Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Test: BMW Z4 sDrive 35is (E89) – Žralok v plné síle

Testy
Petr Šikl | 19.10.2015
dalších 18 fotek
foto: Filip Kešner
Aktuální generace BMW Z4 (E89) se prodává již šestým rokem a nebylo tak od věci ji trochu provětrat a zjistit, jestli má na trhu s novými vozy ještě vůbec co pohledávat.

Zní to trochu drasticky, ale když v roce 2013 přišel téměř neznatelný facelift v podobě omlazení předních světel, lehké inovace komunikačního systému a přidání několika prvků příplatkové výbavy včetně nových motorizací, mnozí byli velice zklamáni. My jsme ale rádi! Proč? BMW Z4 díky tomu nabízí něco, čím dodnes opravdu neskutečnou měrou oslňuje své okolí. To něco, je kombinace výrazného žraločího designu, téměř nekončící kapoty a velmi sexy křivek. Téměř vždy tak budete středem pozornosti.

Nejsilnější testovaná verze s označením 35is nabízí už v základu jinak příplatkový M paket, díky kterému vypadá celá „Z4-ka“ ještě lépe, chce se nám říct skoro až fenomenálně. Efektnímu vzhledu v našem případě napomáhal i bílý perleťový lak a krásná, devatenáctipalcová kola (v designu M) s nízkoprofilovými pneumatikami. Výsledek je tak nesmírně vydařený a vůz působí skvěle (věřte, že naživo je to ještě lepší). Zároveň se mu daří i účinně tajit svůj věk, takže působí mnohem mladším dojmem.

Věk pro „Z4-ku“ roli nehraje
Jak jsme již zmínili, pro „Z4-ku“ je z hlediska vnějšího designu její věk pouhým číslem. Vytýkat jí tak cokoliv tímto směrem by bylo čiré barbarství. Je přirozeně krásná, dravá a bez střechy umí být i velmi sexy. S pevnou střechou jí to ale také sluší a při jejím natažení jde o zdařilé kupé. Tohle se většině kabrioletů nikdy nepovedlo. Díky extrémně dlouhé kapotě z profilu zároveň vzdáleně připomíná i legendární Jaguar E-type. Klobouk dolů!

Nadčasovost vnějšího designu je skutečně příkladná a je příkladnou ukázkou toho, jak by měl stylový roadster vypadat.

Prémiovost, ergonomické nebe, vytříbená kvalita
Nálože výbavy a spojení staré „mnichovské školy“* bere za své. Interiér je tak přesně dle nadpisu skutečně výtečný. Palubní deska obšitá kůží, navigace Professional, vyhřívaný volant, sedačky s dofukem bočnic. To jsou jen některé prvky luxusní výbavy, jimiž prémiový roadster rozmazluje svou posádku, a nutno dodat, že mu to jde skutečně dobře. Uvnitř se tak už po chvilce cítíte jako doma. Ergonomie je vynikající a výborný je rovněž malý volant, který se opravdu příjemně drží. Jedinou pihou na kráse jsou tak sedačky. Ne, nebojte se, jsou výborné a nebudete-li řezat okresky nesmyslným tempem, budete naprosto spokojeni. Problém je jinde, a to právě při rychlejším svezení. Při něm zjistíte, že v horní polovině má opěradlo jen velmi skromné boční vedení a v ostřejších průjezdech zatáčkami je potřeba se držet. Je to škoda, protože jinak je interiér perfektní a reprezentuje to nejlepší, co ze staré „mnichovské“ školy vzešlo.

* myšleno modely BMW s továrním označením E; „Z4-ka“ je totiž poslední model s tímto označením

Pohonná jednotka je skutečnou třešničkou na dortu!
Přívaly točivého momentu, nekončící přísun výkonu a bleskové nabírání nezveřejnitelných rychlostí kdekoliv a kdykoliv. Tak přesně to je třílitrový řadový šestiválec s označením 35is, kterému pomáhají dýchat dvě turbodmychadla. A jeho parametry berou za své. Výkon verze „is“ (zejména díky výraznému vyladění výfukové soustavy) nejen, že byl posunut až na hranici 250 kW, ale ke královským číslům byla posunuta i hranice maximálního točivého momentu. Ten má hodnotu 450 Nm (při overboostu dokonce 500 Nm!) a to už jsou velmi slušná čísla.

35is sice nemá tak ostrou výkonovou špičku ani vycvičené hlasivky jako jeho atmosférický předchůdce, zato ho hravě dožene přívaly točivého momentu prakticky v jakýchkoliv otáčkách a hlasitým praskáním do výfuků.


Její rychlost je tak ve skutečném světě ohromující. A světe, div se! Bez problému dokáže potrápit i leckterý (pár let starý) supersport.
Skvělou symbiózu pak s motorem tvoří dvouspojková převodovka DKG, kterou používají i modely divize M. Právě ta má u 35is hlavní podíl na skvělém výkonovém projevu a dodává vozu pořádnou šťávu.

Škoda jen, že „Z4-ka“ není žádné pírko. Množství vzpěr a výztuh se na finální hmotnosti nutně podepsalo a z 1 600 kilogramů by jistě neškodilo nějaké to kilo ubrat. Díky nim je však velmi tuhá, a to i bez střechy.

Ještě se mrkneme na spotřebu a jdeme jezdit…
Při běžné jízdě se dá spotřeba stlačit pod 9 litrů (musíte mít opravdu silnou vůli). Se spotřebou 12-14 l/100km se váš řidičák ocitá v permanentním ohrožení a budete-li jezdit za 20 a více litrů (není to velký problém), při nejbližším zastavení policií nejen, že přijdete na delší dobu o „papíry“, ale rovnou vás odvezou na vyšetření k nejbližšímu psychiatrovi (tak nesmyslně rychlé dokáže BMW Z4 35is v reálném světě být).

Jezděte rychle prosím, ale do zatáček mě nenuťte, nejsem okruhový závoďák
Tak nějak v duchu nadpisu se nesou všechny jízdní vlastnosti „Z4-ky“ při velmi rychlé jízdě, ale vezměme to popořádku. Již po prvním usednutí vás ohromí velikost přední kapoty. Dlouhý předek působí exkluzivně, ale na řidiče klade hlavně zpočátku vyšší nároky. Zvlášť na rozbitých cestách je potřeba dát hodně dobrý pozor, protože pár metrů před vůz není vůbec vidět a případný výtluk tak snadno přehlédnete. Po chvilce vás to ale přestane trápit a začnete se bavit. Příkladná pozice za volantem i sezení skoro až na zemi dává tušit, že se „Z4-kou“ nuda nebude.

Řízení je velmi přesné a vždy poskytuje dostatek informací o tom, co se právě děje. Jen jde velmi ztuha, což může být při delších dálničních přesunech mírně obtěžující. Řízení je také extrémně náchylné ke změnám směru na vyjetých kolejích, na kterých musíte vůz opravdu hlídat.

Zato převodovka je opravdu výtečná a „nachytat ji na švestkách“ není snadné. Dokáže být sametově jemná a řadit naprosto ukázkově. Na druhé straně se neztratí ani ve sportovním módu, ve kterém při řazení citelně kope a za doprovodu hřmotného „prdění“ výfukové soustavy dodává jízdě patřičný náboj a emoce.Výfuk je slyšet, ať jedete jakkoliv, ale jeho akustický projev se dá popsat jen jedním slovem… Výborný!

Při klidné jízdě je BMW Z4 35is příjemný (a krásný) společník, který z vás nevytluče duši ani na největších příplatkových „devatenáctkách“. Svou posádku však díky občasnému poskočení na příčné nerovnosti nenechá zapomenout, že nesedí v obyčejném autě, a to je dobře. Poklidná jízda je doprovázena příjemným duněním výfuků i relativně dobrou akustickou pohodou (v rychlostech do 130 km/h a s nataženou střechou), takže posádka není ani po celodenním putování výrazněji unavena.
Jízda se staženou střechou je příjemná do zhruba 80 km/h, kdy do interiéru skoro nefouká, nicméně i 110 km/h se s protivětrnou clonou mezi sedadly a lehkým svetrem vydržet dá.

Kdo by si ale aktuálně nejsilnější mnichovský roadster kupoval pro klidnou jízdu?
Už jsem se zmínil, že BMW Z4 35is je mnohdy až nesmyslně rychlé, ale že na českých silnicích často nepotkáte nic rychlejšího. Skutečně. Tento fakt začne postupem času zásobovat vaše ego blaženými pocity a za volantem si troufnete vždy o něco víc.

Vše má ale své limity a ani BMW Z4 není výjimkou. V jeho případě za nimi stojí podvozek a uložení motoru přímo nad přední nápravou. Jinak dost tvrdý a dobrý adaptivní podvozek motor na limitu prostě nestíhá a běda, jak přijdou rozbitější cesty. V zatáčkách je celé auto hodně náchylné k výraznému odskakování a to není nic, co by bavilo jak řidiče, tak samotnou „Z4-ku“. Pokud si přece jen troufnete jezdit velmi rychle, věřte, že je potřeba si opravdu hlídat kvalitu vozovky před sebou (a to nechci moralizovat).

Druhým limitujícím faktorem je podélné uložení šestiválce nad přední nápravou. Navzdory takřka ideálnímu rozložení hmotnosti je „Z4-ka“ hodně háklivá na nájezdovou rychlost do táhlejších zatáček, ve kterých se začne dost vrtět. Je tak potřeba ji do nich směřovat opravdu jemně.

BMW Z4 35is se nejlépe cítí při velmi svižných přesunech na rovnějších silnicích, na kterých bude svým pružným zrychlením bavit nejen posádku, ale i okolní řidiče. Výkonová rezerva při předjíždění je totiž fenomenální. Jakmile ale přijdou okresky, potřebuje hladkou silnici a miluje čistou stopu. Ani drobným powerslidům se vůbec nebrání, ale nástroj na driftování to rozhodně není. Přesto jsem se nezbavil pocitu, že i na hladkých asfaltkách chce trochu zvolnit a dává najevo, že byste měli spíše stáhnout střechu a kochat se krajinou.

Pospěšte si! Z4-ka se dá stále objednat, ale její čas se pomalu chýlí ke konci.
I po mnoha letech na trhu nás „Z4-ka“ přesvědčila, že má stále co nabídnout a že je jí prakticky úplně jedno, jak stará vlastně je. Nedávné svěží omlazení jí navíc pořádně rozproudilo krev a v napjatých soubojích s konkurenty se tak jistě neztratí. Jízda na limitu není nic, čím by „Z4-ka“ 35is zaujala, přesto má své nezapomenutelné kouzlo. Řidičskou nirvánu za jejím volantem nehledejte, ale pohodlí, často nesmyslné rychlosti a všechny výhody opravdu luxusního roadsteru ano. Její kouzlo spočívá v jednoduchosti, s jakou je každodenně použitelná, v nenáročnosti po uživatelské stránce, ale především v obrovském charisma, které vyzařuje z každého promyšleného detailu.

BMW Z4 35is (E89) není racionální volbou (asi jako žádný z přímých konkurentů). Pokud ale hledáte luxusní roadster s obrovským výkonem a nestárnoucím designem, který nutně nemusí být pouze „víkendovkou“, právě jste jej našli.

Plusy
+ Image a design
+ Klasická koncepce (motor vpředu + pohon zadních kol)
+ Výkon motoru
+ Zvukový projev výfuků
+ Přítomnost pevné skládací střechy
+ Výborná pozice za volantem
+ Kvalita zpracování
+ Každodenní použitelnost

Minusy
- Výhled vpřed
- Nervozita při velmi rychlé jízdě
- Tužší odpružení na rozbitých cestách

Autor: Martin Müller
Technický popis
Karoserie
Typ
Kupé-kabrio
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4244
Šířka (mm)
1790
Výška (mm)
1284
Rozvor (mm)
2496
Provozní hmotnost (kg)
1600
Počet míst (os.)
2
Objem zavazadlového prostoru (l)
190
Motor
Typ
Dvojitě přeplňovaný zážehový šestiválec
Počet válců
6
Zdvihový objem (ccm)
2979
Max. výkon kW (k)/ot./min.
250(340)5900
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
450(500 overboost)/1500
Spotřeba
Město
12,6
Mimo město
9,1
Kombinovaná
9,0
Palivová soustava
Objem nádrže (l)
55
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
4,8
Max. rychlost (km/h)
250
Přenos hnací síly
Pohon
Zadních kol
Cena
Celková cena testovaného vozu (Kč)
1 539 200 Kč
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 12x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
Reno, 19.10.2015 18:48
napíšu, že jsem hodně zvědavý na jejího pokračovatele. Protože vizuálně je to auto pořád krásné i po tolika letech od jeho uvedení a přimlouval bych se v rámci přechodu na nový model jen na "lehký facelift" ánžto cizelování dokonalého. Případně o dvě čísla větší verzi toho samého jako Z6 nebo tak něco.
Na druhou stranu se těším, protože pravděpodobně vyjede souběžně s novou Suprou a to bude hukot.
Schumi/nick, 19.10.2015 21:13
Reno naprosty souhlas,jen,jsem bavorackej,ikdyz ted jezdim konkurenci,pac na M5 nemam finance,nemyslim to zle,ani nerejpu:neco mi uniklo nebo je Z6 jen preklep?
Reno, 20.10.2015 08:07


chtěl jsem tím říct, že by slušel BMW větší roadster než je Z4, něco full-size jako je SL:)

Schumi/nick, 20.10.2015 11:09
Ok,chapu,taky si myslim,ale s odpovidajici motorizaci!
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů