zpět
7242

Peugeot 108 1.0 VTi: Štika ulic

Druhá generace kolínských trojčat se postupně představila v plné sestavě, zejména peugeotů na silnicích ale zatím moc nevídáme. Je na vině „jenom“ vyšší cena, nebo i něco jiného?
06.10.2014, testy

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+26

Nejmenší auta se u nás dlouhodobě netěší příliš velkému zájmu zákazníků. Důvod je zřejmý – modely o třídu, ale i o dvě větší stojí nezřídka kdy jen o málo více. Logicky přitom nabídnou štědřejší nabídku všeho od prostoru v kabině, přes vyšší míru bezpečnosti nebo bohatší výbavu a pohodlí. Typickým miniautem je i zástupce Peugeotu vyráběný spolu s Citroënem C1 a Toytou Aygo v kolínské továrně TPCA, jehož cena startuje na 228.900 korunách za pětidveřovou verzi v základní výbavě. Provedení se třemi dveřmi je o 5.000 Kč levnější, my jsme však vyzkoušeli právě pětidveřák se základním motorem a střední výbavou Active.

Nákupní taška do města, kterou stále ještě můžeme zváti novinkou, se drží účelného stylistického jazyka předchozí generace, což značně usnadňuje identifikaci nejen v městském provozu. Vedle sci-fi Toyoty a vyparáděného Citroënu působí Peugeot C1 každopádně nejuhlazenějším dojmem. Výjimkou byly veselé barevné štráfy na bílém pozadí, do kterých byla namaskována zrcátka a hlavní část přístrojové desky.

Interiér jedničky si podobně jako u kolegů ze středočeské trojice na nic nehraje a místy vyloženě staví na odiv svůj proletářský původ, což ještě více vynikne u testovaného provedení Active bez dotykového displeje s množstvím interaktivních funkcí. Radost jsme měli z překvapivě velkorysých předních sedadel, ve kterých se dá bezbolestně strávit i delší cesta, jakož i ze vzdušné atmosféry v přední části kabiny. Mnohem méně už budete mít z miniaturního (leč mezigeneračně přece jen zvětšeného) zavazadlového prostoru. Stísněné pocity panují i na zadních sedačkách, které jsou vhodné nanejvýše na kratší příměstské přesuny, u třídveřového provedení pak mají vyloženě nouzový charakter. Přístrojové vybavení je maximálně jednoduché, u auta velikosti stoosmičky nás ale sériová absence otáčkoměru neurážela – ve standardu jej má pouze nejvyšší výbava.

(+) účelný a bytelný interiér
(+) dostatek místa vpředu a pohodlné sedačky
(-) stísněná zadní část a malý kufr

Po opuštění myšlenky pohánět minivůz naftovým motorem zbyly kolínským trojčatům v hnacím portfoliu dvě tříválcové benzínové jednotky – základní litr původem od Toyoty a výkonnější jedna dvojka, která je konstrukcí PSA. Slabší z motorů, se kterým jsme jezdili my, je trochu paradoxně nadán delšími převody než výkonnější dvanáctistovka a jízda takovouto stoosmičkou se proto velmi podobá první generaci. To neznamená nic jiného, než že ve městě je auto dostatečně hbité, na dálnici však rychle ztrácí dech. S malým motůrkem jsme každopádně většinou nejezdili za více než pět litrů, ocenili jsme také v rámci možností docela příjemně kultivovaný chod. Přivyknout je nutno právě jen delším převodům, takže zařazeno zpravidla musíte mít o jeden stupeň níže, než jste zvyklí. Taková dvojka lze ale na druhou stranu bez úhony na motoru klidně vytočit i ke stokilometrové rychlosti! Dobrým pomocníkem je také dlouhá řadicí páka, která je ideálně po ruce a její pohyb v kulise je přesný a hbitý.

