Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Renault Arkana 1.3 Tce 140 EDC – na tohle SUV-kupé nepotřebujete milióny

Testy
František Mašek | 28.06.2021
dalších 16 fotek
foto: Renault
Dosáhne Renault Arkana stejné obliby jako vozy Renault Clio nebo městské SUV Captur, se kterými sdílí platformu CMF-B? Obliba konceptu SUV-kupé roste a stává se vyhledávanou. Ve střední třídě, za rozumné peníze byste však tyto vozy jen stěží našli. Této „díry“ na trhu Renault využil a pustil se směle do práce.
Historie

Firmu Renault (pod názvem Société Renault Frères) založili roku 1899 Louis, Marcel a Fernando Renault. První automobil, zkušební prototyp pod názvem Renault Voiturette 1CV zakoupil rodinný přítel, kterého překvapili jeho jízdní vlastnosti. Roku 1899 pak firma získala patent na konstrukci automobilu. Téhož roku vyrobili 71 vozů typu A, a od roku 1903 začala společnost vyrábět i vlastní motory. Díky zakázce na flotilu taxislužby získala společnost významný podíl na pařížských a londýnských taxi a zároveň se stala nejprodávanější zahraniční značkou v NY. Automobilka také slavila úspěchy na závodech. Louis i Marcel závodní vozy sami řídili do doby, než se Marcelovi stala tragická nehoda, při které zemřel. Louis poté již nikdy nezávodil, ale závodnímu průmyslu zůstal i nadále věrný. O vozy Renault byl velký zájem a jednalo se ve své době o velmi luxusní zboží, které odpovídalo výdělku 10 let průměrného pracovníka. Koncem dvacátých a třicátých let minulého století byl Renault překonán Citroënem, který se stal největším výrobcem ve Francii. Renault se však vydal i jinou cestou a začal vyrábět železniční motorové vozy, zbraně a traktory, díky čemuž překonal velkou hospodářskou krizi.

Mezi slavné vozy Renaulty dozajista patří zmínit model 4CV, který jako první překonal hranici 1 mil. vyrobených kusů, Renault Dauphine, který byl vyvážen do Austrálie, Afriky, Argentiny, Belgie, Irska, Brazílie, USA, Japonska atd. Úspěch přinesly i modely Renault 4, 16, 6, 12, 5 či 9. Pokračovatel Renaulta 5 – Clio změnilo tradiční názvy s číselnými identifikátory.

V roce 1999 se Renault spojil s Nissanem a zároveň zakoupil 51% podíl společnosti Dacia. Podíl má společnost i v ruské Ladě.

Exteriér

Toto SUV-kupé nebo chcete-li vyvýšený liftback, nepůsobí jako dva roky staré auto, přestože je v prodeji již od roku 2019. Svým designem odkazuje na své kolegy, a to zejména svým výrazným logem, předními diodovými světlomety protaženými do tvaru hokejek, které slouží k dennímu svícení, včetně koncových světel protažených do středu zádě. Přední i zadní světlomety jsou LED, zadní blinkry pak klasicky žárovkové. Zakulacený design zkombinovaný s agresivnějšími liniemi ji propůjčuje celkem sympatický, vyrovnaný a elegantní vzhled.

Spatříte-li Arkanu poprvé, může ve vás vzbuzovat podobnost s Méganem. Svými rozměry vůz zapadá přesně mezi své kolegy, menší crossover Renault Kadjar a rozměrnější SUV Koleos. Ve své třídě je rozměrově srovnatelná s Mitsubishi Eclipse Cross a ve vyšší třídě pak s Mercedesem GLC/GLE kupé či BMW řady X4 nebo X6.

Pro ruský trh je Arkana upravena a stojí na základech Dacie Duster. Nabízí i pohon všech čtyř kol a převodovku CVT (X-Tronic).

V zavazadlovém prostoru je dostatek místa pro rezervní kolo (+ 5000 Kč). Se svým objemem 513 litrů nabízí více místa než její full - hybridní verze E-Tech, která má „pouze“ 480 litrů. Zavazadlový prostor navíc nabízí pravidelné tvary a dvojitou podlahu. Nakládací hrana je vzhledem k charakteru vozu /SUV kupé/ vyšší, to asi Arkaně nelze vyčítat, ale chybí mi tu např. nějaké háčky pro upevnění věcí. Také nechráněný zámek pátých dveří je umístěn tak, že jsem se mu pokaždé musel vyhýbat a myslet na to, abych se o něj nepraštil do hlavy.

Interiér

Díky kombinaci vysokého podvozku a tvaru karoserie není nástup do vozu úplně ideální. Sice se do něj díky výšce lépe nasedá, ale otvor dveří není dostatečně velký. Jste-li vyšší postavy, tento nekomfort pocítíte. Svažující se záď se samozřejmě odráží i na výhledu zadním oknem, který je značně omezen. Výhled našikmo a vpřed od volantu je dobrý.

Po usednutí do interiéru jsem si zpočátku přišel téměř jako v Renaultu Captur. Nicméně několik rozdílů tu oproti Capturu je. Liší se použité materiály, tvar a velikost šuplíku před spolujezdcem i délka přístrojové desky. Interiér je zkombinovaný z celkem dobře vypadajících plastů (ale naleznete zde i klasické tvrdé plasty) i textílií a nemám k němu větších výhrad. Středový panel včetně panelu klimatizace je taktéž shodný s Capturem a stejný je i volant, digitální přístrojový štít a některá tlačítka – vyhřívání volantu, nastavení jasu štítu, tlačítka pro zapnutí a vypnutí aktivního udržování v jízdním pruhu či sklon světlometů.

Displej infotainmentu má dobré a kvalitní rozlišení, téměř vše funguje dobře a rychle. Načítání navigace zabere trochu více času, ale díky tomu, že je online, zobrazuje např. i aktuální dopravní situaci, ceny paliv u čerpacích stanic atp.

Grafiku přístrojového štítu si lze přizpůsobit, podobně lze měnit i podkladová barva. Přístrojový štít nabízí zobrazení většího množství informací, které přijdou vhod, ovšem orientovat se zde, je poněkud obtížnější. Nicméně jde o zvyk a při vracení vozu jsem si již na vše přivyknul. Palec nahoru je za zachování klasických tlačítek, díky kterým je ovládání přesné a ihned po ruce.

Sedačky vpředu i vzadu jsou poněkud tvrdší, mohly by být pohodlnější. Prostor pro nohy je pro cestující vpředu omezen poměrně vysokým a širokým středovým tunelem. Zadní lavice pak oproti Capturu není posuvná a boční vedení u řidiče není nijak výrazné. Co se týče interiéru, není tak komfortní jako např. u Megane Grandtour.

Většina vozů se zádí „kupé“ naráží na problém nedostatku prostoru nad hlavou ve druhé řadě sedadel. Jak si s tím poradila Arkana? Já s cca 180 cm mám po usednutí vzadu přibližně 5 cm volného místa před koleny, ale hlavou třu o strop. Když se více zabořím do sedačky a opřu si hlavu o opěrku, tak se již stropu nedotýkám, ale nepřál bych si zde sedět při přejíždění retardérů. Takže ani Arkana si s nedostatkem místa neporadila. I zde platí, že jsou zadní sedadla tedy určena spíše dětem, nebo osobám menšího vzrůstu. Pro cestující vzadu jsou k dispozici dvě USB a ve dveřích dvě prostorné kapsy. V loketní opěrce je pak prostor pro nápoje.

Motor

Renault, podobně jako jiné značky vidí budoucnost v elektrifikaci. V Evropě je tak Arkana k mání pouze jako hybrid E-Tech 145 s kombinovaným výkonem 105 kW (143 koní) se zrychlením z 0 na 100 km za 10,8 sec., s náhonem předních kol a multimódovou automatickou převodovkou.

V našem případě se však jedná o vůz s mikro-hybridním systémem pod označením 1.3 TCe 140 EDC s výkonem 103 kW (140 koní), s maximálním točivým momentem 206 Nm, se zrychlením z 0 na 100 km za 9,8 sec., s náhonem předních kol a automatickou sedmistupňovou převodovkou.

Testovaný motor byl vyvinut ve spolupráci s Mercedesem a doplněn o 12V mikro-hybridní systém, díky kterému je možné rekuperovat energii, když vůz zpomaluje. Poté by měl podporovat výkon motoru během rozjezdu (dle mého názoru to až tak nefunguje) a akcelerace. Zároveň se snižuje spotřeba paliva a emisí CO2.

Arkana vypíná benzinový motor pouze minimálně, a to jen tehdy, když dobrzďuje na semaforech. Zatímco mildhybridy překvapí tichým, kultivovaným chodem (jako je tomu např. u Toyoty) vč. pružnosti v nízkých otáčkách, těchto vlastností se u Arkany nedočkáte. Start-stop o sobě dává také stále vědět a spínání benzinového motoru je taktéž natolik výrazné, že ho neustále vnímáte.

Jízdní vlastnosti – spotřeba

Ačkoli má Arkana nadprůměrnou světlou výšku, při jízdě po nezpevněných komunikacích se nebude zrovna cítit jako ryba ve vodě. Podvozek vozu bych pak hodnotil jako spíše tvrdší.

Zrychlení z 0 na 100 km je 9,7 sec. Sedmistupňová dvouspojková převodovka funguje bez větších problémů. Nicméně ať již se rozjíždíte pohodově nebo rázněji, auto cuká, jak už tomu u dvouspojek bývá. Výtku bych měl také k živějším rozjezdům, kdy žene Arkana motor zbytečně do vysokých otáček a řazení se v tu chvíli nechová vůbec logicky. V ostatních případech řadí EDC poměrně hladce a rychle. Motor se cítí nejlépe ve středním pásmu, Arkaně vyhovuje pohodovější tempo. Jakmile se motor dostane cca do 2 000 otáček, ožívá a díky elektřině je celkem pružný. Nejlépe je to znát na kratších úsecích, jakmile se dostanete na dálnici, dojde vám velmi rychle, že těch 140 koní pod kapotou není zas až tak moc.

Naše Arkana nám přišla ve výbavě Intens (od 725 000 Kč). I na 18“ kolech byla jízda komfortní a podvozek vykazoval hlučnost pouze na větších nerovnostech, zejména šlo-li o ty příčné. Karoserie se v zatáčkách mírně naklání, přeci jen jde o vyšší vůz, nicméně to není až tak zásadní a na silnici dobře drží stopu.

Povětšinou byl v interiéru klid a mohl jsem si tak užít poslech audia zn. Bose se subwooferem (+ 10 000 Kč). Až na výjimky – viz vysoké otáčky při dynamických rozjezdech nebo šum karoserie při konstantní jízdě po dálnici, je vůz docela dobře odhlučněn a nepřenáší hluk do kabiny.

Průměrná spotřeba se nám nakonec ustálila na zhruba 6,2 l/100 km, při jízdě městem jsme se však pohybovali kolem 8 l/100 km. Při jízdě po dálnici si naopak Arkana řekla o 6,4 l/100 km.

Přestože má vůz funkci udržení ve středu jízdního pruhu, nemohu se zbavit dojmu, že mě vždy přitáhl ke středové čáře. Ale to je jen detail. Upozornění na vyjetí z jízdního pruhu lze vypnout jednorázově, zůstane vypnuté i pro příště a není ho tedy nutné opakovaně deaktivovat. Co se po nastartování vozu ale aktivuje automaticky, je funkce STOP/START, která lze však jednoduše vypnout jedním tlačítkem na přístrojové desce.

Výbava

Arkana je k dispozici ve třech různých variantách – R.S. Line (od 798 000 Kč) se specifickými nárazníky inspirovanými světem F1 se sportovní čelní maskou, speciálními disky kol s červenými detaily, dvojitou koncovkou výfuku nebo exkluzivní barvou Oranžová Valencia. Následuje střední výbava Intens (od 725 000 Kč) a základní Zen (od 660 000 Kč).

Arkana nabízí širokou výbavu v rámci asistenčních systémů řidiče Easy Drive. Nechybí zde např. asistent pro jízdu po dálnici a v kolonách, upozornění před přijíždějícími vozidly při couvání, vč. parkovacího asistenta Easy Park Assist.

Ve standardní výbavě naleznete např. ABS s rozdělovačem brzdného účinku, airbag řidiče a spolujezdce, airbag spolujezdce s možností deaktivace, přední bočení a hlavové airbagy, 3 výškově nastavitelné opěrky vzadu, E-Call systém nouzového volání, upozornění na dodržování bezpečné vzdálenosti, systém upozornění na vybočení z jízdního pruhu s korekcí jízdní dráhy, rozpoznávání dopravních značek, systém ISOFIX, stabilizační systém ESC a asistent pro rozjezd do kopce, aktivní nouzové brzdění s detekcí chodců a cyklistů, atd.

