0
zpět

Kia Sportage – z města po dálnici až do terénu

Druhá generace menšího SUV Kia Sportage bude chtít navázat na úspěchy svého předchůdce. Koncernový bratr Hyundaie Tucson sází na nízkou cenu, elegantní vzhled, variabilní interiér a nadání úspěšně se poprat jak s delším cestováním, tak i s lehčím terénem.
08.08.2005, testy

hodnocení článku: 4.7 z 5 (94%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
+60

Druhá generace menšího SUV Kia Sportage bude chtít navázat na úspěchy svého předchůdce. Koncernový bratr Hyundai Tucson sází na nízkou cenu, elegantní vzhled, variabilní interiér a nadání úspěšně se poprat jak s delším cestováním, tak i s lehčím terénem.

První model Kia Sportage byl na světové trhy uveden v roce 1993 a na český trh dorazil o rok později. Ihned po svém zavedení se Kia Sportage zařadila do čela prodejních žebříčků a stala se tak jedním z nejúspěšnějších modelů této korejské značky vůbec, když se jí celosvětově prodalo více než 560 000 kusů. Nový model Sportage II však disponuje jinou koncepcí a bude se snažit oslovit zejména mladé moderní zákazníky. Stejný potenciál bych viděl i u zákazníků pokukujících po koupi vozu na delší cestování, například u nás tak početných „chalupářů“, kterým by vyšší stavba a přiřaditelný pohon všech kol mohl leckdy výrazně pomoci. Ale za zamyšlení jistě stojí i využití Sportage ve městě, kde však může vzniknout problém se spotřebou, ale o tom až později. Koncepčně se nová Sportage od předchozího modelu liší. Zatímco předchůdce holdoval více terénu než běžnému cestování, u dnešního modelu je tomu přesně naopak.

Jak již bylo řečeno, Kia Sportage je koncernovým bratrem Hyundai Tucson. Byť spolu oba vozy sdílí kompletní podvozkovou platformu a celou řadu dalších dílů, nalezneme zde i větší počet rozdílností. Oba vozy pochopitelně nabídnou stejné zaměření a na první pohled cítíte jejich společnou povahu, ale například karoserie je u obou aut výrazně odlišná. Právě proto lze za nejpřímějšího konkurenta nové Sportage považovat právě Tucson, nicméně mnohem větším oříškem budou vládci této třídy, a to Toyota RAV4 a Honda CR-V. Hyundai má ve své nabídce ještě model Santa Fe, Kia disponuje modelem Sorento. Pokud se podíváme na prodejní úspěchy v letošním roce 2005, musíme pogratulovat právě Tucsonu, který během prvního půlroku obsadil v prodejnosti první místo se 177 prodanými kusy. Za něho se postavila Honda CR-V se 106 kusy a Toyota RAV-4 s počtem 90ti prodaných kusů. Kia Sportage potom obsadila celkové čtvrté místo, když se jí prodalo na 85 kusů.

Kia Sportage je nabízena ve třech motorizacích a dvou stupních výbavy. Velkou devizou nového modelu Sportage je jeho cena. Ta začíná na hranici 599 980 Kč u motorizace 2.0 CVVT a končí u vrcholné verze 2.7 V6 ve výbavě „EX“ s cenou 749 980 Kč. Tucson nabízí stejné motorizace, přičemž u agregátu 2.0 CVVT nalezneme stejné ceny, avšak u vozu se vznětovým motorem 2.0 CRDi je Tucson o 20 000 Kč dražší. Obdobná situace panuje i u nejsilnější verze v nejvyšší výbavě, která stojí u automobilky Hyundai o 30 000 Kč více. K testu jsem měl k dispozici Sportage s motorem 2.0 CVVT ve vyšší výbavě “EX“ (nižší stupeň je označován „LX“), která zahrnuje samočinnou klimatizaci, vyhřívání vnějších zpětných zrcátek, volant a hlavici řadící páky v kůži, plastové boky v barvě vozu nebo větší kola. Cena takto vybaveného vozu činí 649 980 Kč.

 Kia Sportage 2.0 CVVT Hyundai Tucson 2.0 CVVT Honda CR-V 2.0 Toyota RAV4 2.0 VVT-i 
Rozměry (d/š/v) [mm]4350/1800/16954325/1795/16804635/1785/17104265/1735/1705
Rozvor [mm]2630263026302490
Objem zavaz. prostoru [l]325/1375325/805628/948150/400
Objem motoru [ccm]1975197519981998
Výkon [kW (PS)/ot./min]104 (141)/6000104 (141)/6000110 (150)/6500110 (150)/6000
Točivý moment [N.m] při ot./min184 při 4500184 při 4500192 při 4000192 při 4000
Maximální rychlost [km/h]176174177185
Zrychlení 0-100 km/h [s]11,311,31010,6
Kombinovaná spotřeba [l/100 km]8,28,29,18,8
Základní cena [Kč]599 980599 900809 000814 000

Karoserie

Kia Sportage je klasickým představitelem sportovně cestovních vozů pro volný čas (SUV). Nejen projevem, který z této klasifikace plyne, ale i svým vzhledem a image se bude chtít zalíbit především mladší generaci vyznávající aktivní životní styl, avšak dveře si nezavírá ani před ostatními skupinami řidičů. Se svými rozměry 4350/1800/1695 a rozvorem 2630 mm strčí co se rozměru týká Tucson do kapsy a tvrdě si vyšlápne i na konkurenci. V tomto ohledu, stejně tak jako i v lepším využití vnitřního prostoru, si dělá Kia největší naděje na konkurenci. Daleko je Kia Sportage i co se bezpečnosti posádky týče. Automobil v základu nabídne přední, boční i hlavové airbagy, protiprokluzový systém TCS a elektronický stabilizační systém ESP. Zapomenout nesmíme ani na systém ABS, který je v dnešních automobilech již spíše tradiční záležitostí.

Otevírání skla pátých dveří - praktické a efektní.
Pokud se mám dotknout samotného vzhledu vozu, musím udělit korejské automobilce velké plus. Zatímco dříve jsme v Evropě nemohli přijít jejich tvarům na chuť, dnes již vládne v této oblasti výrazná shoda. Sportage se prostě líbí. Sice ne tím způsobem, který by nutil obcházet vůz kolem dokola a obdivovat jednotlivé detaily a linky vozu, nicméně automobil vyšší stavby působí velice elegantně a hodnotně. Obzvlášť při pohledu na zadní partie s rozměrnými lampami, vysokou nákladovou hranou a sportovní koncovkou výfuku vás musí Kia oslovit. Dobře vypadá i odklápěcí zadní zatmavené okno, které je díky své funkci bez rámu.

Zepředu zaujmou velké čiré světlomety a masivní nárazník, ve kterém jsou zapuštěny mlhovky. Při pohledu zboku vytváří mohutný dojem široké lemy blatníků a od věci nejsou ani velká šestnáctipalcová litá kola. Všimnout si musíme i rozměrných zpětných zrcátek, o kterých ještě jistě bude řeč. Eleganci celému vozu dodávají střešní nosiče, které v zadní části přecházejí v plastový celek, který zasahuje přes D sloupek až k zadním lampám. Jak již bylo řečeno a je logické, Sportage zaujme i svou vysokou stavbou, když například zaparkovaná mezi ostatními vozy značně vyčnívá. Praktická a zároveň efektní jsou i zatmavená zadní okénka.

+ vyšší stavba a robustnost vozu
+ velká zpětná zrcátka
+ otevírání skla pátých dveří
+ svěží design

Interiér

Dostatek místa ocení i cestující na zadním sedadle.
Celkově působí interiér uspokojivě. V našem případě byl vyveden v líbivé, avšak ne příliš praktické světle béžové barvě. Uvnitř čeká na posádku více než dostatek vnitřního prostoru a k dobrému pocitu přispívá i prosvětlenost, o kterou se postarají velká okna a pocitově i vyšší posez. Světlé čalounění v provedení kombinace kůže a látky působilo vcelku hodnotně. Sedačky byly přiměřeně tvrdé a pohodlné, s dobrým bočním vedením a dostačujícími možnostmi nastavení. K nalezení ideální pozice pro řízení napomůže i stavitelný volant. Bohužel pouze ve vertikálním směru. Samotný čtyřramenný volant zanechává dobrý dojem, a to jak z jeho velikosti, tak i koženého potahu. Možná jen věnec by mohl být silnější.

Strohé, ale přehledné a čitelné.
Lacině působila celá palubní deska a přístrojový panel. Kromě všudypřítomných tvrdých plastů a absence jakéhokoliv měkčího materiálu vyzařovalo vše až přílišnou strohostí a jednoduchostí, což se ale na druhou stranu muselo projevit snadným a přehledným ovládáním či dobrou čitelností, co se přístrojovky týče. Té dominuje rychloměr, kterému z levé strany sekunduje otáčkoměr ocejchovaný až do osmi tisíc otáček. Napravo od rychloměru nalezneme palivoměr a ukazatel teploty chladící kapaliny. V dolní části rychloměru je umístěn digitální displej, na kterém můžete kromě celkového počítadla ujetých kilometrů sledovat i průměrnou spotřebu, aktuální dojezd či denní počítadlo kilometrů. Mezi těmito funkcemi přepínáte pomocí malého tlačítka pod volantem s nápisem „TRIP“.

Ve stejném stylu jako celá palubní deska se nese i středová konzola, v které však díky početné skupině všudypřítomných pobertů chybělo rádio. Neplánovaná demontáž po sobě zanechala nemilé památky, avšak i přesto musím pochválit dobře vypadající imitaci hliníku, kterou nalezneme i ve zdařilé výplni dveří. Například pod ovládáním elektricky ovládaných okének. K těm jenom výtku. Na automatické stahování či vytahování můžete rovnou zapomenout. Tedy, k dispozici je pouze automatické stažení, a to jen u řidiče. Škoda. Na středové konzole dále nalezneme kromě nezbytných výdechů klimatizace i hodiny a samotné ovládání ventilace. V konkrétním případě automatické klimatizace, na jejímž displeji nalezneme údaje o požadované a venkovní teplotě. Její ovládání je opět jednoduché.

Praktická uzavíratelná přihrádka za řadící pákou a ruční brzdou.
Pokud by byla řeč o odkládacích prostorách, tak těch v interiéru Sportage nenalezneme mnoho, ale plně dostačují. Praktické jsou velké kapsy ve dveřích, naopak mírné zklamání panuje z velikosti schránky u kolen spolujezdce, která oproti konkurenci jen těžko obstojí. Velké plus u mě má Kia za „maličkost“ v podobě odkládacího místa na brýle, se kterými bývá často problém. Podobné plus si Sportage zaslouží i za podsvícení spínací skříňky, což jsem ocenil při nočním startování. Středový tunel nabídne dostatek odkládacích míst. Nejprve je připravena malá odkládací plocha, kterou střídají dvě pozice na pití. Dále je zde za řadící pákou a ruční brzdou místečko například na telefon a konečně zavírací prostor třeba pro peněženku. Právě toto místo lze teoreticky použít jako loketní opěrku, avšak na to je až moc dole a moc malé, nicméně ruku jsem si zde i přesto občas odložil.

Po sklopení zadních sedadel je připravena zcela rovná plocha.
Jak se zde již jednou vyskytlo, celý interiér je nadmíru prostorný, a to i do výšky, takže bouchání se hlavou o strop v žádném případě nehrozí. Stejná situace panuje i vzadu, kde vás mile překvapí hojnost prostoru i pro vaše kolena. Mírně odlišná situace panuje v zavazadlovém prostoru, který nabídne 325 litrů základního prostoru. Zato zde ale pod podlahou nalezneme plnohodnotnou rezervu. Relativně malý zavazadlový prostor lze ale zvětšit na hodně slušných 1375 litrů. Poslouží k tomu systém sklápění sedadel nazvaný „Fold ´n Dive“, který umožňuje vytvořit velkou a zcela rovnou plochu zavazadelníku. Celý úkon lze provést bez nutnosti vyjmutí opěrky zadních sedadel a vše je jednoduché i rychlé. Po tomto zásahu činí délka zavazadelníku až 1635 mm a je zde navíc i možnost sklopení předního opěradla spolujezdce. Poté můžete převézt až dva a půl metru dlouhý předmět! Vyšší stavba vozu s sebou přináší výše položenou nákladovou hranu, avšak velice praktická je možnost samostatného otevření skla zadních dveří. Praktické je i madlo v pátých dveřích, které se otevírají dostatečně vysoko.

+ prostorný a pohodlný interiér
+ celý interiér působí elegantně a líbivě
+ důmyslný systém sklápění zadních sedadel, rovná ložná plocha zavazadlového prostoru
- levné plasty
- strohé provedení palubní desky a přístrojovky
- absence automatického stahování elektricky ovládaných okének

Motor

Motor nás svým výkonem příliš nenadchnul.
Automobilka Kia připravila pro Sportage trojici agregátů. Na výběr je ze dvou benzínových a jednoho naftového motoru. Pro jedince preferující benzin je k dispozici motor 2.0 CVVT s proměnným časováním ventilů, který produkuje výkon 104 kW (141 koní) při 6 000 ot./min a maximální kroutící moment 184 Nm při 4 500 ot./min. Právě tento agregát jsme měli v testovaném voze i my a popravdě řečeno jsem byl spíše zklamán. Tento agregát je dodáván výlučně s pětistupňovou manuální převodovkou. Druhý benzínový agregát, šestiválec 2,7 24V, nabídne výkon 129 kW (175 koní) při 6 000 ot./min a točivý moment 241 Nm při 4 000 ot./min. Tento dravec zvládne pokořit stovku za 10,5 s a je k dispozici jak s pětistupňovým manuálem, tak i se čtyřstupňovou automatickou převodovkou se sekvenčním řazením.

Jako ideální varianta se může jevit vznětový agregát 2.0 CRDi. Jedná se o turbodiesel s technologií common rail, který dosahuje výkonu 83 kW (113 koní) při 4 000 ot./min a maximálního točivého momentu 245 Nm v rozmezí od 1 800 do 2 500 ot./min. Tento agregát je nabízen pouze s již zmíněnou čtyřstupňovou automatikou. Při volbě tohoto motoru bych se pouze bál nízkého výkonu poté, co jsem okusil Sportage se 140ti koňmi. Pravdou ale je, že moderní turbodiesel nabídne na druhé straně pořádnou dávku krouťáku a jistě mnohem příznivější spotřebu.

Pokud bych se měl vyjádřit k práci odváděné motorem 2.0 CVVT se stočtyřiceti koňmi, žádné velké chvály se ode mě nedočkáte. Nejenže jsem si musel dlouho zvykat na přehnané vytáčení motoru po sešlápnutí spojky a ubrání plynu, kdy otáčky klesaly jenom hodně pomalu. Popravdě řečeno, úplně jsem si na to stejně nezvykl, pouze omezil a naučil se s tím jezdit. Nejlepší cesta vede přes brzké ubrání plynu a rychlé přeřazení, které znovu motor odkáže do patřičných mezí. Hodně jsem si sliboval i od 140 koní, nicméně nevím úplně přesně, kam je vývojáři od Kie schovali. I přes větší váhu automobilu bych očekával více. Motor vcelku slušně zabírá od spodu (na své poměry), avšak střední pásmo se jaksi vytrácí. Navíc do vysokých otáček se mu ale vůbec nechce. A myslím, že ani vy ho do toho nebudete nutit. Zatímco na volnoběh motor ani neslyšíte a při pohodové jízdě do 3 000 otáček je hodně kultivovaný a tichý, po překročení této hranice nejenže nenastává očekávaný zátah, ale zvuk znepříjemní a křičí něco o utrpení. A to zvládne až 6 500 otáček, kdy zasáhne omezovač.

+ tichý chod motoru v nízkých otáčkách
- chabý výkon i celkový projev motoru
- velká spotřeba

Jízda

Podvozek je měkčí, ale ideálně nastavený.
Jízdní vlastnosti vozu lze charakterizovat jako dobré. Tedy pokud zamhouřím oko nad motorem, ke kterému se ještě vrátím. Po usednutí za volant si musíte uvědomit vyšší posez, který vám dává větší rozhled a přehled o provozu. K tomu velkou měrou navíc přispívají obří zpětná zrcátka, která vám dodají tak příslovečný pocit jistoty a bezpečí. Ještě nikdy se mi nepoštěstilo tak rychle zapomenout na strach z mrtvého úhlu. Vyšší stavba nikterak nevadí při nastupování. Sportage vám padne rychle do ruky a nabídne snadné a přesné ovládání i pohodlné cestování. Podvozek je měkčí, ale ve své podstatě ideálně nastavený. Ani boční náklony při zatáčení nejsou přehnané a kde vám Sportage učaruje, to jsou rozbité silnice. Všudypřítomné hrboly, nerovnosti, kanály a jiné nástrahy českých silnic a pražských rozbitých ulic si přebírají velká kola a podvozek s takovou jistotou, že na ně za chvíli zapomenete. Jízda po Praze pro mě zatím nebyla nikdy tak „příjemnou“, pochopitelně v rámci možností. Tedy pominu-li skútr.

Velice solidně se projevily i kotoučové brzdy na všech kolech, které mají rychlý a intenzivní nástup. Dobře svoji práci odvádí i protiprokluzový systém TCS, který lze deaktivovat stiskem tlačítka po levé ruce řidiče. Hned v jeho sousedství nalezneme ještě jedno tlačítko, se kterým lze přiřadit pohon všech čtyř kol. I když se po většinu svého života chová Kia jako klasická předokolka, můžete okusit i pohon „na všechny čtyři“. Pohon zadních kol se samočinně připojuje přes lamelovou spojku až při ztrátě adheze předních kol. Elektronika dokáže točivý moment rozdělit mezi obě nápravy v poměru 50:50. Ale právě již zmíněným tlačítkem lze pohon všech čtyřech kol sepnout napevno. Nutno si však uvědomit, že takto funguje pouze do rychlosti 30 km/h! Ve spojení s vyšší světlou výškou je toto ideální stav pro projíždění středního terénu. Problém již nebude ani rozbitá lesní cesta a jiné hůře stravitelné cesty.

O zklamání z motoru jsem již mluvil, ale ještě si neodpustím pár faktů s tím spojených. Přestože se automobil dokáže vcelku v klidu rozjet až na 180 km/h, pružnost motoru a akcelerace na pátý, ale i čtvrtý převodový stupeň je kulantně řečeno hodně podprůměrná. Při jízdě do kopce se s klidem může stát, že vám to nandá každý druhý favorit či felicie, což můžete očekávat i na semaforech apod. A to jsem jezdil převážně sám a bez výraznějšího nákladu. K motoru se navíc pojí ještě jedno výrazné mínus, a to je jeho žíznivost. Výrobce udává sice spotřebu v pořadí město/mimo město/kombinovaná v hodnotách 10,6/6,8/8,2 l/100 km, avšak dle mé vlastní zkušenosti se budete k těmto hodnotám jen těžko přibližovat. Pokud navíc občas chytíte dvoulitr pod krkem, nebude problém přesáhnout ve městě hodnotu 13,5 l/100 km! A v obdobném poměru se posunou i ostatní režimy. Jako hodně ceněný údaj se mi povedlo usadit spotřebu mimo město na 10 litrech na sto km.

+ pohodlné cestování
+ dobré jízdní vlastnosti
+ vyšší světlá výška
+ překonávání nerovností
- znovu slabý výkon motoru a vysoká spotřeba

Výkony v terénu  
Světlá výška [mm]195
Křížení náprav [mm]145
Index křížení [%]57
Nájezdové úhly (vpředu/vzadu) [°]28,8/28,9
Přechodový nájezdový úhel [°]18,8
Brodivost [mm]300

Suma sumárum

I přes nepřízeň v oblasti výkonu a projevu agregátu hodnotím Sportage druhé generace vysoko. Příjemné cestování, komfort, výhody vozu SUV, atraktivní vzhled a příjemná cena oproti konkurenci dává Kie Sportage optimistické vyhlídky, co se úspěchů v prodeji týče. Dobrý dojem podpoří i odpovídající jízdní vlastnosti, a tak může Kia Sportage být konkurencí třeba i tradičním rodinným vozům. A jak jsem naťukl i v článku, sám bych si dokázal Sportage představit i jako ideální vůz do města. Tedy nebýt vyšší spotřeby. To vše za cenu 649 980 Kč, případně v nižší výbavě za 599 980.

hodnocení
brzdy
5
design
4
dílenské zpracování
4
dynamika motoru
2
jízdní komfort
4
ovladatelnost
4
prostornost
5
pružnost motoru
2
řazení
3
řízení
5
sedadla
4
spotřeba
3
výhled z vozu
5
zavazadelník
4
celkové hodnocení - průměr:
3.86
* hodnocení dle bodů od 1 do 5, kde 1 je nejhorší výsledek a 5 je nejlepší výsledek
technický popis
karoserie
typ
SUV
rozměry a hmotnosti
délka (mm)
4350
šířka (mm)
1800
výška (mm)
1695
rozvor (mm)
2630
rozchod kol vpředu (mm)
1540
rozchod kol vzadu (mm)
1540
světlá výška (mm)
195
provozní hmotnost (kg)
1548
maximální hmotnost (kg)
2140
počet míst (os.)
5
minimální poloměr otáčení (m)
5,4
objem zavazadlového prostoru (l)
325
motor
typ
zážehový, 16V DOHC s CVVT
počet válců
4
zdvihový objem (ccm)
1975
vrtání x zdvih (mm)
82 x 93,5
max. výkon kW (k)/ot./min.
104 (141)/6000
max. kroutící moment Nm/ot./min.
184/4500
spotřeba
město
10,6
mimo město
6,8
kombinovaná
8,2
palivová soustava
objem nádrže (l)
58
výkony
max. zrychlení (0-100km/h) s
11,3
max. rychlost (km/h)
176
převodovka
typ převodovky
manuální
počet rychlostních stupňů
5
přenos hnací síly
řízení
typ
Hřebenové s hydraulickým posilovačem
zavěšení kol
vpředu
McPherson se stabilizátorem
vzadu
dvojitá příčná ramena s vinutými pružinami a s vlečnými rameny
brzdy
vpředu
Kotoučové s vnitřním chlazením
vzadu
Kotoučové
pneumatiky a ráfky
pneumatiky
235/60 R16
ráfky
6,5Jx16
cena
cena nejlevnější verze v základní motorizaci (Kč)
599 980
cena testovaného vozu bez příplatkové výbavy (Kč)
649 980
příplatková výbava
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Passat, 11.08.2005 21:31
Starej "žigul" dokáže fakticky až neuvěřitelné věci....mám několik desítek videí kde se s "žigulama" dělájí takové věci......a oni to pořád vydrží,dokonce i atakovat rychlost 190 Km/h není pro "žigul" problém,no řekněme že byl trošku "upravený" ale i tak je to dost.Pokud mě nevěříte tak napište maila a já vám to video s "žigulem" co jezdí 190 klidně pošlu
Kybergreg, 12.08.2005 12:34
Jo, to bych rozhodně chtěl vidět. Pošli to, please, na kybergreg@email.cz nebo napiš, kde bych si to mohl stáhnout.
Passat, 12.08.2005 15:37
Klidně ti to pošlu jenomže to video má 14,1 MB víš co já to hodím k sobě na stránky a pošlu ti na mail link
anonym, 14.08.2005 11:05
dej ten link sem do diskuse - určitě se najde víc nadšenců do žigula!
Passat, 17.08.2005 10:25
http://www.passatnfs.com/recenze/zigul175.mpg

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.