(+) dostatečný výkon pro jízdu ve městě
(+) nízká spotřeba
(-) nutnost přivyknout dlouhým převodům

V rámci kategorie nejmenších aut platil trojlístek 108/Aygo/C1 vždy za etalon dobrého kompromisu mezi jízdním komfortem a dostatečně jistým ovládáním při vyšším tempu. Nejinak je tomu i u nové generace. Jízdní stránka života se stoosmičkou potěší především nadmíru komfortním podvozkem, který s nečekanou grácií pohlcuje i hodně delikátní nerovnosti českých silnic bez jakéhokoliv tvrdého rázování – je to trochu paradoxní situace, když povážíme, že vlajková loď Peugeotu, model 508, podobně přesvědčivý rozhodně není a to ani na střídmých 17“ kolech. Příjemným zážitkem je i nečekaně hravá jízda v zatáčkách, kdy je z malého auta velmi bezprostředně cítit, co má zrovna v úmyslu; pochválit musíme samozřejmě také obratné manévrování v těsných městských prostorech – tady stoosmička plní svoji predikovanou úlohu zcela suverénně. Na dlouhé cesty však příliš nemyslete. Pro dva je sice malý Peugeot pohodlný dost, nedostatečný výkon ve vyšších rychlostech a frenetické vrčení tříválcového litru v otáčkách však dokáží pěkně otrávit život i otrlým cestovatelům.

(+) hbité chování podvozku
(+) pohodlné odpružení
(-) za město raději moc nevyjíždějte

Když odhlédnu od strategicky ne úplně šťastně nastavené cenové politiky výrobce a smířím se s limity kategorie minivozů, není stoosmičce příliš co vytknout. Líbily se mi především živé jízdní vlastnosti a hravé řízení, které mě tešilo mnohem více než jízda s některými rodinnými kompakty či drahými sedany.


technický popis
karoserie
typ
malý vůz
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
3470
šířka (mm)
1620
rozchod kol vpředu (mm)
1425
rozchod kol vzadu (mm)
1420
počet míst (os.)
5
minimální poloměr otáčení (m)
4,8
motor
typ
zážehový tříválec
počet válců
3
zdvihový objem (ccm)
998
max. výkon kW (k)/ot./min.
51/6000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
95/4300
spotřeba
spotřeba paliva l/100 km
4,1
palivová soustava
palivo
Natural 95
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
13
max. rychlost (km/h)
160
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
5
přenos hnací síly
řízení
zavěšení kol
brzdy
pneumatiky a ráfky
cena
příplatková výbava
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Paul, 06.10.2014 07:13
Bude zde někdo kritizovat cenu jakou nové Fabie?
Petr S, 07.10.2014 22:05


Nevím jak 108, Aygo začíná za 5 dvéřovou verzi na 219 tis. A za 239 tis. se dá už koupit reálně použitelná prostřední výbava (x-play) 5 dveří. Vtip je v tom že za použitelnou výbavu se nedoplácí odhadem 40-50%, ale jen cca 10%. A vo tom to je
Fanda, 08.10.2014 08:31


Vtip je spíše v tom,že na těchto stránkách bude škoda vždy předražená.Vzpomínám si na spoustu rozhořčených reakcí když škodovka zveřejnila ceník citigo.a ten byl někde jinde než zmiňovaná stoosmička.Jinak co já vím tak u nové fabie za příplatek 5 000 kč získáte výbavu active plus,.která je podle mě k dané kategorii vozu dostatečná,navíc mi tento týden přišla od škody nabídka na vůz s výbavou ambition plus zdarma,jelikož jsem v minulosti dvě auta od nich koupil.
PetrT, 08.10.2014 10:36


To je přesně o čem jsem psal jinde, škoda má jen jinou cenovou politiku ale ve výsledku jsou ceny stejné jako jinde. Prostě napálí katalogovou cenu a potom dávají velmi levně nebo zdarma různé pakety. Když se potom porovná výbava s jiným srovnatelným autem je to velmi podobné a zákazník škody má ještě radost jak měl auto výhodně a co vše dostal zadara. Přitom prodejce ještě vydělá.
Zkuste ukecat slevu u Renaultu nebo Hyundai, myslím u nejlevnějších verzí. Já když se byl ted dívat na nového trafika a zmínil se o slevě na základní verzi dostal jsem přednášku o maximálně stlačené ceně a že mi možná dají sadu pneu, bez disků. Víc ani prd.


vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.