0
zpět
2521

Opel Meriva 1.6 - stále má co říct

V kategorii malých MPV se objevují stále nové modely. V dnešním testu se však budeme věnovat stálici - Opelu Meriva. Zajímalo nás, jak si vede po faceliftu v ostrém konkurečním boji s benzínovou šestnáctistovkou pod kapotou a co dovede nabídnout téměř za 500.000 Kč?
10.05.2007, testy

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+67

Za půl milionu korun lze koupit různá auta. Pokud toužíte po prostorném a zároveň velmi variabilním voze s délkou čtyř metrů, máte na výběr několik modelů od různých automobilek. Mladoboleslavská Škoda nabízí Roomster, Nissan model Note, Renault stálici v této kategorii v podobě modelu Megané Scénic a třeba Kia model Carens atd. Při výběru nejen z těchto aut by jste rozhodně neměli zapomenout na nepříliš nápadné malé MPV - Opel Meriva. Ta by se totiž mohla s přehledem probojovat i do užšího výběru. Prodejní čísla tomu nasvědčují. Během prvních dvou měsíců letošního roku si Merivu pořídilo na 43 řidičů.

Opel Meriva

 

Essentia

 

Enjoy

 

Cosmo

 

OPC

 

1.4, 66 kW

 

383.900

 

398.900

 

460.900

 

-

 

1.6, 77 kW

 

408.900

 

423.900

 

485.900

 

-

 

1.8, 92 kW

 

-

 

448.900

 

510.900

 

-

 

1.6 Turbo, 132 kW

 

-

 

-

 

-

 

683.900

 

1.3 DTJ, 55 kW

 

443.900

 

458.900

 

520.900

 

-

 

1.7 DTH, 74 kW

 

463.900

 

478.900

 

540.900

 

-

 

Karoserie:

Meriva připomíná zmenšenou Zafiru. Ale tím podobnost končí. Meriva je totiž postavena na podvozku menší Corsy nové generace. Může se tedy pochlubit velkorysým rozvorem 2630 mm, což je jen o 70 mm méně než dokáže nabídnout mnohem větší Zafira, a to při délce pouhých 4052 mm. Dobré obestavení karoserie pojme pohodlně čtyři dospělé cestující a jejich zavazadla. Zapomínat nesmíme ani na variabilitu díky vysoké stavbě karoserie (1624 mm). Při čelním pohledu zaujmou poměrně velké světlomety. Z boku vyniká usazení kol do rohů díky čemuž přesahy karoserie dosahují minimálních převisů. Celkový design není příliš nápadný a Meriva v městském provozu dokonale splývá s ostatními vozy. Zádi provedené bez většího nápadu dominují sloupcová světla.

Interiér:

V malém rodinném MPV musí být dostatek místa spolu s příkladnou variabilitou. A to Meriva splňuje. Konstruktérům se povedlo přesně to, co bylo zadáním. Systém FlexSpace pocházející z větší Zafiry umožňuje jednoduchou manipulaci se sedadly. Základní pětimístné uspořádání lze měnit dle aktuálního požadavku na přepravu. Z druhé řady sedadel lze zapustit prostřední do podlahy a krajní sedadla posunout k sobě (o 75 mm). Lze je také posouvat podélně o 70 mm dozadu nebo upravit sklon opěradel. Navíc obě krajní sedadla můžete zapustit do podlahy, čímž vznikne zcela rovná ložná plocha o délce téměř 170 cm (objem 1410 l). Základní zavazadlový prostor se pohybuje v rozmezí 350-560 litrů dle uspořádání druhé řady sedadel. V zavazadelníku jsem ocenil úchyty spolu se sítí, které zamezují nežádoucí pohyb přepravovaných zavazadel. Po stranách jsou navíc umístěny praktické kapsy a ocenění zaslouží i dvojité dno s plnohodnotnou rezervou. Odkládacích ploch je v interiéru požehnaně. Za zmínku ještě stojí výklopné stolečky umístěné na zadní části předních sedadlech.

výhled vpřed je výborný, do zatáčky ho však komplikuje provedení áčkových sloupků
V kabině vozu jsem se cítil na místě řidiče i ostatních sedadlech příliš neosobně. Prostě nezabydleně. Může za to strohost provedení společně s minimem použité kreativity, a zejména rovné černé plasty. Přesto jsem si po několika dnech řízení zvykl. Plasty v černém provedení doplňuje hliníkový dekor. Zpřímený posez za volantem byl celkem pohodlný díky průměrně dimenzovanému sedadlu s dostatečnými dráhami pro nastavení správné pozice. Sedadlo spolujezdce nelze výškově nastavit. Zadní sedadla překvapí dlouhými sedáky a celkově slušným pohodlím i přes tvrdší výplně. Do rukou dobře padl kůži potažený volant s ideálním průměrem věnce i tlouškou volantu. Volant skrýval šest tlačítek ovládání autorádia, čímž odpadá při řízení šátrání na středovém panelu. Sloupek volantu lze jen výškově nastavit. Na páčce stěračů byla navíc umístěna ovládací tlačítka příplatkového tempomatu. Plynový pedál je příliš blízko k středovému panelu i k brzdovému pedálu, což sice bude vyhovovat ženám, ale při použití širší obuvy zajisté nebude problém o nechtěný kontakt s oběma pedály.

velmi praktická síť zabraňuje nechtěnému pohybu zavazadel
Oranžové podsvícení budíků je pro automobilku Opel standard, který prostě musíme přijmout. Centrální informační displej je umístěn doprostřed palubní desky (v testované výbavě Cosmo zobrazuje aktuální čas, venkovní teplotu, naladěnou rozhlasovou stanici atd.). Na středovém panelu je usazen další displej, tentokrát klimatizace. Otočné kruhové ovladače hlasitosti autorádia a ventilace zaslouží pochvalu, oproti tomu většina ostatních tlačítek na středovém panelu vyžaduje nacvičené pohyby.

(+) široký výběr motorů a výbav
(+) výborný výhled směrem vpřed
(+) prostornost a variabilita
(-) horší výhled přes A sloupky šikmo vpřed
(-) absence palubního počítače a větší nápaditosti
(-) strohost palubní desky
(-) pouze výškově nastavitelný volant

Výbava Essentia obsahuje ABS, airbag na místě řidiče a spolujezdce, dálkově ovládané centrální zamykání, chromové vnitřní kliky dveří, chromovaný, vysoce leštěný knoflík ruční brzdy, imobilizér, kuřáckou sadu, nárazníky v barvě vozidla, pevný kryt zavazadlového prostoru, posilovač řízení, sklopná a posuvná sedadla - Flex Space, sluneční clony se zrcátkem a kapsou pro řidiče a spolujezdce, systém ISOFIX na vnějších zadních sedadlech, výškově nastavitelný volant, sada pro instalaci rádia s info displejem včetně 6 reproduktorů, ocelové ráfky 6J x 15 s pneu 185/60 R15, plnohodnotné rezervní kolo, pastelová barva karoserie, čalounění v látce.

Výbava Enjoy obsahuje navíc boční ochranné lišty a kliky dveří v barvě karoserie, přední i zadní čtecí lampičky, elektricky ovládaná okna předních dveří, háky pro náklad na zadních sedadlech, síť v zavazadlovém prostoru, háky pro náklad na zadních sedadlech, síť v předním odkládacím prostoru na straně spolujezdce, skládací plochý klíč, stříbrné rámy ciferníků, světla s funkcí "Doprovoď mě domů", výškově nastavitelné sedadlo řidiče, zásuvka pod sedadlem spolujezdce, rádio CD30 s CD přehrávačem a 6x repro.

Výbava Cosmo obsahuje navíc černé provedení sloupků, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka v barvě karoserie, elektricky ovládaná okna předních a zadních dveří, chromová hlavice řadící páky, manuální klimatizace, přední mlhová světla, středová loketní opěrka - sklopná, volant potažený kůží, ovládání rádia na volantu, ráfky z lehkých slitin 6J x 15 s pneu 185/60 R15.

Ve verzi OPC naleznete navíc oproti výbavě Cosmo boční airbagy, aktivní opěrky hlav, dvoutónový klakson, ESP+TCS, koberečky vpředu i vzadu, tempomat, výškově nastavitelné sedadlo spolujezdce, ráfky z lehkých slitin 7J x 17 s pneu 205/45 R17 včetně posilovače se strmějším účinkem, kožené čalounění včetně REcaro sedadel a vyhřívání předních sedadel.

Výběr z příplatkové výbavy: boční airbagy lze pořídit do prvních tří jmenovaných verzí za 9.900 Kč, hlavové za 11.900 Kč, automatické rozsvícení světel po nastartování za 600 Kč, dvoutónový klakson za 800 Kč, ESP+TCS za 19.800 Kč, nezávislé topení za 68.000 Kč, parkovací asistent vzadu přijde na 15.000 Kč, převodovka Easytornic stojí 25.000 Kč, dvojice střešních oken elektricky ovládaných přijde na 35.000 Kč, tempomat na 12.000 Kč, vyhřívání předních sedadel na rovných 10.000 Kč atd.

Motor a jízdní vlastnosti:

Pod kapotou testované Merivy se nacházela čtyřválcová šestnáctistovka s výkonem 77 kW známá z Astry. Opel označuje tento motor přídomkem Twinport (dříve Ecotec). Jedná se o obchodní název této technologie Twinport, která snižuje spotřebu až o 10% díky redukci škrtících ztrát. K úsporám vede použití variabilního sacího potrubí v kombinaci s maximálním využitím recirkulovaných výfukových plynů. V režimu částečného zatížení motoru se do sacího potrubí vrací více než 25% výfukových plynů. Toť teorie. A jaký je v praxi? Oproti starší šestnáctistovce je agregát kultivovanější a při běžných jízdách téměř neslyšitelný. Šestnáctistovka dosahuje nejvyššího výkonu až v 6000 otáčkách, a tak pro svižnější jízdu musíte motor vytáčet a občas se nebát podřadit. Při plném obsazení motor ztrácí zejména ve stoupání dech. Často i při povolených rychlostních limitech se začínal dusit. Na plynový pedál můžete tlačit jak chcete, ale vůz prostě rychleji nepojede a otáčky neporostou. Přesto pro rodinné účely bude motor dostačující, musíte se však smířit s nemožností zrychlit kdy chcete (např. na dálnici) a nechávat si delší prostor pro předjíždějící manévry.

Podvozek Merivy je překvapivě tvrdší než bych u rodinného MPV čekal. Opel u Merivy zvolil kompromis, trochu tvrdší naladění zamezuje výrazným náklonům vyšší stavby karoserie a stále ještě může být řeč o komfortním zaměření vozu. Ve výsledku se z Merivou dá jezdit mnohem rychleji než na první pohled vypadá. A to je příjemné. Na druhou stranu zdolávání nerovností na českých silnicí není nic příjemného. Rázy z výtluku vyloženě posádku neobtěžují, ale nejsou ani příjemné. To samé platí o zvlněné silnici nebo vyjetých kolejích. Oba tyto neduhy našich komunikací dokáží vůz pěkně rozhýbat. Po čase si však stejně jako já zvyknete. Zprvu se mi ostřejší jízda díky vysokému posezu doslova příčila. Meriva se nakonec překvapivě ukázala i v zatáčkách jako slušný držák. Kotoučové brzdy fungovaly dobře a nemám k nim větší výhradu. Samotné řízení není příliš citlivé, odpovídá však rodinnému vozu. Oproti tomu řazení bylo pro mě velkým zklamáním. V nedávno testované Corse jsem si řazení pochvaloval, zato v Merivě jsem často lamentoval nad přechody jednotlivých stupňů, které neprobíhají zrovna hladce, což spolu s tuhostí začne při častější změně rychlostní obtěžovat.

Cestování s Merivou je příjemné. Při dálniční jízdě motor téměř neslyšíte a do interiéru proniká minimum aerodynamického hluku. Při vyšších rychlostech začne hluk od motoru přebíjet svištění rozráženého vzduchu. Není to však nic hrozného. I po dvaceti tisících kilometrech v kabině nedrnčí plasty (vyjma zadního skládacího plata).

(+) solidní brzdy
(+) překvapivě stabilní podvozek
(+) spotřeba v závislosti na způsobu jízdy
(-) řazení
(-) dostupný výkon pouze ve vysokých otáčkách
(-) tužší podvozek

Závěr:

Opel Meriva není špatný vůz. Boduje variabilitou interiéru, dostatečnou prostorností, přesným řízením a účinnými brzdy. Navíc interiér je kvalitně zpracován a potencionální zákazníci mají možnost volit z bohaté příplatkové výbavy dle svého gusta. Meriva se mi jeví jako ideální vůz pro mladé rodiny, které ocení variabilitu a prostornost. Bohužel to Meriva na českém trhu nemá příliš jednoduché. Vyšší pořizovací cena hraje proti, a tak Opel je nucen častěji nasazovat slevy.

hodnocení
brzdy
4
design
3
dílenské zpracování
3
dynamika motoru
3
jízdní komfort
4
ovladatelnost
4
prostornost
5
pružnost motoru
3
řazení
3
řízení
4
sedadla
4
spotřeba
4
výhled z vozu
4
zavazadelník
5
celkové hodnocení - průměr:
3.79
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4042
šířka (mm)
1694/1948
výška (mm)
1624
rozvor (mm)
2630
rozchod kol vpředu (mm)
1449
rozchod kol vzadu (mm)
1464
provozní hmotnost (kg)
1375
maximální hmotnost (kg)
1830
počet míst (os.)
5
objem zavazadlového prostoru (l)
350-1410
motor
typ
zážehový DOHC
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1598
vrtání x zdvih (mm)
79 x 81.5
kompresní poměr
10,5:1
max. výkon kW (k)/ot./min.
77 (105) / 6000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
150 / 3600
spotřeba
město
10,0
mimo město
5,8
kombinovaná
7,3
CO2 (g/km)
175
palivová soustava
palivo
natural
objem nádrže (l)
53
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
13,3
max. rychlost (km/h)
178
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
5
přenos hnací síly
pohon
přední
brzdy
vpředu
ventilované kotouče (280 mm)
vzadu
plné kotouče (264 mm)
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
185/60 R15 H
ráfky
6J x 15
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
383900
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
485900

autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Petr - TipCars.com, 11.05.2007 06:56
Test spotřeby Zafiry 2.0 T byl uveřejněn tady na TipCarsu a test GTS 2.8 V6 Turbo mohu poslat třeba emailem ...
anonym, 11.05.2007 13:13
Můj kamoš má Merivu služební a žere přes půl litru oleje na 1000km. Dokonce to má v techničáku! Je to motor 1,6, je to auto asi 3 r. starý.
anonym, 24.05.2007 15:07
Luxusní kára? Tomu nerozumím, já vždycky, když slyším od mechaniků něco kolem Oplu tak to je:.."jéééééé od toho ruce pryč, ať je to nový či starý, pořád to je a bude auto pro chudý něměcký lid", no tak nevím, hopla jsem nikdy neměl a mít nebudu a na každém šprochu pravdy trochu, ikdyž šproch od mechaniků to zrovna není ten správný výraz!
anonym, 16.07.2007 11:17
Já mám Opel Meriva 1,6 asi rok. Je to starší model, takže má jen 100 koní, ale jezdí pěkně. Při slušném jízdě spotřeba 5,8. A pokud jde o tu dynamiku. Je to hlavně tím, že, mám 4 a 5 stupeň hodně dlouhý, na pětku při 140 točí jen 3500 ot/min.
anonym, 16.07.2007 11:18
já ho koupil ojetý, 18 měsícu starý, najeto 40 tisíc a cena 290 000

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2021, všechna práva vyhrazena.