Mezi prvky vylepšující viditelnost a osvětlení nechybí zatmavená okna, automatické přepínání dálkových světel, dešťový a světelný senzor, Full LED světlomety, elektrochromatické vnitřní zpětné zrcátko nebo elekricky nastavitelná a vyhřívaná vnější zpětná zrcátka, elektricky sklopná.

Řízení vám pak usnadní adaptivní tempomat s funkcí Stop and Go, zadní parkovací kamera, systém sledování mrtvého úhlu, přední a zadní parkovací senzory, poloautomatická parkovací brzda s funkcí auto-hold, upozornění před přijíždějícími vozidly při couvání nebo Multi-Sense s 3 nastavení celého vozu a ambientní osvětlením interiéru.

V interiéru je posádce k dispozici multimediální systém Easy Link, kompatibilní s Android Auto i Apple CarPlay prostřednictvím 9,3 palcové centrální obrazovky. Ve výbavě Intens si můžete také vybrat, zda váš vůz bude mít např. „módní“ černou střechu či černá vnější zpětná zrcátka.

Závěr

Arkana dozajista oživí segment kompaktních SUV střední třídy. Zatímco karosérií SUV-kupé se pyšní zejména prémiové značky, Renault využil mezery na trhu a s Arkanou nejspíše zamotá zákazníkům, kteří nemohou do vysněného vozu investovat více peněz, hlavu. Arkana má své klady i zápory jako jakýkoli jiný vůz. Nenabízí až tak rozmanitou škálu motorů, včetně chybějícího dieselového motoru. Na druhou stranu se jedná o solidní městský vůz, kterému toho až tak moc nechybí – pomineme-li absenci dvouzónové klimatizace, elektrického ovládání zavazadelníku, méně místa pro cestující v druhé řadě a pár dalších prvků. Ačkoli se Arkana se svou světlou výškou řadí k „tereňákům“, už kvůli pohonu pouze předních kol jí opravdu není. Na druhou stranu umožňuje snazší překonávání různých nerovností a celkem slušný jízdní výkon.

Klady

• Světlá výška (200 mm)
• Příjemně velký zavazadlový prostor
• Široká výbava
• Slušná spotřeba pohonných hmot
• Komfortní podvozek
• Povedený design


Zápory

• Nedostatek místa v zadní řadě sedadel – před koleny i nad hlavou
• Špatný výhled z vozu zpět
• Tvrdé plasty v interiéru
• Pomalejší chod navigace
• Sedadla by mohla být pohodlnější
• Nekrytý zámek pátých dveří
• Chybí dvouzónová klimatizace
• Zadní lavice není posuvná
• Nelogické řazení
• Cukání při rozjíždění
Hodnocení
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
3
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
1
Prostornost
2
Pružnost motoru
2
Řazení
2
Řízení
1
Sedadla
2
Spotřeba
1
Výhled z vozu
2
Zavazadelník
1
Celkové hodnocení - průměr:
1.64
* Hodnocení dle známky od 1 do 5 jako ve škole, kde 5 je nejhorší výsledek a 1 je nejlepší výsledek
Technický popis
Karoserie
Typ
SUV-kupé
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4568
Šířka (mm)
1821
Výška (mm)
1576
Rozvor (mm)
2720
Světlá výška (mm)
200
Provozní hmotnost (kg)
1336
Počet míst (os.)
5
Minimální poloměr otáčení (m)
11,2
Objem zavazadlového prostoru (l)
513
Motor
Typ
Přeplňovaný zážehový
Počet válců
4
Zdvihový objem (ccm)
1333
Max. výkon kW (k)/ot./min.
103 / 4500
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
260 / 1750 - 3500
Max. výkon kW (k)
103 (140)
Spotřeba
Kombinovaná
5,8
CO2 (g/km)
131
Palivová soustava
Palivo
Benzín
Objem nádrže (l)
50
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
9,8
Max. rychlost (km/h)
205
Převodovka
Typ převodovky
Automatická
Počet rychlostních stupňů
7
Přenos hnací síly
Pohon
Předních kol
Pneumatiky a ráfky
Pneumatiky
215/55 R18
Ráfky
215/55 R18
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
660000
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
725000
Cena příplatkové výbavy (Kč)
76500
Celková cena testovaného vozu (Kč)
801500
Příplatková výbava
Barva, kola, čalounění, černá střecha + zrcátka, Easy Pilot, pack leather
76500
Hodnocení článku
4.8 z 5 (96%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů