zpět
8177

Subaru Levorg – tohle dává smysl

Co se stane, když smícháte geny ostrého Subaru STI s komfortně laděným a prostorným elegánem v podobě modelu Legacy? Správně. Vznikne kombi střední třídy s názvem Levorg, který je pokračovatel sportovně zaměřeného populárního Legacy čtvrté generace.
15.02.2016, testy

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+26

Model Levorg se původně neměl dostat do Evropy, přičemž jeho hlavním cílem byl primárně japonský trh (tam se také prodává již od května 2014, do Evropy se dostává až nyní). Jméno LEVORG je zkratkou slov "LEgacy reVOlution touRinG".

Karoserie: umírněné STI
Nový model vznikl díky tomu, že pátá generace Legacy se odklonila od sportovního střihu a vše vsadila na užitnou hodnotu a poskytovaný komfort. Zákazníci toužící po vozidle s geny STI tak měly smůlu. Přerostlá dvojice pátého pokračování řady Legacy/Outback se vzdálila od svých kořenů a díky tomu vznikl v Japonsku tento model, za který jsme vděční. Levorg je považován za nástupce Legacy čtvrté generace, které pochytalo sportovní vlastnosti. Nový model tak skvěle kombinuje praktičnost kombi se sportovností STI.

Interiér: vše na svém místě
Levorg je oproti STI či již zmíněnému Legacy čtvrté generace mnohem praktičtějším automobilem. V kabině nechybí nic zásadního a vše je na svém místě. Moderní výbava je přítomna a uživatelům vozu nic neschází. Dokonce i po stránce prostornosti si Levorg vede nadprůměrně dobře. Na všech sedadlech je dostatek místa a cestující nejsou žádným způsobem limitováni.
Volant zaslouží největší slova chvály. Padne skvěle do rukou, má akorát tlustý věnec volantu a ovládání tlačítek je logické.
Zavazadelník pojme 522 litrů zavazadel v základním uspořádání. Na nejlepší ve střední třídě to nestačí, ale v praxi tento objem bohatě postačí. Nehledě na to, že má pravidelný tvar a přístup do něj je doslova ukázkový.

Motor: není na výběr
Levorg může být poháněn výhradně přeplňovanou šestnáctistovkou DIT, která konstrukčně vychází z atmosférické šestnáctistovky a je osazena komponenty z dvoulitrové pohonné jednotky. Turbodmychadlem přeplňovaný čtyřválec je spojen výhradně s převodovkou CVT označovanou u Subaru tradičně Lineartronic (v Japonsku se prodá 93 % modelů s touto převodovkou, v Evropě pak 79 %).
Zkoušená kombinace funguje při klidné jízdě skvěle a nás zajímalo, jak si povede ve městě, na dálnici či v horském terénu plném zatáček při plném plynu. A rovnou musíme konstatovat, že ve všech jízdních režimech jsme byli s tímto spojením maximálně spokojeni. Při ostré jízdě se nemusíte o nic starat a můžete se soustředit na řízení. Lineartronic pracuje dobře a využívá vždy otáčky, kde je nejvíce výkonu. Převodovka se pyšní šesti virtuálními předvolenými stupni. Díky tomu odpadl hlavní nedostatek variátorových převodovek, které vytáčely motor do nebeských výšin a způsobovali posádce zvukovou újmu. Při stlačení plynového pedálu (nad 35 %) dochází k aktivaci řazení předvolených stupňů a jízda připomíná klasický automat.
Jestli se obáváte spotřeby paliva, nemusíte se příliš bát. Podle našich měření je Levorg s přeplňovanou šestnáctistovkou pod kapotou o zhruba 15 % úspornější než slabší dvoulitr v Legacy čtvrté generace. To jezdilo za rovných deset litrů, Levorg umí dlouhodobě za 8,5 l/100 km. Když jsme se za volantem Levorgu hodně snažili, dokázali jsme po Praze na trase Motol – Černý most jet za 4,6 l/100 km. V praxi je však nutné počítat s odběrem již zmíněných 8,5 l/100 km při městské jízdě i na dálnici. Pokud budete častěji využívat výkonu, spotřeba se přehoupne lehce přes deset. Pokud budete doslova řádit a užívat si zábavy ve sněhu, spotřeba vyletí k čtrnácti až patnácti litrům.

