zpět
4941

Peugeot 308 SW - dlouhodobý test startuje

Týdenní testy ojetin mají svou omezenou vypovídající hodnotu. Abychom přinesli skutečný obrázek a plnohodnotné informace, rozhodli jsme se důkladně prověřit zánovní francouzskou ojetinu po dobu šesti měsíců. Jaké radosti a strasti nám přinese?
18.05.2011, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+78

S příchodem prvních květnových dnů zahajujeme dlouhodobý test. Z programu Peugeot Vyzkoušené vozy nám padla do oka "tři-sta-osmička" ve verzi kombi se vznětovou šestnáctistovkou HDi o výkonu 66 kW (jeden z nejprodávanějších modelů v tomto konceptu od Peugeotu). Tento vůz byl dovezen z Francie, kde byl v provozu od ledna 2010 a poté importován do Česka. Všechny nabízené automobily v programu Peugeot Vyzkoušené vozy procházejí vstupní prohlídkou jejímž výsledkem je získání Pečeti jakosti Dekra (podrobnější informace jsme o tomto programu přinesli v samostatném článku). Během přebírání jsme vůz ještě navíc podrobně prohlédli za asistence nezávislého odborníka ze společnosti Auto AZ Comsulting, který potvrdil velmi dobrý stav tohoto Peugeotu (výsledek podrobné kontroly můžete vidět v závěru článku). Aby byl dlouhodobý test maximálně objektivní a zajímavý, budeme se postupně věnovat jak servisním úkonům, tak veškerým provozním výdajům. Proto hned příští týden podrobíme 308 SW testu spotřeby na naší příměstské trati odrážející smíšený provoz.

Testovaná 308 SW působí jako většina ostatních testovacích automobilů. Minimální kilometrový nájezd (25.000 km) nezhoršil jízdní vlastnosti ani komfort v kabině. Nepozoroval jsem žádné vůle ani žádné jiné negativa. Vůz je prostě jako nový. To platí i o interiéru, který nenese závažnější známky opotřebení. Oproti svému předchůdci v podobě modelu 307 si Peugeot dal záležet a 308 je daleko kvalitnější a spolehlivější (zde jen připomínám, že mnoho 307 postihlo samovznícení). Tento fakt potvrzený ze všech stran (soused, pojišťovny, servisy atd.) se u 308 nepotvrdil a je výsadou pouze 307. V mých očích je 308 velmi kvalitním vozem, který je ve spojení s dieselem navíc vysoce úsporný a poskytuje v běžných podmínkách dobré jízdní vlastnosti. Jste-li však řidič sportovec a ze svého kombi chcete vždy dostat maximum například v zatáčkách, na 308 SW rovnou zapomeňte. Rychlejší jízdu po kvalitních silnicích snese, ale nic víc.

Pečeť jakosti DEKRA - Peugeot 308 SW 

Interiér - 100%
Nebyl zjištěn žádný zápach v interiéru, sedadla v dobrém stavu, bez viditelného opotrebení a s bezvadnou funkcí mechaniky, čalounení interiéru a/nebo strop a/nebo koberec v excelentním stavu, bezvadná funkce ovládání oken a nastavování zpětných zrcátek

Elektrický systém - 100%
Bezvadná funkce kontrolních prvku a prístroju, bezvadný chod kontrolovaných funkcí topení a vetrání, bezvadná funkce ovládacích prvku, kontrolovatelné funkce klimatizace jsou bezvadné, bezvadná funkce ostatní výbavy, protokol chybové paměti nevykazuje žádné závady, nabíjecí proud baterie v porádku a funkcní startér v dobrém stavu

Karosérie - 86%
Mechanika bez závad, vizuální prohlídkou nebylo zjišteno žádné předchozí poškození v důsledku nehody, lícování karoserie je v pořádku, karoserie v bezvadném stavu, nebyly zjištěny žádné deformace, boule či koroze, lak v bezvadném stavu bez jakéhokoli poškození, skla pouze s minimálními stopami opotřebení a/nebo škrábanci, dodatecne montované a plastové díly (mřížky, nárazníky, zrcátka, antény, lišty apod.) poškrábané, nebo s drobným poškozením od kamínku

Kola - 71%
Ráfky bez závad, které by ovlivňovaly jejich funkci, lehké kosmetické vady (škrábance), náhradní kolo /dojezdové kolo/ sada na opravu použitelné, pneumatiky jsou v souladu s předpisy a hloubka vzorku je více než 3 mm.

Brzdový systém - 79%
Brzdová kapalina v pořádku. Od výměny brzdové kapaliny neuběhly víc jak 2 roky, hladina brzdové kapaliny v normálu, brzdové destičky /obložení a kotouče/ bubny v dobrém stavu, nad hranicí opotřebení

Motor a převodovka - 100%
Stav motorového oleje v normálu, od poslední výměny oleje najeto méně jak 7500 km, Stav chladící kapaliny v normálu, nemrznoucí směs vyhovuje až do −20°C, systém chlazení bez vad a netěsností, vizuální kontrolou motorového prostoru nebyly zjištěny žádné vady ani chybějící součástky, nebo případná poškození /stav oleje servorízení je v normálu, motor nevykazuje žádný únik oleje, převodovka a/nebo rozvodovka a/nebo přídavná převodovka nevykazují žádný únik oleje, v průběhu zkušební jízdy byla zjištěna správná činnost motoru a/nebo spojky a/nebo převodovky (automatické převodovky), v průbehu zkušební jízdy nebyly zjištěny atypické zvuky agregátu

Skupina podvozek - 88%
Výfukový systém je v dobrém stavu, stopy zacínající povrchové koroze, spodek vozidla a antikorozní ochrana podvozku nenese žádné stopy poškození, brzdové a palivové potrubí v dobrém stavu (dle vizuální kontroly), zavešení kol, ložiska kol, tlumiče pérování v dobrém stavu

Prohlídky - 100%
Servisní prohlídka provedena před ne více jak 3000 km a jedním rokem, servisní knížka má všechny ostatní prohlídky řádně dokumentované, zákonem předepsané prohlídky v rámci platnosti

 

Podle obou provedených prohlídek je Peugeot 308 SW ve skvělé kondici. Nás nyní budou zajímat veškeré náklady spojené s provozem tohoto automobilu. Detailně se zaměříme na servisní prohlídky, podrobíme vůz pravidelné diagnostice a rovněž se bude věnovat samotné spotřebě paliva, která je podle našich prvních zkušeností u této "slabší" verze vznětové šestnáctistovky HDI velmi příjemná.

Peugeot 308 SW komentuje Ing. Aleš Zich ze společnosti Auto AZ Consulting: "Peugeot 308 nahradil na přelomu let 2007/2008 model 307 a převzal většinu jeho techniky včetně palety motorů. Celkově není tento model na trhu ojetin příliš žádaný. Důvodem může být trochu pokažená pověst z hlediska spolehlivosti u modelové řady 307, která se potýkala s mnoha nemocemi podvozku či elektroinstalace. Kdo však žádá zajímavý design a pohodlné cestování bez vysokých nároků na jízdní vlastnosti, je u těchto Peugeotů na správné adrese. Cenově patří jak modely 307, tak i 308 k cenovému průměru ve své třídě...".

Níže připojujeme protokol z prohlídky vozidla Auto AZ Consulting, kde jsou popsány jednotlivé části vozidla a jejich stav je oznámkován stejně jako ve škole (1 = nejlepší, 5 = nejhorší).

Vozidlo: Peugeot 308 SW 1,6HDi 66kW, první registrace 2/2010, tachometr: 23550 km, dovoz z Francie (autorizovaný) 

Pravdivost údajů uváděných prodejcem vozidla: 1
Vůz je původem z Francie, servisní knížka přiložena k vozidlu a řádně vyplněna.


Karoserie: 2
Nosné části: Původní, nebyly rovnané = bez známek opravy po havárii
Vnější karosářské díly: Původní, několik drobných promáčklin, patrných pouze při detailním zkoumání. Jedna drobná deformace zadního nárazníku, cca 2cm. Stav odpovídající používanému vozidlu. Čelní sklo i ostatní skla v pořádku.
Lak: Velmi dobrý, pouze drobné oděrky a jeden delší škrábanec na PZ blatníku, cca 15cm. Pouze kosmetická záležitost, ochranná funkce laku je i v tomto místě zachována.
Motor: 1
Zátah motoru: Velmi dobrý, plynulý, bez výhrad
Zvuk, subj. stav: Studený start v pořádku. Teplé starty v pořádku. Bez úniku oleje.
Převodovka a pohon kol: 1
Řazení v pořádku, plynulé, bez výhrad. Spojka plně funkční.
Podvozek: 1
Podvozek celkově bez vůlí, opotřebení běžné odpovídající ujetým kilometrům.
Brzdy: 1
Původní, plně funkční.
Výfukové potrubí: 2
Funkční, bez koroze.
Pneumatiky: 1
Ještě dobře použitelné letní, cca 60% vzorku.
Interiér: 1
Velmi pěkný a zachovalý, téměř jako nový. Zkontrolována funkce všech prků elektrické výbavy

Celkové hodnocení: 1
Auto neprošlo těžší havárií, nosné části jsou v původním stavu. Celkově se jedná o velmi pěkný vůz, jehož stav se blíží stavu nového vozu a odpovídá uváděnému počtu najetých kilometrů. V tuto chvíli není na vozidle nutné nic řešit a je možno ho rovnou provozovat bez dalších servisních zásahů a investic.


autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
donald, 19.05.2011 10:21
Vítám iniciativu redakce psát o věcech, které motoristy skutečně zajímají. Jsem zvědav na výsledek testu. Mimochodem, možná jsem přehlédl, ale není tam uvedena prodejní cena.
Giorgio, 19.05.2011 16:36
Taky jsem tu cenu chtěl poptávat, ale pak jsem si prohlédnul celou fotogalerii a je tam vidět...
Petr - TipCars.com, 19.05.2011 17:08
Vše jsem se snažil nafotit .-)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze