťukají dveřmi nepěkné podpisy.
Ale teď k tomu hlavnímu. Vůz měl pohon na všechna kola. Klasický 4Motion dokázal s autem divy. Bez něj bychom se docela za daných podmínek báli, protože ledovka na silnici byla jak sklo. Jenže s jistotou a grácií to tenhle „autobus“ zvládl. Pohon všech kol tu dává smysl víc, než v mnohých SUV, vždyť bez něj by i menší kopeček pod sněhem byl pro tenhle typ auta neřešitelný problém a každá zatáčka znamená násobně větší jistotu v přesně vykrouženém oblouku, než zběsilé ESP.
Ovšem za všechno se platí. Pohon všech kol a velké auto naložené rodinou s lehkou nohou spořádalo osm litrů nafty na 100 km. Kdybychom popustili trochu uzdu (což tedy za daných povětrnostních podmínek nešlo), klidně bychom se dostali o litr výš.

Peníze na prvním místě

Kdo má na Volkswagen Sharan, tomu můžeme pogratulovat. Základní cena 910 900 Kč je opravdu vysoká a nedosáhne na ní jen tak někdo. Navíc za pohon všech kol se připlácí 60 000 Kč, za vyšší výbavu 30 000 Kč. A pak pár doplňků, paketů a drobností a rázem tu stojí auto, které už atakuje hranici 1,2 milionu korun. A to už není pěkný pohled. Na sharana prostě musíte mít. A když na něj máte, tak si připlaťte za 4Motion. Vyplatí se to.

+ Velký prostor
+ Pohon všech kol
- Cena
- Nepraktické vyklápění třetí řady sedadel

technický popis
karoserie
typ
MPV
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4952
šířka (mm)
1904
výška (mm)
1720
rozvor (mm)
2919
provozní hmotnost (kg)
1816
maximální hmotnost (kg)
2560
motor
typ
vznětový
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1968
max. výkon kW (k)/ot./min.
110 (150) / 3500
max. kroutící moment Nm/ot./min.
340/1750
spotřeba
město
6,8
mimo město
5,1
kombinovaná
5,7
CO2 (g/km)
147
palivová soustava
palivo
nafta
objem nádrže (l)
60
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
10,6
max. rychlost (km/h)
198
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
6
přenos hnací síly
řízení
zavěšení kol
brzdy
pneumatiky a ráfky
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
910 900
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
1 000 900
příplatková výbava
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.