0
zpět

Škoda Octavia 1,4 MPI – veľký junior?

Prvým pokusom „stláčania cien“ bola Fabia Junior, ktorá sa väčšieho úspechu nedočkala. Určitú spojitosť s lacnou Fabiou má aj nová Octavia v základnej motorizácii. Dokáže jednaštvorka zastávať úlohu rodinného, alebo služobného auta?
04.07.2005, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+44

Prvým pokusom „stláčania cien“ bola Fabia Junior, ktorá sa väčšieho úspechu nedočkala. Určitú, aj keď skôr symbolickú, spojitosť s lacnou Fabiou má aj nová Octavia v základnej motorizácii. Dokáže jednaštvorka zastávať úlohu rodinného, alebo služobného auta?

Škoda je v rámci materského koncernu vyprofilovaná ako budgetová značka, lacné a jednoduché autá by ste ale v jej výrobnom programe hľadali ťažko. Namiesto toho má dnes automobilka k dispozícii sofistikované komponenty, moderné technológie a veľké zázemie Volkswagenu. Paradoxne, práve tento lichotivý stav musia v Mladej Boleslavy riešiť a hľadať cesty, ako znižovať ceny svojich modelov.

Prvým pokusom „stláčania cien“ bola kontroverzná Fabia Junior, ktorá sa väčšieho úspechu nedočkala a výrobca ju rýchlo stiahol z predaja. Dnes tvorí základný kameň modelovej palety škodovky Fabia 1,2 HTP, doplnená vo vyšších triedach o výbehovú Octaviu Tour a Octaviu 1,4 MPI. Práve novú Octaviu so základným motorom sme dostali na pravidelný redakčný test. Dokáže jednaštvorka zastávať úlohu plnohodnotného rodinného, alebo služobného auta?

Škoda Octavia a vybrané konkurenčné modely

 

Škoda Octavia

 

Opel Astra

 

Škoda Octavia Tour

 

Toyota Corolla

 

Motor

 

1,4 MPI

 

1,4 Ecotec

 

1,6 MPI

 

1,4 VVT-i

 

Max. výkon (kW pri ot./min)

 

55/5000

 

66/5500

 

75/5600

 

71/6000

 

Max. točivý moment (Nm pri ot./min)

 

126/3800

 

125/4000

 

148/3800

 

130/4800

 

Zrýchlenie 0-100km/h (s)

 

15,5

 

13,7

 

11,8

 

12,0

 

Max. rýchlosť (km/h)

 

170

 

178

 

190

 

185

 

Priemerná spotreba (l)

 

7,0

 

6,3

 

7,1

 

6,7

 

Rozmery d/š/v (mm)

 

4572/1769/1462

 

4249/1753/1460

 

4507/1731/1431

 

4277/1710/1475

 

Rázvor (mm)

 

2578

 

2614

 

2512

 

2600

 

Min/max batožinový priestor (l)

 

560/1350

 

380/1330

 

528/1328

 

289/1190

 
Cena v zrovnateľnej výbave (Kč)

424 900,-

 

445 900,-

 

418 900,-

 

444 900,-

 

Karoséria

Predok Octavie vyzerá aj v nemetalízovej modrej farbe dôstojne a zaujímavo.
Octavia liftback svojim vzhľadom zrovna nenadchýna a pri pohľade na ňu si niesom istý, či „facelift“ starej oktávke pomohol alebo uškodil. Proporcie vozidla sú podivne nevyvážené, čo si všimne snáď každý pri pozornejšom skúmaní jednotlivých partií alebo nepozornejšom skúmaní auta ako celku. Obzvlášť vedľa podareného kombíka si človek povzdychne nad ťažkou a fádnou „prdelkou“, ktorej by neuškodila dôsledná liposukcia. Oválne zadné partie prechádzajú ako šibnutím prútika v ostré krivky predných svetiel, ktoré sú zjemnené rozmernou maskou chladiča. Sám sa divím, že na kombíku mi táto ruská ruleta s geometrickými tvarmi nevadí a pri pohľade na liftback mám pocit, že sa pozerám na dve rôzne autá.

Ťažkej a fádnej „prdelke“ by neuškodila dôsledná liposukcia.
Tou lepšou správou je, že na rozdiel od svojho protiplólu nie je predku moc čo vyčítať a dokonca aj v základnej, nemetalízovej modrej farbe vyzerá dôstojne a zaujímavo. Profilu dominuje kratučký rázvor, malé kolesá vo veľkých podbehoch a charakteristické, konvexné zakrivenie okien v „B“ stĺpikoch. Línia strechy sa pomaly zvažuje a vytvára veľmi masívny „C“ stĺpik, ktorý sa výraznou mierou podpisuje na spomínanej ťažkopádnosti zadnej časti. Surrealistickým spojením nijako sa k sebe nehodiacich tvarov vyzerá nová Octavia ako jedno z dielok Salvadora Dalího, ktoré sa snaží nikoho neuraziť a hlavne pomaly starnúť.

+ pomaly starnúci vzhľad

+ podarené predné partie automobilu

- nevyvážené proporcie

- ťažkým dojmom pôsobiace zadné partie

- slabá súhra kriviek

TIP: test Škody Octavia Combi TDI

Interiér

Napriek značnej strohosti a jednoduchosti je tvar palubnej dosky veľmi podarený a podľa môjho názoru dokonca najkrajší spomedzi áut postavených na „golfáckej“ platforme. Asi si vo VW vzali k srdcu slová bývalého šéfa Ferdinanda Piecha, ktorý vyhlásil, že do roku 2005 urobí so škodovky Volvo. Faktom je, že tvar kapoty si nová Octavia vypožičala od S40ky a niektorí predstavitelia automobilky sú presvedčení o tom, že po viacerých stránkach už tradičnú švédsku značku predbehli... To nechám radšej bez komentára a vrátim sa späť dovnútra auta.

Nevýrazný interiér veľmi oživuje farebná kombinácia čalúnenia sedadiel.
Nevýrazný interiér veľmi oživuje farebná kombinácia čalúnenia sedadiel a strieborné lišty, po obvode lemujúce výplne dverí a palubnej dosky. Aj v základnom stupni výbavy Classic, obsahujúcom štyri airbagy, ABS, ASR, hydromechanický posilňovač riadenia, centrálne zamykanie a výškovo nastaviteľné sedadlo vodiča, pôsobí interiér Octavie prekvapivo hodnotne a o „juniorovi“ nemôže byť ani reč (navyše v našom prípade bola základná výbava doplnená výbavou za skoro 130 000 Kč). Všetky plasty, s ktorými prichádza posádka do styku sú príjemne mäkké (až na niektoré „protišmykové“ gumové ovládače) a precízne spolu lícujú. Stredová konzola zmohutnela, vyrástla do výšky aj do šírky a necháva zabudnúť na svojho predchodcu. Ostatne ako sa veľmi často spomína, generačný rozdiel medzi Octaviami je zrakom badateľný najmä pri pohľade do interiéru.

Volant sa dobre drží a nešmýka ani v spotených dlaniach.
Všetky ovládacie prvky sú perfektne po ruke a presne v zornom poli vodiča. Príjemné pocity sa umocnia pri hľadaní optimálnej polohy za výškovo a osovo nastaviteľným volantom, ktorý sa napriek tomu, že nie je obšitý kožou veľmi dobre drží a nešmýka ani v spotených dlaniach. Vo veľkom rozsahu nastavovateľné sedadlo vodiča dokáže niekoľkými pohybmi ruky zmeniť športové, skoro „honďácke“ usadenie za volantom v polohu á la „gazík“ a uľahčiť orientáciu pri parkovaní. Výhľad z auta smerom dozadu je veľmi obmedzený mohutnými „C“ stĺpikmi a parkovací asistent má preto v novej Octavii neoddiskutovateľné opodstatnenie.

Opäť ma prekvapili sedadlá, tento krát ale kvôli tomu, že majú odlišný „strih“ než ich kožené deriváty. Prejavuje sa to výraznejším bočným vedením sedáku, ktorý lepšie drží telo (svoju zásluhu na tom má samozrejme aj textilné čalúnenie), ale je menej komfortný (čo neocenia najmä silnejší ľudia). Predným sedadlám by neuškodila väčšia šírka a zadnej lavici o niečo mäkšie polstrovanie. Cestovný komfort znižuje aj absencia lakťovej opierky, ktorá je vo vyšších stupňoch výbav súčasťou stredového tunelu, spolu s nastaviteľnou krížovou opierkou. Prázdny priestor medzi prednými sedadlami vyzerá odpudivo, ale svoje stvárnenie kompenzuje priehradkami rozmanitých tvarov a rozmerov.

Precízne čalúnený a až do chvíle než sa sklopia zadné delené sedadlá aj nezáludne tvarovaný.
Množstvo úložných priestorov v Octavii je bezkonkurenčné. Ich praktická využiteľnosť ale nie je obzvlášť oslnivá – väčšinou sú príliš plytké a nekryté pred očami okolitého sveta. Podobne je na tom aj využiteľnosť obrovského batožinového priestoru, ktorému som sa podrobne venoval v nedávnom teste novej Octavie Combi. Na rozdiel od kombíka má liftback o zanedbateľných 20 litrov menší objem, ale nezanedbateľne horšie využiteľný obstavaný priestor. Základná výbava neobsahuje praktickú sadu sietí v kufri, ktorý je inak precízne čalúnený a až do chvíle než sa sklopia zadné delené sedadlá aj nezáludne tvarovaný.

Tvar zadnej lavice a výrazný tunel v podlahe nepridá nikomu na nálade
Bohato dimenzovaný priestor na predných a zadných sedadlách presvedčí štyroch dospelých pasažierov. Ten piaty by mal radšej ostať doma, pretože tvar zadnej lavice, výrazný tunel v podlahe a menšia šírka v oblasti ramien nepridá nikomu na nálade. Svoju daň v podobe obmedzeného priestoru nad hlavami si vyberie rýchlo sa zvažujúca strecha, pod ktorou sa budú nepríjemne krčiť ľudia s výškou nad 185 cm.

+ tvar palubnej dosky

+ poloha za volantom

+ kvalita vypracovania a použitých materiálov

+ veľkorysý priestor

+ veľkosť a usporiadanie základného batožinového priestoru

- málo uzatvárateľných odkladacích priestorov

- menej pohodlné predné sedadlá

- kvalita zadnej lavice

- výrazný tunel v podlahe

Motor

Moderná, ale poddimenzovaná motorizácia.
Na prvý pohľad nepochopiteľná kombinácia relatívne ťažkého automobilu a maloobjemového agregátu nemá v novej Octavii svoju premiéru. Už jej predchodca bol v ponuke s poddimenzovanou motorizáciou o objeme 1,4 litra, s výkonom 55 kW a točivým momentom 126 Nm. O to viac som bol zvedavý, ako si rovnaký motor poradí s ešte väčšou masou.

Napriek modernej konštrukcii a šestnásť ventilovej technike nie sú parametre koncernovej jednaštvorky zaujímavé (konkurenti dosahujú pri rovnakom objeme výkon okolo 70 kW). Motor sa ale už po naštartovaní prejaví sympatickým, tlmeným zvukom a vyrovnaným behom. Má úctyhodnú chuť ísť do otáčok a obdivuhodnú vytrvalosť robiť s Octaviou všetko, čo je len v jeho silách. Vďaka krátkemu sprevodovaniu dokáže v meste, alebo na okreskách s autom príjemne „zacvičiť“ a dych mu dôjde až na diaľnici (pri 130 km/h dosahuje 4000 ot./min). Hodil by sa šiesty prevodový stupeň, ktorý by dokázal potenciál motoru ešte lepšie využiť a jeho zvukový prejav by ostal dlhšie príkladne utlmený .

Motor pri 130 km/h točí na piaty stupeň 4000 ot./min.
Surový motor mi nedovolil priblížiť sa k výrobcom udávanej priemernej spotrebe paliva 7 l, ktorá už tak nie je obzvlášť nízka. Kvôli nutnosti využívania vyšších otáčok (motor sa najlepšie cíti v rozmedzí 3000 – 5000 ot./min), sa priemerná spotreba počas testu pohybovala nad 8,5 litrovou hranicou. Pri úspornej jazde, s prevládajúcim podielom mimomestských komunikácií, sa apetít zmenšil zhruba o liter – čo je ale stále veľa.

Bezchybné je zladenie manuálnej prevodovky s motorom, ktorá má presný chod, krátke dráhy a jej hlavica padne dobre do ruky. Práve prevodovka s krátkym sprevodovaním sa výraznou mierou podieľa na dostatočnej agilite automobilu.

+ odhlučnenie motoru

+ príjemný zvukový prejav

+ zladenie s manuálnou prevodovkou

+ pružnosť motoru

- nízky výkon

- vysoká spotreba

TIP: crashtest Škody Octavia

Jazdné vlastnosti

Sadám si do verzie s komfortným naladením podvozku a 15“ diskami kolies.
Presvedčivé, isté, bezproblémové, ľahko predvídateľné, dlho neutrálne, málo emotívne a málo hravé – toto všetko ma napadá pri spomienke na jazdné vlastnosti Škody Octavie. Výborná súhra pilota s autom, ľahké ovládanie všetkých jeho dôležitých súčastí a prehľadné ukazovatele na prístrojovom panely zanechajú dobrý dojem aj na náročných vodičov ...a to si sadám za volant základnej verzie s komfortným naladením podvozku a 15“ diskami kolies...

Auto výborne sedí a počúva na povely vodiča aj pri brutálnom zaobchádzaní.
Je poznať, že jazda má skôr komfortný charakter, ale pojem „komfort“ je u Octavie veľmi relatívny – podvozok nie je naladený mäkko, ale v porovnaní s verziami obutými do nízkoprofilových pneumatík je posádka ušetrená o nejedno škaredé slovo na adresu našich cestárov. Jednaštvorka sa najlepšie cíti na kvalitných okreskách so spleťou zatáčok a žiadnym prehnaným stúpaním. Auto výborne sedí a počúva na povely vodiča aj pri skutočne brutálnom zaobchádzaní, kedy sa dostavuje očakávaný pretáčavý šmyk. To už majú kotúčové brzdy „plné ruky práce“, ale vďaka okamžitému nástupu a dostatočnému účinku si s automobilom vedia ľahko poradiť. Ani po opakovanom brzdení nemajú tendenciu vädnúť a stále sa starajú o bezpečné spomalenie auta.

Riadenie je menej citlivé, ale variabilný posilňovač pri vyšších rýchlostiach príjemne stuhne a poskytuje dostatočnú spätnú väzbu. Celkovo sa jazdné vlastnosti Octavie radia k nadpriemeru nižšej strednej triedy, len škoda, že je krátky rázvor vykúpený nadmernou tuhosťou podvozku, čo nie je nikomu inému než vodičovi príjemné.

+ bezpečné jazdné vlastnosti

+ precízne sprevodovanie

+ dostatočne dimenzované brzdy

- tvrdý podvozok

- menej citlivé riadenie

Vynára sa otázka, či sa vôbec základná Octavia oplatí.
Cena testovaného automobilu sa vyšplhala na 550 000 Kč. Za podobne vybavenú Octaviu Tour s 1,6 l motorom zaplatíte 485 000 Kč, inými slovami, za pol miliónu si môžete dopriať dvojlitrovú Octaviu Tour v plnej paľbe. Prirodzene sa vynára otázka, či sa vôbec základná Octavia oplatí. Podľa môjho názoru nie, pretože najslabšiu motorizáciu si vyberú len nenáročný motoristi, ktorým bude postačovať aj osvedčená Octavia Tour a ešte ušetria nemalé finančné prostriedky.

hodnocení
brzdy
5
design
3
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
4
jízdní komfort
4
ovladatelnost
4
prostornost
4
pružnost motoru
3
řazení
5
řízení
4
sedadla
4
spotřeba
2
výhled z vozu
3
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
3.79
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
typ
liftback
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4572
šířka (mm)
1769
výška (mm)
1468
rozvor (mm)
2578
rozchod kol vpředu (mm)
1539
rozchod kol vzadu (mm)
1528
světlá výška (mm)
140
provozní hmotnost (kg)
1420
maximální hmotnost (kg)
1890
počet míst (os.)
5
minimální poloměr otáčení (m)
10,2
objem zavazadlového prostoru (l)
580/1620
motor
typ
zážehový čtyřválec
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1390
vrtání x zdvih (mm)
76,5 x 75,6
max. výkon kW (k)/ot./min.
55 (75)/5000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
126/3800
spotřeba
město
9,7
mimo město
5,7
kombinovaná
7,1
CO2 (g/km)
170
palivová soustava
palivo
Natural 95
objem nádrže (l)
55
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
15,5
max. rychlost (km/h)
170
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
5
přenos hnací síly
spojka
hydraulicky ovládaná, jednokotoučová
převodovka
mechanická pětistupňová, plně synchronizovaná
pohon
předních kol
řízení
typ
hřebenové přímočinné s elektromechanickým posilovačem
zavěšení kol
vpředu
zavěšení McPherson se spodními trojúhelníkovými rameny a příčným zkrutným stabilizátorem
vzadu
víceprvkové zavěšení s podélným a příčnými rameny a příčným zkrutným stabilizátorem
brzdy
vpředu
kotoučové, s vnitřním chlazením a jednopístovými plovoucími třmeny
vzadu
kotoučové
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
195/65 R15
ráfky
6,0Jx15''
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
424 900
celková cena testovaného vozu (Kč)
550 000
příplatková výbava
Klimatizace
34 100
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
cilova skupina, 12.07.2005 13:28
je otazka, jestli by si nekdo k tomuto motoru kupoval takovou vybavu, jaka byla v testovanem voze. ja myslim ze ne a podle recenze se naopak zda, ze 1.4 v zakladni vybave by mohla by slusna volba pro nekoho, kdo z nejakeho duvodu nechce doplatit za 1.6 a pritom uz nestoji o "starou" Tour - coz duvod je.
Karel - TipCars.com, 12.07.2005 17:00
Testovaný vůz patřil do novinářské flotily a tyto vozy jsou ke každé motorizaci doplněny výbavou navíc (z důvodu zanechání dobrého dojmu pro recenzenta). Koncový uživatel by určitě volil odlišnou doplňkovou výbavu s ohledem na celkovou cenu vozu.
cilova skupina, 13.07.2005 23:43
to chapu, ale posledni odstavec vyznel tak, ze nova octavia 1.4 v zakladni vybave vyjde nejmene na pul milionu, pritom za tuhle cenu uz mate 1.6 Ambiente a za 540 tis. dokonce 1.6 Elegance (coz je porad jeste mene nez testovana 1.4 Classic s "doplnkovou" vybavou - je otazka, jestli se pak jeste da hovorit o verzi Classic ). nicmene prostudoval jsem si zakladni vybavu 1.4 a pripada mi, ze se s tim da docela dobre jezdit i bez dalsich doplatku. tj. 425 tis. versus Tour, ktera je o generaci jinde a je to znat.
martas - redakcia TipCars, 17.07.2005 19:10
Urcite je poznat, ze nova Octavia je o generaciu dalej - kvalita materialov, jazdne vlastonosti, priestrannost, vzhlad. Otazkou je, koho sa snazi Skodovka so zakladnou Octaviou oslovit. Predpokladam, ze to budu nenarocni soferi, ktori chcu priestranne auto, pripadne pozicovne aut. Nenarocnemu soferovi bude ale urcite stacit aj lacnejsia Octavia Tour, pripadne modernejsia Fabia Combi. Pozicovne sa podla mojich skusenosti orientuju skor na vykonnejsie Octavie, aby ich mohli zahrnut do vyssej cenovej kategorie...
cilova skupina, 19.07.2005 09:31
kupodivu i nenarocni soferi, kteri nehledaji zrovna "delnika", jsou ochotni zvazit cenovy rozdil, protoze presne jak pisete - ta pridana hodnota tam je a navic se jedna o moderni vuz (a aktualni model, ne vybeh). fabia combi snese srovnani jen castecne - nenabizi takovy prostor, s tim souvisejici pohodli a jizdni pohodu. a zvlaste "vetsi" ridic (a nemyslim tim jenom vysoky), se do ni proste nevejde :) nicmene 1.4 Classic je asi opravdu jenom polozka v ceniku... 1.6 by mel byt zaklad, slabsi motor jenom na prani.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.