Peugeot 208 1.4 HDI: pod lupou soudního znalce

Náš šestiměsíční test se překlopil do své druhé poloviny, a tak jsme uznali, že je nejvyšší čas, aby se na auto podíval odborník a posoudil jeho aktuální technický stav.
15.07.2015, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Dvěstěosmičku jsme tedy vzali a u pražského dealera Peugeot Kopecký, kterému děkujeme za poskytnutí servisního zázemí, si dali schůzku s Alešem Zichem, který se u nás dlouhodobě zabývá prověřováním ojetin. Jak testovací vůz prošel odbornou prověrkou v servisní dílně?

"Možnosti důkladně prohlédnout „ojetý“ roční vůz Peugeot 208 1.4 HDI s nájezdem 24 tis. km jsem rád využil. Proč? I v kategorii téměř zánovních vozidel se může objevit nepříjemné překvapení. Například nedávno jsme s klientkou vyrazili na prohlídku dvouletého předváděcího focusu s najetými 30 tis. km do dealerství Ford. K jejímu i našemu překvapení jsme na místě zjistili poměrně rozsáhlou opravu vozu po havárii předku vozu včetně zásahu do předních nosníků v motorovém prostoru a mnohem větší celkové opotřebení vozu, než by odpovídalo uváděnému nájezdu. O ničem z toho se prodávající před naší cestou nezmínil. Po takových zkušenostech je jasné, že i v kategorii zánovních ojetin je na místě si celkový stav vozu předem kvalitně prověřit.

Nosné části vozu jsme detailně prohlédli na zvedáku. Proběhla i kontrola případného úniku oleje a dalších provozních kapalin.
Peugeot 208, který jsme pro redakci TipCars prohlíželi, se ukázal z našeho odborného pohledu v příznivém světle. Až na pár škrábanců na laku měl vůz všechny vnější karosářské díly původní, zrovna tak všechny nosné části byly ve stavu, v jakém vůz vyjel z továrny bez známek havárie či oprav. Nosné části vozu prohlížíme vždy detailně na zvedáku a při tomto pohledu jsme zároveň zkontrolovali, zda nikde neuniká olej ani jiná provozní kapalina. Podvozek byl nepoškozený, nevykazoval žádné, ani počínající, vůle. Všechny kulové čepy i gumová uložení dílů náprav (silentbloky) byly v perfektním stavu bez náznaku viditelného opotřebení.

Brzdy měly plnou účinnost, souměrnou na obě strany. Brzdové obložení najede dle vizuální kontroly ještě minimálně dalších 20tis.km, než se přiblíží potřeba jeho výměny.
Poslechově byl motor v bezvadném stavu. Jízdní zkouškou svou výbornou kondici jen potvrdil. Nečekali jsme nic jiného, protože motory HDI od koncernu PSA jsou na tom se spolehlivostí dle našich zkušeností velmi dobře i při nájezdech vysoce přesahujících 100 tis. km. A to se v dnešní době o motorech některých jiných výrobců rozhodně říci nedá. I dynamika jízdy byla pro mne až překvapivě příjemná. Naftový motor 1.4 HDI sice není žádný trhač asfaltu, ale s malou 208 si poradí snadno. Provedli jsme i vyčtení chybových kódů z řídicí jednotky motoru. Vše bez chyb.
Uložení motoru, řazení, záběr spojky, to vše se po ujetých 24 tis. km dle otestování mohlo srovnávat se stavem vozu nového. To se vždy u testovacích aut nedá říci, protože v prvních kilometrech obvykle dostanou od testovacích jezdců pořádně zabrat.
Brzdy měly plnou účinnost, souměrnou na obě strany. Brzdové obložení najede dle vizuální kontroly ještě minimálně dalších 20 tis. km, než se přiblíží potřeba jeho výměny. Ruční brzda měla účinnost také vzornou.

V interiéru vše fungovalo řádně, bez náznaku opotřebení nebo počínající závady.
V interiéru vše fungovalo řádně, bez náznaku opotřebení nebo počínající závady. Při prověrkách ojetin hodnotíme i míru „osahání“ jednotlivých funkčních prvků interiéru, které nejčastěji přicházejí do kontaktu s posádkou. Typicky pedály, volant, řadicí páka, kliky dveří, ovládání el. stahování oken, ovládací prvky ventilace a klimatizace i mnoho dalších. Tady zatím nebylo zjevné žádné „ohmatání nebo ošoupání“ kromě několika běžně se vyskytujících drobných škrábanců. Klimatizace také měla velmi dobrou účinnost.

Závěrem tedy mohu uvést, že tento vůz rozhodně odpovídá svému stáří a uváděnému nájezdu. Po umytí, vyčištění a přeleštění se bude svým stavem blížit stavu nového vozu a budoucího majitele čeká podle našeho odborného odhadu mnoho desítek tisíc kilometrů bez závažnějších poruch nebo potřeb údržby. Vůz ve výše popsaném stavu by pro našeho klienta dostal určitě zelenou ke koupi," dodává Aleš Zich z Auto AZ Consulting.

Testovaný vůz byl zapůjčen z programu Peugeot Vyzkoušené Vozy

hodnocení
brzdy
3
design
5
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
4
jízdní komfort
4
ovladatelnost
3
prostornost
3
pružnost motoru
3
řazení
3
řízení
5
sedadla
4
spotřeba
3
výhled z vozu
5
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
3.79
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
typ
hatchback
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
3962
šířka (mm)
1739
výška (mm)
1471
rozvor (mm)
2538
provozní hmotnost (kg)
1205
maximální hmotnost (kg)
1580
počet míst (os.)
5
objem zavazadlového prostoru (l)
285/1152
motor
typ
vznětový
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1398
max. výkon kW (k)/ot./min.
50(68)/4000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
160/1750
spotřeba
město
4,5
mimo město
3,5
kombinovaná
3,8
palivová soustava
palivo
nafta
objem nádrže (l)
50
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
13,5
max. rychlost (km/h)
163
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
5
přenos hnací síly
pohon
přední
řízení
zavěšení kol
brzdy
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
185/65 R15
cena
příplatková výbava
další díly
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Wolodyjowski, 16.07.2015 22:55
Zajímavější by byla tato prohlídka po nájezdu např. 100 000 km. Bylo by smutné, kdyby se našlo nějaké zjevné opotřebení u vozidla s takto směšným nájezdem.
Mimochodem - konkrétně Peugeoty na to s výdrží např. podvozkových dílů nejsou nijak skvěle
Karel - TipCars.com, 20.07.2015 14:35


Ano, námi testovaný kousek má zatím velmi malý nájezd, avšak novinářské vozy jsou obecně nepoměrně více zatěžovány, než jakékoli jiné předváděcí automobily u dealerů...
vena, 01.11.2015 20:14
Zítra dosáhnu 100 000km.Stav auta je stejný jako u popisovaného vozu.Dosud měněna jedna pojistka.Dlužno ovšem podotknot,že nejsem čuně.
danet - redakce TipCars, 02.11.2015 15:05


Dobrý den, napište o své stotisícikilometrové zkušenosti s Vaším vozem http://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost Děkujeme

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.