Podvozek: z říše snů
Co nás zcela dostalo, byl podvozek. Přestože jsme do Levorgu přesedli rovnou z ostrého STI, okamžitě si nás podvozek Levorgu získal. Jeho chování je umírněnější a komfortnější, přičemž zachová neuvěřitelnou jistotu a je vždy nad věcí. Podvozek je krásně poddajný a zároveň pevný (nikoli přehnaně tvrdý). Na kluzkých silnicích se Levorg ukázal být pánem silnic. Díky výtečnému řízení a příkladně dávkovatelným brzdám můžete jet na hraně. Vůz je čitelný a včas dává vědět, že kola ztrácejí adhezi.
Je naprosto úžasné, jak se vůz lehce ovládá a projetí kluzké zatáčky je zábavné. Pokud to extrémně nepřepísknete s nájezdovou rychlostí, vůz velmi pozvolna přechází do smýkání se, které je lehce kontrolovatelné. Krásně vláčný projev je až obdivuhodný.
Na nerovnostech působí jako létající koberec, ale všechna kola jsou v neustálém kontaktu s vozovkou a nemusíte mít starost, že ztratíte nad ním kontrolu. Dostanete-li se na rozbitou silnici plnou terénní zlomů, vyjetých kolejí, asfaltových boulí a děr, Levorg se zaraduje. Nekoná se žádné bouchání či vyvedení z míry. Levorg prostě daným úsekem prolétne jako by se nechumelilo.
Skvělé je to i v zatáčkách. Prostě stačí více zatočit a Levorg vždy poslechne na slovo. Je to stroj, který neodmlouvá a úkoly plní s lehkostí a noblesou. Bravo.
Už dlouho jsme nejezdili tak dokonale podvozkově vyladěným vozem, se kterým se příjemně cestuje a v zatáčkách nehází flintu do žita. Naprosto úžasně se podařilo sladit komfort s řidičskou přívětivostí. V kabině panuje ticho a vůz v běžném provozu poskytuje komfort na úrovni nového Outbacku. Pokud však přitlačíte na plynový pedál, je Levorg mnohem mrštnější. V podstatě se jedná o ochočené STI, které zároveň poskytuje výhody modelové řady Legacy/Outback a v důsledku je plnohodnotným nástupcem Legacy čtvrté generace.

Závěr: zábavný a praktický
Hledat nedostatky na testovaném Levorgu je velmi těžké. Pokud se na vůz budeme koukat očima běžného uživatele, nemá chybičky. Pokud se na něj podíváme optikou sportovně zaměřeného řidiče, zamrzí absence klasické ruční brzdy a nemožnost plného vypnutí stabilizačního systému.
Po týdenních zkušenostech musíme vyzdvihnout zejména podvozek, který by snesl daleko výkonnější motor. Ruku v ruce s podvozkem jde řízení i brzdy. Subaru zapracovalo na interiéru, kterému nic nechybí a poskytuje plnohodnotný komfort již v základní výbavě. Tímto modelem se japonská automobilka vrátila ke sportovním kořenům. Škoda jen, že nabídka tohoto modelu se v Česku omezuje na jedinou motorizaci spojenou s jedinou převodovkou. A cena by mohla být také o něco nižší.


Plusy:
+ podvozek (tlumení nerovností, komfort)
+ řízení, řazení, brzdy
+ jízdní vlastnosti
+ prostornost
+ atraktivní vzhled
+ ergonomie
+ volant, sedadla
Mínusy:
- absence klasické ruční brzdy
- vyšší pořizovací cena
- pouze jediná kombinace motoru a převodovky v nabídce

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
westeros, 17.02.2016 11:49
Jako rodinné auto je malé - vnitřními rozměry ho překonají auta z nižší střední, jako sportovní auto bych nechtěl kombík. Asi bych v této kategorii volill raději Octavii RS, která má silnější motor a je uvnitř větší.
Reno, 17.02.2016 17:19
To není sportovní auto:)
Zdeny60, 17.02.2016 17:46
jsi ty, Reno. Tady ti ho NEOBJEDNAJÍ. Chápeš význam tohoto spojení slov? ANi individuálně, ani nijak. ČR nemá povolen prodej 2,0T. POkud se to tedy nezměnilo, ale pochybuji, protože ČR leze Bruselu do prdele velmi agilně.
Reno, 17.02.2016 22:23
Ty krávo. Impexta prodává Outbacky 3.6. Ty v EU skončily. Jak je to možné?
Co mi kdo neobjedná? Objednám si co budu chtít. Třeba sedmilitrové Camaro.
Kdo mi v tom zabrání???
Reno, 17.02.2016 22:31
Nebo mi chceš jako naznačit, že ti litevský autorizovaný prodejce objedná japonskou specifikaci Levorgu, bez záruky? Díval jsem se, že ani na oficiálních world wide stránkách ten motor není, jen v Jpn. Takže litevský prodejce ti tu japonskou verzi objedná. To je teda výhra. Já ti ji objednám taky, chceš? Šel
bych do toho hned, jako pravověrný fanda značky. Překousl bych i palubní počítač s japonským ovládáním:)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Co trápí ojetý Opel Ampera?

nejčtenější články

BMW M5 - jaké je jako ojetina?

S jakým dieselem koupit Mercedes W124?

Fiat Stilo - s jakým benzínem jej koupit?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.