Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Opel Astra 1.2 Turbo – překvapil cenou i výbavou

Testy
František Mašek | 02.05.2022
dalších 14 fotek
foto: Opel
Počátkem letošního roku byl oficiálně představen nový Opel Astra šesté generace. Tento po desetiletí oblíbený pětidvéřový hatchback dostal zcela nový design, rozsáhlou výbavu a širokou škálu agregátů.
Opel Astra prošel radikální změnou a stejně jako ostatní nové modely Opelu sdílí technický základ koncernu Stellantis. A tak, s předchozí Astrou (jež vznikla ještě pod koncernem GM) má společné už jen jméno. Technikou se tak Astra logicky přiblížila Peugeotu, Citroenu či DS, se kterými sdílí podvozkovou platformu EMP2 včetně francouzských motorů.

Nová Astra, stejně jako ostatní nové modely Opelu se nesou ve stylu zvaném Opel Vizor. Jedná se o vzhled přídě, která připomíná hledí helmy a současně odkazuje na legendární model Manta ze sedmdesátých let. Nová příď tak spojuje masku a světlomety v jeden celek.

Exteriér

Přední část vozu působí čistě a elegantně, z boku má vůz sportovní siluetu a záď působí dynamicky a jednoduše. S designem si návrháři opravdu pohráli a je dobře, že se výrazně odlišuje od ostatních vozů, se kterými sdílí platformu. O co více se musela Astra přizpůsobit po stránce techniky, o to více se snažila alespoň odlišit a zachovat si svou tvář zvenčí i uvnitř. Design je čistý, vyvážený a promyšlený. Nikde není ani o kousek ničeho navíc, než je zapotřebí, proporce jsou vyvážené a celý vůz působí přirozeně. Široká je i nabídka ráfků, které Astře opravdu sluší.

Přestože Opel Astra sdílí asi nejvíce komponentů s novým Peugeotem 308, snažili se Němci poladit platformu co nejvíce ke svému obrazu. Speciální úpravou tak prošlo například nastavení tlumičů, zavěšení kol, nastavení dorazů i řízení a došlo i na úpravu stabilizátoru zadní nápravy.

Námi testovaná verze GS Line, disponuje plně diodovými světlomety, vyšší verze pak za příplatek (nejvyšší ve standardu) nabízí možnost pořízení Intelli-Lux LED Pixel světlometů s 84 diodovými elementy v každém světlometu. Dobře fungují i stěrače s integrovanými ostřikovači, které dostanou kapalinu i do horní části oken.

Zavazadlový prostor v základním uspořádání nabízí 422 litrů, se sklopenými sedadly až 1339 litrů (GCIE). Zavazadelník má pravidelné tvary, nabízí slušnou šířku, délku i výšku. Po sklopení zadních opěradel sice vznikne malý schod, který lze však vyrovnat dvojitou podlahou. Rezervu je možné si pořídit za příplatek, standardem tak zůstává lepící sada. Boky zavazadelníku jsou čalouněné, obsahují dva háčky.

Nová Astra je pak k dispozici v pěti výrazných odstínech: žlutá Kult Yellow, červená Kardio Red, černá Karbon Black, modrá Kobalt Blue a bílá Arktis White. Ve vybraných stupních výbavy je pak možnost výběru střechy v bílé nebo černé barvě.

Je zjevné, že vůz bude v hledáčku i mladších ročníků, kterým byl tak trochu ušit na míru – a to jak designem, tak i nadstandardně širokou výbavou a hlavně pořizovací cenou, která je ještě o 100 000 Kč nižší než u dalšího zajímavého zástupce nižší střední třídy – VW Golfa.


Interiér

Zpracování interiéru působí solidním dojmem, použity jsou převážně příjemné, měkčené materiály. Od verze Elegance jsou pak k dispozici i certifikovaná ergonomická sedadla Active (AGR – certifikace sdružení německých ortopedů) s funkcí ventilace a masáže, kabinový filtr Intelli-Air (poskytuje informace o kvalitě vzduchu, proudícího do kabiny) a vyhřívané prvky (volant, přední sedadla a zadní krajní sedadla, čelní okno - odmrazení a odmlžení).

V přední části má posádka dostatek místa, nohám nepřekáží ani středový panel, který je akorát široký. Zato madlo dveří nás do nohy trochu tlačilo. Vzadu je místa o něco méně. Sice se zde pohodlně posadí běžně rostlá dospělá osoba, ale „dlouháni“ nad 180 cm se již komfortně cítit nebudou. Pokud jste zvyklí si vzadu protáhnout nohy a nárty zasunout pod přední sedadla, tuto možnost Astra nenabízí. Celý vůz pak působí o trochu méně vzdušněji, než tomu bylo u předchozí generace, ale třeba je to jen zdání, které můžete vylepšit pořízením panoramatické střechy – která ale o něco více sníží strop.

Zadní sedadla nabízí průvlak pro lyže, nicméně otvor je menší, než jsme zvyklí od konkurence. Jinak odkládacích prostor je ve vozu rozumný dostatek. Ve dveřích je velká kapsa, která pojme opravdu hodně drobností včetně 1,5l lahve. Další prostor je na středovém panelu pod výdechy a loketní opěrka rozevírající se do stran ukrývá také velký prostor.

Interiéru dominuje minimalistický a plně digitální Pure Panel, který se skládá ze dvou 10“ HD displejů, které zobrazují nejdůležitější informace. Head-up displej (Intelli-HUD) pak promítá informace na čelní sklo. Poslední generace pak zvětšila prostor, do kterého se informace zobrazují, lépe bych hodnotil i rozlišení zobrazení. Head-up displej umí zobrazovat informace o příchozím hovoru, o hrající radiové stanici nebo jiná aktuální upozornění. Co byste však v Astře hledali marně, je klasická kaplička anebo analogové budíky.

Infotainment je možné bezdrátově propojit s chytrým telefonem pomocí jak Apple CarPlay, tak i Android Auto a ovládat jej je možné i hlasovými pokyny. Příjemné je, že například aktualizaci map (dodává TomTom) lze provést jednoduše pomocí wi-fi sítě. U navigačního systému ještě chvíli zůstanu. Navigační pokyny se zobrazují jak na head-up displeji, tak i na palubním displeji řidiče a na displeji na středovém panelu. Můžete si tak vybrat, kde jsou pro vás nejpřehlednější a kde je chcete sledovat.
Ovládání infotainmentu je vcelku intuitivní, nebyl problém si na něj po chvíli zvyknout a najít vše potřebné. Palubní systém má vcelku rychlou odezvu /například v porovnání s Moccou) a řekl bych, že i jemnější grafiku. Je zde možnost i nastavení rozpoznání řidiče. V případě nebezpečí nechybí ani služba OpelConnect.

Multimediální systém pak zahrnuje AM/FM/DAB+ rádio, Bluetooth pro streamování a dva USB-C porty. Pro ovládání hlasitosti si Astra ponechala klasický otočný ovladač.

Chválíme si i zachování klasických tlačítek, která výrazně zjednodušují ovládání a zvyšují bezpečnost. Jedním stisknutím tak ovládáte vyhřívání sedadel, čelního skla i volantu a snadno a přehledně lze také upravovat intenzitu výdechů vzduchu a upravování teploty klimatizace.

Vůz je vybaven i pokročilými asistenčními systémy – Intelli Drive 2.0 kombinuje poloautonomní a klasické asistenční systémy do jednoho celku – zahrnuje tedy poloautomatickou změnu pruhu, adaptaci rychlosti v zatáčce a inteligentní adaptaci rychlosti. Díky 360° rozhledu, který přenáší 4HD kamery, je pak usnadněno například parkování (funkce Intelli-Vision).

Na přání je také možné si pořídit k Astře plně otevíratelnou panoramatickou střechu.

Motor - jízdní vlastnosti – spotřeba

Námi testovaný vůz byl vybaven tříválcovým zážehovým motorem 1.2 Turbo, spojeným s šesti stupňovou manuální převodovkou. Max. výkon 96kW/130k při 5500 ot./min. Max. toč. moment 230 Nm při 1750 ot./min. Zrychlení z 0 na 100 km pak námi testovaný vůz dosáhne za 9,7 sec. a maximální rychlost nové Astry je 210 km/h.

Výrobcem udávaná spotřeba ve městě je 5,4-5,7 l/100km, mimo město 4,8-5,0 l/100 km a kombinovaná spotřeba pak 5,4-5,7 l/100 km (objem palivové nádrže je 52 litrů).

Námi naměřená spotřeba byla o něco vyšší: ve městě 6,7 l/100 km, mimo město 6 l/100 km a po dálnici si Astra vzala i 6,5 l/100 km. Nicméně i tato spotřeba nám přišla vcelku přívětivá.

Nový Opel Astra nabízí i možnost volby ze tří jízdních režimů. Normal je nastavený pro každodenní cestování, Sport by pak měl přinést do řízení o trochu větší zábavu a Eco pak optimalizuje efektivitu. V naší Astře však jízdní režimy nebyly k dispozici, protože jsou výhradně spjaty s automatickou převodovkou a tak se o jejich funkčnosti a použitelnosti nemohu zmínit.

Motor má vcelku příjemnou dynamiku, nicméně dráhy řazení jsou delší než by bylo záhodno a i vůle v kulise je o něco větší. Řazení jinak probíhá hladce a nezaznamenali jsme žádný výraznější problém. Naopak sladění s plynem i spojkou je naprosto v pořádku. Rozjezdy jsou plynulé. Na změnu směru reaguje Astra rychle, nedotáčivost jsme zaznamenali jen minimální. Vůz je stabilní a náklony karoserie zanedbatelné. Při jízdě se chová sebevědomě, předvídavě a poskytuje velkou dávku jistoty i při svižnější jízdě po okreskách či dálnici. Podvozek je velmi komfortní, dobře zvládá nerovnosti a do interiéru se nepřenáší žádné rázy. Jízda s Astrou je pohodlná až plavná.

Co se týče asistentů řízení, všechny fungují dobře, jejich nastavení není „přecitlivělé“ a menu systémů se ovládá pomocí tlačítka na středovém panelu.

Výbava

Nový Opel Astra je nabízen ve čtyřech výbavových stupních: Edition – Elegance – GS Line – Ultimate.

Základní Edition disponuje např. Pure Panelem se dvěma 10“ displeji, bezdrátovou projekcí telefonu, automatickou klimatizací, LED světlomety, 16“ ráfky z lehkých slitin či parkovacími senzory /předními i zadními/.

Elegance oproti Edition přidává navíc automatickou dvouzónovou klimatizaci, 17“ broušené ráfky z lehkých slitin, ergonomické sedadlo řidiče AGR, bezklíčové odemykání a startování, adaptivní tempomat a 180°zadní kameru.

GS Line oproti Elegance přidává sadu „Black Pack“, černé lakování střechy, sportovní přední sedadla, vyhřívaná přední sedadla a vyhřívaný volant, 360°parkovací kameru a 17“ černé ráfky z lehkých slitin.

Nejvyšší dostupná výbava Ultimate pak nad rámec výbavy GS Line přidává přední světlomety IntelliLux LED Pixel, 10“ navigační systém Multimedia Navi, grafický barevný head-up displej, AGR sedadla s čalouněním Alcantara, bezdrátovou nabíječku mobilních telefonů a 18“ broušené ráfky z lehkých slitin.

Nejlevněji lze nový Opel Astra pořídit ve výbavě Edition se zážehovým motorem 1.2 Turbo (81kW/110k) se systémem Start/Stop a 6st. manuální převodovkou od 529 990 Kč (ceníková cena), nyní se slevou 50 000 Kč, tedy od 479 990 Kč.

Námi testovaná Astra se zážehovým motorem 1.2 Turbo (96kW/130k) se systémem Start/Stop a 6st. manuální převodovkou ve výbavě GS Line začíná na ceníkových 649 990 Kč, nyní se slevou 70 000 Kč od 579 990 Kč.

Nejvyšší možný výbavový stupeň Ultimate je pak k dispozici ve třech agregátových variantách, a to: 1.2 Turbo (96kW/130k), Start/Stop AT8, benzín od 769 990 Kč (sleva 80 000 Kč), takže akční cena od 689 990 Kč. Dále pak naftový motor 1.5 CDTI (96kW/130k) Start/Stop AT8 od 819 990 Kč (sleva 80 000 Kč), tedy akční cena začíná nyní na 739 990 Kč a hybrid elektrika/benzín s motorem 1.6 Turbo (133kW/180k) PHEV AT8 od 1 019 990 Kč nyní se slevou 80 000 Kč, tedy za 939 990 Kč.

Naftové i benzinové motory si můžete vybrat s manuální 6st. převodovkou nebo s automatickou 8st. převodovkou.

Závěr

Nové Astře proměna prospěla a oproti své nejbližší konkurenci /Peugeotu 308/ nabízí nejen lépe vyladěný, komfortnější podvozek, ale i širokou základní výbavu a lákavou pořizovací cenu. Při jízdě si je jistá v kramflecích, nelze ji nic zásadního vytknout. Chválíme zachování osobitého stylu, jednoduchost, přehlednost a čistotu designu. Potěší i zachování klasických ovladačů a poměrně široká škála jízdních asistentů. Za pochvalu stojí i pohodlná sedadla, kvalitní světlomety a nízká spotřeba. Přestože je v zadní části vozu o trochu méně místa, než by bylo příjemné, interiér působí méně vzdušně a kultivovanost motoru trochu narušuje jízda v nižších otáčkách (včetně delších převodových stupňů), jedná se o vůz, který plně odpovídá pořizovací ceně.

Největší konkurencí nového Opelu Astra je dozajista Peugeot 308, který je spjat stejnou technikou včetně na milimetr stejně dlouhého rozvoru náprav. Podobná je i využitelnost zavazadelníku, vůz oplývá stejnou výškou atd. Rozdíl najdete tedy především ve výrazně odlišeném designu interiéru i exteriéru a výbavě. Peugeot 308 začíná na 490 000 Kč.

Dalším konkurentem je pak VW Golf, který lze pořídit o 100 000 Kč dráž. Ten nabízí o 41 litrů méně prostoru v zavazadelníku a i rozvor náprav je menší o 56 mm. Na druhou stranu nabízí větší výkonové rozpětí spalovacích agregátů a příplatkový pohon všech kol, který u Astry nenaleznete. Mezi další konkurenty pak dozajista patří i Škoda Scala 1.0 TSI nebo 1.5 TSI, Audi A3 30 TFSI, Hyundai i30 1.0 T-GDI, Renault Mégane 1.3 TCe, Toyota Corolla 1.2 Turbo, Kia Ceed 1.0 T-GDI atd.

Klady

• Dobré jízdní vlastnosti
• Odhlučnění na dobré úrovni
• Tlumení nerovností
• Solidní dynamika motoru
• Stěrače s integrovanými ostřikovači
• Pohodlná (certifikovaná) sedadla
• Světlomety
• Příznivá pořizovací cena
• Široká základní výbava


Zápory

• Skromnější prostor pro cestující vzadu
• Chvění motoru při nízkých otáčkách
• Dlouhé převodové stupně
• Méně vzdušný interiér (oproti předchůdci)
Hodnocení
Brzdy
1
Design
1
Dílenské zpracování
2
Dynamika motoru
2
Jízdní komfort
2
Ovladatelnost
2
Prostornost
3
Pružnost motoru
2
Řazení
3
Řízení
2
Sedadla
1
Spotřeba
1
Výhled z vozu
1
Zavazadelník
2
Celkové hodnocení - průměr:
1.79
* Hodnocení dle známky od 1 do 5 jako ve škole, kde 5 je nejhorší výsledek a 1 je nejlepší výsledek
Technický popis
Karoserie
Typ
Hatchback
Rozměry a hmotnosti
Délka (mm)
4374
Šířka (mm)
1860
Výška (mm)
1442
Rozvor (mm)
2675
Provozní hmotnost (kg)
1341
Maximální hmotnost (kg)
1840
Počet míst (os.)
5
Objem zavazadlového prostoru (l)
422/1339
Motor
Počet válců
3 (4 ventily)
Zdvihový objem (ccm)
1199
Max. výkon kW (k)/ot./min.
96 (130)/5500
Max. kroutící moment Nm/ot./min.
230/1750
Max. výkon kW (k)
96 (130)
Max. točivý moment Nm
230
Spotřeba
Město
5,7–5,4
Mimo město
5,0–4,8
Kombinovaná
5,7–5,4
CO2 (g/km)
129–123
Palivová soustava
Palivo
Benzin
Objem nádrže (l)
52
Výkony
Max. zrychlení (0-100km/h) s
9,7
Max. rychlost (km/h)
210
Převodovka
Typ převodovky
6M
Počet rychlostních stupňů
6
Cena
Cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
529.990 Kč (akčí cena 479.990 Kč) Edition - 1.2 TURBO (81kW/110k) Start/Stop
Cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
649 990 Kč (akční cena 579 990 Kč) GS-Line
Celková cena testovaného vozu (Kč)
649 990 Kč (akční cena 579 990 Kč)
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů